Fot. My Stealhy Freedom/Facebook

Irańskie kobiety, za pomocą mediów społecznościowych, prowadzą akcję sprzeciwu wobec fatwy, która zabrania im jazdy na rowerze. Według przywódcy Iranu kobieta nie powinna korzystać z dwóch kółek, ponieważ narusza to jej czystość.

Najwyższy przywódca Islamskiej Republiki Iranu Ali Chamenei powiedział, że kobieta, która jeździ na rowerze jest grzeszna, oraz że „wzbudza zainteresowanie mężczyzn, a także naraża społeczeństwo na zepsucie”.

Odpowiedzią na te słowa jest akcja prowadzona w mediach społecznościowych. Największą uwagę zwrócił krótki film, na którym matka i córka jadąc na rowerach oświadczają, że kochają życie i kochają kolarstwo, zatem nigdy nie przestaną jeździć na rowerze. Na Facebooku powstał profil „My Stealhy Freedom”, gdzie publikowane są zdjęcia oraz inne nagrania ukazujące kobiety na dwóch kółkach. Znalezienie materiałów dokumentujących działania irańskich kobiet ułatwia hashtag #IranianWomenLoveCycling.

W lipcu brytyjski dziennik „The Independent” donosił, że wiele Iranek zostało aresztowanych za jazdę na rowerze. Kobiety te musiały publiczne oświadczyć, że nigdy więcej nie będą tego robić.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments