Foto: © Route du Sud - Maxime Lafage

Bryan Coquard (Direct Energie) finiszował najszybciej na trasie pierwszego etapu Route du Sud i został liderem wyścigu.

15. drużyn stanęło dziś na starcie 40. edycji Route du Sud – la Depeche du Midi. Z numerem jeden jechał Nairo Quintana (Movistar), dla którego miał być to ostatni sprawdzian przed Tour de France.

Na pierwszym etapie kolarze ścigali się z Saint-Pons-de-Thomières do Bessières. Całkowity dystans wynosił 196 kilometrów, a w pierwszej części etapu musieli pokonać dwa trudne podjazdy.

route du sud 1 etap

Dość nieoczekiwanie od startu na atak zdecydował się faworyt wyścigu – Nairo Quintana (Movistar). Wraz z Kolumbijczykiem na czele kręcił Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale). Pierwszą górską premię jako pierwszy przejechał Jauregui. Uciekający duet przed kolejną wspinaczką miał prawie 12 minut przewagi nad peletonem! Druga górska premia także padła łupem kolarza Ag2r La Mondiale i to Jauregui jutro wystartuje w koszulce dla najlepszego górala.

45 kilometrów przed metą dwójka została złapana przez peleton. Kolejnym śmiałkiem okazał się Aritz Bagües (Euskadi Basque Country – Murias). Mimo sporych ambicji Bask nie miał żadnych szans z rozpędzonym peletonem i wszystko zjechało się 16 kilometrów przed kreską.

Walkę sprinterskich pociągów najlepiej przeprowadziła ekipa FDJ, ale to Bryan Coquard (Direct Energie) pokazał plecy Arnaud Demare! To dwunasty triumf Coquarda w tym sezonie. Podium etapowe uzupełnił José Joaquín Rojas (Movistar).

Wyniki pierwszego etapu:

1 Bryan COQUARD FRA DEN 4:50:01
2 Arnaud DEMARE FRA FDJ +0
3 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +0
4 Yannick MARTINEZ FRA DMP +0
5 Daniel MCLAY GBR FVC +0
6 Maxime DANIEL FRA ALM +0
7 Stéphane POULHIES FRA ADT +0
8 Mickael DELAGE FRA FDJ +0
9 Romain HARDY FRA COF +0
10 Manuel BELLETTI ITA WIL +0
11 Alexander KAMP DEN SSG +0
12 Jonathan LASTRA MARTINEZ ESP CJR +0
13 Yoann OFFREDO FRA FDJ +0
14 Loïc CHETOUT FRA COF +0
15 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +0
16 Guillaume LEVARLET FRA AUB +0
17 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF +0
18 Romain COMBAUD FRA DMP +0
19 Matteo BUSATO ITA WIL +0
20 Anthony DELAPLACE FRA FVC +0
21 Garikoitz BRAVO OIARBIDE ESP EUS +0
22 Luis MAS BONET ESP CJR +0
23 Angelo TULIK FRA DEN +0
24 Julien LOUBET FRA FVC +0
25 Igor BOEV RUS GAZ +0
26 Quentin PACHER FRA DMP +0
27 Arnold JEANNESSON FRA COF +0
28 Delio FERNANDEZ CRUZ ESP DMP +0
29 Anthony MALDONADO FRA AUB +0
30 Hugh CARTHY GBR CJR +0
31 François BIDARD FRA ALM +0
32 Julien EL FARES FRA DMP +0
33 Frederico FIGUEIREDO POR RPB +0
34 Eduardo SEPULVEDA ARG FVC +0
35 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +0
36 David ARROYO DURAN ESP CJR +0
37 Axel DOMONT FRA ALM +0
38 Stéphane ROSSETTO FRA COF +0
39 Ricardo VILELA POR CJR +0
40 Julien BERARD FRA ALM +0
41 Romain LE ROUX FRA ADT +0
42 Guillaume BONNAFOND FRA ALM +0
43 Michael REIHS DEN SSG +0
44 Yoann BAGOT FRA COF +0
45 Enrique SANZ ESP WIL +0
46 Arnaud GERARD FRA FVC +0
47 Imanol ERVITI ESP MOV +0
48 Nicolas EDET FRA COF +0
49 Christian Mager GER SSG +0
50 Mamyr STASH RUS GAZ +0
51 Mikel ITURRIA SEGUROLA ESP EUS +0
52 Flavien DASSONVILLE FRA AUB +0
53 Francis MOUREY FRA FVC +0
54 Daniel MARTÍNEZ COL WIL +0
55 Antonio MOLINA ESP CJR +0
56 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +0
57 Marc SARREAU FRA FDJ +0
58 Yoann BARBAS FRA ADT +0
59 Christophe LABORIE FRA DMP +0
60 Pierre GOUAULT FRA AUB +0
61 Vegard BREEN NOR FVC +0
62 Ricardo FERREIRA POR RPB +0
63 Marc SOLER ESP MOV +0
64 Aitor GONZALEZ ESP EUS +0
65 Rémy DI GREGORIO FRA DMP +0
66 Sergio PARDILLA BELLON ESP CJR +0
67 Mikel bizkarra ESP EUS +0
68 Imanol ESTEVEZ ESP EUS +0
69 Artem NYCH RUS GAZ +0
70 Alex ARANBURU ESP EUS +0
71 Thierry HUPOND FRA DMP +0
72 Julien GUAY FRA AUB +0
73 Jerome COUSIN FRA COF +0
74 Rory SUTHERLAND AUS MOV +0
75 Théo VIMPERE FRA AUB +0
76 Biel KADRI FRA ALM +0
77 Jerome MAINARD FRA ADT +0
78 Victor ETXEBARRIA CARRASCO ESP RPB +0
79 Benat TXOPERENA MATXIKOTE ESP EUS +0
80 Nico DENZ GER ALM +0
81 Sylvain CHAVANEL FRA DEN +0
82 Pablo GUERRERO BONILLA ESP RPB +0
83 Adrien PETIT FRA DEN +0
84 Viktor MANAKOV RUS GAZ +0
85 Bruno ARMIRAIL FRA ADT +0
86 Sergey FIRSANOV RUS GAZ +0
87 Thomas VOECKLER FRA DEN +0
88 Giuseppe FONZI ITA WIL +0
89 David Miguel Costa RODRIGUES POR RPB +0
90 THOMAS BOUDAT FRA DEN +17
91 Lilian CALMEJANE FRA DEN +41
92 Romain LEMARCHAND FRA SSG +46
93 Julien DUVAL FRA ADT +51
94 Yohann GENE FRA DEN +51
95 Olivier LE GAC FRA FDJ +57
96 David MENUT FRA AUB +59
97 Cristian RODRIGUEZ MARTIN ESP WIL +1:16
98 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR +1:16
99 Guillaume DE ALMEIDA FRA RPB +1:16
100 Pierrick FEDRIGO FRA FVC +1:16
101 Alexander SEROV RUS GAZ +2:10
102 Samuele CONTI ITA WIL +2:10
103 Aleksey RYBALKIN RUS GAZ +2:10
104 Thomas KOEP GER SSG +2:10
105 Mads PEDERSEN DEN SSG +2:10
106 Clément PENVEN FRA ADT +2:10
107 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +2:10
108 Yann GUYOT FRA ADT +2:14
109 Quentin JAUREGUI FRA ALM +3:56
110 Matteo DRAPERI ITA WIL +4:12
111 Carlos JIMENEZ LOZANO ESP RPB +4:12
112 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +4:28
113 Aritz Bagües ESP EUS +4:28
114 Lorenzo MANZIN FRA FDJ +4:28
115 Daniel HOELGAARD NOR FDJ +7:15
DNF Lasse Norman HANSEN DEN SSG
DNF Michael Carbel SVENDGAARD DEN SSG
DNF Ildar ARSLANOV RUS GAZ

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Bryan COQUARD FRA DEN 4:49:51
2 Arnaud DEMARE FRA FDJ +4
3 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +5
4 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +6
5 Mickael DELAGE FRA FDJ +8
6 Yannick MARTINEZ FRA DMP +10
7 Daniel MCLAY GBR FVC +10
8 Maxime DANIEL FRA ALM +10
9 Stéphane POULHIES FRA ADT +10
10 Romain HARDY FRA COF +10
11 Manuel BELLETTI ITA WIL +10
12 Alexander KAMP DEN SSG +10
13 Jonathan LASTRA MARTINEZ ESP CJR +10
14 Yoann OFFREDO FRA FDJ +10
15 Loïc CHETOUT FRA COF +10
16 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +10
17 Guillaume LEVARLET FRA AUB +10
18 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF +10
19 Romain COMBAUD FRA DMP +10
20 Matteo BUSATO ITA WIL +10
21 Anthony DELAPLACE FRA FVC +10
22 Garikoitz BRAVO OIARBIDE ESP EUS +10
23 Luis MAS BONET ESP CJR +10
24 Angelo TULIK FRA DEN +10
25 Julien LOUBET FRA FVC +10
26 Igor BOEV RUS GAZ +10
27 Quentin PACHER FRA DMP +10
28 Arnold JEANNESSON FRA COF +10
29 Delio FERNANDEZ CRUZ ESP DMP +10
30 Anthony MALDONADO FRA AUB +10
31 Hugh CARTHY GBR CJR +10
32 François BIDARD FRA ALM +10
33 Julien EL FARES FRA DMP +10
34 Frederico FIGUEIREDO POR RPB +10
35 Eduardo SEPULVEDA ARG FVC +10
36 David ARROYO DURAN ESP CJR +10
37 Axel DOMONT FRA ALM +10
38 Stéphane ROSSETTO FRA COF +10
39 Ricardo VILELA POR CJR +10
40 Julien BERARD FRA ALM +10
41 Romain LE ROUX FRA ADT +10
42 Guillaume BONNAFOND FRA ALM +10
43 Michael REIHS DEN SSG +10
44 Yoann BAGOT FRA COF +10
45 Enrique SANZ ESP WIL +10
46 Arnaud GERARD FRA FVC +10
47 Imanol ERVITI ESP MOV +10
48 Nicolas EDET FRA COF +10
49 Christian Mager GER SSG +10
50 Mamyr STASH RUS GAZ +10
51 Mikel ITURRIA SEGUROLA ESP EUS +10
52 Flavien DASSONVILLE FRA AUB +10
53 Francis MOUREY FRA FVC +10
54 Daniel MARTÍNEZ COL WIL +10
55 Antonio MOLINA ESP CJR +10
56 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +10
57 Marc SARREAU FRA FDJ +10
58 Yoann BARBAS FRA ADT +10
59 Christophe LABORIE FRA DMP +10
60 Pierre GOUAULT FRA AUB +10
61 Vegard BREEN NOR FVC +10
62 Ricardo FERREIRA POR RPB +10
63 Marc SOLER ESP MOV +10
64 Aitor GONZALEZ ESP EUS +10
65 Rémy DI GREGORIO FRA DMP +10
66 Sergio PARDILLA BELLON ESP CJR +10
67 Mikel bizkarra ESP EUS +10
68 Imanol ESTEVEZ ESP EUS +10
69 Artem NYCH RUS GAZ +10
70 Alex ARANBURU ESP EUS +10
71 Thierry HUPOND FRA DMP +10
72 Julien GUAY FRA AUB +10
73 Jerome COUSIN FRA COF +10
74 Rory SUTHERLAND AUS MOV +10
75 Théo VIMPERE FRA AUB +10
76 Biel KADRI FRA ALM +10
77 Jerome MAINARD FRA ADT +10
78 Victor ETXEBARRIA CARRASCO ESP RPB +10
79 Benat TXOPERENA MATXIKOTE ESP EUS +10
80 Nico DENZ GER ALM +10
81 Sylvain CHAVANEL FRA DEN +10
82 Pablo GUERRERO BONILLA ESP RPB +10
83 Adrien PETIT FRA DEN +10
84 Viktor MANAKOV RUS GAZ +10
85 Bruno ARMIRAIL FRA ADT +10
86 Sergey FIRSANOV RUS GAZ +10
87 Thomas VOECKLER FRA DEN +10
88 Giuseppe FONZI ITA WIL +10
89 David Miguel Costa RODRIGUES POR RPB +10
90 THOMAS BOUDAT FRA DEN +27
91 Lilian CALMEJANE FRA DEN +51
92 Romain LEMARCHAND FRA SSG +56
93 Julien DUVAL FRA ADT +1:01
94 Yohann GENE FRA DEN +1:01
95 Olivier LE GAC FRA FDJ +1:07
96 David MENUT FRA AUB +1:09
97 Cristian RODRIGUEZ MARTIN ESP WIL +1:26
98 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR +1:26
99 Guillaume DE ALMEIDA FRA RPB +1:26
100 Pierrick FEDRIGO FRA FVC +1:26
101 Alexander SEROV RUS GAZ +2:20
102 Samuele CONTI ITA WIL +2:20
103 Aleksey RYBALKIN RUS GAZ +2:20
104 Thomas KOEP GER SSG +2:20
105 Mads PEDERSEN DEN SSG +2:20
106 Clément PENVEN FRA ADT +2:20
107 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +2:20
108 Yann GUYOT FRA ADT +2:24
109 Quentin JAUREGUI FRA ALM +4:01
110 Matteo DRAPERI ITA WIL +4:22
111 Carlos JIMENEZ LOZANO ESP RPB +4:22
112 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +4:38
113 Aritz Bagües ESP EUS +4:38
114 Lorenzo MANZIN FRA FDJ +4:38
115 Daniel HOELGAARD NOR FDJ +7:25