Tour of Utah - America's Toughest Stage Race

Kanadyjczyk wygrał etapówkę po zwycięstwie na górskiej czasówce. Ostatni etap padł łupem Włocha z Nippo Vini Fantini – Marco Canoli.

Ostatniego dnia rywalizacji w Tour of Utah kolarze mieli do pokonania 117.8km, na które składało się 11 okrążeń wokół Salt Lake City. Każda runda zawierała średni podjazd, a to zapowiadało ciekawe ściganie.

Ataki rozpoczęły się już na pierwszym podjeździe. Z przodu znalazła się grupa 17 zawodników, do których na szóstym okrążeniu dołączyło siedmiu kolejnych. Trudna trasa i duże tempo sprawiały, że skład czołówki często się zmieniał – kolarze próbowali ataków, by niedługo potem odpaść z powrotem do peletonu. Różnica ciągle jednak była niewielka i nie przekraczała minuty.

Dwie rundy przed końcem z przodu (nieco na raty) znaleźli się Manuel Senni (BMC), Daniel Jaramillo (UnitedHealthcare), Lorenzo Rota i Simone Sterbini (Bardiani-CSF), Antonio Molina (Caja Rural), Kyle Murphy (Cylance) i Francesco Mancebo (Hangar 15 Bicycles). Dość długo jechał z nimi James Piccoli (Elevate), ale Kanadyjczyk nie wyrobił się w zakręcie i po kraksie został złapany przez peleton.

23km przed metą zaatakował Sterbini, ale ostatecznie samotnie odjechał Murphy. Po kilkuset metrach pogoni dojechali do niego Rota, Senni i Jaramillo, ale peleton był już tuż za czołówką. Na linii mety nastąpiło przegrupowanie i tym razem z przodu było siedmiu zawodników – wspomniana czwórka oraz Javier Acevedo (UnitedHealthcare), Manuel Sola (Caja Rural) i Redi Halilaj (Amore e Vita).

16.5km przed finiszem kolejny raz oderwał się Murphy, któremu na kole utrzymał się jedynie Halilaj. Para ładnie współpracowała na zjazdach, ale na przedostatniej wspinaczce na metę Albańczyk odjechał od rywala i samotnie kontynuował ucieczkę. Za ich plecami grupy ponownie się porwały. Niecałe 10km przed metą za Halilajem jechały dwie pary – Murphy z Sennim i Sola z Acevedo. W peletonie kilku kolarzy próbowało atakować, ale nikomu nie udało się oderwać.

8km przed metą Sola i Acevedo byli już w zasadniczej grupie, ale Senni oderwał się od Murphy’ego i pognał za Halilajem. Na zjazdach Włoch zostawił Albańczyka, który jednak po chwili powrócił na czoło razem z dwoma kolarzami Caja Rural – Alexem Aranburu i Miguelem Benito. 2km przed finiszem było po wszystkim – peleton skasował wszystkie odjazdy i wyglądało na to, że etap rozstrzygnie się na finałowej wspinaczce.

Na “ściance” tempo było zabójcze, a najwięcej sił zachował Marco Canola (Nippo Vini Fantini), który wykorzystał przedwczesny sprint Benito. Drugi był Brent Bookwalter (BMC), a trzeci Gavin Mannion (UnitedHealthcare). W klasyfikacji generalnej triumfował za to Rob Britton z Rally Cycling.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini 2:40:18
2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:02
3 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:02
4 Patrick Müller (SUI) BMC Racing Team 0:00:02
5 Simone Andreetta (Ita) Bardiani – CSF 0:00:02
6 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:00:02
7 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:02
8 Martin Elmiger (SUI) BMC Racing Team 0:00:02
9 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:00:02
10 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:02
11 Sepp Kuss (USA) Rally Cycling 0:00:02
12 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:00:02
13 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:02
14 Miguel Angel Benito Diez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:11
15 Jhonnatan Manuel Navaez Prado (Ecu) Axeon Hagens Berman 0:00:11
16 Robert Squire (USA) Hangar 15 Bicycles 0:00:11
17 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:00:15
18 Christopher Butler (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:15
19 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:15
20 Diego Rubio Hernandez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:15
21 Ruben Companioni (Cub) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:00:15
22 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:00:15
23 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:00:19
24 Luca Wackermann (Ita) Bardiani – CSF 0:00:22
25 Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling 0:00:24
26 James Piccoli (Can) Elevate – KHS Pro Cycling 0:00:24
27 Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:00:24
28 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:00:24
29 Simone Velasco (Ita) Bardiani – CSF 0:00:24
30 Eder Frayre Moctezuma (Mex) Elevate – KHS Pro Cycling 0:00:24
31 Silvan Dillier (SUI) BMC Racing Team 0:00:24
32 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:24
33 Eric Marcotte (USA) Cylance Pro Cycling 0:00:33
34 David Galarreta Ugarte (Esp) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:00:36
35 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:36
36 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:36
37 Alex Hoehn (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 0:00:36
38 Manuel Sola Arjona (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:36
39 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:00:45
40 Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:00:47
41 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:51
42 Connor Brown (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 0:01:02
43 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:01:04
44 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:01:04
45 Christopher Winn (Aus) Hangar 15 Bicycles 0:01:04
46 Kyle Murphy (USA) Cylance Pro Cycling 0:01:06
47 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:01:14
48 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 0:01:19
49 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:01:19
50 Stephen Bassett (USA) Silber Pro Cycling 0:01:23
51 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:01:23
52 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk 0:01:23
53 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 0:01:25
54 Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:01:29
55 Steve Fisher (USA) Hangar 15 Bicycles 0:01:37
56 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman 0:01:37
57 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:01:38
58 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:01:38
59 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:01:38
60 Joseph Schmalz (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 0:01:41
61 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:01:41
62 Kaler Marshall (USA) Hangar 15 Bicycles 0:01:42
63 Chad Beyer (USA) Hangar 15 Bicycles 0:01:45
64 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:01:45
65 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:45
66 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani – CSF 0:01:56
67 Michael Rice (Aus) Axeon Hagens Berman 0:01:56
68 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:01:57
69 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:59
70 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:02:01
71 Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:02:01
72 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:02:04
73 Cortlan Brown (USA) Hangar 15 Bicycles 0:02:27
74 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:02:29
75 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:29
76 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:02:33
77 Adam Roberge (Can) Silber Pro Cycling 0:02:33
78 Rui Oliveira (Por) Axeon Hagens Berman 0:02:41
79 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:02:46
80 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 0:02:56
81 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:03:19
82 Francisco Mancebo Perez (Esp) Hangar 15 Bicycles 0:03:27
83 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 0:03:31
84 Jonathan Brown (USA) Axeon Hagens Berman 0:04:00
85 Bryan Lewis (USA) Cylance Pro Cycling 0:04:35
86 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:05:25
87 Andres Miguel Diaz Corrales (Col) Cylance Pro Cycling 0:05:25
88 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:05:29
89 Alan Marangoni (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:05:29
90 Pier-André Côté (Can) Silber Pro Cycling 0:05:35
91 Erik Slack (USA) Hangar 15 Bicycles 0:06:19
92 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:06:23
93 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy 0:06:23
94 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:06:28
95 Oscar Clark (USA) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:07:31
96 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:08:48
97 Besmir Banushi (Alb) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:08:48
98 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk 0:08:48
99 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:08:52
100 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:11:43
DNF Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Reid McClure (Can) Team Novo Nordisk
DNF Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Aviv Yechzkel (Isr) Israel Cycling Academy
DNF William Barta (USA) Axeon Hagens Berman
DNF Orlando Trinidad Garibay Contreras (Mex) Cylance Pro Cycling
DNF Cory Lockwood (USA) Elevate – KHS Pro Cycling
DNF Tyler Magner (USA) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear
DNF Danny Pate (USA) Rally Cycling
DNF Julien Gagne (Can) Silber Pro Cycling
DNF Marc-Antoine Soucy (Can) Silber Pro Cycling
DNS Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Robert Britton (Can) Rally Cycling 22:48:03
2 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:22
3 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:32
4 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:35
5 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:02:00
6 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:02:16
7 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:02:41
8 Christopher Butler (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:47
9 Sepp Kuss (USA) Rally Cycling 0:02:55
10 James Piccoli (Can) Elevate – KHS Pro Cycling 0:03:00
11 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:03:03
12 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:03:24
13 Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling 0:05:01
14 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:13
15 Jhonnatan Manuel Navaez Prado (Ecu) Axeon Hagens Berman 0:06:00
16 Kyle Murphy (USA) Cylance Pro Cycling 0:06:32
17 Eder Frayre Moctezuma (Mex) Elevate – KHS Pro Cycling 0:07:31
18 Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:11:09
19 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:12:34
20 Silvan Dillier (SUI) BMC Racing Team 0:13:03
21 Martin Elmiger (SUI) BMC Racing Team 0:16:04
22 Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:16:16
23 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 0:16:17
24 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:17:19
25 Robert Squire (USA) Hangar 15 Bicycles 0:17:50
26 Francisco Mancebo Perez (Esp) Hangar 15 Bicycles 0:20:55
27 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:21:23
28 Ruben Companioni (Cub) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:21:53
29 Manuel Sola Arjona (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:21:55
30 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:22:33
31 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:22:40
32 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:24:31
33 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:26:10
34 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:26:11
35 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 0:26:57
36 Luca Wackermann (Ita) Bardiani – CSF 0:27:31
37 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 0:28:09
38 Alex Hoehn (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 0:29:38
39 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:32:03
40 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:32:11
41 Patrick Müller (SUI) BMC Racing Team 0:35:34
42 Chad Beyer (USA) Hangar 15 Bicycles 0:37:04
43 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:37:14
44 Miguel Angel Benito Diez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:37:31
45 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani – CSF 0:38:29
46 Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:39:49
47 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:40:32
48 David Galarreta Ugarte (Esp) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:41:53
49 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:42:02
50 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman 0:42:13
51 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:42:15
52 Simone Velasco (Ita) Bardiani – CSF 0:43:13
53 Rui Oliveira (Por) Axeon Hagens Berman 0:45:40
54 Stephen Bassett (USA) Silber Pro Cycling 0:45:41
55 Connor Brown (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 0:45:51
56 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:47:20
57 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:47:28
58 Steve Fisher (USA) Hangar 15 Bicycles 0:47:34
59 Christopher Winn (Aus) Hangar 15 Bicycles 0:47:50
60 Diego Rubio Hernandez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:48:15
61 Simone Andreetta (Ita) Bardiani – CSF 0:49:08
62 Giacomo Berlato (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:49:36
63 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 0:50:09
64 Adam Roberge (Can) Silber Pro Cycling 0:50:22
65 Kaler Marshall (USA) Hangar 15 Bicycles 0:50:47
66 Eric Marcotte (USA) Cylance Pro Cycling 0:51:48
67 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:52:06
68 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:52:33
69 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:52:35
70 Erik Slack (USA) Hangar 15 Bicycles 0:52:49
71 Jonathan Brown (USA) Axeon Hagens Berman 0:52:54
72 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:53:26
73 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:53:35
74 Joshua Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:53:47
75 Michael Rice (Aus) Axeon Hagens Berman 0:53:51
76 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:53:53
77 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:54:08
78 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:54:56
79 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:55:02
80 Cortlan Brown (USA) Hangar 15 Bicycles 0:56:04
81 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy 0:57:12
82 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:57:56
83 Bryan Lewis (USA) Cylance Pro Cycling 0:58:02
84 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:58:41
85 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:59:15
86 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 1:00:27
87 Besmir Banushi (Alb) Amore & Vita – Selle SMP p/b Fondriest 1:01:32
88 Oscar Clark (USA) Holowesko – Citadel p/b Hincapie Sportswear 1:02:33
89 Andres Miguel Diaz Corrales (Col) Cylance Pro Cycling 1:02:41
90 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 1:03:40
91 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 1:04:25
92 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk 1:05:52
93 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 1:06:34
94 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 1:06:39
95 Joseph Schmalz (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 1:10:35
96 Alan Marangoni (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:10:49
97 Eric Young (USA) Rally Cycling 1:11:25
98 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:14:23
99 Pier-André Côté (Can) Silber Pro Cycling 1:14:41
100 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk 1:19:07