Foto: Tour de l'Avenir

Vincenzo Albanese ubierze jako pierwszy koszulkę lidera Tour de l’Avenir. Reprezentant Włoch był najszybszy w sprincie z pięcioosobowej ucieczki.

W malutkim cieniu Vuelta a Espana orlicy rozpoczęli dzisiaj swoje młodzieżowe Tour de France, czyli Tour de l’Avenir. Wśród wielu reprezentacji mieliśmy także przedstawicieli naszego kraju. W koszulkach reprezentacji Polski prezentowali się: Mateusz Grabis, Piotr Konwa, Michał Paluta, Patryk Stosz, Przemysław Kasperkiewicz i Piotr Brożyna.

Pierwszy etap prowadził z Le-Puy-en-Velay do Veauche i liczył niespełna 140 kilometrów. Po drodze na zawodników czekały dwa podjazdy czwartej kategorii: Cote de Chambles i Cote de Boiset-Saint-Priest.

tour-de-avenir-2016-stage-1-1465325364

Od samego startu kolarze jechali bardzo ofensywnie i sytuacja na trasie zmieniała się co kilka kilometrów. Finalnie dopiero krótko przed pierwszą górską premią uformowała się ucieczka dnia w której znalazło się pięciu zawodników: Amund Jansen (Norwegia), Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania), Vincenzo Albanese (Włochy), Nathan van Hooydonck (Belgia) oraz Jan Tschernoster (Niemcy). Szczyt Cote de Chambles pierwszy pokonał Albanese, a w pościg rzucił się Kolumbijczyk Wilmar Paredes, który tracił wówczas około 30 sekund do czołówki.

Paredes jednak nie dał rady dogonić uciekinierów i wrócił do grupy pościgowej. Ze szczytu drugiej premii do mety pozostawało niewiele ponad 40 kilometrów, a tam znów pierwszy był Albanese. Peleton w tym czasie tracił blisko 5 minut do czołówki i coraz bardziej prawdopodobne stawało się, że pierwszy lider tegorocznego Tour de l’Avenir znajduje się w odjeździe.

Peleton nie dawał za wygraną i szaleńczo gonił harcowników. To poskutkowało zniwelowaniem straty do niecałych dwóch minut, a do mety pozostawało niewiele ponad 10 kilometrów. Uciekinierzy nie dali jednak za wygraną i między sobą rozstrzygnęli losy pierwszego etapu. W sprincie po wygraną najmocniejszy okazał się Vincenzo Albanese, który tym samym został pierwszym liderem Tour de l’Avenir. Włoch jest także liderem w klasyfikacji górskiej. Drugie miejsce na etapie zajął Norweg Jansen, a trzeci był van Hooydonck z Belgii.

Wyniki pierwszego etapu:

1 ALBANESE Vincenzo ITA les 137,7 km en 3h01’09” (moy. 45,609 km/h)
2 JANSEN Amund Grondahl NOR MT
3 VAN HOOYDONCK Nathan BEL MT
4 GEOGHEGAN HART Tao GBR MT
5 TSCHERNOSTER Jan GER 4
6 ACKERMANN Pascal GER 50
7 HALVORSEN Kristoffer NOR MT
8 GARCIA CORTINA Ivan ESP MT
9 DENZ Nico GER MT
10 NIEUWENHUIS Joris NED MT
11 KATRASNIK Gasper SLO MT
12 RAJOVIC Dusan CMC MT
13 KASPERKIEWICZ Przemyslaw POL MT
14 TOLHOEK Antwan NED MT
15 PALUTA Michal POL MT
16 HALLER Patrick GER MT
17 GAUDU David FRA MT
18 FABRO Matteo ITA MT
19 VINCENT Léo FRA MT
20 AKHMETOV Galym KAZ MT
21 PARET-PEINTRE Aurélien FRA MT
22 FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo COL MT
23 VINJEBO Emil Nygaard DEN MT
24 HAMILTON Lucas AUS MT
25 SCHÖNBERGER Sebastian AUT MT
26 CARBONI Giovanni ITA MT
27 STOSZ Patryk POL MT
28 DECLERCQ Benjamin BEL MT
29 RAVASI Edward ITA MT
30 OWEN Logan USA MT
31 LEYDER Pit LUX MT
32 JURADO Christofer CMC MT
33 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL MT
34 CHOKRI El Mehdi MAR MT
35 PAREDES ZAPATA Wilmar COL MT
36 SKAARSETH Anders NOR MT
37 MADOUAS Valentin FRA MT
38 DE LAAT Jasper NED MT
39 GIBBONS Ryan RSA MT
40 EL KOURAJI Mohcine MAR MT
41 GRABIS Mateusz POL MT
42 FORFANG Ole NOR MT
43 LENDERINK Peter NED 01:00
44 SIVAKOV Pavel RUS MT
45 ARANURU DEBA Alex ESP MT
46 RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson COL MT
47 KONWA Piotr POL MT
48 PETELIN Jan LUX MT
49 NYCH Artem RUS MT
50 KOBASHI Yuri JPN MT
51 COSTA Adrien USA MT
52 MUELLER Patrick SUI MT
53 EG Niklas DEN MT
54 FOSS Tobias NOR MT
55 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo ESP MT
56 SCHEGEL Michal CZE MT
57 WÜRTZ SCHMIDT Mads DEN MT
58 SCHLEMMER Lukas AUT MT
59 LE TURNIER Mathias FRA MT
60 VEREECKEN Thomas BEL MT
61 FRIESECKE Gian SUI MT
62 SPENGLER Lukas SUI MT
63 ZAHIRI Abderrahim MAR MT
64 LUCHSHENKO Sergey KAZ MT
65 SCHULTZ Nicholas AUS MT
66 SVENDGAARD Michael Carbel DEN MT
67 VANHOUCKE Harm BEL MT
68 NEUHAUSER Marcel AUT MT
69 KNOX James GBR MT
70 CENTRONE Ivan LUX MT
71 CRAS Steff BEL MT
72 SATLIKOV Maxim KAZ MT
73 MAAS Jan NED MT
74 GODOY ORMENESE Caio CMC MT
75 MAKHCHOUN Mounir MAR MT
76 ETXABE LETURIA Jokin ESP MT
77 KÄMNA Lennard GER MT
78 DAVIES Scott GBR MT
79 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP MT
80 BARTA William USA MT
81 SEKANINA Adam CZE MT
82 MERTZ Remy BEL MT
83 MARTINEZ POVEDA Daniel COL MT
84 SOSA CUERUO Ivan Ramiro COL MT
85 CHERKASOV Nikolay RUS MT
86 SCHACHMANN Maximilian GER MT
87 POWLESS Neilson USA MT
88 CURRAN Geoffrey USA MT
89 BROZYNA Piotr POL MT
90 PER David SLO MT
91 VALVASORI Larry LUX MT
92 STORER Michael AUS MT
93 REUTIMANN Matthias SUI MT
94 FREIBERGER Markus AUT MT
95 AKITA Takuma JPN MT
96 HOFSTEDE Lennard NED MT
97 LEHNER Daniel AUT MT
98 FRANKINY Kilian SUI MT
99 HINDLEY Jai AUS MT
100 VLASOV Alexandr RUS MT
101 WIRTGEN Tom LUX MT
102 WILSLY Jonas Gregaard DEN MT
103 PER Gorazd SLO MT
104 NARVREZ Jonathan CMC MT
105 WALZEL Andreas AUT MT
106 PETERS Nans FRA MT
107 SCHAEPPI Martin SUI MT
108 KUKRLE Michael CZE MT
109 KOBAYASHI Marino JPN MT
110 JENNER Samuel AUS MT
111 DE BOD Stefan RSA MT
112 CAMRDA Pavel CZE MT
113 AMEZAWA Takeaki JPN MT
114 GANNA Filippo ITA 01:16
115 BOZIC Jon SLO MT
116 ZOTOV Evgeny RUS 01:18
117 FITTER Daniel AUS 01:22
118 SIPOS Marek CZE 01:23
119 CULLAIGH Gabriel GBR 01:24
120 RUCIGAJ Ziga SLO MT
121 ONODERA Rei JPN 01:29
122 SHTEIN Grigoriy KAZ 01:51
123 BARAC Antonio CMC 01:52
124 GROSELJ Matic SLO 01:53
125 DIBBEN Jonathan GBR 02:07
126 DLAMINI Nicholas RSA 02:12
127 CONSONNI Simone ITA 02:14
128 LOPEZ-COZAR Juan Antonio ESP 02:56
129 RAHBEK Mads Baadsgaard DEN 03:03
130 VAN NIEKERK Morne RSA 03:42
131 KOVAR Jan CZE MT
132 ISHIGAMI Masahiro JPN 03:43
133 DOSTERT Sandro LUX 04:13
134 GALDOUNE Amine Ahmed MAR 04:26
135 TSOY Vladimir KAZ 04:48
136 VENTER Ivan RSA MT
137 TIVANI German Nicolas CMC 06:39
138 TRONDSEN Trond Håkon NOR 06:46
139 KUSS Sepp USA 25:05
140 ROZIN Sergey RUS MT

Powyżej limitu czasu :
141 RABIHI Ilyass MAR 3h35’26”

Wycofali się :
*CARSTENS Nicol RSA
*DRAPER Nathan GBR

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 ALBANESE Vincenzo ITA les 137,7 km en 3h01’09” (moy. 45,609 km/h)
2 JANSEN Amund Grondahl NOR MT
3 VAN HOOYDONCK Nathan BEL MT
4 GEOGHEGAN HART Tao GBR MT
5 TSCHERNOSTER Jan GER 4
6 ACKERMANN Pascal GER 50
7 HALVORSEN Kristoffer NOR MT
8 GARCIA CORTINA Ivan ESP MT
9 DENZ Nico GER MT
10 NIEUWENHUIS Joris NED MT
11 KATRASNIK Gasper SLO MT
12 RAJOVIC Dusan CMC MT
13 KASPERKIEWICZ Przemyslaw POL MT
14 TOLHOEK Antwan NED MT
15 PALUTA Michal POL MT
16 HALLER Patrick GER MT
17 GAUDU David FRA MT
18 FABRO Matteo ITA MT
19 VINCENT Léo FRA MT
20 AKHMETOV Galym KAZ MT
21 PARET-PEINTRE Aurélien FRA MT
22 FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo COL MT
23 VINJEBO Emil Nygaard DEN MT
24 HAMILTON Lucas AUS MT
25 SCHÖNBERGER Sebastian AUT MT
26 CARBONI Giovanni ITA MT
27 STOSZ Patryk POL MT
28 DECLERCQ Benjamin BEL MT
29 RAVASI Edward ITA MT
30 OWEN Logan USA MT
31 LEYDER Pit LUX MT
32 JURADO Christofer CMC MT
33 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL MT
34 CHOKRI El Mehdi MAR MT
35 PAREDES ZAPATA Wilmar COL MT
36 SKAARSETH Anders NOR MT
37 MADOUAS Valentin FRA MT
38 DE LAAT Jasper NED MT
39 GIBBONS Ryan RSA MT
40 EL KOURAJI Mohcine MAR MT
41 GRABIS Mateusz POL MT
42 FORFANG Ole NOR MT
43 LENDERINK Peter NED 01:00
44 SIVAKOV Pavel RUS MT
45 ARANURU DEBA Alex ESP MT
46 RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson COL MT
47 KONWA Piotr POL MT
48 PETELIN Jan LUX MT
49 NYCH Artem RUS MT
50 KOBASHI Yuri JPN MT
51 COSTA Adrien USA MT
52 MUELLER Patrick SUI MT
53 EG Niklas DEN MT
54 FOSS Tobias NOR MT
55 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo ESP MT
56 SCHEGEL Michal CZE MT
57 WÜRTZ SCHMIDT Mads DEN MT
58 SCHLEMMER Lukas AUT MT
59 LE TURNIER Mathias FRA MT
60 VEREECKEN Thomas BEL MT
61 FRIESECKE Gian SUI MT
62 SPENGLER Lukas SUI MT
63 ZAHIRI Abderrahim MAR MT
64 LUCHSHENKO Sergey KAZ MT
65 SCHULTZ Nicholas AUS MT
66 SVENDGAARD Michael Carbel DEN MT
67 VANHOUCKE Harm BEL MT
68 NEUHAUSER Marcel AUT MT
69 KNOX James GBR MT
70 CENTRONE Ivan LUX MT
71 CRAS Steff BEL MT
72 SATLIKOV Maxim KAZ MT
73 MAAS Jan NED MT
74 GODOY ORMENESE Caio CMC MT
75 MAKHCHOUN Mounir MAR MT
76 ETXABE LETURIA Jokin ESP MT
77 KÄMNA Lennard GER MT
78 DAVIES Scott GBR MT
79 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP MT
80 BARTA William USA MT
81 SEKANINA Adam CZE MT
82 MERTZ Remy BEL MT
83 MARTINEZ POVEDA Daniel COL MT
84 SOSA CUERUO Ivan Ramiro COL MT
85 CHERKASOV Nikolay RUS MT
86 SCHACHMANN Maximilian GER MT
87 POWLESS Neilson USA MT
88 CURRAN Geoffrey USA MT
89 BROZYNA Piotr POL MT
90 PER David SLO MT
91 VALVASORI Larry LUX MT
92 STORER Michael AUS MT
93 REUTIMANN Matthias SUI MT
94 FREIBERGER Markus AUT MT
95 AKITA Takuma JPN MT
96 HOFSTEDE Lennard NED MT
97 LEHNER Daniel AUT MT
98 FRANKINY Kilian SUI MT
99 HINDLEY Jai AUS MT
100 VLASOV Alexandr RUS MT
101 WIRTGEN Tom LUX MT
102 WILSLY Jonas Gregaard DEN MT
103 PER Gorazd SLO MT
104 NARVREZ Jonathan CMC MT
105 WALZEL Andreas AUT MT
106 PETERS Nans FRA MT
107 SCHAEPPI Martin SUI MT
108 KUKRLE Michael CZE MT
109 KOBAYASHI Marino JPN MT
110 JENNER Samuel AUS MT
111 DE BOD Stefan RSA MT
112 CAMRDA Pavel CZE MT
113 AMEZAWA Takeaki JPN MT
114 GANNA Filippo ITA 01:16
115 BOZIC Jon SLO MT
116 ZOTOV Evgeny RUS 01:18
117 FITTER Daniel AUS 01:22
118 SIPOS Marek CZE 01:23
119 CULLAIGH Gabriel GBR 01:24
120 RUCIGAJ Ziga SLO MT
121 ONODERA Rei JPN 01:29
122 SHTEIN Grigoriy KAZ 01:51
123 BARAC Antonio CMC 01:52
124 GROSELJ Matic SLO 01:53
125 DIBBEN Jonathan GBR 02:07
126 DLAMINI Nicholas RSA 02:12
127 CONSONNI Simone ITA 02:14
128 LOPEZ-COZAR Juan Antonio ESP 02:56
129 RAHBEK Mads Baadsgaard DEN 03:03
130 VAN NIEKERK Morne RSA 03:42
131 KOVAR Jan CZE MT
132 ISHIGAMI Masahiro JPN 03:43
133 DOSTERT Sandro LUX 04:13
134 GALDOUNE Amine Ahmed MAR 04:26
135 TSOY Vladimir KAZ 04:48
136 VENTER Ivan RSA MT
137 TIVANI German Nicolas CMC 06:39
138 TRONDSEN Trond Håkon NOR 06:46
139 KUSS Sepp USA 25:05
140 ROZIN Sergey RUS MT