Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym już w przyszłym tygodniu! Koszulki i medale tym razem zostaną rozdane w Świdnicy.

logo-Mistrzostwa-Polski-w-kolarstwie-szosowym-2016

W ciągu ostatnich ośmiu lat, aż pięciokrotnie Mistrzostwa Polski były rozgrywane na szosach Dolnego Śląska. Dwa razy gospodarzem najważniejszej imprezy w kalendarzu była Złotoryja, a niezmiennie od 2013 roku nasz krajowy czempionat odbywał się w Sobótce. Tym razem kolarską stolicą Polski stanie się oddalona o około 20 kilometrów – Świdnica.

Od ubiegłego roku nad organizacją Mistrzostw Polski czuwa Lang Team, czyli organizator m.in Tour de Pologne. Dyrektorem zawodów jest wieloletni szef wszelkich wyścigów w Sobótce i okolicach oraz prezes klubu KKS Ślęża Sobótka – Przemysław Bednarek. Przy układaniu trasy pomagał także dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego – Andrzej Piątek, którego zadaniem było stworzenie rundy zbliżonej do trasy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

A tak o trasie wypowiadał się Czesław Lang:

Chcieliśmy, by oddawała trudnością to, co czeka na kolarzy nieco ponad miesiąc później, na igrzyskach w Rio. I taką pętlę znaleźliśmy właśnie w okolicach Świdnicy. Pomagali ją wytyczać prawdziwi eksperci, między innymi Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego. Jest bardzo trudna – długie wymagające podjazdy i mocne zjazdy. Mam nadzieję, że to pomoże trenerom wybrać zawodniczki i zawodników na igrzyska.

A po drugie – w Świdnicy jest przecież Szkoła Mistrzostwa Sportowego, o profilu kolarskim. Znakomita kuźnia talentów. Dość powiedzieć, że jej absolwentem jest Rafał Majka. Należało im się. Mam nadzieję, że uczniowie będą gorąco dopingować swoich idoli. My ze swojej strony zrobimy wszystko, by były to niezapomniane mistrzostwa.

PROGRAM MISTRZOSTW POLSKI W KOLARSTWIE SZOSOWYM

21.06.2016 – wtorek (Świdnica)

15:00 – 17:30 – weryfikacja zawodników do indywidualnej jazdy na czas w kategoriach Juniorka, Junior, NiN, Orliczka, Elita K, Orlik, Elita M – biuro zawodów.
18:00 – odprawa techniczna w biurze zawodów.

Biuro zawodów Mistrzostw Polski: Internat SMS Świdnica  ul. Wałbrzyska 58.

22.06.2016 – środa (Świdnica)

08:00 – 09:00 – zbiórka uczestników do jazdy ind. na czas ul. Droga Polna Świdnica
09:00 – OFICJALNE OTWARCIE MISTRZOSTW POLSKI 2016

Godz. startu Kategoria
godz. 9:30 Juniorka
godz. 10:05 N i N K+M
I grupa 10:45 Junior
II grupa 11:15 Junior
III grupa 11:45 Junior
IV grupa 12:15 Junior
I grupa 13:00 Elita K, U23
II grupa 13:30 Elita K, U23
III grupa 14:00 Elita K, U23
godz. 14:05 dekoracje kat. Juniorka, NiN K+M, Junior
I grupa 14:30 Orlik
II grupa 15:30 Orlik
I grupa 16:30 Elita M
godz. 16:45 dekoracje kat. Elita K, Orliczka, Orlik
II grupa 17:45 Elita M
godz. 19:00 dekoracja kategorii Elita M

23.06.2016 – czwartek (Świdnica)

16:00 – 17:00 – weryfikacja zawodników do startu wspólnego w kategoriach Juniorka, Junior, Niewidomi i Niedowidzący biuro zawodów.
17:30 – odprawa techniczna w biurze zawodów SMS Świdnica ul. Wałbrzyska 58

24.06.2016 – piątek (Świdnica)

10:00 – 13:00 – zbiórka uczestników do startu wspólnego Świdnica ul. Droga Polna
11:00 – START kat. Niewidomi i Niedowidzący dyst. Kobiety 50,0 km, Mężczyźni 75,0 km
11:05 – START kat. Juniorka – dyst. 75,0 km
14:00 – START kat. Junior – dyst. 125,0 km
14:15 – dekoracja medalistek w kat. Juniorka i NiN scena główna
17:30 – dekoracja medalistów w kat. Junior scena główna
18:0018:45 – weryfikacja zawodników do wyścigu ze startu wspólnego Kobiet, Orlik U23.
19:00 – odprawa techniczna w biurze zawodów

25.06.2016 – sobota (Świdnica)

09:0014:00 – zbiórka uczestników odpowiednio w kategoriach ze startu wspólnego
10:00 – START kat. Orlik dyst. 148,0 km
15.00 – START kat. Orliczka i Elita Kobiet – dyst. 111,0 km
15:15 – dekoracja medalistów w kat. Orlik scena główna
18:30 – dekoracja medalistek w kat. Orliczka i Elita Kobiet scena główna
19:0019:45 – weryfikacja zawodników do wyścigu ze startu wspólnego Elita M
20:00 – odprawa techniczna w biurze zawodów

26.06.2016 – niedziela (Świdnica)

09:0010:00 – zbiórka uczestników ze startu wspólnego Świdnica ul. Polna Droga
10:15 – START kat. Elita Mężczyzn dyst. 255,5 km
16:15 +/– META kat. Elita Mężczyzn
16:30 – dekoracja medalistów w kat. Elita Mężczyzn scena główna
17:00 – konferencja prasowa pierwsza trójka elity mężczyzn

Trasy:

Jazda indywidualna na czas:

Wszystkie wyścigi jazdy indywidualnej na czas zostaną rozegrane na tej samej trasie. Rampa startowa oraz meta, będą usytuowane przy zalewie Witoszówka. Miejsce nie przypadkowe i z bardzo bogatą historią kolarską. Kilkaset metrów dalej znajduje się Szkoła Mistrzostwa Sportowego, często gości tam wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich, a w 2007 w tej samej lokalizacji kończył się etap Tour de Pologne. Sprint wygrał Murillo Fischer przed Danilo Napolitano i Wouterem Wylandtem. Dodatkowo w każdy weekend lub święto nad „Witoszówką” zbierają się lokalni kolarze i wspólnie wyruszają na trening.

mapa czasówka Świdnica

 

profil czasówka świdnica

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że będzie to bardzo łatwa próba. Zarówno pod względem technicznym, jak i ukształtowania terenu. Rzeczywistość pokazuje zupełnie co innego. Już od samego startu i pierwszego zakrętu w lewo w stronę Wałbrzycha – asfalt prowadzi lekko pod górę. Oczywiście nie są to spektakularne wartości, ale każdy kto pokonał osobiście te trasę wie, że odcinek Świdnica-dojazd do podjazdu pod Modliszów „mocno trzyma”. Dzieje się tak nie tylko przez ukształtowanie terenu, ale również fakt, że najczęściej występuje tam niekorzystny wiatr.

Sytuacja zmieni się nieco na czwartym kilometrze. Kolarze skręcą w prawo w stronę Witoszowa i przejadą niecałe dwa kilometry z tendencją spadkową, po czym wykonają nawrót. Po nawrocie asfalt znów lekko pnie się do góry, a gdy upłyną dwa kilometry i pojawi się zakręt w prawo – rozpocznie się najtrudniejsza część trasy. Wówczas zawodnicy wrócą na drogę ze Świdnicy do Wałbrzycha i pokonają kilkaset metrów podjazdu w stronę Modliszowa. Na pierwszym możliwym wypłaszczeniu czeka kolejny nawrót i bardzo szybki powrót do Świdnicy.

To będzie zdecydowanie najszybszy odcinek na tej 13 kilometrowej rundzie. Asfalt do samej Świdnicy prowadzi lekko w dół, a wiatr najczęściej pomaga rozwinąć zawrotne prędkości. Juniorki wykonają jedno okrążenie, a Elita mężczyzn i orlicy trzy. Pozostałe kategorie mają do przejechania dwa kółka.

Starty wspólne:

runda Świdnica elita

Wyścigi ze startu wspólnego zapowiadają się na niezwykle wymagające! Elita kobiet, mężczyzn i orlicy będą musieli pokonać okrążenie z dwoma ciężkimi podjazdami. Długość rundy to 37 kilometrów, a start i meta ponownie przy „Witoszówce”.

Najważniejsze wyścigi mistrzostw udadzą się w kierunku Gór Sowich, jednak nie najkrótszą drogą, ale przez Witoszów Dolny. Dalej przez Burkatów, Bystrzycę Górną i Lubachów, dojada do Zagórza Śląskiego. To właśnie tam zacznie się „prawdziwa zabawa”.

runda Świdnica elita profil

W Zagórzu rozpocznie się wspinaczka pod Przełęcz Palczyk. Jest to niespełna 4 kilometrowy podjazd, jednak w pewnym momencie nachylenie zbliża się do około 15 %. Chwilę później czeka bardzo niebezpieczny zjazd do Dziećmorowic, gdzie znajduje się kilka niebezpiecznych zakrętów na stromych odcinkach.

Chwila spokoju nastąpi na odcinku Dziećmorowice-Złoty Las. Jest to moment, by jak najszybciej zregenerować się przed kolejnym podjazdem. Piękny, nowy asfalt prowadzi w dół przed 5 kilometrów i na próżno szukać tam niebezpiecznych zakrętów.

Kolejna zmiana tempa nastąpi w Złotym Lesie, gdzie trasa odbija w lewo w stronę Modliszowa. To drugi, ciężki podjazd na mistrzowskiej rundzie. Wniesienie nieco krótsze niż Palczyk, ponieważ liczy około 2 kilometry. Średnie nachylenie to około 6 %, jednak w końcówce wartość wzrasta do ponad 10 %. Na szczycie skręt w prawo i zjazd do Świdnicy. Na zjeździe czeka kilka niebezpiecznych zakrętów w tym jeden bardzo długi łuk w prawo, „wynoszący” w stronę lewego pobocza.

Końcówka wyścigu ze startu wspólnego będzie tym samym odcinkiem, który do pokonania jest w trakcie jazdy indywidualnej na czas.

Wyścigi juniorów, juniorek i tandemów to skrócona runda do 24 kilometrów. Zawodnicy i zawodniczki w Lubachowie skręcą w prawo i od razu wjadą na podjazd pod Złoty Las. Ominą tym samym trudniejszy Palczyk i niebezpieczne fragmenty na jego zjeździe.

runda świdnica mapa krótsza

 

runda świdnica profil krótsza

 

Portal naszosie.pl oczywiście będzie na miejscu wydarzeń. Z wyścigu elity mężczyzn przeprowadzimy tekstową relację live!

 

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Lance A
Lance A

Dwa krótkie podjazdy, to za mało jak na MISTRZOSTWA POLSKI !!!!!!!!!!!!