Fot. Getty Images

Francuski weteran szos ograł walczącą jak lwy drużynę Sky i zgarnął zarówno zwycięstwo etapowe, jak i pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Kolarz z drużyny Direct Energie wygrał sprint z Nicolasem Rochem. 

Trzeci i zarazem ostatni dzień zmagań w Tour de Yorkshire był najdłuższy i najtrudniejszy. Na 198- kilometrowym odcinku z Middlesbrough do Scarborough znajdowało się sześć oznaczonych podjazdów. W sumie kolarze musieli zmierzyć się z 2 593 metrami przewyższenia. Decydującym dla losów klasyfikacji generalnej podjazdem miało być Wzgórze Olivera (Oliver`s Mount), nazwane na cześć Olivera Cromwella, brytyjskiego polityka, uważanego za jednego z najwybitniejszych w historii. Szczyt tego podjazdu, liczącego 800 metrów o średnim nachyleniu 6,4 %, znajdował się zaledwie 6,5 kilometra przed metą.

Na początku etapu odjechała dość liczna ucieczka, ale została ona doścignięta przez peleton już 85 kilometrów przed metą.

Od tamtego momentu despotyczne rządy w peletonie objęła drużyna Sky, której wysokie tempo spowodowało, że już 50 kilometrów przed końcem wyselekcjonowana została około trzydziestoosobowa grupa kolarzy liczących się w walce o zwycięstwo. Wśród nich byli między innymi: ubiegłoroczny zwycięzca Lars Petter Nordhaug, Nicolas Roche, Jurgen Van Den Broeck, Thomas Voeckler, Steven Kruijswijk, Adam Yates oraz Romain Hardy.

Dzięki atakowi Nicolasa Roche`a na Cote de Harwood Dale odjechało trzech mocnych zawodników. Do Irlandczyka dołączyli bowiem Adam Yates i Steven Kruijswijk. Jednak z tyłu za wygraną nie dawali Voeckler i Anthony Turgis z Cofidisu. Dzielnym Francuzom udało się dojechać i stworzyć grupkę, w której jechał etapowy i generalny zwycięzca wyścigu.

Na Oliver`s Mount po raz kolejny największą ochotę do jazdy miał Roche. Kolarz Sky przyspieszył w końcówce podjazdu, na co odpowiedział mu tylko Voeckler.

Dwójka ta wjechała na ostatni kilometr z kilkudziesięciometrową przewagą nad kolegami z ucieczki. Około 250 metrów przed kreską, zwycięski finisz rozpoczął Voeckler, pozbawiając drużynę Sky zwycięstwa w domowym wyścigu.

Wyniki etapu:

1. VOECKLER Thomas    DIRECT ENERGIE    04h 51′ 57”
2. ROCHE Nicolas    TEAM SKY    + 00′ 00”
3. YATES Adam    ORICA GreenEDGE    + 00′ 09”
4. TURGIS Anthony    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 09”
5. KRUIJSWIJK Steven    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 09”
6. NORDHAUG Lars Petter    TEAM SKY    + 00′ 41”
7. MOSCON Gianni    TEAM SKY    + 00′ 41”
8. JUUL-JENSEN Christopher    ORICA GreenEDGE    + 01′ 09”
9. HERMANS Ben    BMC RACING TEAM    + 01′ 09”
10. ARNDT Nikias    TEAM GIANT-ALPECIN    + 01′ 09”
11. SMITH Dion    ONE PRO CYCLING    + 01′ 09”
12. PAUWELS Serge    TEAM DIMENSION DATA    + 01′ 09”
13. STEWART Tom    MADISON GENESIS    + 01′ 09”
14. TANKINK Bram    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 01′ 09”
15. LOSADA Alberto    TEAM KATUSHA    + 01′ 09”
16. CALMEJANE Lilian    DIRECT ENERGIE    + 01′ 09”
17. VAN DEN BROECK Jurgen    TEAM KATUSHA    + 01′ 09”
18. CHRISTIAN Mark    TEAM WIGGINS    + 01′ 53”
19. HOLMES Matthew    MADISON GENESIS    + 01′ 53”
20. ROSSKOPF Joseph    BMC RACING TEAM    + 01′ 58”
21. DENNIS Rohan    BMC RACING TEAM    + 04′ 07”
22. WILLIAMS Stephen    JLT CONDOR    + 05′ 56”
23. VICIOSO Angel    TEAM KATUSHA    + 08′ 13”
24. ROWE Luke    TEAM SKY    + 09′ 11”
25. CUMMINGS Stephen    TEAM DIMENSION DATA    + 09′ 20”
26. LAMPIER Steven    JLT CONDOR    + 09′ 20”
27. SCHÄR Michael    BMC RACING TEAM    + 10′ 07”
28. ROWSELL Erick    MADISON GENESIS    + 12′ 32”
29. VAN ZYL Johann    TEAM DIMENSION DATA    + 12′ 32”
30. DOMAGALSKI Karol    ONE PRO CYCLING    + 12′ 32”
31. BOULO Matthieu    TEAM RALEIGH GAC    + 12′ 32”
32.    HARDY Romain    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 12′ 32”
33.    ROOSEN Timo    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 12′ 32”
34.    NIELSEN Magnus Cort    ORICA GreenEDGE    + 12′ 32”
35.    BOUDAT Thomas    DIRECT ENERGIE    + 12′ 32”
36.    SLATER Alistair    JLT CONDOR    + 12′ 32”
37.    KENNAUGH Peter    TEAM SKY    + 12′ 32”
38.    BRIGGS Graham    JLT CONDOR    + 18′ 21”
39.    DOWNING Russell    JLT CONDOR    + 18′ 21”
40.    DUIJN Huub    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 18′ 21”
41.    WYNANTS Maarten    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 18′ 21”
42.    POLITT Nils    TEAM KATUSHA    + 18′ 21”
43.    VAN HOECKE Gijs    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 18′ 21”
44.    GERTS Floris    BMC RACING TEAM    + 18′ 21”
45.    HALLER Marco    TEAM KATUSHA    + 18′ 21”
46.    DE KORT Koen    TEAM GIANT-ALPECIN    + 18′ 21”
47.    BAGOT Yoann    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 18′ 21”
48.    ROGLIC Primoz    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 18′ 21”
49.    DEBESAY Mekseb    TEAM DIMENSION DATA    + 18′ 21”
50.    HANDLEY Richard    ONE PRO CYCLING    + 18′ 21”
51.    PICHOT Alexandre    DIRECT ENERGIE    + 18′ 21”
52.    QUEMENEUR Perrig    DIRECT ENERGIE    + 18′ 21”
53.    EDET Nicolas    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 18′ 21”
54.    EISEL Bernhard    TEAM DIMENSION DATA    + 18′ 21”
55.    ROSSETTO Stéphane    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 18′ 21”
56.    MORKOV Michael    TEAM KATUSHA    + 18′ 21”
57.    HAYMAN Mathew    ORICA GreenEDGE    + 18′ 21”
58.    VAN LERBERGHE Bert    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 20′ 57”
59.    FARAZIJN Maxime    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 20′ 57”
60.    ZABEL Rick    BMC RACING TEAM    + 20′ 57”
61.    DE BACKER Bert    TEAM GIANT-ALPECIN    + 20′ 57”
62.    WILLIAMS Peter    ONE PRO CYCLING    + 20′ 57”
63.    MORA Sebastian    TEAM RALEIGH GAC    + 20′ 57”
64.    CULLAIGH Gabriel    GREAT BRITAIN    + 20′ 57”
65.    MORENO SALA Adria    TEAM RALEIGH GAC    + 20′ 57”
66.    LOOIJ André    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 20′ 57”
67.    SENNI Manuel    BMC RACING TEAM    + 20′ 57”
68.    SLIK Ivar    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 20′ 57”
69.    KREDER Wesley    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 20′ 57”
70.    VAN POPPEL Danny    TEAM SKY    + 20′ 57”
71.    BLAIN Alexandre    MADISON GENESIS    + 20′ 57”
72.    EDMONDSON Joshua    NFTO    + 20′ 57”
73.    GROENEWEGEN Dylan    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 20′ 57”
74.    VAN DER LIJKE Nicky    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 20′ 57”
75.    HAAS Nathan     TEAM DIMENSION DATA    + 20′ 57”
76.    JONES Carter    TEAM GIANT-ALPECIN    + 20′ 57”
77.    EDMONDSON Alexander    ORICA GreenEDGE    + 20′ 57”
78.    MOSES Thomas    JLT CONDOR    + 20′ 57”
79.    FERGUSON Grant    GREAT BRITAIN    + 20′ 57”
80.    APPLEBY Dale    NFTO    + 20′ 57”
81.    WAGNER Robert    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 20′ 57”
82.    LAWLESS Christopher    JLT CONDOR    + 20′ 57”
83.    ORAM James    ONE PRO CYCLING    + 20′ 57”
84.    MORTENSEN Martin    ONE PRO CYCLING    + 20′ 57”
85.    WALLAYS Jens    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 20′ 57”
86.    PATTEN Daniel    TEAM WIGGINS    + 20′ 57”
87.    BIALOBLOCKI Marcin    ONE PRO CYCLING    + 20′ 57”
88.    CHEUNG King Lok    ORICA GreenEDGE    + 20′ 57”
89.    HOLOHAN Liam    TEAM WIGGINS    + 20′ 57”

Klasyfikacja generalna Tour de Yorkshire 2016:

1. VOECKLER Thomas    DIRECT ENERGIE    13h 05′ 16”
2. ROCHE Nicolas    TEAM SKY    + 00′ 06”
3. TURGIS Anthony    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 16”
4. YATES Adam    ORICA GreenEDGE    + 00′ 17”
5. KRUIJSWIJK Steven    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 21”
6. NORDHAUG Lars Petter    TEAM SKY    + 00′ 52”
7. MOSCON Gianni    TEAM SKY    + 00′ 53”
8. ARNDT Nikias    TEAM GIANT-ALPECIN    + 01′ 13”
9. PAUWELS Serge    TEAM DIMENSION DATA    + 01′ 20”
10. SMITH Dion    ONE PRO CYCLING    + 01′ 21”
11. STEWART Tom    MADISON GENESIS    + 01′ 21”
12. HERMANS Ben    BMC RACING TEAM    + 01′ 21”
13. LOSADA Alberto    TEAM KATUSHA    + 01′ 21”
14. VAN DEN BROECK Jurgen    TEAM KATUSHA    + 01′ 21”
15. CALMEJANE Lilian    DIRECT ENERGIE    + 01′ 21”
16. JUUL-JENSEN Christopher    ORICA GreenEDGE    + 01′ 21”
17. TANKINK Bram    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 01′ 21”
18. CHRISTIAN Mark    TEAM WIGGINS    + 02′ 05”
19. HOLMES Matthew    MADISON GENESIS    + 02′ 05”
20. ROSSKOPF Joseph    BMC RACING TEAM    + 02′ 10”
21. DENNIS Rohan    BMC RACING TEAM    + 04′ 19”
22. WILLIAMS Stephen    JLT CONDOR    + 06′ 08”
23. VICIOSO Angel    TEAM KATUSHA    + 08′ 25”
24. LAMPIER Steven    JLT CONDOR    + 09′ 32”
25. CUMMINGS Stephen    TEAM DIMENSION DATA    + 09′ 32”
26. ROWE Luke    TEAM SKY    + 10′ 01”
27. SCHÄR Michael    BMC RACING TEAM    + 10′ 19”
28. BOUDAT Thomas    DIRECT ENERGIE    + 12′ 44”
29. NIELSEN Magnus Cort    ORICA GreenEDGE    + 12′ 44”
30. BOULO Matthieu    TEAM RALEIGH GAC    + 12′ 44”
31. DOMAGALSKI Karol    ONE PRO CYCLING    + 12′ 44”
32.    ROWSELL Erick    MADISON GENESIS    + 12′ 44”
33.    SLATER Alistair    JLT CONDOR    + 12′ 44”
34.    VAN ZYL Johann    TEAM DIMENSION DATA    + 12′ 44”
35.    HARDY Romain    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 12′ 44”
36.    ROOSEN Timo    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 13′ 16”
37.    KENNAUGH Peter    TEAM SKY    + 16′ 25”
38.    HANDLEY Richard    ONE PRO CYCLING    + 18′ 32”
39.    EDET Nicolas    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 18′ 32”
40.    GERTS Floris    BMC RACING TEAM    + 18′ 33”
41.    DOWNING Russell    JLT CONDOR    + 18′ 33”
42.    DUIJN Huub    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 18′ 33”
43.    VAN HOECKE Gijs    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 18′ 33”
44.    ROGLIC Primoz    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 18′ 33”
45.    BAGOT Yoann    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 18′ 33”
46.    PICHOT Alexandre    DIRECT ENERGIE    + 18′ 33”
47.    ROSSETTO Stéphane    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 18′ 33”
48.    DE KORT Koen    TEAM GIANT-ALPECIN    + 18′ 33”
49.    HALLER Marco    TEAM KATUSHA    + 18′ 59”
50.    HAYMAN Mathew    ORICA GreenEDGE    + 19′ 09”
51.    MORKOV Michael    TEAM KATUSHA    + 19′ 19”
52.    QUEMENEUR Perrig    DIRECT ENERGIE    + 19′ 45”
53.    DEBESAY Mekseb    TEAM DIMENSION DATA    + 19′ 53”
54.    WYNANTS Maarten    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 19′ 56”
55.    GROENEWEGEN Dylan    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 20′ 53”
56.    VAN POPPEL Danny    TEAM SKY    + 20′ 59”
57.    HAAS Nathan     TEAM DIMENSION DATA    + 21′ 06”
58.    VAN LERBERGHE Bert    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 21′ 09”
59.    LAWLESS Christopher    JLT CONDOR    + 21′ 09”
60.    ZABEL Rick    BMC RACING TEAM    + 21′ 09”
61.    FARAZIJN Maxime    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 21′ 09”
62.    KREDER Wesley    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 21′ 09”
63.    BLAIN Alexandre    MADISON GENESIS    + 21′ 09”
64.    APPLEBY Dale    NFTO    + 21′ 09”
65.    CULLAIGH Gabriel    GREAT BRITAIN    + 21′ 09”
66.    MOSES Thomas    JLT CONDOR    + 21′ 09”
67.    WAGNER Robert    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 21′ 09”
68.    VAN DER LIJKE Nicky    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 21′ 09”
69.    SENNI Manuel    BMC RACING TEAM    + 21′ 09”
70.    ORAM James    ONE PRO CYCLING    + 21′ 09”
71.    HOLOHAN Liam    TEAM WIGGINS    + 21′ 09”
72.    MORTENSEN Martin    ONE PRO CYCLING    + 21′ 09”
73.    POLITT Nils    TEAM KATUSHA    + 21′ 27”
74.    EISEL Bernhard    TEAM DIMENSION DATA    + 21′ 28”
75.    MORENO SALA Adria    TEAM RALEIGH GAC    + 22′ 21”
76.    EDMONDSON Joshua    NFTO    + 22′ 21”
77.    JONES Carter    TEAM GIANT-ALPECIN    + 24′ 04”
78.    DE BACKER Bert    TEAM GIANT-ALPECIN    + 24′ 04”
79.    MORA Sebastian    TEAM RALEIGH GAC    + 24′ 18”
80.    SLIK Ivar    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 24′ 21”
81.    WILLIAMS Peter    ONE PRO CYCLING    + 25′ 33”
82.    BIALOBLOCKI Marcin    ONE PRO CYCLING    + 26′ 21”
83.     EDMONDSON Alexander    ORICA GreenEDGE    + 26′ 52”
84.    WALLAYS Jens    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    + 26′ 52”
85.    CHEUNG King Lok    ORICA GreenEDGE    + 28′ 51”
86.    FERGUSON Grant    GREAT BRITAIN    + 29′ 35”
87.    LOOIJ André    ROOMPOT ORANJE PELOTON    + 31′ 53”
88.    BRIGGS Graham    JLT CONDOR    + 40′ 44”
89.    PATTEN Daniel    TEAM WIGGINS    + 42′ 59”