Fot. Giro d`Italia

Legendarna postać światowego kolarstwa Eddy Merckx powiedział włoskiemu dziennikowi “La Gazzetta dello Sport”, że Chris Froome (Team Sky) powinien wystartować w Giro d`Italia 2018. 

Eddy Merckx ustrzelił dublet Giro-Tour w 1972 roku, a rok później zwyciężył w hiszpańskiej Vuelcie. Z kolei Bernard Hinault, który obok Belga jest uznawany za jednego z najlepszych specjalistów od wyścigów trzytygodniowych w historii, wygrał Giro, Tour i Vueltę w tej samej kolejności w latach 1982-83.

Chris Froome z powodzeniem może pretendować do zajęcia miejsca pośród wyżej wymienionych panów. Brytyjczyk urodzony w Kenii ma na koncie cztery triumfy w Tour de France, a w minionym sezonie jako trzeci kolarz w historii zdobył dublet Tour-Vuelta.

Froome zrobiłby bardzo dobrze, gdyby przyjechał na przyszłoroczny wyścig Giro d`Italia. Jeśli byłby tam również [Tom] Dumoulin, to byłby to piękny duet i w sumie nie mam pojęcia, który z nich mógłby wygrać

– powiedział “Kanibal”.

Lider drużyny Sky wciąż nie podjął ostatecznej decyzji, ale od kilku lat jasno deklaruje, że na tym etapie kolarskiej kariery priorytetem pozostaje dla niego Wielka Pętla. Mimo to w niedawnych wypowiedziach nie wykluczał startu w Corsa Rosa. Jeśli tak by się stało, to najprawdopodobniej mierzyłby w ustrzelenie dubletu Giro-Tour, czego bezskutecznie próbował w 2017 roku Nairo Quintana (Movistar).

Myślę, że dla takiego kolarza jak Froome to jest możliwe. Pokazał to w tym sezonie, wygrywając Tour i Vueltę. On ma odpowiednią mentalność i motywację, aby tego dokonać, albo przynajmniej, żeby spróbować

– uważa Eddy Merckx.

Środowa prezentacja trasy Giro d`Italia z pewnością przybliży nas do poznania decyzji co do ewentualnego startu we włoskim wielkim tourze, zarówno Toma Dumoulina, jak i Chrisa Froome`a. Jednak, jak przyznał dyrektor wyścigu Mauro Vegni, zostaliśmy nieco pozbawieni elementu zaskoczenia, ponieważ większa część trasy wyciekła do mediów.

Do tej pory wiecie wszystko, ponieważ wydaje się, że między gazetami toczy się rywalizacja o to, kto pierwszy ujawni trasę przed oficjalną prezentacją. Ale mimo to wciąż mamy kilka istotnych rzeczy do zakomunikowania, jak chociażby nazwiska uczestników

– powiedział Mauro Vegni.

Udział w oficjalnej prezentacji trasy sto pierwszej edycji Giro d`Italia, która odbędzie się w siedzibie włoskiej telewizji RAI, potwierdzili Tom Dumoulin (Team Sunweb), Vincenzo Nibali (UAE Team Emirates) oraz Alberto Contador. Zabraknie Chrisa Froome`a, który ostatnio startował w Giro w 2010 roku. Nie ukończył tamtej edycji, ponieważ został wykluczony za trzymanie się policyjnego motocykla na podjeździe pod Mortirolo.