Etixx-Quickstep

Belgijska drużyna postara się o powrót na pozycję mistrzów świata.

Etixx-Quickstep to dwukrotni mistrzowie świata w jeździe drużynowej na czas z Valkenburga 2012 i Florencji 2013. Kolejne dwie edycje Belgowie musieli uznawać wyższość BMC Racing Team, które wyrównało ich wynik zdobywając dwa złote medale z rzędu. W Katarze obie ekipy będą się starały przejść do historii jako pierwsza, która wygra trzy razy. W składzie BMC nie ma żadnych zaskoczeń, ale już w Etixx-Quickstep możemy zauważyć nietypowe jak na “drużynówkę” nazwisko Marcela Kittela. Niemiec jest sprinterem, ale w młodości znakomicie spisywał się w jeździe indywidualnej na czas (mistrzostwo świata juniorów i brąz w U23).

Cieszę się, że przyjechałem do Kataru kilka dni przed rozpoczęciem zmagań, bo ciało potrzebuje adaptacji do upału, zwłaszcza, że w Europie temperatury spadły do 10 stopni. To był mądry krok i jestem pewien, że się opłaci. Jestem zmotywowany i pewny, że możemy osiągnąć dobry rezultat. Dużo będzie zależeć od warunków pogodowych, bo jazda w suchym albo wilgotnym powietrzu robi ogromną różnicę. Jeśli do wysokiej temperatury dojdzie wilgotność, to będzie ciężko – powiedział Kittel.

Razem ze zwycięzcą dziewięciu etapów Tour de France w Ad-Dausze wystartują Tony Martin, Bob Jungels, Yves Lampaert, Niki Terpstra i Julien Vermote. Rezerwowym został Łukasz Wiśniowski.

Oprócz upałów musimy też uważać na wiatr, który jest tutaj bardzo dziwny: spodziewasz się, że uderzy z jednej strony, a on przylatuje z przeciwnej. Bardzo ważne jest odpowiednio informować kolarzy o takich sytuacjach. Zakręty też będą ciężkie, ale pracowaliśmy na nich. Końcówka to już czysta siła i moc. Nie ukrywamy, że jedziemy po zwycięstwo, ale bez problemu jestem w stanie wymyślić kilka innych ekip, które myślą o tym samym. To nie będzie spacerek do parku – powiedział dyrektor sportowy Tom Steels.

Skład Etixx-Quickstep na jazdę drużynową na czas podczas mistrzostw świata w Katarze:

Tony Martin, Marcel Kittel, Bob Jungels, Yves Lampaert, Niki Terpstra, Julien Vermote

Rezerwowy: Łukasz Wiśniowski