Pascal Vande Putte

Markus Hoelgaard (Team Joker Icopal) wygrał po długim finiszu pierwszy etap Circuit des Ardennes. Jacek Morajko był 24.

Pierwszego dnia Circuit des Ardennes International na kolarzy czekał najdłuższy etap. Do przejechania były ponad 184 kilometry ze startem i metą w Acy-Romance. Po drodze zawodnicy musieli pokonać cztery górskie premie.

Wśród startujących ekip mieliśmy Wibatech 7R Fuji w składzie: Jacek Morajko, Sylwester Janiszewski, Marek Rutkiewicz, Adrian Honkisz i Wojciech Sykała.

Od samego początku na czele wysforowała się czwórka, w której jechali: Fabien Canal (Armée de Terre), Domenic Weinstein (Allemagne), Jon Bozic (Adria Mobil) i Quentin Simon (CC Etupes). Punkty na górskich premiach zdobywał głównie Bozic i to on do jutrzejszego etapu przystąpi w koszulce dla najlepszego górala.

Peleton cały czas kontrolował sytuację i skasował odjazd na 30 kilometrów przed metą. Na ostatniej górskiej premii na atak zdecydowali się Thomas Deruette (WB-Veranclassic-Aqua Protect) i Jhonnatan Manuel Narvaez Prado (Axeon Hagens Berman).

Ta szarża oczywiście nie spodobała się ekipom sprinterów i przeszła do historii na trzy kilometry przed metą. Na bardzo długi finisz zdecydował się młody Norweg Markus Hoelgaard (Team Joker Icopal) i to on mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Drugi był jego kolega z drużyny Kristoffer Skjerping. Podium etapowe uzupełnił Markus Eibegger (Team Felbermayr – Simplon Wels).

Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem polskiej ekipy był Jacek Morajko, który finiszował na 24. miejscu.

Wyniki pierwszego etapu:

1 HOELGAARD Markus (NOR) TJI les 184,5 km en 4h33’11” (moy. 40,522 km/h) (b : 10”)
2 SKJERPING Kristoffer (NOR) TJI à 00” (b : 6”)
3 EIBEGGER Markus (AUT) RSW ” (b : 4”)
4 * WILLIAMS Stephen (GBR) SEG ”
5 * MORTIER Julien (BEL) AAS ”
6 * DALLA VALLE Nicolas (ITA) COL ”
7 LOUBET Julien (FRA) ADT ”
8 * HALLER Patrick (GER) GER ”
9 * PFRIMMER Arnaud (FRA) CCE ” (b : 1”)
10 GAROSIO Andrea (ITA) COL ”
11 TONIATTI Andrea (ITA) COL ”
12 * MOLLY Kenny (BEL) AAS ”
13 ROGINA Radoslav (CRO) ADR ”
14 * RAHBEK Mads Baadsgaard (DEN) TVC ”
15 PIRY Christopher (FRA) VCR ”
16 BESCOND Jeremy (FRA) AUB ”
17 MAINARD Jerome (FRA) ADT ”
18 * HERMANS Steff (BEL) LOT ”
19 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo (ESP) CAJ ”
20 CABOT Jeremy (FRA) RLM ”
21 * WALKER Joey (GBR) WGN ”
22 LANG Pirmin (SUI) TRA ”
23 DASSONVILLE Flavien (FRA) AUB ”
24 MORAJKO Jacek (POL) WIB ”
25 STÜSSI Colin Chris (SUI) TRA ”
26 LALOUETTE Kévin (FRA) CCN ”
27 BACON Romain (FRA) CCN ”
28 * LEGRAS Nicolas (FRA) CCV ”
29 ZOIDL Riccardo (AUT) RSW ”
30 * CUADROS MORATA Alvaro (ESP) CAJ ”
31 LE ROUX Romain (FRA) ADT ”
32 SYKALA Wojciech (POL) WIB ”
33 BALDO Nicolas (FRA) AUB ”
34 * DE JONG Martijn (NED) SEG ”
35 * MONIQUET Sylvain (BEL) AAS ”
36 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM ”
37 * THOMPSON Michael (GBR) WGN ”
38 PENVEN Clément (FRA) CCN ”
39 REUTIMANN Matthias (SUI) TRA ”
40 LEROUX Samuel (FRA) CCN ”
41 * DAVIES Scott (GBR) WGN ”
42 * VANHOUCKE Harm (BEL) LOT ”
43 * SESSLER Guy (ISR) ISR ”
44 * STEEN Nicolaj (DEN) TVC ”
45 * QUARTERMAN Charles (GBR) LPC ”
46 AZKARATE RAMIREZ Iker (ESP) CAJ ”
47 HONKISZ Adrian (POL) WIB ”
48 * KNOX James (GBR) WGN ”
49 SOMOGYI Grégoire (FRA) CCV ”
50 * DE WINTER Hugo (BEL) AAS ”
51 SOLA ARJONA Manuel (ESP) CAJ ”
52 * WINTER Laurin (GER) GER ”
53 * DENNIS Ashley (GBR) WGN ”
54 RAID Risto (EST) VCR ” (b : 3”)
55 TRONET Steven (FRA) ADT ”
56 RUTKIEWICZ Marek (POL) WIB ”
57 * DERUETTE Thomas (BEL) WVA ”
58 HOEM Bjorn Tore (NOR) TJI ”
59 * JOLY Thomas (FRA) CCN ”
60 * LAMBRECHT Bjorg (BEL) LOT ”
61 GOLČER Jure (SLO) ADR ”
62 * BARTA William (USA) AHB ”
63 * RAJOVIC Dusan (SRB) ADR ”
64 * SAUVAGE Paul (FRA) CCE ”
65 CANAL Fabien (FRA) ADT ” (b : 5”)
66 CAMPISTROUS Romain (FRA) ADT ”
67 * COBOS MARQUEZ Carlos (ESP) CAJ ”
68 * GROß Felix (GER) GER ”
69 * MAAS Jan (NED) SEG ”
70 * TASSET Marvin (BEL) AAS ”
71 * SIMON Quentin (FRA) CCE ” (b : 1”)
72 REIHS Michael (DEN) TVC ”
73 PONS Gaëtan (LUX) LPC ”
74 * POLIAK Yam (ISR) ISR ”
75 GROŠELJ Žiga (SLO) ADR ”
76 * LÜBBERS Dorian (GER) GER ”
77 * CANALES Wilfried (FRA) VCR ”
78 TANIS Quentin (FRA) CCV ”
79 SEYNAEVE Lander (BEL) RLM ”
80 VEREECKEN Nicolas (BEL) RLM ”
81 * EG Niklas (DEN) TVC ”
82 NIV Guy (ISR) ISR ”
83 BETTINELLI Simone (ITA) COL ”
84 * INKELAAR Kevin (NED) LOT ”
85 * KERFOOT-ROBSON Dylan (GBR) WGN ”
86 * CULLAIGH Gabriel (GBR) SEG ”
87 THALMANN Roland (SUI) TRA ”
88 JAKIN Alo (EST) AUB ”
89 FUMEAUX Jonathan (SUI) TRA ”
90 * NOLDE Tobias (GER) GER ”
91 * ANDREOLETTI Pietro (ITA) COL ”
92 * KUENTZ Anthony (FRA) CCV ”
93 FOTI Carmelo (ITA) LPC ”
94 SEIGLE Romain (FRA) CCE ”
95 * COSTA Adrien (USA) AHB ”
96 * MANDRYSCH John (GER) LPC ”
97 * JASPERS Ward (BEL) LOT ”
98 * RICE Michael (AUS) AHB ”
99 * SCHLEMMER Lukas (AUT) RSW ”
100 * PLANCKAERT Emiel (BEL) LOT ”
101 JAUN Lukas (SUI) TRA ”
102 RABITSCH Stephan (AUT) RSW ”
103 PELEGRI FERRANDIS Oscar (ESP) CAJ ”
104 KVASINA Matija (CRO) RSW ”
105 VANTOMME Maxime (BEL) WVA ”
106 LE CUNFF Kevin (FRA) AUB ”
107 * SCHELLING Ide (NED) SEG ”
108 POULSEN Rasmus Guldhammer (DEN) TVC ”
109 KRIEGER Alexander (GER) LPC ”
110 BREEN Vegard (NOR) TJI ”
111 KAMP Alexander (DEN) TVC ”
112 HAGEN Carl Fredrik (NOR) TJI ”
113 GUERIN Alexis (FRA) VCR ”
114 * AUBERT Rémi (FRA) CCE ”
115 * IDJOUADIENE Pierre (FRA) CCE ”
116 * HAVOT Sébastien (FRA) CCN ”
117 * RONDEAU Fabien (FRA) VCR ”
118 AUER Daniel (AUT) RSW à 01’27”
119 TALLONNEAU Gwénnaël (FRA) CCV à 00”
120 JANISZEWSKI Sylwester (POL) WIB ”
121 CALLEEUW Joeri (BEL) RLM ”
122 MASSON Christophe (FRA) WVA ”
123 * BAUDE Arthur (BEL) AAS ”
124 BONIFAZIO Leonardo (ITA) COL ”
125 * BEAR Ido (ISR) ISR à 03’24”
126 PARDINI Olivier (BEL) WVA à 00”
127 ISTA Kevyn (BEL) WVA ” (b : 2”)
128 * EINHORN Itmar (ISR) ISR ”
129 MENUT David (FRA) AUB ”
130 STIEN Adriaan Aas (NOR) TJI ”
131 VERMEULEN Emiel (BEL) RLM ”
132 VANDEN BAK Laurent (BEL) LPC à 04’09”
133 SPENGLER Lukas (SUI) WVA à 00”
134 * NAVAEZ PRADO Jhonnatan Manuel (ECU) AHB ”
135 * OLIVEIRA Rui (POR) AHB ”
136 * NICOLAS Théo (FRA) VCR à 04’18”
137 WEINSTEIN Domenic (GER) GER à 05’38” (b : 1”)
138 * BOŽIČ Jon (SLO) ADR à 09’06” (b : 5”)
139 * HORVAT Žiga (SLO) ADR ”

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 HOELGAARD Markus (NOR) TJI les 184,5 km en 4h33’01” (moy. 40,546 km/h)
2 SKJERPING Kristoffer (NOR) TJI à 04”
3 CANAL Fabien (FRA) ADT à 05”
4 EIBEGGER Markus (AUT) RSW à 06”
5 RAID Risto (EST) VCR à 07”
6 ISTA Kevyn (BEL) WVA à 08”
7 * PFRIMMER Arnaud (FRA) CCE à 09”
8 * SIMON Quentin (FRA) CCE ”
9 * WILLIAMS Stephen (GBR) SEG à 10”
10 * MORTIER Julien (BEL) AAS ”
11 * DALLA VALLE Nicolas (ITA) COL ”
12 LOUBET Julien (FRA) ADT ”
13 * HALLER Patrick (GER) GER ”
14 GAROSIO Andrea (ITA) COL ”
15 TONIATTI Andrea (ITA) COL ”
16 * MOLLY Kenny (BEL) AAS ”
17 ROGINA Radoslav (CRO) ADR ”
18 * RAHBEK Mads Baadsgaard (DEN) TVC ”
19 PIRY Christopher (FRA) VCR ”
20 BESCOND Jeremy (FRA) AUB ”
21 MAINARD Jerome (FRA) ADT ”
22 * HERMANS Steff (BEL) LOT ”
23 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo (ESP) CAJ ”
24 CABOT Jeremy (FRA) RLM ”
25 * WALKER Joey (GBR) WGN ”
26 LANG Pirmin (SUI) TRA ”
27 DASSONVILLE Flavien (FRA) AUB ”
28 MORAJKO Jacek (POL) WIB ”
29 STÜSSI Colin Chris (SUI) TRA ”
30 LALOUETTE Kévin (FRA) CCN ”
31 BACON Romain (FRA) CCN ”
32 * LEGRAS Nicolas (FRA) CCV ”
33 ZOIDL Riccardo (AUT) RSW ”
34 * CUADROS MORATA Alvaro (ESP) CAJ ”
35 LE ROUX Romain (FRA) ADT ”
36 SYKALA Wojciech (POL) WIB ”
37 BALDO Nicolas (FRA) AUB ”
38 * DE JONG Martijn (NED) SEG ”
39 * MONIQUET Sylvain (BEL) AAS ”
40 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM ”
41 * THOMPSON Michael (GBR) WGN ”
42 PENVEN Clément (FRA) CCN ”
43 REUTIMANN Matthias (SUI) TRA ”
44 LEROUX Samuel (FRA) CCN ”
45 * DAVIES Scott (GBR) WGN ”
46 * VANHOUCKE Harm (BEL) LOT ”
47 * SESSLER Guy (ISR) ISR ”
48 * STEEN Nicolaj (DEN) TVC ”
49 * QUARTERMAN Charles (GBR) LPC ”
50 AZKARATE RAMIREZ Iker (ESP) CAJ ”
51 HONKISZ Adrian (POL) WIB ”
52 * KNOX James (GBR) WGN ”
53 SOMOGYI Grégoire (FRA) CCV ”
54 * DE WINTER Hugo (BEL) AAS ”
55 SOLA ARJONA Manuel (ESP) CAJ ”
56 * WINTER Laurin (GER) GER ”
57 * DENNIS Ashley (GBR) WGN ”
58 TRONET Steven (FRA) ADT ”
59 RUTKIEWICZ Marek (POL) WIB ”
60 * DERUETTE Thomas (BEL) WVA ”
61 HOEM Bjorn Tore (NOR) TJI ”
62 * JOLY Thomas (FRA) CCN ”
63 * LAMBRECHT Bjorg (BEL) LOT ”
64 GOLČER Jure (SLO) ADR ”
65 * BARTA William (USA) AHB ”
66 * RAJOVIC Dusan (SRB) ADR ”
67 * SAUVAGE Paul (FRA) CCE ”
68 CAMPISTROUS Romain (FRA) ADT ”
69 * COBOS MARQUEZ Carlos (ESP) CAJ ”
70 * GROß Felix (GER) GER ”
71 * MAAS Jan (NED) SEG à 10”
72 * TASSET Marvin (BEL) AAS ”
73 REIHS Michael (DEN) TVC ”
74 PONS Gaëtan (LUX) LPC ”
75 * POLIAK Yam (ISR) ISR ”
76 GROŠELJ Žiga (SLO) ADR ”
77 * LÜBBERS Dorian (GER) GER ”
78 * CANALES Wilfried (FRA) VCR ”
79 TANIS Quentin (FRA) CCV ”
80 SEYNAEVE Lander (BEL) RLM ”
81 VEREECKEN Nicolas (BEL) RLM ”
82 * EG Niklas (DEN) TVC ”
83 NIV Guy (ISR) ISR ”
84 BETTINELLI Simone (ITA) COL ”
85 * INKELAAR Kevin (NED) LOT ”
86 * KERFOOT-ROBSON Dylan (GBR) WGN ”
87 * CULLAIGH Gabriel (GBR) SEG ”
88 THALMANN Roland (SUI) TRA ”
89 JAKIN Alo (EST) AUB ”
90 FUMEAUX Jonathan (SUI) TRA ”
91 * NOLDE Tobias (GER) GER ”
92 * ANDREOLETTI Pietro (ITA) COL ”
93 * KUENTZ Anthony (FRA) CCV ”
94 FOTI Carmelo (ITA) LPC ”
95 SEIGLE Romain (FRA) CCE ”
96 * COSTA Adrien (USA) AHB ”
97 * MANDRYSCH John (GER) LPC ”
98 * JASPERS Ward (BEL) LOT ”
99 * RICE Michael (AUS) AHB ”
100 * SCHLEMMER Lukas (AUT) RSW ”
101 * PLANCKAERT Emiel (BEL) LOT ”
102 JAUN Lukas (SUI) TRA ”
103 RABITSCH Stephan (AUT) RSW ”
104 PELEGRI FERRANDIS Oscar (ESP) CAJ ”
105 KVASINA Matija (CRO) RSW ”
106 VANTOMME Maxime (BEL) WVA ”
107 LE CUNFF Kevin (FRA) AUB ”
108 * SCHELLING Ide (NED) SEG ”
109 POULSEN Rasmus Guldhammer (DEN) TVC ”
110 KRIEGER Alexander (GER) LPC ”
111 BREEN Vegard (NOR) TJI ”
112 KAMP Alexander (DEN) TVC ”
113 HAGEN Carl Fredrik (NOR) TJI ”
114 GUERIN Alexis (FRA) VCR ”
115 * AUBERT Rémi (FRA) CCE ”
116 * IDJOUADIENE Pierre (FRA) CCE ”
117 * HAVOT Sébastien (FRA) CCN ”
118 * RONDEAU Fabien (FRA) VCR ”
119 TALLONNEAU Gwénnaël (FRA) CCV ”
120 JANISZEWSKI Sylwester (POL) WIB ”
121 CALLEEUW Joeri (BEL) RLM ”
122 MASSON Christophe (FRA) WVA ”
123 * BAUDE Arthur (BEL) AAS ”
124 BONIFAZIO Leonardo (ITA) COL ”
125 PARDINI Olivier (BEL) WVA ”
126 * EINHORN Itmar (ISR) ISR ”
127 MENUT David (FRA) AUB ”
128 STIEN Adriaan Aas (NOR) TJI ”
129 VERMEULEN Emiel (BEL) RLM ”
130 SPENGLER Lukas (SUI) WVA ”
131 * NAVAEZ PRADO Jhonnatan Manuel (ECU) AHB ”
132 * OLIVEIRA Rui (POR) AHB ”
133 AUER Daniel (AUT) RSW à 01’37”
134 * BEAR Ido (ISR) ISR à 03’34”
135 VANDEN BAK Laurent (BEL) LPC à 04’19”
136 * NICOLAS Théo (FRA) VCR à 04’28”
137 WEINSTEIN Domenic (GER) GER à 05’47”
138 * BOŽIČ Jon (SLO) ADR à 09’11”
139 * HORVAT Žiga (SLO) ADR à 09’16”