Tour de Romandie

Włoch był najszybszy na krótkim, 4.8-kilometrowym prologu i został pierwszym liderem wyścigu.

Zawodnicy ścigający się w Szwajcarii rozpoczynali etapówkę od krótkiego, ale niełatwego etapu jazdy indywidualnej na czas. W pierwszych dwóch kilometrach czekała lekka wspinaczka, a następnie szybkie, niebezpieczne zjazdy. Niestety rywalizację nieco popsuł deszcz.

Faworytami do zdobycia pierwszej koszulki lidera byli znakomici czasowcy – Primoz Roglic i Victor Campenaerts (LottoNL-Jumbo), Alex Dowsett i Jonathan Castroviejo (Movistar), Vasil Kiryienka i Christopher Froome (Team Sky), Stefan Kueng (BMC Racing) czy Bob Jungels (Quick-Step Floors). Jedynym startującym Polakiem był Paweł Poljański (BORA-hansgrohe).

W pierwszej części słabo pojechał Christopher Froome (Team Sky), a znakomitą jazdą, nawiązującą do występu w zeszłorocznym Tour de Pologne (szósta lokata na czasówce w Krakowie), zaskoczył Fabio Felline (Trek-Segafredo), który wyprzedził większość wymienionych faworytów. Włoch utrzymywał się na prowadzeniu, a za jego plecami finiszowali kolejni zawodnicy. Blisko był Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors), ale Niemiec ostatecznie stracił 8 sekund i wskoczył na trzecią lokatę.

Na półmetku nieźle pojechał faworyt gospodarzy Michael Albasini (Orica-Scott) – 6 sekund za Felline dawało nadzieje na czołową trójkę, ale na mecie Szwajcar osłabł i stracił ponad 20 sekund. Gorzej pojechali też kolarze, którzy mieli walczyć w klasyfikacji generalnej – Warren Barguil (Team Sunweb), Richie Porte (BMC Racing) i Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac).

Ostatnim, który mógł pokonać Felline został Alex Dowsett (Movistar). Mistrz Wielkiej Brytanii na półmetku wyrównał rezultat kolarza Trek-Segafredo, a na mecie był dwie sekundy wolniejszy – w ten sposób sensacja stała się faktem i Włoch został pierwszym liderem Tour de Romandie.

Wyniki prologu:

1 FELLINE Fabio TREK – SEGAFREDO ITA 05’57”
2 DOWSETT Alex MOVISTAR TEAM GBR 02″
3 * EDMONDSON Alexander ORICA – SCOTT AUS 07″
4 * SCHACHMANN Maximilian QUICK – STEP FLOORS GER 08″
5 CAMPENAERTS Victor TEAM LOTTO NL – JUMBO BEL ‘ ‘
6 ROGLIC Primož TEAM LOTTO NL – JUMBO SLO 09″
7 KIRYIENKA Vasil TEAM SKY BLR 10″
8 * BOHLI Tom BMC RACING TEAM SUI ‘ ‘
9 LE BON Johan FDJ FRA 11″
10 PFINGSTEN Christoph BORA – HANSGROHE GER ‘ ‘
11 * BOUWMAN Koen TEAM LOTTO NL – JUMBO NED ‘ ‘
12 IZAGIRRE INSAUSTI Ion BAHRAIN – MERIDA ESP 12″
13 JUNGELS Bob QUICK – STEP FLOORS LUX ‘ ‘
14 HERRADA Jesus MOVISTAR TEAM ESP ‘ ‘
15 PÖSTLBERGER Lukas BORA – HANSGROHE AUT 13″
16 GONÇALVES José TEAM KATUSHA ALPECIN POR ‘ ‘
17 FERNANDEZ Ruben MOVISTAR TEAM ESP ‘ ‘
18 CASTROVIEJO Jonathan MOVISTAR TEAM ESP 14″
19 PANTANO GOMEZ Jarlinson TREK – SEGAFREDO COL 15″
20 HOWSON Damien ORICA – SCOTT AUS ‘ ‘
21 * MARTINELLI Davide QUICK – STEP FLOORS ITA 16″
22 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB NED ‘ ‘
23 * MOSCON Gianni TEAM SKY ITA ‘ ‘
24 ROCHE Nicholas BMC RACING TEAM IRL 17″
25 YATES Simon ORICA – SCOTT GBR 18″
26 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC ‘ ‘
27 * HAIG Jack ORICA – SCOTT AUS 19″
28 * GOGL Michael TREK – SEGAFREDO AUT ‘ ‘
29 HOULE Hugo AG2R LA MONDIALE CAN 20″
30 BUCHMANN Emanuel BORA – HANSGROHE GER ‘ ‘
31 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ASTANA PRO TEAM ESP ‘ ‘
32 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI ‘ ‘
33 * KÄMNA Lennard TEAM SUNWEB GER ‘ ‘
34 * KÜNG Stefan BMC RACING TEAM SUI ‘ ‘
35 DE LA CRUZ MELGAREJO David QUICK – STEP FLOORS ESP ‘ ‘
36 GESINK Robert TEAM LOTTO NL – JUMBO NED ‘ ‘
37 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA ‘ ‘
38 * TOLHOEK Antwan TEAM LOTTO NL – JUMBO NED 21″
39 HAGA Chad TEAM SUNWEB USA ‘ ‘
40 BEWLEY Sam ORICA – SCOTT NZL ‘ ‘
41 WYSS Danilo BMC RACING TEAM SUI ‘ ‘
42 RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE FRA 22″
43 DEBESAY Mekseb TEAM DIMENSION DATA ERI ‘ ‘
44 RICHEZE Maximiliano Ariel QUICK – STEP FLOORS ARG ‘ ‘
45 * CAVAGNA Rémi QUICK – STEP FLOORS FRA ‘ ‘
46 LOBATO DEL VALLE Juan Jose TEAM LOTTO NL – JUMBO ESP ‘ ‘
47 ŠPILAK Simon TEAM KATUSHA ALPECIN SLO 23″
48 TEKLEHAIMANOT Daniel TEAM DIMENSION DATA ERI ‘ ‘
49 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL ‘ ‘
50 CINK Ondrej BAHRAIN – MERIDA CZE 24″
51 VIVIANI Elia TEAM SKY ITA ‘ ‘
52 LOPEZ GARCIA David TEAM SKY ESP ‘ ‘
53 MEINTJES Louis UAE TEAM EMIRATES RSA ‘ ‘
54 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL BEL ‘ ‘
55 ALBASINI Michael ORICA – SCOTT SUI ‘ ‘
56 KOREN Kristijan CANNONDALE DRAPAC SLO ‘ ‘
57 CLARKE William CANNONDALE DRAPAC AUS 25″
58 * VINCENT Léo FDJ FRA ‘ ‘
59 STETINA Peter TREK – SEGAFREDO USA ‘ ‘
60 VAN DEN BROECK Jurgen TEAM LOTTO NL – JUMBO BEL ‘ ‘
61 * VERMEULEN Alexey TEAM LOTTO NL – JUMBO USA ‘ ‘
62 BARGUIL Warren TEAM SUNWEB FRA ‘ ‘
63 * DOULL Owain TEAM SKY GBR ‘ ‘
64 COLBRELLI Sonny BAHRAIN – MERIDA ITA ‘ ‘
65 VENTER Jaco TEAM DIMENSION DATA RSA 26″
66 * SHAW James LOTTO SOUDAL GBR ‘ ‘
67 KREUZIGER Roman ORICA – SCOTT CZE ‘ ‘
68 VUILLERMOZ Alexis AG2R LA MONDIALE FRA 27″
69 * CONSONNI Simone UAE TEAM EMIRATES ITA ‘ ‘
70 GRMAY Tsgabu Gebremaryam BAHRAIN – MERIDA ETH 28″
71 * KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi TEAM DIMENSION DATA ERI ‘ ‘
72 REICHENBACH Sébastien FDJ SUI ‘ ‘
73 SCHAR Michael BMC RACING TEAM SUI ‘ ‘
74 BOECKMANS Kris LOTTO SOUDAL BEL ‘ ‘
75 * LATOUR Pierre Roger AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
76 DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
77 * SMITH Dion WANTY-GROUPE GOBERT NZL ‘ ‘
78 FROOME Chris TEAM SKY GBR 29″
79 * DANIEL Gregory TREK – SEGAFREDO USA ‘ ‘
80 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM COL ‘ ‘
81 * PETERS Nans AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
82 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL ‘ ‘
83 MEURISSE Xandro WANTY-GROUPE GOBERT BEL ‘ ‘
84 * GAUDU David FDJ FRA ‘ ‘
85 KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM EST ‘ ‘
86 * POWER Rob ORICA – SCOTT AUS ‘ ‘
87 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA ‘ ‘
88 HOFLAND Moreno LOTTO SOUDAL NED ‘ ‘
89 URAN Rigoberto CANNONDALE DRAPAC COL 30″
90 DECLERCQ Tim QUICK – STEP FLOORS BEL ‘ ‘
91 * CARAPAZ Richard MOVISTAR TEAM ECU ‘ ‘
92 * MARTIN Guillaume WANTY-GROUPE GOBERT FRA ‘ ‘
93 DEGAND Thomas WANTY-GROUPE GOBERT BEL 31″
94 SKUJINS Toms CANNONDALE DRAPAC LAT ‘ ‘
95 BERHANE Natnael TEAM DIMENSION DATA ERI ‘ ‘
96 PREIDLER Georg TEAM SUNWEB AUT ‘ ‘
97 POLJANSKI Pawel BORA – HANSGROHE POL 32″
98 THOMSON Jay Robert TEAM DIMENSION DATA RSA ‘ ‘
99 BRAJKOVIC Janez BAHRAIN – MERIDA SLO ‘ ‘
100 KOCHETKOV Pavel TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ‘ ‘
101 * TROIA Oliviero UAE TEAM EMIRATES ITA ‘ ‘
102 * DOUBEY Fabien WANTY-GROUPE GOBERT FRA 33″
103 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN – MERIDA JPN ‘ ‘
104 CLARKE Simon CANNONDALE DRAPAC AUS ‘ ‘
105 BROWN Nathan CANNONDALE DRAPAC USA ‘ ‘
106 * EIKING Odd Christian FDJ NOR ‘ ‘
107 * HERKLOTZ Silvio BORA – HANSGROHE GER ‘ ‘
108 PORTE Richie BMC RACING TEAM AUS ‘ ‘
109 PASQUALON Andrea WANTY-GROUPE GOBERT ITA 34″
110 CHERNETSKI Sergei ASTANA PRO TEAM RUS ‘ ‘
111 SWIFT Ben UAE TEAM EMIRATES GBR ‘ ‘
112 CANTY Brendan CANNONDALE DRAPAC AUS ‘ ‘
113 VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM USA ‘ ‘
114 OSS Daniel BMC RACING TEAM ITA 35″
115 GRIVKO Andrey ASTANA PRO TEAM UKR ‘ ‘
116 TAARAMÄE Rein TEAM KATUSHA ALPECIN EST ‘ ‘
117 STAMSNIJDER Tom TEAM SUNWEB NED ‘ ‘
118 KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA ALPECIN RUS ‘ ‘
119 DE GENDT Thomas LOTTO SOUDAL BEL 36″
120 TEN DAM Laurens TEAM SUNWEB NED ‘ ‘
121 MORI Manuele UAE TEAM EMIRATES ITA ‘ ‘
122 REZA Kevin FDJ FRA 37″
123 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA ‘ ‘
124 SAGAN Juraj BORA – HANSGROHE SVK ‘ ‘
125 LOSADA Alberto TEAM KATUSHA ALPECIN ESP ‘ ‘
126 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL ‘ ‘
127 FRÖHLINGER Johannes TEAM SUNWEB GER 38″
128 * MERTZ Remy LOTTO SOUDAL BEL ‘ ‘
129 VEUCHELEN Frederik WANTY-GROUPE GOBERT BEL ‘ ‘
130 * MANZIN Lorrenzo FDJ FRA 39″
131 BEPPU Fumiyuki TREK – SEGAFREDO JPN 40″
132 REGUIGUI Youcef TEAM DIMENSION DATA ALG 41″
133 ZAKARIN Ilnur TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 42″
134 GATTO Oscar ASTANA PRO TEAM ITA 43″
135 DE VREESE Laurens ASTANA PRO TEAM BEL 44″
136 * AIT EL ABDIA Anass UAE TEAM EMIRATES MAR ‘ ‘
137 MINNAARD Marco WANTY-GROUPE GOBERT NED 45″
138 WIPPERT Wouter CANNONDALE DRAPAC NED ‘ ‘
139 NIYONSHUTI Adrien TEAM DIMENSION DATA RWA 47″
140 NIBALI Antonio BAHRAIN – MERIDA ITA 48″
141 BONO Matteo UAE TEAM EMIRATES ITA 49″
142 CARDOSO André TREK – SEGAFREDO POR 50″
143 STALNOV Nikita ASTANA PRO TEAM KAZ ‘ ‘
144 KENNAUGH Peter TEAM SKY GBR 53″
145 WANG Meiyin BAHRAIN – MERIDA CHN 54″
146 KOZHATAYEV Bakhtiyar ASTANA PRO TEAM KAZ ‘ ‘
147 HERNANDEZ B. Jesus TREK – SEGAFREDO ESP 56″
148 BURGHARDT Marcus BORA – HANSGROHE GER 57″
149 SCHWARZMANN Michael BORA – HANSGROHE GER 01’02”
150 VELITS Martin QUICK – STEP FLOORS SVK 01’03”
151 * MAMYKIN Matvey TEAM KATUSHA ALPECIN RUS 01’07”
152 BOSWELL Ian TEAM SKY USA 01’15”