ASO Saitama Criterium / letour.fr

Chociaż od lipcowego wyścigu minęły już trzy miesiące, a organizatorzy zaprezentowali trasę przyszłorocznej edycji, to gwiazdy peletonu zbiorą się w Japonii, żeby wspomnieć emocje z Wielkiej Pętli.

Transmisja z Criterium Saitama w sobotę, 29 października w Eurosporcie zaraz po Tour of Hainan.

Saitama będzie gościć kolarzy, którzy w lipcu walczyli na szosach Francji. Start potwierdzili m.in. zwycięzcy wszystkich klasyfikacji – Christopher Froome (Team Sky), Adam Yates (Orica-BikeExchange), Peter Sagan (Tinkoff) i Rafał Majka (Tinkoff). Razem z nimi zobaczymy również Marcela Kittela (Etixx-Quickstep), Romaina Bardet (Ag2r-La Mondiale) czy Simona Gerransa (Orica-BikeExchange). Razem z Froomem, który uczestniczył we wszystkich edycjach kryterium, pojedzie też Michał Gołaś.

Bardzo miło kończyć tutaj sezon, bo atmosfera jest luźna i jednocześnie sprzyjająca ściganiu. Pobyt w Japonii, odkrywanie jej kultury i spotykanie fanów to wspaniałe doświadczenie. Jestem wdzięczny za to, że tak nas szanują. Zawsze jestem pod wrażeniem wiedzy kibiców w Japonii. Rozmowa z nimi jest nieco szalona, ale cieszę się, że w jakimś stopniu możemy im pokazać jakie jest Tour de France – powiedział Christopher Froome.

W dniu ścigania odbędą się trzy wyścigi. Najpierw każda drużyna ma prawo wystawić po jednym zawodniku, który zmierzy się z jazdą indywidualną na czas na dystansie okrążenia – około 3km. Pomimo samotnej jazdy nie można korzystać z rowerów do czasówek. Dozwolony jest sprzęt używany w starcie wspólnym.

Ci, którzy nie zostaną wybrani do jazdy na czas nie muszą się martwić. Następny będzie wyścig punktowy na 7 okrążeń ze sprintami przewidzianymi na 1-3-5-7 rundy. Na finiszach kolarze będą zbierać punkty, odpowiednio 5-4-3-2-1 za czołowe pięć lokat. Wygrywa kolarz, który przejedzie najwięcej okrążeń i zdobędzie największą liczbę „oczek”. Gdyby nastąpił remis, to rozstrzygnie ostatni sprint.

Głównym wydarzeniem będzie jednak samo Criterium Saitama. Do pokonania będzie 57 kilometrów, na które składa się 19 okrążeń po 3km. Klasyfikacja indywidualna to oczywiście wyścig na metę, ale na trasie można się pokusić o kilka bonusów. Na rundach 3-7-11-15 czekają premie lotne, które zadecydują o klasyfikacji punktowej. Górale będą mogli zbierać swoje premie na okrążeniach 5-9-13-17. Tak jak w Tour de France przyznawane będą również nagrody dla najlepszego młodego kolarza, najaktywniejszego i najszybszej drużyny.

Lista kolarzy zgłoszonych do Saitama Criterium 2016:

Team Sky: Chris Froome, Michal Golas, Wout Poels, Ian Boswell
Tinkoff: Peter Sagan, Rafal Majka, Juraj Sagan, Pawel Poljanski
Orica Bike Exchange: Adam Yates, Simon Gerrans, Chris Jull-Jensen, Christian Meier
AG2R La Mondiale: Romain Bardet, Alexis Vuillermoz, Samuel Dumoulin, Mikaël Chérel
Etixx-Quick Step: Marcel Kittel, Fabio Sabatini, Petr Vakoc, Julien Vermote
Team Giant-Alpecin: Simon Geschke, Zico Waeytens, Koen de Kort, Georg Preidler
Tour de France Japan Team: Yukiya Arashiro, Fumiyuki Beppu
Special Team Japan for Saitama: Eiya Hashimoto, Taisei Kobayashi, Kazuki Kobayashi, Hayato Okamoto
Bridgestone Anchor Cycling Team: Sho Hatsuyama, Ryota Nishizono, Kohei Uchima, Ryu Suzuki
Shimano Racing Team: Keisuke Kimura, Yuri Kobashi, Yuya Akimaru
Aisan Racing Team: Takeaki Ayabe, Shimpei Fukuda, Ryohei Komori, Hideto Nakane
Nippo – Vini Fantini: Kazushige Kuboki, Manabu Ishibashi, Yuma Koishi, Marino Kobayashi
Matrix Powertag: Naoki Mukaigawa, Ryo Chikatani, Satoshi Nakagawa, Airan Fernandez Casasola
Kinan Cycling Team: Kenji Itami, Shigetomo Nakanishi, Kousuke Aso

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments