Giro d'Italia

Po pięciu latach spędzonych w BMC Racing Team Belg zdecydował się na przejście do Etixx-Quickstep, żeby walczyć w wyścigach klasycznych.

Mistrz świata z 2012 roku jest piątym kolarzem, który przyjdzie do drużyny Patricka Lefevere w nowym sezonie. Gilbert, obok Davide Rebellina, jest jednym z dwóch zawodników, którzy potrafili wygrać Ardeński Tryptyk – Amstel Gold Race, La Fleche Wallone i Liege-Bastogne-Liege w jednym roku. W całej karierze odniósł już ponad 70 zwycięstw i stał się symbolem podjazdu pod Cauberg, na którym wygrywał czterokrotnie – trzy razy Piwny Wyścig i raz mistrzostwo świata.

Byłem w kontakcie z Patrickiem [Lefevere] od kiedy byłem orlikiem i teraz, wreszcie, mam szansę się u niego ścigać. Cieszę się, że kontynuuję swoją karierę w ekipie Etixx – Quick-Step, której agresywny styl bardzo mi pasuje. Chcę bardzo podziękować swoim byłym kolegom, za wspólnie spędzony czas i życzyć im wszystkiego najlepszego, ale teraz nadszedł czas na nowy rozdział kariery. Mam nadzieję, że będę w formie i przysłużę się swoją siłą i doświadczeniem w klasykach i innych ważnych wyścigach – powiedział Gilbert.

Od dłuższego czasu Gilbert wspominał, że chciałby spróbować swoich sił na brukowanych monumentach – Ronde van Vlaanderen i Paris-Roubaix. Być może, obok Toma Boonena, Philippe będzie liderem Etixx – Quick-Step na te wyścigi.