Foto: Tour de Wallonie

Belg z drużyny IAM Cycling dzięki samotnemu atakowi na ostatnim podjeździe wygrał etap i cały wyścig. Porażkę poniosła drużyna Etixx-Quick Step, która nie zdołała obronić koszulki lidera. 

Organizatorzy walońskiej “etapówki” lubią oferować kolarzom największe trudności na zakończenie wyścigu. Piąty i ostatni etap z Engis do Dison to 189 kilometrów naszpikowane ardeńskimi podjazdami.

profil

W ucieczkę dnia zabrało się ośmiu zawodników: Dennis Coenen (Crelan-Vastgoedservice), Mickael Delage (FDJ), Pim Lightart (Lotto-Soudal), Dimitri Peyskens (Veranclassics-AGO), Baptiste Planckaert (Wallonie-Bruxelles), Nils Politt (Katusha), Perrig Quemeneur (Direct Energie), Kenneth Vanbilsen (Cofidis). Harcownicy zostali doścignięci 23 kilometry przed metą.

Względny spokój w peletonie panował do ostatniego podjazdu. Tam zaatakował Devenyns, który dosłownie rzutem na taśmę zdołał oprzeć się pogoni Katushy i wygrał etap.

Niezwykle emocjonująca końcówka okazała się niezbyt dobra dla ekipy Etixx-Quick Step, w której cała praca spadła na Matteo Tretina. Belgowie nie zdołali wygrać całego wyścigu. Walka o “generalkę” rozegrała się między Devenynsem a kolarzami Katushy.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 4:33:56
2 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
3 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
4 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:00:00
5 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
6 Florian Sénéchal (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:02
7 Xandro Meurisse (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:02
8 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:00:07
9 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:08
10 Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:00:08
11 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:08
12 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:00:08
13 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:08
14 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:08
15 Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick Step 0:00:08
16 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:13
17 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:13
18 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 0:00:15
19 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:15
20 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:29
21 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:31
22 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:00:31
23 Pim Ligthart (Ned) Lotto – Soudal 0:00:35
24 Michel Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:35
25 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick Step 0:00:35
26 Antoine Warnier (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:00:35
27 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:58
28 Remy Mertz (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:00:58
29 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:58
30 Rob Ruijgh (Ned) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:58
31 Patrick Gretsch (GER) Ag2r La Mondiale 0:00:58
32 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:58
33 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:00:58
34 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:58
35 Wout Van Aert (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:58
36 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:58
37 Reinier Honig (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:58
38 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:00:58
39 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:58
40 Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:09
41 Oliver Zaugg (SUI) IAM Cycling 0:01:09
42 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:19
43 Gert Dockx (Bel) Lotto – Soudal 0:01:19
44 Justin Jules (Fra) Veranclassic – Ago 0:01:21
45 Arnaud Gérard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:48
46 Ludovic Robeet (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:01:48
47 David De La Cruz Melgarejo (Esp) Etixx – Quick Step 0:01:48
48 Gerry Druyts (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:01:52
49 Clément Chevrier (Fra) IAM Cycling 0:02:14
50 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:14
51 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:02:50
52 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:50
53 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:50
54 Olivier Le Gac (Fra) FDJ 0:02:50
55 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:02:50
56 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:02:50
57 Pirmin Lang (SUI) IAM Cycling 0:02:50
58 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:03:14
59 Ludwig De Winter (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:03:21
60 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:03:34
61 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:03:34
62 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:03:41
63 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:03:41
64 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha 0:03:48
65 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 0:04:17
66 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:04:17
67 Julien Duval (Fra) Armée de Terre 0:04:17
68 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:04:17
69 Jens Adams (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:04:17
70 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 0:04:17
71 Kévin Lebreton (Fra) Armée de Terre 0:04:17
72 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:05:53
73 Julien Stassen (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:05:53
74 Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick Step 0:05:53
75 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:07:22
76 Yann Guyot (Fra) Armée de Terre 0:07:22
77 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:09:15
78 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie 0:09:15
79 Benoît Sinner (Fra) Armée de Terre 0:09:15
80 Jérôme Mainard (Fra) Armée de Terre 0:09:15
81 Dimitri Peyskens (Bel) Veranclassic – Ago 0:09:15
82 Niels De Rooze (Bel) Veranclassic – Ago 0:09:15
83 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:09:15
84 Tim Merlier (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:09:15
85 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:09:15
86 Maxime Daniel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:09:15
87 Nils Politt (GER) Team Katusha 0:09:15
88 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:09:15
89 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:09:15
90 Massimo Vanderaerden (Bel) Veranclassic – Ago 0:09:15
91 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:09:15
92 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:09:15
93 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:09:15
94 Antoine Loy (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:09:15
95 Christophe Masson (Fra) Veranclassic – Ago 0:09:15
96 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:09:15
97 Tom Dernies (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:09:15
98 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:09:15
99 Damien Gaudin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:09:15
100 Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick Step 0:09:54
101 Kris Boeckmans (Bel) Lotto – Soudal 0:10:48
102 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept 0:11:49
103 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:11:49
104 Johan Hemroulle (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:11:49
105 Thomas Deruette (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:11:49
106 Mamyr Stash (Rus) Gazprom – RusVelo 0:11:49
107 Yannick Mayer (GER) Veranclassic – Ago 0:11:49
108 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 0:11:49
109 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:11:49
110 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling 0:11:49
111 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:13:12
112 André Looij (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:13:12
113 Roman Kustadinchev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:13:59
DNF Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick Step
DNF Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick Step
DNF Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick Step
DNF Sean De Bie (Bel) Lotto – Soudal
DNF Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits
DNF Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Boris Dron (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Bryan Alaphilippe (Fra) Armée de Terre
DNF Jordan Levasseur (Fra) Armée de Terre
DNF Dennis Coenen (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team
DNS Jean-Marc Bideau (Fra) Fortuneo – Vital Concept

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 22:02:48
2 Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick Step 0:00:05
3 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:00:06
4 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:00:07
5 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:09
6 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:13
7 Xandro Meurisse (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:00:15
8 Florian Sénéchal (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:15
9 Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:00:16
10 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:17
11 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:20
12 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:20
13 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:00:20
14 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:00:21
15 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:21
16 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:23
17 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:26
18 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:26
19 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 0:00:28
20 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:42
21 Pim Ligthart (Ned) Lotto – Soudal 0:00:43
22 Antoine Warnier (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:00:43
23 Michel Kreder (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:48
24 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:07
25 Rob Ruijgh (Ned) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:01:11
26 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:01:11
27 Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:12
28 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick Step 0:01:35
29 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:39
30 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:01:41
31 David De La Cruz Melgarejo (Esp) Etixx – Quick Step 0:02:01
32 Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:25
33 Remy Mertz (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:03:11
34 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:03:13
35 Patrick Gretsch (GER) Ag2r La Mondiale 0:03:19
36 Gert Dockx (Bel) Lotto – Soudal 0:03:40
37 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:03:54
38 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:04:00
39 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:04:03
40 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:04:08
41 Oliver Zaugg (SUI) IAM Cycling 0:05:00
42 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:05:11
43 Wout Van Aert (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:05:46
44 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:06:02
45 Clément Chevrier (Fra) IAM Cycling 0:06:05
46 Arnaud Gérard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:06:36
47 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:06:48
48 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha 0:06:53
49 Olivier Le Gac (Fra) FDJ 0:07:11
50 Kévin Lebreton (Fra) Armée de Terre 0:07:27
51 Pirmin Lang (SUI) IAM Cycling 0:08:31
52 Jens Adams (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:09:05
53 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 0:10:03
54 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:10:09
55 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:11:00
56 Reinier Honig (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:11:42
57 Ludovic Robeet (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:11:58
58 Christophe Masson (Fra) Veranclassic – Ago 0:12:25
59 Jérôme Mainard (Fra) Armée de Terre 0:12:25
60 Ludwig De Winter (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:12:30
61 Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick Step 0:12:56
62 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:13:35
63 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:14:11
64 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling 0:15:09
65 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:15:10
66 Massimo Vanderaerden (Bel) Veranclassic – Ago 0:15:14
67 Antoine Loy (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:15:14
68 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:15:58
69 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:16:24
70 Nils Politt (GER) Team Katusha 0:16:27
71 Maxime Daniel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:16:34
72 Dimitri Peyskens (Bel) Veranclassic – Ago 0:16:34
73 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:16:45
74 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:17:06
75 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:17:32
76 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie 0:17:58
77 Gerry Druyts (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:18:10
78 Justin Jules (Fra) Veranclassic – Ago 0:18:35
79 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:18:44
80 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 0:18:51
81 Yann Guyot (Fra) Armée de Terre 0:19:06
82 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:19:08
83 Julien Stassen (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:19:30
84 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:19:34
85 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:19:40
86 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:19:49
87 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:19:53
88 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:22:10
89 Julien Duval (Fra) Armée de Terre 0:22:15
90 Damien Gaudin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:22:47
91 Niels De Rooze (Bel) Veranclassic – Ago 0:22:52
92 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:23:43
93 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:23:52
94 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:24:10
95 Kris Boeckmans (Bel) Lotto – Soudal 0:26:01
96 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:26:28
97 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:26:38
98 Tom Dernies (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:27:13
99 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 0:27:18
100 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:28:06
101 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:28:06
102 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:30:08
103 Benoît Sinner (Fra) Armée de Terre 0:31:20
104 Roman Kustadinchev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:31:50
105 Thomas Deruette (Bel) Wallonie Bruxelles – Group Protect 0:32:40
106 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept 0:37:31
107 Tim Merlier (Bel) Crelan – Vastgoedservice Continental Team 0:38:48
108 Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick Step 0:40:50
109 Mamyr Stash (Rus) Gazprom – RusVelo 0:41:08
110 Johan Hemroulle (Bel) ColorCode – Arden’Beef 0:41:12
111 André Looij (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:42:35
112 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:42:35
113 Yannick Mayer (GER) Veranclassic – Ago 0:44:54