www.giroditalia.it

Organizatorzy największego włoskiego wyścigu przygotowali kolejną niespodziankę na setną edycję Corsa Rosa. Trykot dla lidera klasyfikacji punktowej znowu będzie w klasycznych, cyklamenowych barwach.

Historia klasyfikacji punktowej na Giro d’Italia rozpoczyna się w 1958 roku. W tamtym roku wyodrębniono oddzielny ranking dla kolarzy, którzy zajmowali wysokie miejsca na poszczególnych etapach. Trykot dla najlepiej punktującego zawodnika zaczęto przyznawać w 1967 roku – zwycięzca tej klasyfikacji otrzymywał czerwoną koszulkę (Maglia Rossa). Barwa ta była charakterystyczna dla ówczesnego sponsora klasyfikacji – węgierskiego browaru Dreher. Czerwony trykot był przyznawany tylko do 1969 roku i od tamtej edycji rozpoczyna się historia cyklamenowej koszulki.

W 1970 roku głównym sponsorem klasyfikacji punktowej została włoska firma Termozeta, zajmująca się przede wszystkim produkcją sprzętu AGD. Przedsiębiorstwo zażyczyło sobie, by kolor trykotu lidera klasyfikacji został zmieniony. Wybrano kolor cyklamenowy, który jest połączeniem amarantu z fioletem. Od tamtej pory, nieprzerwanie do 2009 roku, najlepiej punktujący zawodnik zakładał cyklamenową koszulkę. Po zmianie sponsora w 2010 roku powrócono do czerwonej barwy trykotu.

W obecnym sezonie sponsorem klasyfikacji punktowej została firma Segafredo, która finansuje m.in. jeden z czołowych zespołów świata Trek-Segafredo. Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją kawy postanowiło wrócić do wieloletniej tradycji i przywróciło cyklamenową barwę z powrotem na trasy Giro d’Italia. Wiąże się to z setną edycją wyścigu, którego jubileusz obchodzony jest w tym roku.

„Maglia ciclamino” związana jest z największymi gwiazdami światowego sprintu. Cyklamenowe barwy przywdziewali m.in. Eddy Merckx, Mario Cipollini, Alessandro Petacchi czy Roger De Vlaeminckx. Rekordzistami w zwycięstwie w klasyfikacji punktowej są dwaj wybitni Włosi – Giuseppe Saronni i Francesco Moser wygrywali ten ranking po cztery razy. Dodatkowo, Saronni i Moser są rekordzistami pod względem wygrywania klasyfikacji punktowej z rzędu – obaj wygrywali cyklamenową koszulkę trzy razy w kolejnych latach (Saronni w latach 1976-1978, a Moser w latach 1979-1981).

Najwięcej wygranych w klasyfikacji punktowej mają Włosi – zawodnicy z Italii wygrali 33 z 52 koszulek za zwycięstwo w tym rankingu. Drugim najbardziej utytułowanym krajem jest Belgia, której kolarze wygrywali klasyfikację pięć razy (3 razy zwyciężał de Vlaeminck, a 2 razy Merckx).

Dziewięciu kolarzy zdołało wygrać w jednym roku zarówno klasyfikację generalną jak i punktową – są to: Gianni Motta (1966), Eddy Merckx (1968 i 1973), Giuseppe Saronni (1979 i 1983), Gianni Bugno (1990), Tony Rominger (1995), Danilo di Luca (2007), Denis Menchov (2009) oraz Michele Scarponi (2011).

Najmłodszym zwycięzcą klasyfikacji punktowej był Giuseppe Saronni, który w momencie zakończenia Giro w 1979 roku miał 21 lat i 257 dni. Najstarszym zaś był Mario Cipollini, który w 2002 roku miał 35 lat i 72 dni. „Super Mario” dzierży też rekord największej różnicy pomiędzy pierwszym i ostatnim zwycięstwem w tej klasyfikacji – pierwszy raz wygrał w 1992 roku, a ostatni w 2002 roku, co oznacza 10 lat różnicy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments