Poczta Polska 3 grudnia br. wprowadzi znaczek emisji „Sukcesy polskich paraolimpijczyków Rio 2016”, honorując tym samym osiągnięcia polskich sportowców w Rio de Janeiro we wrześniu tego roku.

Znaczek autorstwa Karola Tabaki przedstawia zmagania w handbike’u Rafała Wilka – byłego żużlowca, który po ciężkim wypadku na torze i złamaniu kręgosłupa, przesiadł się na rower. Dziś jest trzykrotnym złotym medalistą paraolimpijskim i nie ma sobie równych wśród kolarzy ręcznych. Rafał Wilk podczas ceremonii otwarcia Igrzysk był chorążym reprezentacji Polski.

Tegoroczne, XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016 były dla Polski bardzo pomyślne. Nasza reprezentacja wróciła z 39 medalami (9 złotymi, 18 srebrnymi, 12 brązowymi). 96 polskich zawodniczek i zawodników rywalizowało w 13. dyscyplinach sportowych.

Paraolimpijczycy 2016 arkusikfał

Data wprowadzenia znaczka do obiegu nie jest przypadkowa. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. ONZ chciała w ten sposób zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

O sukcesach paraolimpijczyków coraz obszerniej informują media ogólnopolskie, a ich triumfatorzy są coraz bardziej popularni. Igrzyska Paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnością oraz miłośników ich talentu i hartu ducha. Historia tych zawodów sięga II wojny światowej. Polska reprezentacja miała debiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu w 1972 r. Wówczas 22 polskich zawodników wywalczyło aż 33 medale, w tym 14 złotych. Kolejne Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Tokio w 2020 roku.

autor projektu znaczka: Karol Tabaka
liczba znaczków: 1
wartość: B
nakład: 225 000 szt.
technika druku: rotograwiura + farba irydyscentna
format znaczków: 54 x 40,5 mm
arkusz sprzedażny: 9 znaczków
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 3.12.2016 r.

Emisję przedstawiającą sukcesy polskich paraolimpijczyków oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Informacja prasowa

Poprzedni artykułGreg van Avermaet wrócił do treningów
Następny artykułChris Froome rozpocznie sezon 2017 w Australii
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments