Fot. CCC Team

Ten sam skład CCC Sprandi Polkowice, który z dobrej strony pokazał się w Brabanckiej Strzale wystartuje w niedzielnym wyścigu zaliczanym do UCI World Tour – Amstel Gold Race.

Wyścig De Brabantse Pijl pokazał, że forma naszych zawodników rośnie i w Amstel Gold Race powinna być ona optymalna. Cała „ósemka” wywiązała się ze swoich zadań, a w końcówce, pomimo mocnej selekcji mieliśmy w czołowej grupie aż 4 kolarzy – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice. – Liderami na holenderski klasyk będą Davide Rebellin i Maciej Paterski. Dla obu Amstel to wyjątkowy wyścig – Davide go wygrał, a Maciek, który szybko wrócił do dobrej dyspozycji po kontuzji, zanotował tu jeden z najlepszych wyników w karierze. Łukasz Owsian i Simone Ponzi będą starali się jak najdłużej jechać z liderami i również w Brabancji potwierdzili, że potrafią utrzymać bardzo wysokie tempo na finałowych kilometrach.

Amstel Gold Race to bardzo prestiżowa impreza i istotne jest także, byśmy mieli swojego przedstawiciela w odjeździe. Jarosław Marycz, Josef Cerny, Adrian Kurek i Leszek Pluciński postarają się, by „pomarańczowe” stroje były w nim widoczne – podsumowuje Piotr Wadecki.

Wyścig sponsorowany przez holenderski browar jest pierwszą z jednodniówek UCI World Tour, po serii imprez rozgrywanych na bruku. Prowadzi po drogach Limburgii i pomimo tego, że nie leży w Ardenach, zaliczany jest do tzw. Ardeńskiego Tryptyku. Na 258-kilometrowej trasie z Maastricht do Velkenburga znajdują się 34 krótkie, ale strome wzniesienia. Do tych najtrudniejszych należą Keutenberg, Eyserbosweg i Cauberg, który łącznie będzie pokonywany 4-krotnie. Wysoka częstotliwość podjazdów sprawia, że bardzo ciężko o jakikolwiek odpoczynek. Trudnością dla wielu są również charakterystyczne, holenderskie drogi – wąskie, kręte, z dużą liczbą rond.

Po raz ostatni kolarze zameldują się na Caubergu zaledwie 1,8km przed metą. Po przesunięciu mety w 2013 roku, ze szczytu prawie 2km dalej, finałowa prosta nie jest już tak stroma, a prowadzi lekko pod górę.

Zeszłoroczna edycja była bardzo udana nie tylko dla ekipy CCC Sprandi Polkowice, ale też polskiego kolarstwa. Maciej Paterski finiszował na bardzo wysokim 9.miejscu, a po zwycięstwo sięgnął jadący w koszulce mistrza świata, Michał Kwiatkowski.

Skład CCC Sprandi Polkowice na Amstel Gold Race (17.04, 1.UWT): Maciej Paterski, Davide Rebellin, Łukasz Owsian, Simone Ponzi, Jarosław Marycz, Josef Cerny, Adrian Kurek, Leszek Pluciński

Wyścig transmitowany będzie „na żywo” w stacji Eurosport 1. Relacja rozpocznie się o godzinie 15:00.