Pinarello

Choć na całym świecie rowery szosowe z hamulcami tarczowymi zyskują coraz więcej zwolenników to na Wyspach Brytyjskich postanowili zabronić startów na rowerach z tarczówkami.

Zakaz dotyczy co prawda tylko wyścigów amatorskich, a o wszystkim dowiadujemy się z oświadczenia Cycling Ireland:

Ze względu na testy rowerów z hamulcami tarczowymi prowadzonymi przez UCI, które potrwają kolejny rok w zawodowym peletonie, komisja kolarstwa szosowego w związku podjęła decyzję, że zabrania się startów rowerów wyposażonych w takie hamulce w wyścigach organizowanych na terenie Irlandii. Wyjątkiem będą objęci zawodowcy startujący w wyścigach o kategorii A+.

Argument na jaki powołuje się irlandzki związek wydaje się być całkiem sensowny. Przede wszystkim zwrócono uwagę na fakt, że dzięki hamulcom tarczowym droga hamowania jest znacznie krótsza niż w przypadku klasycznych, szczękowych hamulców, a to może powodować niebezpieczne sytuacje, zwłaszcza w amatorskim peletonie. Zapowiedziano jednak, że pod koniec przyszłego roku komisja zbada sprawę ponownie.

Taka decyzja irlandzkiego związku stoi w opozycji do decyzji brytyjskiej federacji, która w pełni pozwoliła na starty na rowerach szosowych z hamulcami tarczowymi.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments