Foto: Aviva Womens Tour

Christine Majerus (Boels – Dolmans Cycling Team) otworzyła rywalizację w Aviva Womens Tour.

16 drużyn stanęło dzisiaj na starcie kolejnego wyścigu kobiecego World Tour, czyli Aviva Womens Tour. Wśród nich mieliśmy trzy Polki: Małgorzatę Jasińską (Alé Cipollini) oraz Eugenię Bujak i Anne Plichtę (obie BTC City Ljubljana).

Pierwszy etap rozpoczynał się w Southwold, kończył w Norwich i liczył ponad 138 kilometrów. Trasa była dość pagórkowata, a po drodze na panie czekały dwa lotne finisze i dwie górskie premie.

aviva 1 etap

 Mimo wielu ataków do pierwszej lotnej i pierwszej górskiej premii dojechał cały peleton. Na podjeździe najwięcej punktów zdobyła Ilona Hoeksma (Parkhotel Valkenburg), a trzy bonusowe sekundy zgarnęła Marianne Vos (Rabobank – Liv). Kolejna górska premia także padła łupem zawodniczki Parkhotel, która do jutrzejszego etapu wystartuje w koszulce dla najlepszej góralki.

Ostatni lotny finisz jako pierwsza przejechała Leah Kirchmann (Team Liv-Plantur). Dopiero 20 kilometrów przed metą z peletonu została “puszczona” Alison Tetrick (Cylance Pro Cycling). Duża grupa nie zareagowała i Amerykanka dość szybko powiększyła swoją przewagę do dwóch minut!

Doświadczona zawodniczka Cylance mocno pracowała, ale peleton okazał się dla niej bezlitosny i skasował jej akcję na ostatnim kilometrze.

Finiszowy sprint wygrała Christine Majerus (Boels – Dolmans Cycling Team), która została także pierwszą liderką wyścigu. Druga była Vos, a trzecia Giorgia Bronzini (Wiggle High5).

20. miejsce zajęła Eugenia Bujak, 30. była Małgorzata Jasińska, a 43. Anna Plichta.

Wyniki pierwszego etapu:

1 MAJERUS Christine 26 Boels Dolmans Cyclingteam 03:24:48
2 VOS Marianne 91 Raboliv Womencyclingteam ST
3 BRONZINI Giorgia 13 Wiggle High5 ST
4 BASTIANELLI Marta 31 Ale Cipollini ST
5 LEPISTÖ Lotta 81 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
6 KIRCHMANN Leah 42 Team Liv – Plantur ST
7 BRAND Lucinda 92 Raboliv Womencyclingteam ST
8 TETRICK Alison 126 Cylance Pro Cycling ST
9 LONGO BORGHINI Elisa 15 Wiggle High5 06
10 *MACKAIJ Floortje 43 Team Liv – Plantur ST
11 TREVISI Anna 36 Ale Cipollini ST
12 HOEKSMA Ilona 103 Parkhotel Valkenburg Continental Team 09
13 RADOTIC Mia 116 Btc City Ljubljana ST
14 PIETERS Amy 16 Wiggle High5 ST
15 JOHANSSON Emma 11 Wiggle High5 ST
16 D’HOORE Jolien 12 Wiggle High5 ST
17 CROMWELL Tiffany 5 Canyon Sram Racing ST
18 ARMITSTEAD Elizabeth 21 Boels Dolmans Cyclingteam ST
19 *RATTO Rossella 121 Cylance Pro Cycling ST
20 BUJAK Eugenia 111 Btc City Ljubljana ST
21 VAN DER BREGGEN Anna 96 Raboliv Womencyclingteam 13
22 VAN DIJK Ellen 24 Boels Dolmans Cyclingteam ST
23 *BUURMAN Eva 106 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
24 KITCHEN Lauren 154 Hitec Products ST
25 DURRELL Rebeca 133 Drops Cycling Team ST
26 KING Danielle 14 Wiggle High5 ST
27 TAGLIAFERRO Marta 35 Ale Cipollini 17
28 ENSING Janneke 102 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
29 ROY Sarah 75 Orica – Ais ST
30 JASINSKA Malgorzata 34 Ale Cipollini ST
31 MUSTONEN Sara 44 Team Liv – Plantur ST
32 POHL Stephanie 85 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
33 *GUTIERREZ RUIZ Sheyla 123 Cylance Pro Cycling ST
34 *GARNER Grace 143 British National Team ST
35 *PARK Annasley 145 British National Team ST
36 SPRATT Amanda 71 Orica – Ais ST
37 POST Jermaine 104 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
38 SCANDOLARA Valentina 125 Cylance Pro Cycling ST
39 CECCHINI Elena 4 Canyon Sram Racing ST
40 MOBERG Emilie 156 Hitec Products ST
41 MASSEY Laura 135 Drops Cycling Team 25
42 AMIALIUSIK Alena 2 Canyon Sram Racing ST
43 PLICHTA Anna 115 Btc City Ljubljana ST
44 *WALKER Jessie 146 British National Team ST
45 SLAPPENDEL Iris 56 Unitedhealthcare Pro Women Team ST
46 RIVAT Amélie 66 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
47 KERN Spela 112 Btc City Ljubljana ST
48 *DUVAL Eugénie 63 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
49 *KOSTER Anouska 94 Raboliv Womencyclingteam ST
50 HALL Katharine 53 Unitedhealthcare Pro Women Team ST
51 VILLUMSEN Linda 51 Unitedhealthcare Pro Women Team ST
52 PINTAR Ursa 114 Btc City Ljubljana ST
53 HARRIS Nikki 25 Boels Dolmans Cyclingteam ST
54 GILLOW Shara 93 Raboliv Womencyclingteam ST
55 KNETEMANN Roxanne 95 Raboliv Womencyclingteam ST
56 BLAAK Chantal 22 Boels Dolmans Cyclingteam ST
57 HEINE Vita 155 Hitec Products ST
58 GUARISCHI Barbara 6 Canyon Sram Racing ST
59 TROMP Esra 105 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
60 *BARNES Alice 131 Drops Cycling Team ST
61 WILES Tayler 76 Orica – Ais ST
62 GEORGE Jennifer 134 Drops Cycling Team ST
63 TAYLOR Carlee 46 Team Liv – Plantur 32
64 MICKEY Abigail 52 Unitedhealthcare Pro Women Team 34
65 JEULAND Pascale 65 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
66 *PAYTON Hannah 136 Drops Cycling Team ST
67 FAHLIN Emilia 33 Ale Cipollini ST
68 SLIK Rozanne 45 Team Liv – Plantur ST
69 *WEAVER Molly 41 Team Liv – Plantur ST
70 GUDERZO Tatiana 153 Hitec Products ST
71 DEMAY Coralie 62 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
72 SCHWEIZER Doris 122 Cylance Pro Cycling ST
73 *VAN DEN BOS Jip 101 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
74 COLEMAN Sophie 132 Drops Cycling Team ST
75 FRAPPORTI Simona 152 Hitec Products ST
76 *BARNES Hannah 3 Canyon Sram Racing ST
77 *MANLY Alexandra 73 Orica – Ais ST
78 *KOPPENBURG Clara 82 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
79 CUCINOTTA Annalisa 32 Ale Cipollini 44
80 POOLEY Emma 141 British National Team 45
81 *RATHBUN Laurel 54 Unitedhealthcare Pro Women Team 57
82 *DIDERIKSEN Amalie 23 Boels Dolmans Cyclingteam 59
83 *LLOYD Manon 144 British National Team 01:28
84 ROWNEY Loren 74 Orica – Ais 01:50
85 BRENNAUER Lisa 1 Canyon Sram Racing 25
86 ELVIN Gracie 72 Orica – Ais ST
87 WILD Kirsten 151 Hitec Products 01:55
88 FOURNIER Roxane 61 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 25
89 MOOLMAN-PASIO Ashleigh 83 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
90 *KLEIN Lisa 84 Cervelo Bigla Pro Cycling Team 03:09

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 MAJERUS Christine 26 Boels Dolmans Cyclingteam 03:24:38
2 VOS Marianne 91 Raboliv Womencyclingteam 01
3 BRONZINI Giorgia 13 Wiggle High5 06
4 KIRCHMANN Leah 42 Team Liv – Plantur 07
5 BASTIANELLI Marta 31 Ale Cipollini 10
6 LEPISTÖ Lotta 81 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
7 BRAND Lucinda 92 Raboliv Womencyclingteam ST
8 TETRICK Alison 126 Cylance Pro Cycling ST
9 LONGO BORGHINI Elisa 15 Wiggle High5 16
10 *MACKAIJ Floortje 43 Team Liv – Plantur ST
11 TREVISI Anna 36 Ale Cipollini ST
12 ARMITSTEAD Elizabeth 21 Boels Dolmans Cyclingteam 18
13 HOEKSMA Ilona 103 Parkhotel Valkenburg Continental Team 19
14 RADOTIC Mia 116 Btc City Ljubljana ST
15 PIETERS Amy 16 Wiggle High5 ST
16 JOHANSSON Emma 11 Wiggle High5 ST
17 D’HOORE Jolien 12 Wiggle High5 ST
18 CROMWELL Tiffany 5 Canyon Sram Racing ST
19 *RATTO Rossella 121 Cylance Pro Cycling ST
20 BUJAK Eugenia 111 Btc City Ljubljana ST
21 VAN DER BREGGEN Anna 96 Raboliv Womencyclingteam 23
22 VAN DIJK Ellen 24 Boels Dolmans Cyclingteam ST
23 *BUURMAN Eva 106 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
24 KITCHEN Lauren 154 Hitec Products ST
25 DURRELL Rebeca 133 Drops Cycling Team ST
26 KING Danielle 14 Wiggle High5 ST
27 TAGLIAFERRO Marta 35 Ale Cipollini 27
28 ENSING Janneke 102 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
29 ROY Sarah 75 Orica – Ais ST
30 JASINSKA Malgorzata 34 Ale Cipollini ST
31 MUSTONEN Sara 44 Team Liv – Plantur ST
32 POHL Stephanie 85 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
33 *GUTIERREZ RUIZ Sheyla 123 Cylance Pro Cycling ST
34 *GARNER Grace 143 British National Team ST
35 *PARK Annasley 145 British National Team ST
36 SPRATT Amanda 71 Orica – Ais ST
37 POST Jermaine 104 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
38 SCANDOLARA Valentina 125 Cylance Pro Cycling ST
39 CECCHINI Elena 4 Canyon Sram Racing ST
40 MOBERG Emilie 156 Hitec Products ST
41 ELVIN Gracie 72 Orica – Ais 32
42 BLAAK Chantal 22 Boels Dolmans Cyclingteam 33
43 MASSEY Laura 135 Drops Cycling Team 35
44 AMIALIUSIK Alena 2 Canyon Sram Racing ST
45 PLICHTA Anna 115 Btc City Ljubljana ST
46 *WALKER Jessie 146 British National Team ST
47 SLAPPENDEL Iris 56 Unitedhealthcare Pro Women Team ST
48 RIVAT Amélie 66 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
49 KERN Spela 112 Btc City Ljubljana ST
50 *DUVAL Eugénie 63 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
51 *KOSTER Anouska 94 Raboliv Womencyclingteam ST
52 HALL Katharine 53 Unitedhealthcare Pro Women Team ST
53 VILLUMSEN Linda 51 Unitedhealthcare Pro Women Team ST
54 PINTAR Ursa 114 Btc City Ljubljana ST
55 HARRIS Nikki 25 Boels Dolmans Cyclingteam ST
56 GILLOW Shara 93 Raboliv Womencyclingteam ST
57 KNETEMANN Roxanne 95 Raboliv Womencyclingteam ST
58 HEINE Vita 155 Hitec Products ST
59 GUARISCHI Barbara 6 Canyon Sram Racing ST
60 TROMP Esra 105 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
61 *BARNES Alice 131 Drops Cycling Team ST
62 WILES Tayler 76 Orica – Ais ST
63 GEORGE Jennifer 134 Drops Cycling Team ST
64 BRENNAUER Lisa 1 Canyon Sram Racing ST
65 FOURNIER Roxane 61 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
66 MOOLMAN-PASIO Ashleigh 83 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
67 TAYLOR Carlee 46 Team Liv – Plantur 42
68 MICKEY Abigail 52 Unitedhealthcare Pro Women Team 44
69 JEULAND Pascale 65 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
70 *PAYTON Hannah 136 Drops Cycling Team ST
71 FAHLIN Emilia 33 Ale Cipollini ST
72 SLIK Rozanne 45 Team Liv – Plantur ST
73 *WEAVER Molly 41 Team Liv – Plantur ST
74 GUDERZO Tatiana 153 Hitec Products ST
75 DEMAY Coralie 62 Poitou-Charentes.Futuroscope.86 ST
76 SCHWEIZER Doris 122 Cylance Pro Cycling ST
77 *VAN DEN BOS Jip 101 Parkhotel Valkenburg Continental Team ST
78 COLEMAN Sophie 132 Drops Cycling Team ST
79 FRAPPORTI Simona 152 Hitec Products ST
80 *BARNES Hannah 3 Canyon Sram Racing ST
81 *MANLY Alexandra 73 Orica – Ais ST
82 *KOPPENBURG Clara 82 Cervelo Bigla Pro Cycling Team ST
83 CUCINOTTA Annalisa 32 Ale Cipollini 54
84 POOLEY Emma 141 British National Team 55
85 *RATHBUN Laurel 54 Unitedhealthcare Pro Women Team 01:07
86 *DIDERIKSEN Amalie 23 Boels Dolmans Cyclingteam 01:09
87 *LLOYD Manon 144 British National Team 01:38
88 ROWNEY Loren 74 Orica – Ais 02:00
89 WILD Kirsten 151 Hitec Products 02:05
90 *KLEIN Lisa 84 Cervelo Bigla Pro Cycling Team 03:19