Fot. British Cycling

Żona sześciokrotnego złotego medalisty olimpijskiego Jasona Kenny`ego – Laura – wyraziła obawę w wywiadzie dla telewizji BBC, że negatywna reakcja opinii publicznej na system TUE, zniechęci młodych ludzi do uprawiania sportu.

Brytyjska kolarka torowa Laura Kenny (z domu Trott) zdobyła złote medale na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w omnium i drużynowym wyścigu na dochodzenie. Niedługo po największej sportowej imprezie na świecie, znalazła się na liście atletów korzystających z tak zwanego systemu TUE, którą ujawnili rosyjscy hakerzy. Kenny otrzymała pozwolenie na zażycie almeterolu i salbutamolu w latach 2009-2013, by złagodzić objawy astmy.

Zdaniem Laury Kenny większym problemem niż dyskusja na temat tego, czy system TUE jest zgodny z normami etycznymi jest fakt, że może on zniechęcić młodych ludzi cierpiących na astmę do uprawiania sportu z powodu obawy przed powszechną krytyką.

To frustrujące, że informacje na temat TUE zostały pokazane w złym świetle. Osobiście uważam, że jeśli ktoś cierpi na astmę, nie powinien rezygnować z zawodowego uprawiania sportu. Jeśli takie osoby muszą prosić o pozwolenie na zażywanie zakazanych leków, nie mogą myśleć, że robią coś złego. Jeśli masz astmę, to możesz to zrobić, nie ma w tym nic złego i nie łamiesz prawa – powiedziała Kenny.

Brytyjka jest poirytowana także z powodu tego, że hakerski atak na bazę danych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) ujawnił osobiste dane sportowców, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Gdy wyciekły moje dane dotyczące TUE, byłam bardzo sfrustrowana, ponieważ jest to bardzo osobista medyczna dokumentacja. To denerwujące, że hakerzy dostali się do tego systemu w tak łatwy sposób. Miałam też jednak w tym wszystkim trochę szczęścia, bo zawsze otwarcie mówiłam o tym, że mam astmę, która jest skutkiem poporodowej odmy– zakończyła Kenny.

Na liście ujawnionej przez rosyjskich hakerów znajduje się wielu kolarzy szosowych, w tym pierwszy brytyjski zwycięzca Tour de France Bradley Wiggins, Chris Froome czy Fabian Cancellara.

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
MGR
MGR

Dalej będą uprawiać sport, tylko że teraz to będzie e-sport.

Ela
Ela

Dopingowiczka bredzi, jest raczej odwrotnie, brak szans w rywalizacji z chorymi może zniechęcić uczciwych do sportu wyczynowego w niektórych dyscyplinach