Emma Johansson (Wiggle High5) wygrała pierwszy etap hiszpańskiej etapówki. Katarzyna Pawłowska (Boels- Dolmans) zajęła szóste miejsce.

Niespełna 77 kilometrów wokół Eskoriatza miały dziś do pokonania panie na pierwszym etapie Euskal Emakumeen XXIX Bira. W drugiej części musiały zmagać się z dwoma oznaczonymi podjazdami.

euskal 1 etap

Dwie lotnie premie wygrała liderka, Lotta Lepistö (Cervélo-Bigla Pro Cycling). Przed drugim podjazdem wykrystalizowała się około 30. osobowa grupka. Atakować próbowała Emma Johansson (Wiggle High5), ale konkurentki nie pozwoliły jej na dłuższy odjazd.

Na zjeździe ponownie zaryzykowała Szwedka, a jej tempo starała się utrzymać Carmen Small (Cervélo-Bigla Pro Cycling). Więcej sił na finisz zachowała Johansson, która wygrała po raz pierwszy w tym sezonie.

Druga była Small, a trzecia Giorgia Bronzini (Wiggle High5). Na szóstym miejscu finiszowała Katarzyna Pawłowska (Boels – Dolmans), a na dziesiątym Małgorzata Jasińska (Alé Cipollini).

Nową liderką została Carmen Small (Cervélo-Bigla Pro Cycling).

Wyniki pierwszego etapu:

1 Emma Johansson (Swe) Wiggle – High5 1:58:15
2 Carmen Small (USA) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:00
3 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle – High5 0:00:14
4 Lotta Lepistö (Fin) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:14
5 Amanda Spratt (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:14
6 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:14
7 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:14
8 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini 0:00:14
9 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 0:00:14
10 Malgorzata Jasinska (Pol) Alé Cipollini 0:00:14
11 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle – High5 0:00:14
12 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:00:14
13 Claudia Lichtenberg (GER) Lotto – Soudal Ladies 0:00:14
14 Megan Guarnier (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:14
15 Karol-Ann Canuel (Can) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:14
16 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:00:14
17 Dani King (GBr) Wiggle – High5 0:00:14
18 Doris Schweizer (SUI) Cylance Pro Cycling 0:00:14
19 Evelyn Stevens (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:19
20 Jenelle Crooks (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:01:06
21 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi 0:01:06
22 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 0:01:15
23 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:01:15
24 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini 0:01:15
25 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) 0:01:15
26 Ana Maria Covrig (Rou) INPA – Bianchi 0:01:15
27 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 0:01:15
28 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle – High5 0:01:18
29 Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi 0:01:18
30 Lorena Llamas (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:01:18
31 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:01:58
32 Clara Koppenburg (GER) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:01:59
33 Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:01:59
34 Amber Neben (USA) BePink 0:02:05
35 Emilia Fahlin (Swe) Alé Cipollini 0:02:17
36 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:02:34
37 Jessie Daams (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:02:34
38 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 0:02:34
39 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:02:44
40 Tiffany Cromwell (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:02:55
41 Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini 0:02:55
42 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team 0:02:55
43 Daniela Reis (Por) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:02:55
44 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 0:02:55
45 Elise Maes (Lux) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:02:55
46 Demi De Jong (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:03:21
47 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team 0:03:21
48 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:03:21
49 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:03:21
50 Rebecca Durrell (GBr) Drops Cycling Team 0:03:21
51 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 0:03:21
52 Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:03:21
53 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 0:03:21
54 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:03:21
55 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 0:03:21
56 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:03:21
57 Lex Albrecht (Can) BePink 0:03:21
58 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi 0:03:21
59 Ainara El Busto Arteaga (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:03:21
60 Heidi Dalton (RSA) Bizkaia – Durango 0:03:21
61 Christina Perchtold (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:03:21
62 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 0:03:21
63 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto – Soudal Ladies 0:03:21
64 Anisha Vekemans (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:03:21
65 Audrey Cordon (Fra) Wiggle – High5 0:03:21
66 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team 0:03:21
67 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:03:21
68 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team 0:03:21
69 Sari Saarelainen (Fin) S.C. Michela Fanini 0:03:21
70 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 0:03:21
71 Monika Brzezna (Pol) 0:03:21
72 Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:03:21
73 Marjolaine Bazin (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:04:20
74 Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini 0:04:20
75 Joëlle Numainville (Can) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:04:54
76 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:05:10
77 Marta Lach (Pol) 0:05:59
78 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:05:59
79 Sara Headley (USA) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:05:59
80 Simona Bortolotti (Ita) BePink 0:05:59
81 Shannon Malseed (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:05:59
82 Louisa Lobigs (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:05:59
83 Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia – Durango 0:05:59
84 Astrid Chazal (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:09:33
85 Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi 0:09:51
86 Francesca Pattaro (Ita) BePink 0:09:51
87 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:09:51
88 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:09:51
89 Amy Gornall (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:09:51
90 Bethany Hayward (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:09:51
91 Rose Osborne (GBr) Drops Cycling Team 0:09:51
92 Irene Usabiaga Balerdi (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:09:51
93 Jessica Allen (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:09:51
94 Ellen Skerritt (Aus) Alé Cipollini 0:09:51
95 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 0:09:51
96 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:09:51
97 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 0:09:51
98 Iurani Blanco Calbet (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:10:58
99 Bethany Ann Allen (USA) INPA – Bianchi 0:10:58
100 Stephanie Pohl (GER) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:10:58
101 Sophie Almeida (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:11:03
102 Ziortza Isasi (Esp) 0:11:03
103 Laura Méndez (Esp) 0:11:03
104 Astrid Gassner (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:11:03
105 Paula Sanmartin Rodriguez (Esp) 0:11:03
106 Desiree Duarte Castro (Esp) 0:11:03
107 Catiuscia Grillo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:11:03
108 Lucja Pietrzak (Pol) 0:11:03
109 Olatz Agorria Etxebarria (Esp) 0:11:03
110 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 0:11:03
111 Ainhoa Candíl (Esp) 0:11:03
112 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:11:03
113 Cristina Martinez (Esp) Lointek 0:11:03
114 Ilda Carina Pinheiro Da Silva Pereira (Por) 0:11:33
115 Esther Muñoz (Esp) 0:11:33
116 Ilaria Bonomi (Ita) BePink 0:11:33
117 Alba Teruel Ribes (Esp) Lointek 0:11:38
118 Nathalie Birli (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:11:49
119 Katarzyna Wilkos (Pol) 0:11:49
120 Lorena Ordinana (Esp) 0:12:33
121 Steffi Jamoneau (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:16:49
122 Andrea Fraile (Esp) 0:16:49
123 Mireia Orengo (Esp) 0:16:49
124 Julia Rodríguez (Esp) 0:17:01
125 Anna Badegruber (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:17:37
126 Lucia Valachova (Svk) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:17:39
DNS Susanna Zorzi (Ita) Lotto – Soudal Ladies
DNS Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Carmen Small (USA) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 2:02:29
2 Lotta Lepistö (Fin) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:12
3 Emma Johansson (Swe) Wiggle – High5 0:00:14
4 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:22
5 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:23
6 Dani King (GBr) Wiggle – High5 0:00:23
7 Megan Guarnier (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:24
8 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle – High5 0:00:25
9 Evelyn Stevens (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:26
10 Amanda Spratt (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:00:29
11 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle – High5 0:00:29
12 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini 0:00:30
13 Claudia Lichtenberg (GER) Lotto – Soudal Ladies 0:00:30
14 Karol-Ann Canuel (Can) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:32
15 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:00:34
16 Malgorzata Jasinska (Pol) Alé Cipollini 0:00:37
17 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:00:37
18 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 0:00:38
19 Doris Schweizer (SUI) Cylance Pro Cycling 0:00:38
20 Jenelle Crooks (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:01:28
21 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi 0:01:30
22 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini 0:01:34
23 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:01:38
24 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle – High5 0:01:40
25 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 0:01:42
26 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 0:01:44
27 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) 0:01:48
28 Ana Maria Covrig (Rou) INPA – Bianchi 0:01:50
29 Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:02:01
30 Lorena Llamas (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:02:06
31 Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi 0:02:06
32 Clara Koppenburg (GER) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:02:09
33 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:02:17
34 Emilia Fahlin (Swe) Alé Cipollini 0:02:26
35 Amber Neben (USA) BePink 0:02:27
36 Jessie Daams (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:02:50
37 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:02:50
38 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 0:03:04
39 Tiffany Cromwell (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:03:06
40 Daniela Reis (Por) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:03:22
41 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 0:03:24
42 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:03:25
43 Elise Maes (Lux) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:03:26
44 Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini 0:03:30
45 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team 0:03:30
46 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 0:03:32
47 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 0:03:33
48 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:03:35
49 Demi De Jong (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:03:35
50 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:03:36
51 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 0:03:39
52 Sari Saarelainen (Fin) S.C. Michela Fanini 0:03:41
53 Anisha Vekemans (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:03:42
54 Christina Perchtold (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:03:45
55 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:03:46
56 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:03:49
57 Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:03:49
58 Audrey Cordon (Fra) Wiggle – High5 0:03:49
59 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team 0:03:50
60 Ainara El Busto Arteaga (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:03:50
61 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team 0:03:51
62 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi 0:03:51
63 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto – Soudal Ladies 0:03:52
64 Heidi Dalton (RSA) Bizkaia – Durango 0:03:53
65 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 0:03:54
66 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:03:55
67 Lex Albrecht (Can) BePink 0:03:56
68 Rebecca Durrell (GBr) Drops Cycling Team 0:03:56
69 Monika Brzezna (Pol) 0:03:58
70 Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:04:01
71 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team 0:04:13
72 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 0:04:17
73 Marjolaine Bazin (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:04:39
74 Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini 0:04:54
75 Joëlle Numainville (Can) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:05:06
76 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:05:34
77 Sara Headley (USA) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:06:22
78 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:06:26
79 Louisa Lobigs (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:06:29
80 Shannon Malseed (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:06:30
81 Marta Lach (Pol) 0:06:33
82 Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia – Durango 0:06:37
83 Simona Bortolotti (Ita) BePink 0:06:49
84 Irene Usabiaga Balerdi (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:10:07
85 Ellen Skerritt (Aus) Alé Cipollini 0:10:11
86 Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi 0:10:14
87 Amy Gornall (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:10:20
88 Bethany Hayward (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 0:10:25
89 Francesca Pattaro (Ita) BePink 0:10:25
90 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 0:10:27
91 Astrid Chazal (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:10:30
92 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:10:31
93 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 0:10:32
94 Jessica Allen (Aus) Nationalmannschaft Australien 0:10:35
95 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:10:35
96 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:10:40
97 Rose Osborne (GBr) Drops Cycling Team 0:10:41
98 Stephanie Pohl (GER) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:11:19
99 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:11:25
100 Iurani Blanco Calbet (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:11:33
101 Ziortza Isasi (Esp) 0:11:35
102 Bethany Ann Allen (USA) INPA – Bianchi 0:11:36
103 Lucja Pietrzak (Pol) 0:11:37
104 Astrid Gassner (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:11:39
105 Sophie Almeida (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:11:41
106 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 0:11:47
107 Cristina Martinez (Esp) Lointek 0:11:48
108 Paula Sanmartin Rodriguez (Esp) 0:11:50
109 Olatz Agorria Etxebarria (Esp) 0:11:51
110 Laura Méndez (Esp) 0:11:51
111 Desiree Duarte Castro (Esp) 0:11:59
112 Ainhoa Candíl (Esp) 0:12:03
113 Catiuscia Grillo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:12:08
114 Alba Teruel Ribes (Esp) Lointek 0:12:08
115 Katarzyna Wilkos (Pol) 0:12:15
116 Ilaria Bonomi (Ita) BePink 0:12:28
117 Ilda Carina Pinheiro Da Silva Pereira (Por) 0:12:29
118 Esther Muñoz (Esp) 0:12:31
119 Nathalie Birli (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:12:35
120 Lorena Ordinana (Esp) 0:13:29
121 Mireia Orengo (Esp) 0:17:34
122 Steffi Jamoneau (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:17:37
123 Andrea Fraile (Esp) 0:17:53
124 Julia Rodríguez (Esp) 0:18:04
125 Lucia Valachova (Svk) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:18:14
126 Anna Badegruber (AUT) Vitalogic – Astrokalb Radunion Nö 0:18:28