Tirreno - Adriatico

Peter Sagan (BORA – hansgrohe) był najszybszym sprinterem na trasie trzeciego etapu Tirreno – Adriatico. Nowym liderem został Rohan Dennis (BMC Racing Team).

Trzeci etap “Wyścigu Dwóch Mórz” liczył 204 kilometry i prowadził z Monterotondo Marittimo do Montalto di Castro. W połowie odcinka mieliśmy długi, ale dość łatwy podjazd Scansano. Można się było spodziewać sprinterskiego finiszu.

Od samego początku z peletonu odjechali: Mattia Frapporti (Androni-Sidermec), Andrei Grivko (Astana), Mirco Maestri i Luca Wackermann (obaj Bardiani – CSF), Iuri Filosi i Kohei Uchima (obaj Nippo-Fantini) oraz Alexis Gougeard (Ag2r La Mondiale).

Na jedynej dziś górskiej premii pierwszy zameldował się Filosi, ale liderem tej klasyfikacji pozostał Davide Ballerini (Androni Giocattoli – Sidermec). Dość mocne tempo ucieczki spowodowało, że 45 kilometrów przed metą na czele zostali Grivko, Filosi i Gougeard.

Zgodnie z oczekiwaniami peleton skasował odjazd już 13 kilometrów przed metą. Ostatnie kilometry były dość nerwowe, każdy z kolarzu szukał dobrego miejsca, aby udanie zafiniszować. Na 2000 metrów przed metą na czele wyszła ekipa BORA – hansgrohe pracująca oczywiście na Petera Sagana.

Krótka hopka na 700 metrów przed kreską mocno podzieliła peleton. Bez problemu poradził sobie z nią mistrz świata Peter Sagan i to on odniósł piękne zwycięstwo!

Drugi był Elia Viviani (Sky), a trzeci Jurgen Roelandts (Lotto Soudal).

Nowym liderem został Rohan Dennis (BMC Racing Team).

Wyniki trzeciego etapu:

1 Peter SAGAN SVK BOH 27 4:51:59
2 Elia VIVIANI ITA SKY 28 +0
3 Jurgen ROELANDTS BEL LTS 32 +0
4 Sacha MODOLO ITA UAD 30 +0
5 Luka MEZGEC SLO ORS 29 +0
6 Rick ZABEL GER KAT 24 +0
7 Andrea PALINI ITA ANS 28 +0
8 Roberto FERRARI ITA UAD 34 +0
9 Georg PREIDLER AUT SUN 27 +0
10 Ramon SINKELDAM NED SUN 28 +0
11 Geraint THOMAS GBR SKY 31 +0
12 Koen DE KORT NED TFS 35 +0
13 Reto HOLLENSTEIN SUI KAT 32 +0
14 Anthony ROUX FRA FDJ 30 +0
15 Marko KUMP SLO UAD 29 +0
16 Søren Kragh ANDERSEN DEN SUN 23 +0
17 Fabio ARU ITA AST 27 +0
18 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU TBM 29 +0
19 Matteo TRENTIN ITA QST 28 +0
20 Mike TEUNISSEN NED SUN 25 +0
21 Michal KWIATKOWSKI POL SKY 27 +0
22 Jos VAN EMDEN NED TLJ 32 +0
23 Jens DEBUSSCHERE BEL LTS 28 +0
24 Rohan DENIS AUS BMC 27 +0
25 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR UAD 31 +0
26 Marco COLEDAN ITA TFS 29 +0
27 Mark CAVENDISH GBR DDD 32 +0
28 Vincenzo NIBALI ITA TBM 33 +0
29 Tom DUMOULIN NED SUN 27 +0
30 Edvald BOASSON HAGEN NOR DDD 30 +0
31 Tiesj BENOOT BEL LTS 23 +0
32 Ryan MULLEN IRL CDT 23 +0
33 Marco MARCATO ITA UAD 33 +0
34 Stefan KÜNG SUI BMC 24 +0
35 Damiano CARUSO ITA BMC 30 +0
36 Andrey ZEITS KAZ AST 31 +0
37 Pawel POLJANSKI POL BOH 27 +0
38 Roman KREUZIGER CZE ORS 31 +0
39 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA CRC MOV 31 +0
40 Robert GESINK NED TLJ 31 +0
41 Nelson OLIVEIRA POR MOV 28 +0
42 Nairo QUINTANA COL MOV 27 +0
43 Daniele BENNATI ITA MOV 37 +0
44 Simon ŠPILAK SLO KAT 31 +0
45 Primoz ROGLIC SLO TLJ 28 +0
46 Manuel QUINZIATO ITA BMC 38 +0
47 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 29 +0
48 Mark RENSHAW AUS DDD 35 +0
49 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ 28 +0
50 Rafal MAJKA POL BOH 28 +0
51 Aleksejs SARAMOTINS LAT BOH 35 +0
52 Domenico POZZOVIVO ITA ALM 35 +0
53 Egan Arley BERNAL GOMEZ COL ANS 20 +0
54 Scott THWAITES GBR DDD 27 +0
55 Rigoberto URAN URAN COL CDT 30 +0
56 Oscar GATTO ITA AST 32 +0
57 Luis León SANCHEZ ESP AST 34 +0
58 Franco PELLIZOTTI ITA TBM 39 +0
59 Greg VAN AVERMAET BEL BMC 32 +0
60 Jasha SÜTTERLIN GER MOV 25 +0
61 Vegard Stake LAENGEN NOR UAD 28 +0
62 Jonathan CASTROVIEJO ESP MOV 30 +0
63 Nikolas MAES BEL LTS 31 +0
64 Marcus BURGHARDT GER BOH 34 +0
65 Bernhard EISEL AUT DDD 36 +0
66 Enrico BARBIN ITA BRD 27 +0
67 Maurits LAMMERTINK NED KAT 27 +0
68 Pavel KOCHETKOV RUS KAT 31 +0
69 Marco CANOLA ITA NIP 29 +0
70 Jan BAKELANTS BEL ALM 31 +0
71 Manuele BOARO ITA TBM 30 +0
72 Giovanni VISCONTI ITA TBM 34 +0
73 Hugo HOULE CAN ALM 27 +0
74 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFS 37 +0
75 Tobias LUDVIGSSON SWE FDJ 26 +0
76 Jasper STUYVEN BEL TFS 25 +0
77 Javier MORENO BAZAN ESP TBM 33 +0
78 Alexandre GENIEZ FRA ALM 29 +0
79 Matthieu LADAGNOUS FRA FDJ 33 +0
80 Steve MORABITO SUI FDJ 34 +0
81 Jérémy ROY FRA FDJ 34 +0
82 Lars BOOM NED TLJ 32 +0
83 Daryl IMPEY RSA ORS 33 +0
84 Maxime MONFORT BEL LTS 34 +0
85 Daniel MORENO ESP MOV 36 +0
86 Mattia CATTANEO ITA ANS 27 +0
87 Dylan VAN BAARLE NED CDT 25 +0
88 Chad HAGA USA SUN 29 +0
89 Thibaut PINOT FRA FDJ 27 +0
90 William BONNET FRA FDJ 35 +0
91 Michele SCARPONI ITA AST 38 +0
92 Sébastien REICHENBACH SUI FDJ 28 +0
93 Boy VAN POPPEL NED TFS 29 +0
94 Adam YATES GBR ORS 25 +0
95 Luke DURBRIDGE AUS ORS 26 +0
96 Ben GASTAUER LUX ALM 30 +0
97 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST 31 +0
98 Salvatore PUCCIO ITA SKY 28 +0
99 Gianni MOSCON ITA SKY 23 +0
100 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 36 +0
101 Niki TERPSTRA NED QST 33 +0
102 Sep VANMARCKE BEL CDT 29 +0
103 Sebastian LANGEVELD NED CDT 32 +0
104 Raffaello BONUSI ITA ANS 25 +0
105 Johann VAN ZYL RSA DDD 26 +2:20
106 Michael HEPBURN AUS ORS 26 +2:20
107 Matej MOHORIC SLO UAD 23 +0
108 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP TLJ 29 +0
109 Bauke MOLLEMA NED TFS 31 +0
110 Davide BALLERINI ITA ANS 23 +0
111 Zdenek ŠTYBAR CZE QST 32 +0
112 Tomasz MARCZYNSKI POL LTS 33 +0
113 Tim WELLENS BEL LTS 26 +0
114 Joonas HENTTALA FIN TNN 26 +2:59
115 Francesco GAVAZZI ITA ANS 33 +3:05
116 Valerio AGNOLI ITA TBM 32 +3:05
117 Bart DE CLERCQ BEL LTS 31 +3:05
118 Marco FRAPPORTI ITA ANS 32 +3:05
119 Kanstantsin SIUTSOU BLR TBM 35 +3:05
120 Gediminas BAGDONAS LTU ALM 32 +3:05
121 Alexis GOUGEARD FRA ALM 24 +3:09
122 Ivan SANTAROMITA ITA NIP 33 +3:09
123 Hideto NAKANE JPN NIP 27 +3:09
124 Simone ANDREETTA ITA BRD 24 +3:09
125 Diego ROSA ITA SKY 28 +3:14
126 Bob JUNGELS LUX QST 25 +0
127 Mikel LANDA MEANA ESP SKY 28 +3:14
128 Ángel VICIOSO ARCOS ESP KAT 40 +3:14
129 Rein TAARAMÄE EST KAT 30 +3:14
130 Paul MARTENS GER TLJ 34 +3:14
131 Cesare BENEDETTI ITA BOH 30 +3:14
132 Maciej BODNAR POL BOH 32 +0
133 Fernando GAVIRIA RENDON COL QST 23 +0
134 Julian David ARREDONDO MORENO COL NIP 29 +3:27
135 Simon CLARKE AUS CDT 31 +3:31
136 Alberto BETTIOL ITA CDT 24 +0
137 Julien VERMOTE BEL QST 28 +4:10
138 ANDREY GRIVKO UKR AST 34 +4:12
139 Tom BOONEN BEL QST 37 +0
140 Iljo KEISSE BEL QST 35 +0
141 Javier MEGIAS LEAL ESP TNN 34 +4:16
142 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC 31 +4:16
143 Matthias BRÄNDLE AUT TFS 28 +0
144 Eduard Michael GROSU ROU NIP 25 +0
145 Albert TIMMER NED SUN 32 +4:20
146 Matteo MONTAGUTI ITA ALM 33 +0
147 Fabio FELLINE ITA TFS 27 +0
148 Iuri FILOSI ITA NIP 25 +4:30
149 Daniel OSS ITA BMC 30 +6:07
150 Jay Robert THOMSON RSA DDD 31 +9:13
151 Patrick BEVIN NZL CDT 26 +9:13
152 Nicola RUFFONI ITA BRD 27 +9:13
153 Simone VELASCO ITA BRD 22 +9:13
154 Andrea PERON ITA TNN 29 +9:13
155 Matteo PELUCCHI ITA BOH 28 +9:13
156 Max WALSCHEID GER SUN 24 +9:13
157 Charles PLANET FRA TNN 24 +9:13
158 Alan MARANGONI ITA NIP 33 +9:13
159 Mattia FRAPPORTI ITA ANS 23 +9:13
160 Martijn VERSCHOOR NED TNN 32 +9:13
161 David LOZANO RIBA ESP TNN 29 +9:13
162 Moreno MOSER ITA AST 27 +9:13
163 Fabio CALABRIA AUS TNN 30 +9:13
164 Romain GIOUX FRA TNN 31 +9:13
165 Mirco MAESTRI ITA BRD 26 +9:13
166 Stephen CUMMINGS GBR DDD 36 +9:13
167 Filippo GANNA ITA UAD 21 +9:13
168 Matvey MAMYKIN RUS KAT 23 +9:13
169 Alex DOWSETT GBR MOV 29 +9:13
170 Kohei UCHIMA JPN NIP 29 +9:13
171 Luca WACKERMANN ITA BRD 25 +9:26
172 Nicola BOEM ITA BRD 28 +9:31
DNS Alessandro TONELLI ITA BRD 25

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Rohan DENIS AUS BMC 27 11:07:13
2 Greg VAN AVERMAET BEL BMC 32 +0
3 Damiano CARUSO ITA BMC 30 +0
4 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 29 +0
5 Niki TERPSTRA NED QST 33 +16
6 Bob JUNGELS LUX QST 25 +16
7 Nairo QUINTANA COL MOV 27 +21
8 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA CRC MOV 31 +21
9 Jonathan CASTROVIEJO ESP MOV 30 +21
10 Daniel MORENO ESP MOV 36 +21
11 Sébastien REICHENBACH SUI FDJ 28 +21
12 Thibaut PINOT FRA FDJ 27 +21
13 Adam YATES GBR ORS 25 +24
14 Primoz ROGLIC SLO TLJ 28 +39
15 Robert GESINK NED TLJ 31 +39
16 Tom DUMOULIN NED SUN 27 +49
17 Tim WELLENS BEL LTS 26 +51
18 Edvald BOASSON HAGEN NOR DDD 30 +52
19 Vincenzo NIBALI ITA TBM 33 +52
20 Fabio ARU ITA AST 27 +54
21 Luis León SANCHEZ ESP AST 34 +54
22 Michele SCARPONI ITA AST 38 +54
23 Søren Kragh ANDERSEN DEN SUN 23 +55
24 Peter SAGAN SVK BOH 27 +56
25 Bauke MOLLEMA NED TFS 31 +57
26 Fabio FELLINE ITA TFS 27 +57
27 Domenico POZZOVIVO ITA ALM 35 +59
28 Alexandre GENIEZ FRA ALM 29 +59
29 Giovanni VISCONTI ITA TBM 34 +1:01
30 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR UAD 31 +1:08
31 Vegard Stake LAENGEN NOR UAD 28 +1:08
32 Rafal MAJKA POL BOH 28 +1:10
33 Jurgen ROELANDTS BEL LTS 32 +1:17
34 Rigoberto URAN URAN COL CDT 30 +1:17
35 Matej MOHORIC SLO UAD 23 +1:17
36 Geraint THOMAS GBR SKY 31 +1:22
37 Simon ŠPILAK SLO KAT 31 +1:35
38 Roman KREUZIGER CZE ORS 31 +1:37
39 Michal KWIATKOWSKI POL SKY 27 +1:41
40 Egan Arley BERNAL GOMEZ COL ANS 20 +1:44
41 Mattia CATTANEO ITA ANS 27 +1:44
42 Luke DURBRIDGE AUS ORS 26 +1:45
43 Matteo MONTAGUTI ITA ALM 33 +1:47
44 Alberto BETTIOL ITA CDT 24 +1:56
45 Georg PREIDLER AUT SUN 27 +2:16
46 Anthony ROUX FRA FDJ 30 +2:16
47 Matteo TRENTIN ITA QST 28 +2:43
48 Fernando GAVIRIA RENDON COL QST 23 +2:43
49 Steve MORABITO SUI FDJ 34 +2:48
50 Reto HOLLENSTEIN SUI KAT 32 +2:56
51 Franco PELLIZOTTI ITA TBM 39 +3:00
52 Pawel POLJANSKI POL BOH 27 +3:01
53 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ 28 +3:06
54 Jasper STUYVEN BEL TFS 25 +3:18
55 Tomasz MARCZYNSKI POL LTS 33 +3:18
56 Scott THWAITES GBR DDD 27 +3:19
57 Javier MORENO BAZAN ESP TBM 33 +3:19
58 Jan BAKELANTS BEL ALM 31 +3:26
59 Pavel KOCHETKOV RUS KAT 31 +3:32
60 Marco MARCATO ITA UAD 33 +3:35
61 Tobias LUDVIGSSON SWE FDJ 26 +3:36
62 Maciej BODNAR POL BOH 32 +3:37
63 Salvatore PUCCIO ITA SKY 28 +4:08
64 Simon CLARKE AUS CDT 31 +4:48
65 Francesco GAVAZZI ITA ANS 33 +4:49
66 Mikel LANDA MEANA ESP SKY 28 +4:55
67 Diego ROSA ITA SKY 28 +4:55
68 Marco CANOLA ITA NIP 29 +5:09
69 Stefan KÜNG SUI BMC 24 +5:14
70 Andrey ZEITS KAZ AST 31 +5:15
71 Chad HAGA USA SUN 29 +5:26
72 Zdenek ŠTYBAR CZE QST 32 +5:30
73 Mike TEUNISSEN NED SUN 25 +6:09
74 Valerio AGNOLI ITA TBM 32 +6:24
75 Marcus BURGHARDT GER BOH 34 +7:00
76 Bart DE CLERCQ BEL LTS 31 +7:20
77 Nelson OLIVEIRA POR MOV 28 +7:21
78 Jasha SÜTTERLIN GER MOV 25 +7:21
79 Matthieu LADAGNOUS FRA FDJ 33 +7:21
80 Lars BOOM NED TLJ 32 +7:22
81 Daryl IMPEY RSA ORS 33 +7:24
82 Koen DE KORT NED TFS 35 +7:32
83 Maxime MONFORT BEL LTS 34 +7:51
84 Oscar GATTO ITA AST 32 +7:54
85 Sebastian LANGEVELD NED CDT 32 +8:17
86 Tom BOONEN BEL QST 37 +8:47
87 Jérémy ROY FRA FDJ 34 +8:52
88 Luka MEZGEC SLO ORS 29 +8:55
89 Jos VAN EMDEN NED TLJ 32 +9:10
90 Enrico BARBIN ITA BRD 27 +9:20
91 Manuele BOARO ITA TBM 30 +9:23
92 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST 31 +9:25
93 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFS 37 +9:28
94 Matthias BRÄNDLE AUT TFS 28 +9:28
95 Hugo HOULE CAN ALM 27 +9:30
96 Cesare BENEDETTI ITA BOH 30 +9:38
97 Sacha MODOLO ITA UAD 30 +9:39
98 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU TBM 29 +9:40
99 Rick ZABEL GER KAT 24 +10:06
100 Daniele BENNATI ITA MOV 37 +10:06
101 Maurits LAMMERTINK NED KAT 27 +10:06
102 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP TLJ 29 +10:09
103 Davide BALLERINI ITA ANS 23 +10:15
104 Ben GASTAUER LUX ALM 30 +10:28
105 Kanstantsin SIUTSOU BLR TBM 35 +10:57
106 Michael HEPBURN AUS ORS 26 +11:15
107 Elia VIVIANI ITA SKY 28 +11:19
108 William BONNET FRA FDJ 35 +11:24
109 Gianni MOSCON ITA SKY 23 +11:25
110 Alexis GOUGEARD FRA ALM 24 +11:34
111 Ramon SINKELDAM NED SUN 28 +11:43
112 Ángel VICIOSO ARCOS ESP KAT 40 +11:49
113 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 36 +11:51
114 ANDREY GRIVKO UKR AST 34 +12:05
115 Ivan SANTAROMITA ITA NIP 33 +12:30
116 Hideto NAKANE JPN NIP 27 +12:30
117 Bernhard EISEL AUT DDD 36 +12:31
118 Stephen CUMMINGS GBR DDD 36 +12:32
119 Aleksejs SARAMOTINS LAT BOH 35 +12:41
120 Gediminas BAGDONAS LTU ALM 32 +12:51
121 Julien VERMOTE BEL QST 28 +12:57
122 Nikolas MAES BEL LTS 31 +12:59
123 Tiesj BENOOT BEL LTS 23 +13:24
124 Mark CAVENDISH GBR DDD 32 +13:25
125 Boy VAN POPPEL NED TFS 29 +13:30
126 Manuel QUINZIATO ITA BMC 38 +13:33
127 Roberto FERRARI ITA UAD 34 +13:41
128 Iuri FILOSI ITA NIP 25 +13:51
129 Luca WACKERMANN ITA BRD 25 +13:55
130 Raffaello BONUSI ITA ANS 25 +14:13
131 Andrea PALINI ITA ANS 28 +14:17
132 Julian David ARREDONDO MORENO COL NIP 29 +14:19
133 Dylan VAN BAARLE NED CDT 25 +14:21
134 Simone ANDREETTA ITA BRD 24 +14:25
135 Marco FRAPPORTI ITA ANS 32 +14:36
136 Daniel OSS ITA BMC 30 +14:38
137 Joonas HENTTALA FIN TNN 26 +14:39
138 Johann VAN ZYL RSA DDD 26 +14:51
139 Eduard Michael GROSU ROU NIP 25 +14:54
140 Marco COLEDAN ITA TFS 29 +15:34
141 Javier MEGIAS LEAL ESP TNN 34 +15:38
142 Iljo KEISSE BEL QST 35 +15:38
143 Jens DEBUSSCHERE BEL LTS 28 +15:44
144 Marko KUMP SLO UAD 29 +15:51
145 Mark RENSHAW AUS DDD 35 +16:18
146 Ryan MULLEN IRL CDT 23 +16:33
147 Sep VANMARCKE BEL CDT 29 +16:45
148 Albert TIMMER NED SUN 32 +17:03
149 Rein TAARAMÄE EST KAT 30 +17:22
150 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC 31 +18:01
151 Jay Robert THOMSON RSA DDD 31 +18:36
152 Patrick BEVIN NZL CDT 26 +19:01
153 Matvey MAMYKIN RUS KAT 23 +19:19
154 Mattia FRAPPORTI ITA ANS 23 +19:28
155 Moreno MOSER ITA AST 27 +19:54
156 Simone VELASCO ITA BRD 22 +20:04
157 Alan MARANGONI ITA NIP 33 +20:05
158 Paul MARTENS GER TLJ 34 +20:13
159 Alex DOWSETT GBR MOV 29 +22:10
160 Filippo GANNA ITA UAD 21 +22:54
161 Mirco MAESTRI ITA BRD 26 +23:54
162 Nicola BOEM ITA BRD 28 +24:24
163 Nicola RUFFONI ITA BRD 27 +24:30
164 Charles PLANET FRA TNN 24 +24:35
165 Andrea PERON ITA TNN 29 +24:37
166 Martijn VERSCHOOR NED TNN 32 +24:37
167 David LOZANO RIBA ESP TNN 29 +24:37
168 Fabio CALABRIA AUS TNN 30 +24:37
169 Max WALSCHEID GER SUN 24 +24:41
170 Kohei UCHIMA JPN NIP 29 +25:15
171 Romain GIOUX FRA TNN 31 +25:45
172 Matteo PELUCCHI ITA BOH 28 +26:48