Michał Kapusta / naszosie.pl

Tour of Croatia będzie dla kilku kolarzy CCC Sprandi Polkowice ważnym sprawdzianem przed Giro d’Italia. Chorwacka etapówka rozpocznie się 18 kwietnia i liczyć będzie 6 odcinków.

Większość składu na ten wyścig spędziła kilka tygodni na zgrupowaniu wysokogórskim w Sierra Nevada. Spory wpływ na ich dyspozycję będzie miało zatem  to, jak ich organizm zachowa się po zjechaniu z gór. Liczymy, że dobrze zareagują na tego typu przygotowania i przed Giro d’Italia zaprezentują się z jak najlepszej strony – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice. – Tegoroczna edycja Tour of Croatia zapowiada się na bardzo wymagającą, z dwoma etapami z metą na długim podjeździe. W wytypowanej „ósemce” znaleźli się zatem nasi czołowi górale, Jan Hirt, Michal Schlegel, czy też Felix Grossschartner.

Właśnie ci trzej kolarze, a także Leszek Pluciński, Marcin Białobłocki oraz Łukasz Owsian, trenowali przez 2,5-tygodnia w hiszpańskich górach. Wszyscy wystartują w Chorwacji, a dołączą do nich też Nikolay Mihaylov i Branislau Samoilau.

Tour of Croatia 2017 liczy 6 etapów. Po pierwszym sprinterskim, zawodnicy zmierzą się z najtrudniejszym wzniesieniem wyścigu – blisko 25-kilometrowym podjazdem na szczyt Św. Jerzego, o średnim nachyleniu 6,5% i max. 14%. Kolarze rozpoczną wspinaczkę prawie z poziomu morza, a zakończą na wysokości ponad 1700 m n.p.m.

Trzeci dzień zmagań będzie tym najdłuższym (237km). Dystans oraz spore trudności w pierwszej fazie (trzy premie górskie) powinny zostawić ślad na nogach kolarzy. Etap 4.ma podobny układ, jednak jest zdecydowanie krótszy – 171 kilometrów.

Drugi z decydujących, górskich odcinków odbędzie się przedostatniego dnia rywalizacji. Wtedy to peleton dwukrotnie wspinać się będzie na szczyt Ucka, od dwóch różnych stron. Ten drugi raz zakończy się na mecie, na wysokości prawie 1000 m n.p.m., po ponad 15 kilometrach jazdy stromo pod górę.

Rywalizacja zostanie sfinalizowana w Zagrzebiu, płaskim etapem i dwoma rundami po ulicach stolicy. Finisz będzie techniczny, po bruku i niekoniecznie dla typowych sprinterów, gdyż „kreska” znajduje się na krótkim wzniesieniu.

Wyścig będzie transmitowany przez Eurosport 2: od wtorku do piątku od godz. 15:30 („na żywo), w sobotę zaplanowana jest retransmisja, a w niedzielę od 14:00 („na żywo”).

Program wyścigu:

18 Kwietnia, Etap 1 – Osijek – Koprivnica (227km)

19 Kwietnia, Etap 2 – Trogir – Biokovo (sv. Jure) (123km)

20 Kwietnia, Etap 3- Imotski – Zadar (237km)

21 Kwietnia, Etap 4 – Crikvenica – Umag (171km)

22 Kwietnia, Etap 5 – Porec – Ucka (141km)

23 Kwietnia, Etap 6 – Samobor – Zagreb (147km)

Skład CCC Sprandi Polkowice na Tour of Croatia (2.1, 18-23.04): Jan Hirt, Michal Schlegel, Marcin Białobłocki, Nikolay Mihaylov, Branislau Samoilau, Felix Grossschartner, Leszek Pluciński, Łukasz Owsian