BMC Racing Team / TDS / © Tim De Waele

Darwin Atapuma (BMC Racing Team) wygrał piąty etap Tour de Suisse. Nowym liderem został Pierre Latour (AG2R La Mondiale).

Piąty etap szwajcarskiej etapówki miał być pierwszą przeprawą dla kolarzy walczących o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Prowadził on  z Brig-Glis do Carì i liczył tylko ponad 126 kilometrów. Po drodze na zawodników czekały trzy ciężkie podjazdy, w tym finałowy na metę (Carì – długość 10,0 km; średnie nachylenie 8,1%).

suisse 5 etap

Szybko zawiązała się bardzo duża ucieczka, w której jechało 24 kolarzy: Matvey Mmykin (Katusha), Riccardo Zoidl (Trek – Swgafredo), Michael Mathews i Amets Txurruka (obaj Orica – GreenEDGE), Darwin Atapuma i Silvan Dillier (obaj BMC Racing Team), Ian Boswell i David Lopez (obaj Sky), Bram Tankink (LottoNL – Jumbo), Kristijan Durasek i Jan Polanc (obaj Lampre – Merida), Laurens Tean Dam (Giant Alpecin), Joseph Dombrowski i Davide Villella (obaj Cannondale), Tim Wellens (Lotto Soudal), Kantstantin Siutsou i Natnael Berhane (obaj Dimension Data), Laurent Pichon (FDJ), Dries Devenyns (IAM Cycling), Hubert Dupont (Ag2r La Mondiale), Winner Anacona (Movistar), Pieter Weening, Antwan Tolhoek i Michel Kreder (wszyscy Roompot – Oranje Peloton).

W jednym z upadków mocno ucierpiał kolarz ekipy VERVA ActiveJet Karel Hnik. Czech został helikopterem przetransportowany do szpitala. Pierwszą górską premię najwyższej kategorii (Furkapass; długość 16,7 km; średnie nachylenie 6,3%) jako pierwszy przejechał liderujący w klasyfikacji górskiej Tolhoek. Kolejne kilometry i drugi podjazd zdecydowanie zredukowały ucieczkę. Przed finałowym podjazdem na czele została siódemka: Atapuma, Polanc, Wellens, Siutsou, Berhane, Anacona i Dupont. Peleton 10 kilometrów przed metą tracił minutę do harcowników.

Najwięcej sił z ucieczki miał Atapuma, który zostawił konkurentów na sześć kilometrów przed metą. W grupie faworytów prym wiedli kolarze Sky, a kręcili w niej także Victor de la Parte (CCC Sprandi Polkowice) i Paweł Cieślik (VERVA ActiveJet).

Kolumbijczyk Atapuma jechał bardzo równo i nie dał się już dogonić konkurentom. Z tyłu trwała walka o drugie miejsce na etapie i koszulkę lidera. Drugi finiszował Warren Barguil (Giant – Alpecin), a trzeci Pierre Latour (AG2R La Mondiale).

Na czternastym miejscu etap zakończył De la Parte, a Paweł Cieślik był 19.

Nowym liderem został Latour.

Wyniki piątego etapu:

1 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC 3:41:52
2 Warren BARGUIL FRA TGA +4
3 Pierre-Roger LATOUR FRA ALM +7
4 Tejay VAN GARDEREN USA BMC +9
5 Wilco KELDERMAN NED TLJ +9
6 Geraint THOMAS GBR SKY +12
7 Andrew TALANSKY USA CPT +12
8 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR LAM +16
9 Michele SCARPONI ITA AST +16
10 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST +16
11 Simon SPILAK SLO KAT +32
12 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM +32
13 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +36
14 Víctor DE LA PARTE ESP CCC +43
15 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +43
16 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +59
17 Tim WELLENS BEL LTS +1:05
18 Jan POLANC SLO LAM +1:14
19 Pawel CIESLIK POL VAT +1:18
20 Mathias FRANK SUI IAM +1:21
21 Petr VAKOC CZE EQS +2:00
22 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2:03
23 Sander ARMEE BEL LTS +2:05
24 Peter STETINA USA TFS +2:17
25 Natnael BERHANE ERI DDD +2:26
26 Felix GROSSSCHARTNER AUT CCC +2:36
27 Ian BOSWELL USA SKY +3:00
28 Hubert DUPONT FRA ALM +3:21
29 Jordi SIMON CASULLERAS ESP VAT +3:46
30 Frank SCHLECK LUX TFS +4:02
31 Branislau SAMOILAU BLR CCC +4:02
32 Tiesj BENOOT BEL LTS +4:22
33 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +4:56
34 Tiago MACHADO POR KAT +4:56
35 Christopher JUUL JENSEN DEN OGE +4:56
36 Matvey MAMYKIN RUS KAT +5:39
37 Koen BOUWMAN NED TLJ +6:04
38 Simon GESCHKE GER TGA +6:08
39 Riccardo ZOIDL AUT TFS +6:12
40 Manuele BOARO ITA TNK +7:05
41 Christophe RIBLON FRA ALM +8:03
42 Sam OOMEN NED TGA +8:12
43 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV +8:45
44 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +9:29
45 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD +9:29
46 Michael SCHÄR SUI BMC +9:34
47 Martin ELMIGER SUI IAM +9:34
48 Marcel WYSS SUI IAM +9:34
49 Jorge ARCAS PENA ESP MOV +9:34
50 Danilo WYSS SUI BMC +9:34
51 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TGA +9:34
52 Laurent PICHON FRA FDJ +9:34
53 Leopold KONIG CZE SKY +10:31
54 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +11:05
55 Davide MALACARNE ITA AST +12:24
56 Philippe GILBERT BEL BMC +12:24
57 Christian KNEES GER SKY +13:17
58 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +13:17
59 Sergey LAGUTIN RUS KAT +13:17
60 Silvan DILLIER SUI BMC +13:17
61 Kristijan DURASEK CRO LAM +13:17
62 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +13:17
63 Amets TXURRUKA ESP OGE +13:17
64 Michal GOLAS POL SKY +13:17
65 Laurens TEN DAM NED TGA +15:38
66 Bram TANKINK NED TLJ +15:38
67 Antwan TOLHOEK NED ROP +16:41
68 Michael MATTHEWS AUS OGE +17:02
69 Sylwester SZMYD POL CCC +19:46
70 Peter SAGAN SVK TNK +19:46
71 Kamil GRADEK POL VAT +20:01
72 Michel KREDER NED ROP +20:01
73 Jan HIRT CZE CCC +20:01
74 Pieter WEENING NED ROP +20:01
75 Jesse SERGENT NZL ALM +20:01
76 Jasper STUYVEN BEL TFS +20:52
77 Paul MARTENS GER TLJ +20:52
78 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +20:52
79 Pim LIGTHART NED LTS +20:52
80 Huub DUYN NED ROP +20:52
81 Jonas KOCH GER VAT +20:52
82 Sven erik BYSTRØM NOR KAT +20:52
83 Odd Christian EIKING NOR FDJ +20:52
84 Bruno PIRES POR ROT +20:52
85 Sébastien MINARD FRA ALM +20:52
86 Zdenek STYBAR CZE EQS +20:52
87 Damien GAUDIN FRA ALM +20:52
88 Nick VAN DER LIJKE NED ROP +22:37
89 Gatis SMUKULIS LAT AST +23:34
90 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +23:34
91 Colin STÜSSI SUI ROT +23:34
92 Sébastien TURGOT FRA ALM +23:34
93 Lukas JAUN SUI ROT +23:34
94 Simone PONZI ITA CCC +23:34
95 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM +23:34
96 Evgeny PETROV RUS TNK +23:34
97 Cédric PINEAU FRA FDJ +23:34
98 Alessandro VANOTTI ITA AST +23:34
99 Martin KOHLER SUI ROT +23:34
100 Davide VILLELLA ITA CPT +23:34
101 Dmitrii KOZONCHUK RUS KAT +23:34
102 Adrien NIYONSHUTI RWA DDD +23:34
103 Matthias KRIZEK AUT ROT +23:34
104 Maciej PATERSKI POL CCC +23:34
105 Iljo KEISSE BEL EQS +23:34
106 Valentin BAILLIFARD SUI ROT +23:34
107 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +23:34
108 Juraj SAGAN SVK TNK +23:34
109 Julien VERMOTE BEL EQS +23:34
110 Kristijan KOREN SLO CPT +23:34
111 Ruben ZEPUNTKE GER CPT +23:34
112 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM +23:34
113 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS +23:34
114 Michal PODLASKI POL VAT +23:34
115 Jhonatan RESTREPO COL KAT +23:34
116 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +23:34
117 Michael ALBASINI SUI OGE +23:34
118 Grégory RAST SUI TFS +23:34
119 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD +23:34
120 Nico BRÜNGGER SUI ROT +23:34
121 Jelle WALLAYS BEL LTS +23:34
122 Dylan TEUNS BEL BMC +23:34
123 Fabian CANCELLARA SUI TFS +23:34
124 Stijn DEVOLDER BEL TFS +23:34
125 Luke DURBRIDGE AUS OGE +23:34
126 Oliver ZAUGG SUI IAM +23:34
127 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +23:34
128 Adam STACHOWIAK POL VAT +23:34
129 Jiri POLNICKY CZE VAT +23:34
130 Matti BRESCHEL DEN CPT +23:34
131 Jaroslaw MARYCZ POL CCC +23:34
132 Twan CASTELIJNS NED TLJ +23:34
133 Tyler FARRAR USA DDD +23:34
134 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +23:34
135 Kévin REZA FRA FDJ +23:34
136 Jurgen ROELANDTS BEL LTS +23:34
137 Sam BEWLEY NZL OGE +23:34
138 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG EQS +23:34
139 Matteo BONO ITA LAM +23:34
140 Andrea PASQUALON ITA ROT +23:34
141 Kiel REIJNEN USA TFS +23:34
142 Toms SKUJINS LAT CPT +23:34
143 Matthias BRANDLE AUT IAM +23:34
144 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +23:48
145 Mathew HAYMAN AUS OGE +23:48
146 Yves LAMPAERT BEL EQS +23:48
147 Yukiya ARASHIRO JPN LAM +23:51
148 Lars BOOM NED AST +24:05
149 Dries DEVENYNS BEL IAM +24:31
150 Jay Robert THOMSON RSA DDD +26:48
151 Laurens DE VREESE BEL AST +27:55
152 Oscar GATTO ITA TNK +29:46
153 Davide CIMOLAI ITA LAM +29:46
154 Berden DE VRIES NED ROP +29:46
155 Lieuwe WESTRA NED AST +29:46
156 Ivan ROVNY RUS TNK +29:46
157 Maciej BODNAR POL TNK +29:46
158 Jay MCCARTHY AUS TNK +29:46
159 Raymond KREDER NED ROP +29:46
DNF Johan LE BON FRA FDJ
DNF Karel HNIK CZE VAT
DNF Alex DOWSETT GBR MOV
DNF Pierre-Henri LECUISINIER FRA FDJ
DNF Matt BRAMMEIER IRL DDD
DNF Rodrigo CONTRERAS COL EQS
DNF Tobias LUDVIGSSON SWE TGA
DNF Cheng JI CHN TGA
DNF Danny VAN POPPEL NED SKY
DNF Jérémy MAISON FRA FDJ
DNS Jelle VANENDERT BEL LTS

 

1 Pierre-Roger LATOUR FRA ALM 18:04:54
2 Wilco KELDERMAN NED TLJ +0
3 Geraint THOMAS GBR SKY +5
4 Warren BARGUIL FRA TGA +16
5 Tejay VAN GARDEREN USA BMC +18
6 Andrew TALANSKY USA CPT +19
7 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +27
8 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +30
9 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST +34
10 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM +34
11 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR LAM +35
12 Michele SCARPONI ITA AST +38
13 Simon SPILAK SLO KAT +44
14 Tim WELLENS BEL LTS +47
15 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +1:06
16 Mathias FRANK SUI IAM +1:38
17 Petr VAKOC CZE EQS +2:07
18 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2:16
19 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +3:15
20 Víctor DE LA PARTE ESP CCC +3:42
21 Pawel CIESLIK POL VAT +3:52
22 Sander ARMEE BEL LTS +4:10
23 Felix GROSSSCHARTNER AUT CCC +4:11
24 Tiesj BENOOT BEL LTS +4:37
25 Jan POLANC SLO LAM +4:42
26 Natnael BERHANE ERI DDD +5:11
27 Tiago MACHADO POR KAT +5:57
28 Simon GESCHKE GER TGA +6:02
29 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +6:03
30 Jordi SIMON CASULLERAS ESP VAT +6:25
31 Hubert DUPONT FRA ALM +7:07
32 Manuele BOARO ITA TNK +7:29
33 Ian BOSWELL USA SKY +7:38
34 Frank SCHLECK LUX TFS +7:52
35 Peter STETINA USA TFS +8:01
36 Sam OOMEN NED TGA +8:31
37 Christopher JUUL JENSEN DEN OGE +9:07
38 Martin ELMIGER SUI IAM +9:35
39 Matvey MAMYKIN RUS KAT +9:52
40 Danilo WYSS SUI BMC +10:06
41 Michael SCHÄR SUI BMC +10:10
42 Koen BOUWMAN NED TLJ +11:46
43 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +12:09
44 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV +12:27
45 Laurent PICHON FRA FDJ +12:45
46 Silvan DILLIER SUI BMC +12:54
47 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD +12:59
48 Philippe GILBERT BEL BMC +13:07
49 Michal GOLAS POL SKY +13:33
50 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +14:20
51 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +14:23
52 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TGA +15:40
53 Branislau SAMOILAU BLR CCC +16:42
54 Sergey LAGUTIN RUS KAT +16:48
55 Michael MATTHEWS AUS OGE +16:54
56 Bram TANKINK NED TLJ +16:55
57 Christophe RIBLON FRA ALM +17:40
58 Jorge ARCAS PENA ESP MOV +18:26
59 Christian KNEES GER SKY +18:37
60 Peter SAGAN SVK TNK +19:14
61 Davide MALACARNE ITA AST +19:19
62 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +19:46
63 Antwan TOLHOEK NED ROP +19:59
64 Kristijan DURASEK CRO LAM +20:07
65 Marcel WYSS SUI IAM +20:12
66 Amets TXURRUKA ESP OGE +20:37
67 Sven erik BYSTRØM NOR KAT +21:07
68 Laurens TEN DAM NED TGA +21:29
69 Huub DUYN NED ROP +22:01
70 Riccardo ZOIDL AUT TFS +22:06
71 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +22:07
72 Zdenek STYBAR CZE EQS +22:36
73 Pim LIGTHART NED LTS +22:41
74 Paul MARTENS GER TLJ +23:05
75 Jurgen ROELANDTS BEL LTS +23:11
76 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG EQS +23:19
77 Jhonatan RESTREPO COL KAT +23:46
78 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +23:55
79 Cédric PINEAU FRA FDJ +24:12
80 Michael ALBASINI SUI OGE +24:15
81 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +24:49
82 Odd Christian EIKING NOR FDJ +24:51
83 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD +25:07
84 Andrea PASQUALON ITA ROT +25:27
85 Leopold KONIG CZE SKY +25:31
86 Matti BRESCHEL DEN CPT +25:38
87 Jasper STUYVEN BEL TFS +25:47
88 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +26:12
89 Jan HIRT CZE CCC +26:24
90 Mathew HAYMAN AUS OGE +26:27
91 Jonas KOCH GER VAT +26:41
92 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +26:56
93 Luke DURBRIDGE AUS OGE +27:16
94 Dmitrii KOZONCHUK RUS KAT +27:35
95 Pieter WEENING NED ROP +27:37
96 Fabian CANCELLARA SUI TFS +28:19
97 Kévin REZA FRA FDJ +28:45
98 Juraj SAGAN SVK TNK +28:50
99 Jaroslaw MARYCZ POL CCC +29:04
100 Dylan TEUNS BEL BMC +29:10
101 Simone PONZI ITA CCC +29:16
102 Kristijan KOREN SLO CPT +29:18
103 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +29:22
104 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM +29:23
105 Yukiya ARASHIRO JPN LAM +29:25
106 Adam STACHOWIAK POL VAT +29:26
107 Toms SKUJINS LAT CPT +29:29
108 Oliver ZAUGG SUI IAM +29:31
109 Jiri POLNICKY CZE VAT +29:35
110 Matthias KRIZEK AUT ROT +29:36
111 Maciej PATERSKI POL CCC +29:48
112 Nick VAN DER LIJKE NED ROP +29:49
113 Dries DEVENYNS BEL IAM +30:03
114 Sébastien MINARD FRA ALM +30:22
115 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS +30:29
116 Yves LAMPAERT BEL EQS +30:36
117 Julien VERMOTE BEL EQS +30:40
118 Jelle WALLAYS BEL LTS +31:05
119 Sam BEWLEY NZL OGE +31:06
120 Ruben ZEPUNTKE GER CPT +31:12
121 Davide VILLELLA ITA CPT +31:23
122 Oscar GATTO ITA TNK +31:30
123 Jay MCCARTHY AUS TNK +32:29
124 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM +32:32
125 Laurens DE VREESE BEL AST +33:09
126 Bruno PIRES POR ROT +33:49
127 Kamil GRADEK POL VAT +33:56
128 Matthias BRANDLE AUT IAM +34:02
129 Michel KREDER NED ROP +34:32
130 Jay Robert THOMSON RSA DDD +34:45
131 Nico BRÜNGGER SUI ROT +34:47
132 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +34:59
133 Sylwester SZMYD POL CCC +35:46
134 Jesse SERGENT NZL ALM +37:15
135 Raymond KREDER NED ROP +37:34
136 Lars BOOM NED AST +37:43
137 Martin KOHLER SUI ROT +37:49
138 Damien GAUDIN FRA ALM +38:17
139 Sébastien TURGOT FRA ALM +38:23
140 Ivan ROVNY RUS TNK +38:28
141 Evgeny PETROV RUS TNK +39:09
142 Twan CASTELIJNS NED TLJ +39:11
143 Michal PODLASKI POL VAT +39:26
144 Alessandro VANOTTI ITA AST +40:18
145 Grégory RAST SUI TFS +41:43
146 Iljo KEISSE BEL EQS +41:47
147 Gatis SMUKULIS LAT AST +42:36
148 Kiel REIJNEN USA TFS +42:45
149 Maciej BODNAR POL TNK +43:22
150 Davide CIMOLAI ITA LAM +44:07
151 Tyler FARRAR USA DDD +44:26
152 Adrien NIYONSHUTI RWA DDD +45:40
153 Colin STÜSSI SUI ROT +46:42
154 Valentin BAILLIFARD SUI ROT +47:36
155 Matteo BONO ITA LAM +47:41
156 Lieuwe WESTRA NED AST +49:17
157 Stijn DEVOLDER BEL TFS +52:34
158 Lukas JAUN SUI ROT +52:49
159 Berden DE VRIES NED ROP +1:01:22