Zwycięstwem Stephena Cummingsa zakończył się czwarty etap wyścigu Tirreno – Adriatico. Brytyjczyk wpadł na linię mety kilkanaście sekund przed rywalami, kończąc piękny, solowy atak.
Czwartego dnia rywalizacji w wyścigu Tirreno – Adriatico, kolarze mieli do pokonania 222 kilometry pofałdowanej trasy z Montalto di Castro do Foligno. Stosunkowo szybko od peletonu oderwała się czwórka kolarzy, w skład której wchodzili Ricardo Vilela (Caja Rural), Valerio Conti (Lampre-Merida), Cesare Benedetti (Bora-Argon 18) i Francesco Bongiorno (Bardiani CSF). Czołówka zdołała wypracować sobie prawie 6 minut przewagi, co w połączeniu z odpowiadającym uciekinierom profilem, dawało im nadzieje na skuteczny odjazd.
Zespoły mające w swoich składach szybkich kolarzy nie zamierzały jednak odpuszczać. Na czele wymieniało się kilka najsilniejszych ekip, które starały się kontrolować sytuację.
Z uciekinierów, największą ochotę do walki miał Valerio Conti. Włoch, wiedząc, że peleton nie ma zamiaru oddać harcownikom etapowego skalpu, postanowił mocniej nacisnąć na pedały i na kolejnych kilometrach pozrywał z koła towarzyszy ucieczki. Niestety, na około 30 kilometrów przed metą jego akcja została skasowana przez kolarzy Movistaru.
Na ostatnim podjeździe, dużo mocniej na pedały nacisnął zespół Trek, którego celem było porwanie peletonu. Niesamowitą pracę na czele grupy wykonał wówczas Fabian Cancellara, który rozkręcił iście zabójcze tempo.
Praca kolarzy w biało-czarnych koszulkach przyniosła zamierzany efekt i na 15 kilometrów przed metą, w peletonie zostało jedynie kilkudziesięciu kolarzy. Blisko czuba grupy jechali cały czas Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski.
Na ostatnich kilometrach, wielu zawodników próbowało oderwać się od czołowej grupy. Wśród nich, dość nieoczekiwanie, był także Peter Sagan. Ostatecznie ta sztuka udała się Stephenowi Cummingsowi, który fantastycznym atakiem zerwał z koła rywali i pomknął w kierunku mety, w piękny sposób wygrywając czwarty etap tegorocznego wyścigu dwóch mórz. Kilkanaście sekund po Brytyjczyku na metę wpadła kilkuosobowa grupka przyprowadzona przez Salvatore Puccio, a prawie pół minuty stracił przerzedzony peleton.
Wynik 4 etapu:
1 Stephen CUMMINGS GBR DDD 06:04:49
2 Salvatore PUCCIO ITA SKY 13
3 Natnael BERHANE ERI DDD 13
4 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP MOV 13
5 Jan BAKELANTS BEL ALM 13
6 Matteo MONTAGUTI ITA ALM 16
7 Peter SAGAN SVK TNK 25
8 Greg VAN AVERMAET BEL BMC 25
9 Tiesj BENOOT BEL LTS 25
10 Zdenek STYBAR CZE EQS 25
11 Michal KWIATKOWSKI POL SKY 25
12 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM 25
13 Edvald BOASSON HAGEN NOR DDD 25
14 Paul VOSS GER BOA 25
15 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 25
16 Mirko SELVAGGI ITA AND 25
17 Diego ULISSI ITA LAM 25
18 Davide REBELLIN ITA CCC 25
19 Giovanni VISCONTI ITA MOV 25
20 Jack BAUER NZL CPT 25
21 José GONÇALVES POR CJR 25
22 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE 25
23 Bob JUNGELS LUX EQS 25
24 Simon CLARKE AUS CPT 25
25 Bauke MOLLEMA NED TFS 25
26 Wouter POELS NED SKY 25
27 Damiano CARUSO ITA BMC 25
28 Adam YATES GBR OGE 25
29 Maxime MONFORT BEL LTS 25
30 Vincenzo NIBALI ITA AST 25
31 Primoz ROGLIC SLO TLJ 25
32 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS 25
33 Michele SCARPONI ITA AST 25
34 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 25
35 Thibaut PINOT FRA FDJ 25
36 Peter KENNAUGH GBR SKY 25
37 Sébastien REICHENBACH SUI FDJ 25
38 Jaime ROSON GARCIA ESP CJR 25
39 Roman KREUZIGER CZE TNK 25
40 Domenico POZZOVIVO ITA ALM 25
41 Tiago MACHADO POR KAT 25
42 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL AND 25
43 Jakob FUGLSANG DEN AST 25
44 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM 25
45 Fabian CANCELLARA SUI TFS 25
46 Alessandro DE MARCHI ITA BMC 01:16:00
47 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM 02:05:00
48 Heinrich HAUSSLER AUS IAM 02:05:00
49 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR MOV 02:05:00
50 Andriy GRIVKO UKR AST 02:05:00
51 Jasper STUYVEN BEL TFS 02:05:00
52 Søren Kragh ANDERSEN DEN TGA 02:05:00
53 Matteo TRENTIN ITA EQS 02:05:00
54 Davide FORMOLO ITA CPT 02:05:00
55 Tomasz MARCZYNSKI POL LTS 02:05:00
56 Rigoberto URAN URAN COL CPT 02:05:00
57 Víctor DE LA PARTE ESP CCC 02:05:00
58 Francesco GAVAZZI ITA AND 02:05:00
59 Alexandre GENIEZ FRA FDJ 02:05:00
60 Patrick KONRAD AUT BOA 02:05:00
61 Dominik NERZ GER BOA 02:05:00
62 Sacha MODOLO ITA LAM 02:05:00
63 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS 02:05:00
64 Sergei CHERNETSKI RUS KAT 02:05:00
65 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ 02:05:00
66 Mathias FRANK SUI IAM 02:05:00
67 Oscar GATTO ITA TNK 02:05:00
68 Jens KEUKELEIRE BEL OGE 04:33:00
69 Jens DEBUSSCHERE BEL LTS 04:33:00
70 Pim LIGTHART NED LTS 04:33:00
71 Jan BARTA CZE BOA 04:33:00
72 Rafael VALLS FERRI ESP LTS 04:33:00
73 Bart DE CLERCQ BEL LTS 04:33:00
74 Leszek PLUCINSKI POL CCC 04:33:00
75 Moreno HOFLAND NED TLJ 04:33:00
76 Nikias ARNDT GER TGA 04:33:00
77 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD 04:33:00
78 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD 04:33:00
79 Emanuel BUCHMANN GER BOA 04:33:00
80 Luis MAS BONET ESP CJR 04:33:00
81 Steve MORABITO SUI FDJ 04:33:00
82 Michal GOLAS POL SKY 04:33:00
83 Franco PELLIZOTTI ITA AND 04:33:00
84 Jurgen ROELANDTS BEL LTS 04:33:00
85 Sebastian LANGEVELD NED CPT 04:33:00
86 Lorenzo ROTA ITA BAR 06:15:00
87 Yaroslav POPOVYCH UKR TFS 06:15:00
88 Kristian SBARAGLI ITA DDD 06:15:00
89 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR 06:15:00
90 Stef CLEMENT NED IAM 06:15:00
91 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT 06:15:00
92 Tom STAMSNIJDER NED TGA 06:15:00
93 Manuele BOARO ITA TNK 06:15:00
94 Angel VICIOSO ARCOS ESP KAT 06:15:00
95 Giacomo NIZZOLO ITA TFS 06:15:00
96 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 06:15:00
97 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFS 06:15:00
98 Maxim BELKOV RUS KAT 06:15:00
99 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ 06:15:00
100 Marco HALLER AUT KAT 06:15:00
101 Mike TEUNISSEN NED TLJ 06:15:00
102 Simone PONZI ITA CCC 06:15:00
103 Nikolay MIHAYLOV BUL CCC 06:15:00
104 Valerio AGNOLI ITA AST 06:15:00
105 Sébastien TURGOT FRA ALM 06:15:00
106 Christophe RIBLON FRA ALM 06:15:00
107 Daniele BENNATI ITA TNK 06:15:00
108 Hugo HOULE CAN ALM 06:15:00
109 Matthieu LADAGNOUS FRA FDJ 06:15:00
110 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR 06:15:00
111 Sergio PARDILLA BELLON ESP CJR 06:15:00
112 Domingos ANDRÉ MACIEL GONÇALVES POR CJR 06:15:00
113 Timo ROOSEN NED TLJ 06:15:00
114 Davide VILLELLA ITA CPT 06:15:00
115 Thomas LEEZER NED TLJ 06:15:00
116 Lars Petter NORDHAUG NOR SKY 06:15:00
117 Sonny COLBRELLI ITA BAR 06:20:00
118 Jaroslaw MARYCZ POL CCC 10:11:00
119 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST 10:27:00
120 Manuele MORI ITA LAM 10:27:00
121 Maciej BODNAR POL TNK 11:34:00
122 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM 11:34:00
123 Alex DOWSETT GBR MOV 11:34:00
124 Manuel QUINZIATO ITA BMC 11:34:00
125 Mattia CATTANEO ITA LAM 11:34:00
126 Daniel OSS ITA BMC 11:34:00
127 Davide VIGANO ITA AND 11:34:00
128 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA CRC MOV 11:34:00
129 Roberto FERRARI ITA LAM 11:34:00
130 Jesse SERGENT NZL ALM 11:34:00
131 Christopher JUUL JENSEN DEN OGE 11:34:00
132 Leigh HOWARD AUS IAM 11:45:00
133 Roger KLUGE GER IAM 11:45:00
134 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM 11:45:00
135 Anthony ROUX FRA FDJ 11:45:00
136 William BONNET FRA FDJ 11:45:00
137 Johan LE BON FRA FDJ 11:45:00
138 Rory SUTHERLAND AUS MOV 11:45:00
139 Maarten TJALLINGII NED TLJ 11:45:00
140 Cesare BENEDETTI ITA BOA 11:45:00
141 Kristijan KOREN SLO CPT 11:45:00
142 Luke DURBRIDGE AUS OGE 11:45:00
143 Simone ANDREETTA ITA BAR 11:45:00
144 Marco COLEDAN ITA TFS 11:45:00
145 Tony MARTIN GER EQS 11:45:00
146 Stijn DEVOLDER BEL TFS 11:45:00
147 Federico ZURLO ITA LAM 11:45:00
148 Rudiger SELIG GER BOA 11:45:00
149 Mark RENSHAW AUS DDD 11:45:00
150 Sam BENNETT IRL BOA 11:45:00
151 Mark CAVENDISH GBR DDD 11:45:00
152 Ramon SINKELDAM NED TGA 11:45:00
153 Marco BANDIERA ITA AND 11:45:00
154 Jasha SÜTTERLIN GER MOV 11:45:00
155 Zico WAEYTENS BEL TGA 11:45:00
156 Valerio CONTI ITA LAM 11:45:00
157 Carter JONES USA TGA 11:45:00
158 Julien VERMOTE BEL EQS 11:45:00
159 Luka MEZGEC SLO OGE 11:45:00
160 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC 11:45:00
161 Albert TIMMER NED TGA 11:45:00
162 Taylor PHINNEY USA BMC 11:45:00
163 Nicola BOEM ITA BAR 11:45:00
164 Stefano PIRAZZI ITA BAR 11:45:00
165 Adrian HONKISZ POL CCC 11:45:00
166 Gatis SMUKULIS LAT AST 11:45:00
167 Eros CAPECCHI ITA AST 11:45:00
168 Adam BLYTHE GBR TNK 19:55:00
169 Elia VIVIANI ITA SKY 19:55:00
170 Yves LAMPAERT BEL EQS 19:57:00
171 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU CPT 19:57:00
172 Ricardo VILELA POR CJR 19:57:00
173 Evgeny PETROV RUS TNK 19:57:00
174 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR 19:57:00
175 Enrico BARBIN ITA BAR 19:57:00
176 Giorgio CECCHINEL ITA AND 19:57:00
177 Caleb EWAN AUS OGE 20:44:00
178 Svein TUFT CAN OGE 20:44:00
179 Alessandro TONELLI ITA BAR 20:44:00
DNF Marco FRAPPORTI ITA AND
Klasyfikacja generalna:
1 Zdenek STYBAR EQS 15:56:32
2 Damiano CARUSO BMC 9
3 Greg VAN AVERMAET BMC 9
4 Tejay VAN GARDEREN BMC 9
5 Bob JUNGELS EQS 11
6 Gianluca BRAMBILLA EQS 11
7 Peter SAGAN TNK 14
8 Thibaut PINOT FDJ 18
9 Sébastien REICHENBACH FDJ 18
10 Roman KREUZIGER TNK 20
11 Vincenzo NIBALI AST 24
12 Michele SCARPONI AST 24
13 Jakob FUGLSANG AST 24
14 Bauke MOLLEMA TFS 26
15 Daniel MORENO FERNANDEZ MOV 26
16 Michal KWIATKOWSKI SKY 30
17 Wouter POELS SKY 30
18 Peter KENNAUGH SKY 30
19 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO OGE 34
20 Adam YATES OGE 34
21 Alejandro VALVERDE BELMONTE MOV 38
22 Salvatore PUCCIO SKY 46
23 Jan BAKELANTS ALM 47
24 Primoz ROGLIC TLJ 47
25 Maxime MONFORT LTS 55
26 Jean-Christophe PERAUD ALM 59
27 Giovanni VISCONTI MOV 01:04:00
28 Edvald BOASSON HAGEN DDD 01:08:00
29 Davide REBELLIN CCC 01:13:00
30 Diego ULISSI LAM 01:35:00
31 Jarlinson PANTANO GOMEZ IAM 01:43:00
32 Paul VOSS BOA 01:54:00
33 Tiago MACHADO KAT 01:54:00
34 Oscar GATTO TNK 02:00:00
35 Andriy GRIVKO AST 02:04:00
36 Matteo MONTAGUTI ALM 02:10:00
37 Simon CLARKE CPT 02:12:00
38 Mirko SELVAGGI AND 02:17:00
39 Natnael BERHANE DDD 02:18:00
40 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA MOV 02:18:00
41 Domenico POZZOVIVO ALM 02:21:00
42 Matteo TRENTIN EQS 02:25:00
43 José GONÇALVES CJR 02:29:00
44 Reto HOLLENSTEIN IAM 02:35:00
45 Heinrich HAUSSLER IAM 02:35:00
46 Sergei CHERNETSKI KAT 02:48:00
47 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO AND 03:05:00
48 Tiesj BENOOT LTS 03:19:00
49 Jaime ROSON GARCIA CJR 03:22:00
50 Dominik NERZ BOA 03:34:00
51 Patrick KONRAD BOA 03:34:00
52 Rigoberto URAN URAN CPT 03:52:00
53 Davide FORMOLO CPT 03:52:00
54 Víctor DE LA PARTE CCC 04:25:00
55 Mathias FRANK IAM 05:06:00
56 Fabian CANCELLARA TFS 05:11:00
57 Jasper STUYVEN TFS 05:30:00
58 Alexandre GENIEZ FDJ 05:32:00
59 Bart DE CLERCQ LTS 05:52:00
60 Francesco GAVAZZI AND 06:01:00
61 Jack BAUER CPT 06:03:00
62 Pim LIGTHART LTS 06:20:00
63 Kanstantsin SIUTSOU DDD 06:42:00
64 Franco PELLIZOTTI AND 06:52:00
65 Emanuel BUCHMANN BOA 07:18:00
66 Jan BARTA BOA 07:18:00
67 Fernando GAVIRIA RENDON EQS 07:37:00
68 Stephen CUMMINGS DDD 07:56:00
69 Leszek PLUCINSKI CCC 08:08:00
70 Tomasz MARCZYNSKI LTS 08:31:00
71 Sonny COLBRELLI BAR 08:40:00
72 Rafael VALLS FERRI LTS 08:49:00
73 Valerio AGNOLI AST 08:52:00
74 Christophe RIBLON ALM 09:06:00
75 Søren Kragh ANDERSEN TGA 09:09:00
76 Simone PONZI CCC 09:22:00
77 Reinardt JANSE VAN RENSBURG DDD 09:23:00
78 Angel MADRAZO RUIZ CJR 09:30:00
79 Daniele BENNATI TNK 09:40:00
80 Jurgen ROELANDTS LTS 09:44:00
81 Angel VICIOSO ARCOS KAT 10:25:00
82 Kristian SBARAGLI DDD 10:26:00
83 Sacha MODOLO LAM 10:51:00
84 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER KAT 10:52:00
85 Sergio PARDILLA BELLON CJR 10:58:00
86 Bakhtiyar KOZHATAYEV AST 11:03:00
87 Michal GOLAS SKY 11:08:00
88 Daniel OSS BMC 11:18:00
89 Mike TEUNISSEN TLJ 11:18:00
90 Luis MAS BONET CJR 11:27:00
91 Alessandro DE MARCHI BMC 11:34:00
92 Nikias ARNDT TGA 11:37:00
93 Leigh HOWARD IAM 12:15:00
94 Markel IRIZAR ARANBURU TFS 12:18:00
95 Moreno HOFLAND TLJ 12:24:00
96 Jens DEBUSSCHERE LTS 12:31:00
97 Matthieu LADAGNOUS FDJ 12:31:00
98 Lars Petter NORDHAUG SKY 12:31:00
99 Stef CLEMENT IAM 12:34:00
100 Manuele BOARO TNK 12:42:00
101 Timo ROOSEN TLJ 12:51:00
102 Maxim BELKOV KAT 12:54:00
103 Enrico BATTAGLIN TLJ 13:15:00
104 Maciej BODNAR TNK 13:18:00
105 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA MOV 13:19:00
106 Tom STAMSNIJDER TGA 13:23:00
107 Nikolay MIHAYLOV CCC 13:26:00
108 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA CJR 13:36:00
109 Tom VAN ASBROECK TLJ 14:06:00
110 Zico WAEYTENS TGA 14:15:00
111 Steve MORABITO FDJ 14:23:00
112 Sébastien TURGOT ALM 14:25:00
113 Domingos ANDRÉ MACIEL GONÇALVES CJR 14:25:00
114 Przemyslaw NIEMIEC LAM 14:33:00
115 Sebastian LANGEVELD CPT 14:33:00
116 Vasil KIRYIENKA SKY 14:35:00
117 Hugo HOULE ALM 15:10:00
118 Giacomo NIZZOLO TFS 15:18:00
119 Thomas LEEZER TLJ 15:29:00
120 Davide VIGANO AND 15:30:00
121 Lorenzo ROTA BAR 15:35:00
122 Jaroslaw MARYCZ CCC 15:40:00
123 Stefano PIRAZZI BAR 15:48:00
124 Davide VILLELLA CPT 16:00:00
125 Jens KEUKELEIRE OGE 16:34:00
126 Manuele MORI LAM 16:44:00
127 Yaroslav POPOVYCH TFS 16:51:00
128 Cesare BENEDETTI BOA 16:55:00
129 Kristijan KOREN CPT 16:56:00
130 Tony MARTIN EQS 17:04:00
131 Luke DURBRIDGE OGE 17:56:00
132 Anthony ROUX FDJ 18:29:00
133 Jesse SERGENT ALM 18:31:00
134 Valerio CONTI LAM 18:45:00
135 Aleksejs SARAMOTINS IAM 18:57:00
136 Carter JONES TGA 19:16:00
137 Jasha SÜTTERLIN MOV 19:27:00
138 Maarten TJALLINGII TLJ 19:36:00
139 Christopher JUUL JENSEN OGE 20:18:00
140 Marco HALLER KAT 20:20:00
141 Rudiger SELIG BOA 20:36:00
142 Roberto FERRARI LAM 20:40:00
143 Julien VERMOTE EQS 20:41:00
144 Johan LE BON FDJ 21:07:00
145 Eros CAPECCHI AST 21:40:00
146 Stijn DEVOLDER TFS 21:42:00
147 William BONNET FDJ 21:43:00
148 Ramon SINKELDAM TGA 21:55:00
149 Federico ZURLO LAM 22:04:00
150 Luka MEZGEC OGE 22:13:00
151 Marco COLEDAN TFS 22:21:00
152 Manuel QUINZIATO BMC 22:30:00
153 Mattia CATTANEO LAM 22:40:00
154 Marco BANDIERA AND 22:59:00
155 Ricardo VILELA CJR 23:08:00
156 Simone ANDREETTA BAR 23:35:00
157 Alex DOWSETT MOV 23:51:00
158 Gatis SMUKULIS AST 23:52:00
159 Roger KLUGE IAM 24:26:00
160 Jean-Pierre DRUCKER BMC 24:49:00
161 Adrian HONKISZ CCC 25:03:00
162 Nicola BOEM BAR 25:17:00
163 Sam BENNETT BOA 26:26:00
164 Taylor PHINNEY BMC 26:53:00
165 Albert TIMMER TGA 27:05:00
166 Francesco Manuel BONGIORNO BAR 27:57:00
167 Rory SUTHERLAND MOV 28:11:00
168 Evgeny PETROV TNK 29:09:00
169 Adam BLYTHE TNK 30:00:00
170 Enrico BARBIN BAR 30:24:00
171 Caleb EWAN OGE 30:43:00
172 Alessandro TONELLI BAR 31:58:00
173 Yves LAMPAERT EQS 32:05:00
174 Elia VIVIANI SKY 32:48:00
175 Mark RENSHAW DDD 33:14:00
176 Svein TUFT OGE 35:07:00
177 Mark CAVENDISH DDD 36:06:00
178 Giorgio CECCHINEL AND 37:23:00
179 Ramunas NAVARDAUSKAS CPT 38:03:00