Zwycięstwem Asbjorna Kragha Andersena zakończył się czwarty etap Tour des Fjords. Liderem wyścigu pozostał Alexander Kristoff. Jonas Koch (VERVA Activejet) utrzymał czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Czwarty odcinek ścigania po północnej Norwegii zapowiadał kolejną, bardzo ciekawą rozgrywkę. Kolarze mieli do pokonania 156 kilometrów pofałdowanej trasy, co zapowiadało sporą liczbę ataków.

Naturalnie, na początku etapu, przed peletonem uformowała się ucieczka. Dziś w jej skład wchodzili Erik Baska (Tinkoff), Hampus Andenberg (Coloquick), Carl Hagen (Sparebanken), Floris Gerts (BMC) i Matthias Krizek (Roth). Piątka stosunkowo szybko zbudowała sobie prawie 10 minut przewagi, co dawało nadzieję na końcowy sukces. Jak się jednak później okazało, była to największa różnica, jaką udało się wypracować harcownikom.

Na kolejnych kilometrach peleton postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Do pracy wzięły się ekipy Katushy, Coop-Oster Hus i Bliz-Merida, które miały na celu zmniejszyć przewagę prowadzącego kwintetu. Sytuacja jednak szybko się zmieniała. Po pewnym czasie sprawy w swoje ręce wzięła ekipa Verva-ActiveJet, która bardzo mocno podkręciła tempo.

Prawdziwa zabawa zaczęła się na pętli w miejscowości Sandnes. Do pokonania był tam kilkuset metrowy podjazd o nachyleniu sięgającym 25%. Podczas przedostatniej wspinaczki, za prowadzącym już samotnie Hagenem uformowała się dziewięcioosobowa grupka, w składzie której był m.in. Alexander Kristoff (Katusha). Pozostała część peletonu także zaczęła się mocno rwać, co podkręciło atmosferę.

Decydujący atak miał miejsce jednak dopiero na ostatnich 2 kilometrach. Wówczas od niedużej czołowej grupki oderwał się Asbjorn Kragh Andersen (Delko), na którego kole usiadł Bjorn Tore Hoem (Joker). Obaj zdołali uciułać kilka sekund przewagi, co pozwoliło im na walkę o zwycięstwo etapowe. Ostatecznie najlepszy okazał się Andersen. Hoemowi przypadło drugie miejsce, a podium uzupełnił Christian Mager (Stolting). Alexander Kristoff (Katusha) pozostał liderem wyścigu.

Wyniki etapu:

1 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Delko – Marseille Provence KTM 4:00:14
2 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:00
3 Christian Mager (GER) Stölting Service Group 0:00:03
4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:00:03
5 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 0:00:03
6 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:03
7 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:03
8 Lorenzo Fortunato (Ita) Tinkoff 0:00:03
9 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:03
10 Pieter Weening (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:03
11 Jonas Koch (GER) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:00:03
12 Hampus Anderberg (Swe) ColoQuick – Cult 0:00:03
13 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:03
14 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:00:07
15 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff 0:00:11
16 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:11
17 Romain Combaud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:11
18 Chris Anker Sørensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 0:00:12
19 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:22
20 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:22
21 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:22
22 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:22
23 Nico Brüngger (SUI) Team Roth 0:00:22
24 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:00:22
25 Martijn Budding (Ned) Rabobank Development Team 0:00:22
26 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:22
27 Nicolaj Steen (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:00:22
28 Roland Thalmann (SUI) Team Roth 0:00:22
29 Nils Politt (GER) Team Katusha 0:00:22
30 Asmund Romstad Lovik (Nor) Team Fixit.no 0:00:22
31 Richard Handley (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:22
32 Fabian Lienhard (SUI) BMC Racing Team 0:00:22
33 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:00:22
34 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:22
35 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:00:22
36 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team 0:00:22
37 John Bohn Ebsen (Den) ONE Pro Cycling 0:00:22
38 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:03
39 Fredrik Strand Galta (Nor) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:03
40 Age Ljostad Nilsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:01:38
41 Frédéric Brun (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:38
42 Marcel Aregger (SUI) IAM Cycling 0:01:38
43 Andrea Montagnoli (Ita) Tinkoff 0:01:38
44 Karel Hnik (Cze) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:01:38
45 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:02:26
46 Matthias Krizek (AUT) Team Roth 0:02:26
47 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:02:26
48 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha 0:02:26
49 Matti Manninen (Fin) Bliz – Merida Pro Cycling 0:02:42
50 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:02:42
51 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:02:42
52 Pierre Moncorge (Fra) Bliz – Merida Pro Cycling 0:02:42
53 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:02:42
54 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:02:42
55 Davy Gunst (Ned) Rabobank Development Team 0:02:42
56 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:02:42
57 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team 0:02:42
58 August Jensen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:02:42
59 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:02:42
60 Michal Podlaski (Pol) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:02:42
61 Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff 0:02:42
62 Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sør 0:02:42
63 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:02:42
64 Ken Eikeland (Nor) Team Fixit.no 0:02:42
65 Dylan Page (SUI) Team Roth 0:02:42
66 Gustav Erik Larsson (Swe) ColoQuick – Cult 0:02:42
67 Bjornar Overland (Nor) Team Fixit.no 0:02:42
68 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no 0:02:42
69 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:02:42
70 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:02:42
71 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling 0:02:42
72 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha 0:02:42
73 Christophe Laborie (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:02:42
74 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:04:01
75 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:04:01
76 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:22
77 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:05:21
78 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group 0:06:05
79 Cees Bol (Ned) Rabobank Development Team 0:06:05
80 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk 0:06:05
81 Frederik Wilmann (Nor) ColoQuick – Cult 0:06:05
82 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:06:05
83 Daniel Foder (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:06:05
84 Joshua Hunt (GBr) ONE Pro Cycling 0:06:05
85 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:06:05
86 Henrik Sandal (Nor) Team Fixit.no 0:09:05
87 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:09:05
88 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:09:15
89 Edvin Wilsson (Swe) Team Joker – Byggtorget 0:09:15
90 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:09:15
91 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling 0:09:15
92 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:09:15
93 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:09:15
94 Nikolai Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling 0:09:15
95 Oscar Landa (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:09:15
96 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:09:15
97 Kasper Asgreen (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:09:15
98 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:09:15
99 Nicola Toffali (Ita) Team Roth 0:09:15
100 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:09:27
101 Jelle Nieuwpoort (Ned) Rabobank Development Team 0:09:27
102 Mikkel Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling 0:09:27
103 Kristian Kulset (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:09:27
104 Jiri Polnicky (Cze) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:10:48
105 Adrian Banaszek (Pol) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:10:48
106 Johan Svensson (Swe) Bliz – Merida Pro Cycling 0:10:48
107 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group 0:10:48
108 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 0:10:48
109 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:11:30
110 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha 0:11:30
111 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:11:54
112 Matthias Brändle (AUT) IAM Cycling 0:11:54
DNF Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
DNF Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
DNF Yannick Janssen (Ned) Bliz – Merida Pro Cycling
DNF Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør
DNF Alex Rasmussen (Den) ColoQuick – Cult

Klasyfikacja generalna:

1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 17:53:04
2 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:20
3 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:20
4 Jonas Koch (GER) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:00:22
5 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:23
6 Pieter Weening (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:23
7 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:01:00
8 Christian Mager (GER) Stölting Service Group 0:01:05
9 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 0:01:12
10 Lorenzo Fortunato (Ita) Tinkoff 0:01:12
11 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff 0:01:16
12 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:01:20
13 Romain Combaud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:20
14 Chris Anker Sørensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 0:01:21
15 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 0:01:31
16 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team 0:01:31
17 Roland Thalmann (SUI) Team Roth 0:01:31
18 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:01:31
19 Nils Politt (GER) Team Katusha 0:01:31
20 Asmund Romstad Lovik (Nor) Team Fixit.no 0:01:31
21 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:31
22 Nico Brüngger (SUI) Team Roth 0:01:31
23 Nicolaj Steen (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:01:31
24 Richard Handley (GBr) ONE Pro Cycling 0:02:36
25 John Bohn Ebsen (Den) ONE Pro Cycling 0:02:36
26 Marcel Aregger (SUI) IAM Cycling 0:02:47
27 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:03:45
28 August Jensen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:03:47
29 Michal Podlaski (Pol) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:03:51
30 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:03:51
31 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:06:07
32 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:06:24
33 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:06:56
34 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Delko – Marseille Provence KTM 0:09:15
35 Hampus Anderberg (Swe) ColoQuick – Cult 0:09:23
36 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:10:24
37 Fredrik Strand Galta (Nor) Delko – Marseille Provence KTM 0:10:28
38 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:11:21
39 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha 0:11:48
40 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:11:51
41 Davy Gunst (Ned) Rabobank Development Team 0:12:07
42 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:12:07
43 Pierre Moncorge (Fra) Bliz – Merida Pro Cycling 0:12:07
44 Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sør 0:12:07
45 Christophe Laborie (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:12:07
46 Gustav Erik Larsson (Swe) ColoQuick – Cult 0:14:15
47 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:15:17
48 Cees Bol (Ned) Rabobank Development Team 0:15:30
49 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:15:53
50 Fabian Lienhard (SUI) BMC Racing Team 0:17:37
51 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:18:10
52 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:18:30
53 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:18:58
54 Kasper Asgreen (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:20:48
55 Ken Eikeland (Nor) Team Fixit.no 0:23:26
56 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:24:02
57 Bjornar Overland (Nor) Team Fixit.no 0:24:26
58 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:26:10
59 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:26:10
60 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group 0:26:29
61 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:26:51
62 Martijn Budding (Ned) Rabobank Development Team 0:27:14
63 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling 0:27:15
64 Karel Hnik (Cze) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:27:26
65 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:28:13
66 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha 0:28:37
67 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:28:57
68 Frédéric Brun (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:29:53
69 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:31:09
70 Oscar Landa (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:33:02
71 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:33:33
72 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:35:01
73 Andrea Montagnoli (Ita) Tinkoff 0:35:42
74 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group 0:36:27
75 Matthias Krizek (AUT) Team Roth 0:36:30
76 Jiri Polnicky (Cze) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:36:36
77 Matti Manninen (Fin) Bliz – Merida Pro Cycling 0:36:46
78 Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff 0:36:46
79 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling 0:36:46
80 Dylan Page (SUI) Team Roth 0:36:46
81 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:36:46
82 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team 0:36:46
83 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:37:40
84 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:38:48
85 Adrian Gjolberg (Nor) Team Fixit.no 0:38:54
86 Age Ljostad Nilsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:39:27
87 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:40:09
88 Erik Baska (Svk) Tinkoff 0:40:26
89 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:41:50
90 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:43:18
91 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling 0:43:19
92 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk 0:43:54
93 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:43:58
94 Johan Svensson (Swe) Bliz – Merida Pro Cycling 0:44:52
95 Nikolai Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling 0:47:04
96 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:47:04
97 Kristian Kulset (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:47:16
98 Mikkel Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling 0:47:16
99 Matthias Brändle (AUT) IAM Cycling 0:48:06
100 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:48:07
101 Henrik Sandal (Nor) Team Fixit.no 0:49:01
102 Edvin Wilsson (Swe) Team Joker – Byggtorget 0:49:12
103 Nicola Toffali (Ita) Team Roth 0:49:12
104 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha 0:49:19
105 Jelle Nieuwpoort (Ned) Rabobank Development Team 0:49:24
106 Joshua Hunt (GBr) ONE Pro Cycling 0:50:32
107 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 0:50:39
108 Daniel Foder (Den) Team Virtu Pro – Veloconcept 0:53:07
109 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:53:54
110 Frederik Wilmann (Nor) ColoQuick – Cult 0:55:15
111 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:56:29
112 Adrian Banaszek (Pol) Verva – ActiveJet Pro Cycling Team 0:59:58