W Glasgow zakończyły się już kolarskie mistrzostwa świata. Podczas zawodów nie zabrakło zmagań w parakolarstwie szosowym. Srebrny medal w wyścigu tandemów wywalczyły Otylia Marczuk i Ewa Bańkowska.

Zawody parakolarzy szosowych rozegrano w dniach od 9 do 13 sierpnia w ramach kolarskich mistrzostw świata. Polacy zdobyli jedynie jeden medal i to wśród kobiet. Panie startowały tylko w jednej kategorii. W wyścigu ze startu wspólnego kategorii B, czyli wśród tandemów drugie miejsce zajęły Otylia Marczuk i Ewa Bańkowska. Reprezentantki naszego kraju pewnie uplasowały się na srebrnej pozycji. Z Irlandkami (Katie-George Dunlevy i Linda Kelly) przegrały o 1:44, a następnie Brytyjki (Sophie Unwin i Jenny Holl) wyprzedziły o dwie i pół minuty. Na siódmym miejscu finiszowały Katarzyna Orzechowska i Barbara Borowiecka, którym do podium zabrakło trzech sekund.

Wyniki – start wspólny B kobiet

W jeździe na czas duet Marczuk/Bańkowska uplasował się na siódmej pozycji. Piąte były Patrycja Kuter i Katarzyna Kornasiewicz, a szóste – Justyna Kiryła i Kamila Wójcikiewicz. Dwa złote medale w klasie niewidomych i niedowidzących z pilotami wywalczyły Dunlevy i Kelly.

Wyniki – jazda na czas B kobiet

W wyścigu ze startu wspólnego, także kategorii B na piątym miejscu uplasowali się Piotr Kołodziejczuk i Michał Podlaski. Do medalu polskich kolarzom zabrakło dużo, gdyż stracili 2:09, a czołowa trójka zmieściła się w dwóch sekundach. Karol Kopicz i Marcin Białobłocki finiszowali na ósmej lokacie (3:38).

Wyniki – start wspólny B mężczyzn

Dwa triumfy zanotowali Tristan Bangma i Patrick Bos z Holandii. Okazali się najlepsi także na czas, gdzie pojechali szybciej o ponad półtorej minuty od Kopicza i Białobłockiego, którzy zanotowali ósmy rezultat. Kołodziejczuk i Podlaski zajęli 17. pozycję (4:25 straty).

Wyniki – jazda na czas B mężczyzn

W handbike’ach najlepiej zaprezentował się Krzysztof Plewa w wyścigu ze startu wspólnego w H5. Finiszował na piątej pozycji, ale do medalu stracił półtorej minuty. Wygrał Holender Mitch Valize. W czasówce Plewa był jedenasty.

W wyścigu ze startu wspólnego klasy H4 większych szans na medal nie miał Rafał Wilk. Polak zajął szóste miejsce, ale czołowa trójka na czele z Belgiem Jonasem van de Steenem wyraźnie odjechała, a Wilk stracił do niej cztery minuty. W jeździe na czas polski kolarz był ósmy ze stratą 1:40 do Jetze Plata.

Rafał Szumiec stracił niecałe 20 sekund do podium w czasówce H3. Zwyciężył Holender Mark Mekenkamp z przewagą prawie minuty nad Amerykaninem Ryanem Pinneyem. Wyścig ze startu wspólnego Szumiec zakończył na 12. pozycji, ale ze stratą tylko 19 sekund do najlepszej czwórce, z której najmocniejszy był Włoch Mirko Testa. W kategorii H1 dwukrotnie na ósmej pozycji uplasował się Mirosław Szczepankiewicz. W klasie C2 Zbigniew Maciejewski zajął 10. (start wspólny) i 13. miejsce (jazda na czas). Bartłomiej Bertolin (C4) był 12. w czasówce, a wyścigu ze startu wspólnego nie ukończył.