Maxime Segers

Guillaume van Keirsbulck (Wanty – Groupe Gobert) wygrał po pięknej walce belgijski klasyk Le Samyn. Belg zwyciężył po ponad dwóch latach bez triumfu.

Tradycyjnie z Quaregnon do Dour podążali kolarze walczący o zwycięstwo w 49. edycji Le Samyn. Na trasie musieli pokonać łącznie 16 sektorów brukowanych o łącznej długości 12 kilometrów.

Na liście startowej mieliśmy 20 ekip, a wśród nich było dwóch Polaków. W Leopard Pro Cycling debiutował Szymon Rekita, a w koszulce An Post Chain Reaction jechał obchodzący dzisiaj urodziny Przemysław Kasperkiewicz.

W ucieczkę dnia zabrali się: Kevin van Melsen (Wanty – Groupe Gobert), Erwann Corbel (Fortuneo – Vital Concept), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen – Baloise), Gordon De Winter (AGO-Aqua Service) i Joeri Stallaert (Cibel – Cebon).

Na rundach wokół Dour peleton mocno przyspieszył i na czele został tylko van Melsen. Jego akcja zakończyła się na 80 kilometrów przed metą. Mocno padający deszcz i niezłe tempo spowodowało, że duża grupa mocno się uszczupliła.

Odjechało z niej dziesięciu zawodników, którzy dość szybko uzyskali przewagę. 20 kilometrów przed metą na czele zostało tylko trzech: Guillaume van Keirsbulck (Wanty – Groupe Gobert), Tosh Van der Sande (Lotto Soudal) i Alex Kirsch (WB Veranclassic Aqua Protect). Na przedostatnim odcinku bruku odpadł z czołówki van der Sande.

Za prowadzącą dwójką w pogoń ruszyło siedmiu kolarzy, którzy na 7 kilometrów przed metą mieli 20 sekund straty. Cztery kilometry dalej zaatakował van Keirsbulck, ale Luksemburczyk nie dał za wygraną.

Finiszowy sprint to popis doświadczenia, który wykazał się Guillaume van Keirsbulck (Wanty – Groupe Gobert). Kirsch był o krok od największego sukcesu w karierze. Na trzecim miejscu rywalizację zakończył Iljo Keisse (Quick-Step Floors).

Wyniki:

01 Guillaume Van Keirsbulck 1991 Belgium Wanty – Groupe Gobert 4t 53′ 55″
02 Alex Kirsch 1992 Luxembourg WB Veranclassic Aquality Protect 00″
03 Iljo Keisse 1982 Belgium Quick-Step Floors 11″
04 Florian Senechal 1993 France Cofidis, Solutions Credits 11″
05 Frederik Backaert 1990 Belgium Wanty – Groupe Gobert 11″
06 Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot – Oranje Peloton 11″
07 Frederik Frison 1992 Belgium Lotto – Soudal 11″
08 Jos Van Emden 1985 Netherlands Team LottoNL – Jumbo 13″
09 Bert Van Lerberghe 1992 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise 35″
10 Maximilian Schachmann 1994 Germany Quick-Step Floors 52″
11 Hugo Hofstetter 1994 France Cofidis, Solutions Credits 52″
12 Jelle Mannaerts 1991 Belgium Tarteletto – Isorex 52″
13 Olivier Pardini 1985 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect 52″
14 Remi Cavagna 1995 France Quick-Step Floors 52″
15 Benoit Jarrier 1989 France Fortuneo – Vital Concept 52″
16 Sébastien Delfosse 1982 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect 52″
17 Maarten Wynants 1982 Belgium Team LottoNL – Jumbo 54″
18 Jens Debusschere 1989 Belgium Lotto – Soudal 54″
19 Dimitri Claeys 1987 Belgium Cofidis, Solutions Credits 54″
20 Joeri Calleeuw 1985 Belgium Roubaix Métropole Européenne de Lil 54″
21 Taco Van der Hoorn 1993 Netherlands Roompot – Oranje Peloton 54″
22 Daniel Turek 1993 Czech Republic Israel Academy Team 58″
23 Florian Vachon 1985 France Fortuneo – Vital Concept 1′ 41″
24 Jasper De Buyst 1993 Belgium Lotto – Soudal 1′ 41″
25 Boris Vallee 1993 Belgium Fortuneo – Vital Concept 1′ 41″
26 Wesley Kreder 1990 Netherlands Wanty – Groupe Gobert 1′ 43″
27 Tosh van der Sande 1990 Belgium Lotto – Soudal 1′ 56″
28 Jimmy Turgis 1991 France Cofidis, Solutions Credits 2′ 19″
29 Brecht Dhaene 1988 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 2′ 19″
30 Sjoerd Van Ginneken 1992 Netherlands Roompot – Oranje Peloton 2′ 19″
31 Coen Vermeltfoort 1988 Netherlands Roompot – Oranje Peloton 2′ 19″
32 Roy Jans 1990 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect 2′ 19″
33 Tim Declercq 1989 Belgium Quick-Step Floors 2′ 19″
34 Arnaud Gérard 1984 France Fortuneo – Vital Concept 2′ 19″
35 Jonas Rickaert 1994 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise 2′ 19″
36 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick-Step Floors 2′ 38″
37 Kevyn Ista 1984 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect 2′ 19″
38 Loic Chetout 1992 France Cofidis, Solutions Credits 3′ 15″
39 Anthony Delaplace 1989 France Fortuneo – Vital Concept 3′ 15″
40 Charlie Arimont 1996 Belgium Ago – Aquaservice 4′ 28″
41 Martijn Keizer 1988 Netherlands Team LottoNL – Jumbo 7′ 01″
42 Michiel Dieleman 1990 Belgium Cibel – Cebon 7′ 01″
43 Rob Ruygh 1986 Netherlands Tarteletto – Isorex 7′ 01″
44 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Poland An Post – Chainreaction 7′ 01″
45 Mark McNally 1989 Great Britain Wanty – Groupe Gobert 7′ 01″
46 Jack Bauer 1985 New Zealand Quick-Step Floors 7′ 01″
47 Amund Grøndahl Jansen 1994 Norway Team LottoNL – Jumbo 7′ 01″
48 Lionel Taminiaux 1996 Belgium Ago – Aquaservice 7′ 01″
49 Gijs Van Hoecke 1991 Belgium Team LottoNL – Jumbo 7′ 01″
50 Remy Mertz 1995 Belgium Lotto – Soudal 7′ 01″
51 Ludwig De Winter 1992 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect 8′ 06″
52 Benjamin Perry 1994 Canada Israel Academy Team 11′ 30″
DNF Gordon De Winter 1997 Belgium Ago – Aquaservice
DNF Anthony Debuy 1996 Belgium Ago – Aquaservice
DNF Antoine Loy 1996 Belgium Ago – Aquaservice
DNF Julien Mortier 1997 Belgium Ago – Aquaservice
DNF Martin Palm 1996 Belgium Ago – Aquaservice
DNF Franklin Six 1996 Belgium Ago – Aquaservice
DNF Jonas Bokeloh 1996 Germany An Post – Chainreaction
DNF Conor Hennebry 1993 Ireland An Post – Chainreaction
DNF Sean MacKinnon 1995 Canada An Post – Chainreaction
DNF Sean McKenna 1994 Ireland An Post – Chainreaction
DNF Jacob Scott 1995 Great Britain An Post – Chainreaction
DNF Bas Tietema 1995 Netherlands An Post – Chainreaction
DNF Massimo Vanderaerden 1995 Belgium An Post – Chainreaction
DNF Bryan Alaphilippe 1995 France Armee de Terre
DNF Fabien Canal 1989 France Armee de Terre
DNF Thibault Ferasse 1994 France Armee de Terre
DNF Damien Gaudin 1986 France Armee de Terre
DNF Stephane Poulhies 1985 France Armee de Terre
DNF Benjamin Thomas 1995 France Armee de Terre
DNF Steven Tronet 1986 France Armee de Terre
DNF Yannis Yssaad 1993 France Armee de Terre
DNF Robby Cobbaert 1990 Belgium Cibel – Cebon
DNF Dennis Coenen 1991 Belgium Cibel – Cebon
DNF Stijn De Bock 1993 Belgium Cibel – Cebon
DNF Mathias De Witte 1993 Belgium Cibel – Cebon
DNF Jimmy Janssens 1989 Belgium Cibel – Cebon
DNF Brecht Ruyters 1993 Belgium Cibel – Cebon
DNF Joeri Stallaert 1991 Belgium Cibel – Cebon
DNF Jerome Cousin 1989 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Michael Van Staeyen 1988 Belgium Cofidis, Solutions Credits
DNF Kenneth Vanbilsen 1990 Belgium Cofidis, Solutions Credits
DNF Franck Bonnamour 1995 France Fortuneo – Vital Concept
DNF Erwann Corbel 1991 France Fortuneo – Vital Concept
DNF Armindo Fonseca 1989 France Fortuneo – Vital Concept
DNF Guillaume Boivin 1989 Canada Israel Academy Team
DNF Zakkari Dempster 1987 Australia Israel Academy Team
DNF Mihkel Raim 1993 Estonia Israel Academy Team
DNF Guy Sagiv 1994 Israel Israel Academy Team
DNF Dennis Van Winden 1987 Netherlands Israel Academy Team
DNF Tyler Williams 1994 USA Israel Academy Team
DNF Jan Brockhoff 1994 Germany Leopard Pro Cycling
DNF Alexander Krieger 1991 Germany Leopard Pro Cycling
DNF John Mandrysch 1996 Germany Leopard Pro Cycling
DNF Aksel Nommela 1994 Estonia Leopard Pro Cycling
DNF Gaetan Pons 1992 Belgium Leopard Pro Cycling
DNF Szymon Rekita 1994 Poland Leopard Pro Cycling
DNF Laurent Van den Bak 1989 Belgium Leopard Pro Cycling
DNF Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Leopard Pro Cycling
DNF Kris Boeckmans 1987 Belgium Lotto – Soudal
DNF Thomas De Gendt 1986 Belgium Lotto – Soudal
DNF James Shaw 1996 Great Britain Lotto – Soudal
DNF David Boucher 1980 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNF Alexander Geuens 1994 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNF Rob Leemans 1993 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNF Arjen Livyns 1994 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNF Timothy Stevens 1989 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNF Jordi Van Dingenen 1996 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNF Louis Verhelst 1990 Belgium Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNF Laurens De Plus 1995 Belgium Quick-Step Floors
DNF Martin Velits 1985 Slovakia Quick-Step Floors
DNF Raymond Kreder 1989 Netherlands Roompot – Oranje Peloton
DNF Pim Ligthart 1988 Netherlands Roompot – Oranje Peloton
DNF Jens Mouris 1980 Netherlands Roompot – Oranje Peloton
DNF Brian Van Goethem 1991 Netherlands Roompot – Oranje Peloton
DNF Julien Antomarchi 1984 France Roubaix Métropole Européenne de Lil
DNF Jeremy Lecrocq 1995 France Roubaix Métropole Européenne de Lil
DNF Jeremy Leveau 1992 France Roubaix Métropole Européenne de Lil
DNF Felix Pouilly 1994 France Roubaix Métropole Européenne de Lil
DNF Lander Seynaeve 1992 Belgium Roubaix Métropole Européenne de Lil
DNF Emiel Vermeulen 1993 Belgium Roubaix Métropole Européenne de Lil
DNF Aime Degendt 1994 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Ruben Pols 1994 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Jarl Salomein 1989 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Thomas Sprengers 1990 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Preben Van Hecke 1982 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Kenneth Van Rooy 1993 Belgium Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Auxence Buntinx 1996 Belgium T.Palm – Pole Continental Wallon
DNF Guillaume Delvaux 1996 Belgium T.Palm – Pole Continental Wallon
DNF Antoine Didier 1992 Belgium T.Palm – Pole Continental Wallon
DNF Guillaume Haag 1989 Belgium T.Palm – Pole Continental Wallon
DNF Max Emil Kørner 1991 Norway T.Palm – Pole Continental Wallon
DNF Maximilien Picoux 1995 Belgium T.Palm – Pole Continental Wallon
DNF Anthony Vandrepotte 1996 Belgium T.Palm – Pole Continental Wallon
DNF Jonathan Breyne 1991 Belgium Tarteletto – Isorex
DNF Niels De Rooze 1992 Belgium Tarteletto – Isorex
DNF Laurent Pieters 1994 Belgium Tarteletto – Isorex
DNF Abram Stockman 1996 Belgium Tarteletto – Isorex
DNF Matthias Vandewalle 1994 Belgium Tarteletto – Isorex
DNF Kevin Verwaest 1989 Belgium Tarteletto – Isorex
DNF Koen Bouwman 1993 Netherlands Team LottoNL – Jumbo
DNF Twan Castelijns 1989 Netherlands Team LottoNL – Jumbo
DNF Steven Lammertink 1993 Netherlands Team LottoNL – Jumbo
DNF Gaetan Bille 1988 Belgium Veranda’s Willems – Crelan
DNF Dries De Bondt 1991 Belgium Veranda’s Willems – Crelan
DNF Timothy Dupont 1987 Belgium Veranda’s Willems – Crelan
DNF Huub Duyn 1984 Netherlands Veranda’s Willems – Crelan
DNF Michael Goolaerts 1994 Belgium Veranda’s Willems – Crelan
DNF Aidis Kruopis 1986 Litauen Veranda’s Willems – Crelan
DNF Elias Van Breussegem 1992 Belgium Veranda’s Willems – Crelan
DNF Otto Vergaerde 1994 Belgium Veranda’s Willems – Crelan
DNF Jerome Baugnies 1987 Belgium Wanty – Groupe Gobert
DNF Robin Stenuit 1990 Belgium Wanty – Groupe Gobert
DNF Kevin Van Melsen 1987 Belgium Wanty – Groupe Gobert
DNF Pieter Vanspeybrouck 1987 Belgium Wanty – Groupe Gobert
DNF Julien Stassen 1988 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect
DNF Maxime Vantomme 1986 Belgium WB Veranclassic Aquality Protect