foto BettiniPhoto©2016 (Giro della Toscana)

Daniele Bennati (Włochy) wygrał Giro della Toscana – Memorial Alfredo Martini. Drugi etap padł łupem Sama Bennetta (Bora – Argon 18).

Etap 2. z Montecatini Terme do Pontedery miał pofałdowany profil, ale końcówka była płaska i spore szanse na sukces mieli tego dnia sprinterzy.

Główna ucieczka uformowała się w pierwszej godzinie wyścigu i znaleźli się w niej Davide Ballerini (Italia), Zhandos Bizhigitov (Astana), Merhawi Kudus (Dimension Data), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Miguel Benito Diaz (Caja Rural – RGA), Andrei Solomennikov (Gazprom-Rusvelo), Manuel Belletti (Wilier-Southeast) i Nico Brungger (Team Roth). Peleton pozwolił im na uzyskanie przewagi na poziomie 6:30.

Jedną z najbardziej pracowitych ekip na czele grupy zasadniczej była drużyna CCC Sprandi Polkowice. „Pomarańczowi” przez długi czas prowadzili pościg, pracując na rzecz swojego sprintera, Simone Ponziego.

Na finałowych 40 kilometrach na solową akcję z ucieczki zdecydował się Kudus. Była to odważna próba, ale skazana na niepowodzenie, gdyż jego przewaga nad peletonem była wtedy niewielka. Kolarz Dimension Data został doścignięty 15 kilometrów przed metą i pomimo kilku prób odjazdu w końcówce o wszystkim zadecydował masowy sprint.

Wygrał go Sam Bennett (Bora – Argon 18), który pokonał Marka Cavendisha (Dimension Data) i Daniele Bennatiego (Włochy). Ostatni z nich zapewnił sobie w ten sposób triumf w całym wyścigu.

Simone Ponzi zameldował się na mecie na 22.pozycji, kończąc dwudniowe zmagania na 13.miejscu w klasyfikacji generalnej.

Davide Rebellin nie przystąpił do 2. etapu z powodu wczorajszej kraksy. Włoch upadł na zjeździe, w momencie gdy formowała się decydująca ucieczka. Kolarz CCC Sprandi Polkowice jechał wtedy z najlepszymi, ale z powodu upadku był zmuszony wrócić do peletonu. Nie odniósł on większych obrażeń, ale postanowiono, by odpoczął on przed jutrzejszym Coppa Sabatini – Gran Premio citta di Peccioli, który pasuje pod jego charakterystykę.

Mateusz Taciak i Jakub Kaczmarek pracowali na lidera zespołu bardzo ciężko na przestrzeni całego etapu i z tego powodu nie zdołali dojechać do mety.

źródło: www.cccsport.eu + własne

Wyniki drugiego etapu:

01 [Point jersey] Sam Bennett 1990 Bora – Argon 18 04:36:43 05 + 06
02 Mark Cavendish 1985 Dimension Data + 00 06 + 07
03 [Leader jersey] Daniele Bennati 1980 Tinkoff + 00 01 08:53:03
04 Sonny Colbrelli 1990 Bardiani – CSF + 00 02 + 00
05 Filippo Pozzato 1981 Wilier Triestina – Southeast + 00 07 + 07
06 Andrea Pasqualon 1988 Team Roth + 00 38 + 55
07 Giovanni Visconti 1983 Movistar Team + 00 03 + 00
08 Pierpaolo De Negri 1986 Nippo – Vini Fantini + 00 47 + 06:30
09 Mirko Selvaggi 1985 Androni Giocattoli + 00 21 + 07
10 Pierre-Luc Perichon 1987 Fortuneo – Vital Concept + 00 09 + 07
11 Fabio Sabatini 1985 Etixx – Quick Step + 00 08 + 07
12 Alexandr Kolobnev 1981 Gazprom – RusVelo + 00 10 + 07
13 Enrico Barbin 1990 Bardiani – CSF + 00 11 + 07
14 Cesare Benedetti 1987 Bora – Argon 18 + 00 24 + 07
15 Thomas Sprengers 1990 Topsport Vlaanderen + 00 15 + 07
16 Matteo Busato 1987 Wilier Triestina – Southeast + 00 39 + 55
17 Diego Rubio Hernandez 1991 Caja Rural – Seguros + 00 69 + 10:58
18 Andrea Fedi 1991 Wilier Triestina – Southeast + 00 18 + 07
19 Manuel Belletti 1985 Wilier Triestina – Southeast + 00 48 + 06:30
20 Carlos Barbero Cuesta 1991 Caja Rural – Seguros + 00 72 + 11:12
21 Elie Gesbert 1995 Fortuneo – Vital Concept + 00 14 + 07
22 Simone Ponzi 1987 CCC Sprandi Polkowice + 00 13 + 07
23 [Youth jersey] Colin Stüssi 1993 Team Roth + 00 12 + 07
24 Kristian Sbaragli 1990 Dimension Data + 00 26 + 07
25 Serghei Tvetcov 1988 Androni Giocattoli + 00 19 + 07
26 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 00 68 + 10:58
27 David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk + 00 17 + 07
28 Fabio Aru 1990 Astana Pro Team + 00 04 + 03
29 Tim Declercq 1989 Topsport Vlaanderen + 00 16 + 07
30 Fabricio Ferrari 1985 Caja Rural – Seguros + 00 25 + 07
31 Rodolfo Andres Torres 1987 Androni Giocattoli + 00 20 + 07
32 Ricardo Vilela 1987 Caja Rural – Seguros + 00 23 + 07
33 Serge Pauwels 1983 Dimension Data + 00 32 + 07
34 Jonathan Hivert 1985 Fortuneo – Vital Concept + 00 29 + 07
35 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli + 00 22 + 07
36 Julen Amezqueta 1993 Wilier Triestina – Southeast + 00 40 + 55
37 Francesco Bongiorno 1990 Bardiani – CSF + 00 28 + 07
38 Sergej Firsanov 1982 Gazprom – RusVelo + 00 30 + 07
39 Aydar Zakarin 1994 Gazprom – RusVelo + 00 52 + 06:30
40 Eduardo Sepulveda 1991 Fortuneo – Vital Concept + 00 34 + 07
41 Artur Ershov 1990 Gazprom – RusVelo + 00 54 + 06:30
42 Leszek Plucinski 1990 CCC Sprandi Polkowice + 00 51 + 06:30
43 Nicolas Baldo 1984 Team Roth + 00 73 + 11:12
44 Natnael Berhane 1991 Dimension Data + 00 55 + 06:30
45 Alessio Taliani 1990 Androni Giocattoli + 00 33 + 07
46 Igor Anton 1983 Dimension Data + 00 49 + 06:30
47 Javier Moreno 1984 Movistar Team + 00 36 + 07
48 Richard Carapaz 1993 Movistar Team + 00 31 + 07
49 Alessandro Bisolti 1985 Nippo – Vini Fantini + 00 50 + 06:30
50 Miguel Angel Lopez 1994 Astana Pro Team + 00 35 + 07
51 Nicola Boem 1989 Bardiani – CSF + 00 27 + 07
52 Rafael Andriato 1987 Wilier Triestina – Southeast + 00 53 + 06:30
53 Felix Grossschartner 1993 CCC Sprandi Polkowice + 00 70 + 10:58
54 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina – Southeast + 00 71 + 10:58
55 Iuri Filosi 1992 Nippo – Vini Fantini + 13 56 + 06:43
56 Paul Voss 1986 Bora – Argon 18 + 18 37 + 25
57 Jacopo Guarnieri 1987 Team Katusha + 18 74 + 11:16
58 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli + 20 57 + 06:50
59 Simone Consonni 1994 Team Colpack + 27 79 + 11:39
60 Enrico Gasparotto 1982 Wanty – Groupe Gobert + 51 80 + 11:49
61 Merhawi Kudus 1994 Dimension Data + 01:25 43 + 02:07
62 Artem Nych 1995 Gazprom – RusVelo + 01:25 42 + 01:32
63 Daniel Martinez 1996 Wilier Triestina – Southeast + 01:25 58 + 07:55
64 Simone Andreetta 1993 Bardiani – CSF + 01:25 41 + 01:32
65 Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk + 01:25 81 + 12:23
66 Danill Fominykh 1991 Astana Pro Team + 01:25 59 + 07:55
67 Branislau Samoilau 1985 CCC Sprandi Polkowice + 01:25 60 + 07:55
68 Daniel Teklehaimanot 1988 Dimension Data + 01:25 84 + 12:37
69 Roland Thalmann 1993 Team Roth + 01:25 82 + 12:23
70 Arman Kamyshev 1991 Astana Pro Team + 01:25 83 + 12:23
71 Emanuel Buchmann 1992 Bora – Argon 18 + 01:25 85 + 12:37
72 Silvio Herklotz 1994 Bora – Argon 18 + 02:04 61 + 08:34
73 Christopher Williams 1981 Team Novo Nordisk + 02:18 86 + 13:16
74 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo – Vini Fantini + 02:18 89 + 13:30
75 Davide Ballerini 1994 Tinkoff + 02:18 45 + 03:08
76 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom – RusVelo + 02:18 88 + 13:30
77 Javier Mejias 1983 Team Novo Nordisk + 02:18 87 + 13:16
78 Kevin Ledanois 1993 Fortuneo – Vital Concept + 02:18 63 + 08:48
79 Riccardo Minali 1995 Team Colpack + 02:18 91 + 13:30
80 Nubolat Kulimbetov 1992 Astana Pro Team + 02:18 90 + 13:30
81 Gianfranco Zilioli 1990 Nippo – Vini Fantini + 02:18 65 + 08:48
82 Brice Feillu 1985 Fortuneo – Vital Concept + 02:18 44 + 02:25
83 Florian Vachon 1985 Fortuneo – Vital Concept + 02:18 64 + 08:48
84 Nico Brüngger 1988 Team Roth + 02:18 62 + 08:48
85 Maxime Cam 1992 Fortuneo – Vital Concept + 02:18 66 + 08:48
86 Bakhtiyar Kozhatayev 1992 Astana Pro Team + 05:03 95 + 16:15
87 Alexander Foliforov 1992 Gazprom – RusVelo + 05:03 97 + 16:15
88 Antonio Molina 1991 Caja Rural – Seguros + 05:03 75 + 11:33
89 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural – Seguros + 05:03 98 + 16:15
90 Miguel Angel Benito 1993 Caja Rural – Seguros + 05:03 77 + 11:33
91 Hector Saez Benito 1993 Caja Rural – Seguros + 05:03 67 + 09:03
92 Zhandos Bizhigitov 1991 Astana Pro Team + 05:03 92 + 16:01
93 Yuma Koishi 1993 Nippo – Vini Fantini + 05:03 96 + 16:15
94 Jarl Salomein 1989 Topsport Vlaanderen + 05:03 99 + 16:15
95 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Sprandi Polkowice + 05:03 76 + 11:33
96 Mirco Maestri 1991 Bardiani – CSF + 05:03 78 + 11:33
97 Vincenzo Albanese 1996 Hopplà- Petroli Firenze- Tinkoff + 05:03 94 + 16:01
98 Egan Arley Bernal 1997 Androni Giocattoli + 05:03 46 + 05:10
99 Jens Wallays 1992 Topsport Vlaanderen + 05:03 93 + 16:01
100 Andrey Solomennikov 1987 Gazprom – RusVelo + 06:27 100 + 17:25
101 Carlos Betancur 1989 Movistar Team + 06:29 101 + 17:41
102 Shane Archbold 1989 Bora – Argon 18 + 06:29 102 + 18:30
DNS Dominik Nerz 1989 Bora – Argon 18 999
DNS Davide Rebellin 1971 CCC Sprandi Polkowice 999
DNF Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli 999
DNF Diego Rosa 1989 Astana Pro Team 999
DNF Stefano Pirazzi 1987 Bardiani – CSF 999
DNF Simone Sterbini 1993 Bardiani – CSF 999
DNF Jakub Kaczmarek 1993 CCC Sprandi Polkowice 999
DNF Mateusz Taciak 1984 CCC Sprandi Polkowice 999
DNF Andrey Amador 1986 Movistar Team 999
DNF Adriano Malori 1988 Movistar Team 999
DNF Dayer Quintana 1992 Movistar Team 999
DNF Antonio Pedrero 1991 Movistar Team 999
DNF Grega Bole 1985 Nippo – Vini Fantini 999
DNF Valentin Baillifard 1993 Team Roth 999
DNF Andrea Vaccher 1988 Team Roth 999
DNF Eliot Lietaer 1990 Topsport Vlaanderen 999
DNF Preben Van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen 999
DNF Otto Vergaerde 1994 Topsport Vlaanderen 999

Końcowa klasyfikacja:

01 Daniele Bennati 1980 Italy Tinkoff 08:53:03
02 Sonny Colbrelli 1990 Italy Bardiani – CSF + 00
03 Giovanni Visconti 1983 Italy Movistar Team + 00
04 Fabio Aru 1990 Italy Astana Pro Team + 03
05 Sam Bennett 1990 Ireland Bora – Argon 18 + 06
06 Mark Cavendish 1985 Great Britain Dimension Data + 07
07 Filippo Pozzato 1981 Italy Wilier Triestina – Southeast + 07
08 Fabio Sabatini 1985 Italy Etixx – Quick Step + 07
09 Pierre-Luc Perichon 1987 France Fortuneo – Vital Concept + 07
10 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Gazprom – RusVelo + 07
11 Enrico Barbin 1990 Italy Bardiani – CSF + 07
12 Colin Stüssi 1993 Switzerland Team Roth + 07
13 Simone Ponzi 1987 Italy CCC Sprandi Polkowice + 07
14 Elie Gesbert 1995 France Fortuneo – Vital Concept + 07
15 Thomas Sprengers 1990 Belgium Topsport Vlaanderen + 07
16 Tim Declercq 1989 Belgium Topsport Vlaanderen + 07
17 David Lozano Riba 1988 Spania Team Novo Nordisk + 07
18 Andrea Fedi 1991 Italy Wilier Triestina – Southeast + 07
19 Serghei Tvetcov 1988 Romania Androni Giocattoli + 07
20 Rodolfo Andres Torres 1987 Colombia Androni Giocattoli + 07
21 Mirko Selvaggi 1985 Italy Androni Giocattoli + 07
22 Marco Frapporti 1985 Italy Androni Giocattoli + 07
23 Ricardo Vilela 1987 Portugal Caja Rural – Seguros + 07
24 Cesare Benedetti 1987 Italy Bora – Argon 18 + 07
25 Fabricio Ferrari 1985 Uruguay Caja Rural – Seguros + 07
26 Kristian Sbaragli 1990 Italy Dimension Data + 07
27 Nicola Boem 1989 Italy Bardiani – CSF + 07
28 Francesco Bongiorno 1990 Italy Bardiani – CSF + 07
29 Jonathan Hivert 1985 France Fortuneo – Vital Concept + 07
30 Sergej Firsanov 1982 Russia Gazprom – RusVelo + 07
31 Richard Carapaz 1993 Ecuador Movistar Team + 07
32 Serge Pauwels 1983 Belgium Dimension Data + 07
33 Alessio Taliani 1990 Italy Androni Giocattoli + 07
34 Eduardo Sepulveda 1991 Argentina Fortuneo – Vital Concept + 07
35 Miguel Angel Lopez 1994 Colombia Astana Pro Team + 07
36 Javier Moreno 1984 Spania Movistar Team + 07
37 Paul Voss 1986 Germany Bora – Argon 18 + 25
38 Andrea Pasqualon 1988 Italy Team Roth + 55
39 Matteo Busato 1987 Italy Wilier Triestina – Southeast + 55
40 Julen Amezqueta 1993 Spania Wilier Triestina – Southeast + 55
41 Simone Andreetta 1993 Italy Bardiani – CSF + 01:32
42 Artem Nych 1995 Russia Gazprom – RusVelo + 01:32
43 Merhawi Kudus 1994 Eritrea Dimension Data + 02:07
44 Brice Feillu 1985 France Fortuneo – Vital Concept + 02:25
45 Davide Ballerini 1994 Italy Tinkoff + 03:08
46 Egan Arley Bernal 1997 Colombia Androni Giocattoli + 05:10
47 Pierpaolo De Negri 1986 Italy Nippo – Vini Fantini + 06:30
48 Manuel Belletti 1985 Italy Wilier Triestina – Southeast + 06:30
49 Igor Anton 1983 Spania Dimension Data + 06:30
50 Alessandro Bisolti 1985 Italy Nippo – Vini Fantini + 06:30
51 Leszek Plucinski 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 06:30
52 Aydar Zakarin 1994 Russia Gazprom – RusVelo + 06:30
53 Rafael Andriato 1987 Brazil Wilier Triestina – Southeast + 06:30
54 Artur Ershov 1990 Russia Gazprom – RusVelo + 06:30
55 Natnael Berhane 1991 Eritrea Dimension Data + 06:30
56 Iuri Filosi 1992 Italy Nippo – Vini Fantini + 06:43
57 Franco Pellizotti 1978 Italy Androni Giocattoli + 06:50
58 Daniel Martinez 1996 Colombia Wilier Triestina – Southeast + 07:55
59 Danill Fominykh 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 07:55
60 Branislau Samoilau 1985 Belarus CCC Sprandi Polkowice + 07:55
61 Silvio Herklotz 1994 Germany Bora – Argon 18 + 08:34
62 Nico Brüngger 1988 Switzerland Team Roth + 08:48
63 Kevin Ledanois 1993 France Fortuneo – Vital Concept + 08:48
64 Florian Vachon 1985 France Fortuneo – Vital Concept + 08:48
65 Gianfranco Zilioli 1990 Italy Nippo – Vini Fantini + 08:48
66 Maxime Cam 1992 France Fortuneo – Vital Concept + 08:48
67 Hector Saez Benito 1993 Spania Caja Rural – Seguros + 09:03
68 Charles Planet 1993 France Team Novo Nordisk + 10:58
69 Diego Rubio Hernandez 1991 Spania Caja Rural – Seguros + 10:58
70 Felix Grossschartner 1993 Austria CCC Sprandi Polkowice + 10:58
71 Yonder Godoy 1993 Venezuela Wilier Triestina – Southeast + 10:58
72 Carlos Barbero Cuesta 1991 Spania Caja Rural – Seguros + 11:12
73 Nicolas Baldo 1984 France Team Roth + 11:12
74 Jacopo Guarnieri 1987 Italy Team Katusha + 11:16
75 Antonio Molina 1991 Spania Caja Rural – Seguros + 11:33
76 Nikolay Mihaylov 1988 Bulgaria CCC Sprandi Polkowice + 11:33
77 Miguel Angel Benito 1993 Spania Caja Rural – Seguros + 11:33
78 Mirco Maestri 1991 Italy Bardiani – CSF + 11:33
79 Simone Consonni 1994 Italy Team Colpack + 11:39
80 Enrico Gasparotto 1982 Italy Wanty – Groupe Gobert + 11:49
81 Joonas Henttala 1991 Finland Team Novo Nordisk + 12:23
82 Roland Thalmann 1993 Switzerland Team Roth + 12:23
83 Arman Kamyshev 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 12:23
84 Daniel Teklehaimanot 1988 Eritrea Dimension Data + 12:37
85 Emanuel Buchmann 1992 Germany Bora – Argon 18 + 12:37
86 Christopher Williams 1981 Australia Team Novo Nordisk + 13:16
87 Javier Mejias 1983 Spania Team Novo Nordisk + 13:16
88 Evgeny Shalunov 1992 Russia Gazprom – RusVelo + 13:30
89 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Nippo – Vini Fantini + 13:30
90 Nubolat Kulimbetov 1992 Kazakhstan Astana Pro Team + 13:30
91 Riccardo Minali 1995 Italy Team Colpack + 13:30
92 Zhandos Bizhigitov 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 16:01
93 Jens Wallays 1992 Belgium Topsport Vlaanderen + 16:01
94 Vincenzo Albanese 1996 Italy Hopplà- Petroli Firenze- Tinkoff + 16:01
95 Bakhtiyar Kozhatayev 1992 Kazakhstan Astana Pro Team + 16:15
96 Yuma Koishi 1993 Japan Nippo – Vini Fantini + 16:15
97 Alexander Foliforov 1992 Russia Gazprom – RusVelo + 16:15
98 Jonathan Lastra 1993 Spania Caja Rural – Seguros + 16:15
99 Jarl Salomein 1989 Belgium Topsport Vlaanderen + 16:15
100 Andrey Solomennikov 1987 Russia Gazprom – RusVelo + 17:25
101 Carlos Betancur 1989 Colombia Movistar Team + 17:41
102 Shane Archbold 1989 New Zealand Bora – Argon 18 + 18:30