Fot. Movistar

Nikt nie jest w stanie zatrzymać serii zwycięstw Alejandro Valverde (Movistar) w Walońskiej Strzale – Hiszpan wygrał ten wyścig po raz piąty w karierze. Michał Kwiatkowski (Team Sky) zajął siódme miejsce. 

W momencie, gdy rozpoczynała się telewizyjna transmisja z Walońskiej Strzały mężczyzn, było już wiadomo, że trzecie miejsce w damskiej odmianie tego wyścigu zajęła mistrzyni Polski Katarzyna Niewiadoma z drużyny WM3 Pro Cycling! Panowie mieli do pokonania nieco ponad osiemdziesiąt kilometrów więcej niż płeć im przeciwna, ale tak samo jak panie, skończyli rywalizację na legendarnym wzniesieniu Mur de Huy, nazywanym najdłuższym ostatnim kilometrem w kolarstwie.  

W ucieczce dnia jechało sześciu kolarzy: Yoann Bagot (Cofidis), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Romain Guillemois (Direct Energie), Olivier Pardini (WB Veranclassic Aqua Protect), Daniel Pearson (Aqua Blue Sport) oraz Fabien Doubey (Wanty-Groupe Gobert).

Sześćdziesiąt kilka kilometrów przed metą dość poważną kraksę miał duński kolarz Astany Michael Valgren, który potrzebował pomocy lekarza i został odwieziony do szpitala.

Trzydzieści pięć kilometrów przed metą nie istniała już ucieczka dnia, a chwilę wcześniej defekt miał Michał Gołaś, ale pomocnik “Kwiato” i kapitan Team Sky, zdołał szybko wrócić do peletonu.

Ochotę na oderwanie się od peletonu wykazał Alessandro De Marchi z BMC, który odjechał na zjeździe z Côte De Cherave. Na szczycie przedostatniego podjazdu pod Mur de Huy miał dwadzieścia sekund przewagi nad główną grupą, w której wysoko jechali Michał Kwiatkowski, Rafał Majka i Tomasz Marczyński.

Pierwszy z trzech ostatnich podjazdów z dwudziestoma sekundami przewagi nad peletonem rozpoczęli Alessandro De Marchi i Bob Jungels, który na zjeździe z Mur de Huy kontratakował z peletonu i dołączył do Włocha.

Początkowo można było przypuszczać, że De Marchi, podobnie jak Daniel Oss na Paryż-Roubaix, pracuje dla Samuela Sáncheza, ale Włoch dawał zmiany, chętnie współpracował z mistrzem Luksemburga, zatem najwidoczniej dostał wolną rękę od kierownictwa drużyny BMC.

Dwanaście i pół kilometra przed metą Bob Jungels zostawił Alessandro De Marchiego. Luksemburczyk uciekał bardzo śmiało i efektywnie, utrzymując około pięćdziesięciu sekund przewagi nad peletonem, w którym tempo narzucała drużyna Sky, i która przy okazji wchłonęła De Marchiego.

Ale gdy tylko w głównej grupie nastąpiło mocniejsze pociągnięcie autorstwa Rafała Majki, przewaga Jungelsa stopniała do trzydziestu sekund – tyle wynosiła sześć kilometrów przed metą.

U stóp Mur de Huy Bob Jungels miał nieco ponad dwadzieścia sekund przewagi, a na czele peletonu tempo dla Alejandro Valverde nadawał Jose Joaquin Rojas. Na flamme rouge Luksemburczyk wjechał jeszcze samotnie, ale został złapany mniej więcej pięćset metrów przed metą.

Alejandro Valverde przypuścił pierwszy i jedyny solidny atak, zyskał przewagę kilku rowerów i mając jeszcze czas na świętowanie, przekroczył linię mety. W ostatecznej rozgrywce brał udział Michał Kwiatkowski, a także drugi lider zespołu Sky, Sergio Henao, ale ani Polak, ani Kolumbijczyk, ani nikt inny nie był w stanie odpowiedzieć na atak Valverde.

Mimo że żaden z Polaków nie zajął miejsca w pierwszej trójce, to wszystkich biało-czerwonych trzeba pochwalić za jazdę w tegorocznej odsłonie Walońskiej Strzały. Michał Gołaś jak zawsze nie zawiódł, a Kwiatkowskiego, Marczyńskiego i Majkę można było oglądać na czele peletonu niemal do samego końca rywalizacji.

Wyniki: 

1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 5:15:37
2 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors 0:00:01
3 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
4 Sergio Henao (Col) Team Sky
5 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott
6 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb
7 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
8 Rudy Molard (Fra) FDJ
9 David Gaudu (Fra) FDJ
10 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
11 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
12 Jon Izaguirre (Spa) Bahrain-Merida
13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:08
14 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
15 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
16 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
17 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:00:13
18 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
19 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
20 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:00:16
21 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
22 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
23 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac 0:00:21
24 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept
25 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin 0:00:24
26 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
27 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:00:29
28 Igor Anton (Spa) Dimension Data
29 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:35
30 Diego Rosa (Ita) Team Sky
31 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:37
32 Georg Preidler (Aut) Team Sunweb 0:00:39
33 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:00:42
34 Arthur Vichot (Fra) FDJ
35 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:45
36 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
37 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 0:00:48
38 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:00:50
39 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 0:00:53
40 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:54
41 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
42 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert
43 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
44 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
45 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates
46 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team 0:01:01
47 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
48 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
49 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
50 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
51 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
52 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
53 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
54 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
55 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 0:01:13
56 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
57 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
58 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:01:17
59 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:01:21
60 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
61 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
62 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
63 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:26
64 Sebastian Henao (Col) Team Sky
65 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 0:01:34
66 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
67 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
68 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
69 Jose Rojas (Spa) Movistar Team 0:01:38
70 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert 0:01:44
71 Juan Jose Lobato (Spa) Team LottoNl-Jumbo 0:01:52
72 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott 0:02:09
73 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
74 André Cardoso (Por) Trek-Segafredo
75 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
76 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
77 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
78 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:13
79 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
80 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
81 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
82 Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
83 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
84 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
85 Brendan Canty (Aus) Cannondale-Drapac
86 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo – Vital Concept
87 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:20
88 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
89 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:02:23
90 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
91 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:02:27
92 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
93 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:02:31
94 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
95 Antoine Warnier (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
96 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
97 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
98 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team
99 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:02:41
100 Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect
101 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:02:46
102 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
103 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:02:56
104 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
105 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
106 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:03:00
107 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:03:04
108 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
109 Ángel Vicioso (Spa) Katusha-Alpecin 0:03:11
110 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 0:03:14
111 Kevin Reza (Fra) FDJ 0:03:19
112 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:03:22
113 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:30
114 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 0:03:32
115 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors
116 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin 0:03:55
117 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
118 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:04:20
119 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:04:36
120 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
121 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
122 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors 0:05:51
123 Michal Gołaś (Pol) Team Sky
124 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
125 Jack Haig (Aus) Orica-Scott
126 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors 0:05:54
127 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates
128 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
129 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
130 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott 0:06:09
131 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida 0:06:16
132 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:06:42
133 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott 0:07:04
134 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac
135 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
136 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:07:14
137 Damien Howson (Aus) Orica-Scott 0:07:16
138 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:07:46
139 Cedric Pineau (Fra) FDJ 0:08:56
140 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
141 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:08:59
142 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
143 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
144 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
145 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
146 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
147 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida 0:09:05
148 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
149 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb
150 Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
151 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin

152 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo 0:12:40
153 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
154 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
155 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo
156 Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:12:50
157 Romain Guillemois (Fra) Direct Energie 0:12:52
158 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:12:55
159 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
160 Justin Jules (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect
161 Thomas Scully (NZl) Cannondale-Drapac 0:13:00
162 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
163 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
164 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:13:15
165 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:13:41
166 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits