Tirreno-Adriatico

Dwa etapy jazdy na czas, finisze na szczytach, pojedynki sprinterów, a wszystko w mocno niepewnej pogodzie. Emocje w Tirreno-Adriatico gwarantowane!

Etap 1: Lido di Camaiore – Lido di Camaiore (TTT, 22.7km)

Włoski wyścig etapowy rozpocznie się 9 marca od jazdy drużynowej na czas. Odcinek ma długość 22.7km i prowadzi po ulicach Lido di Camaiore. Trasa jest bardzo łatwa – dwie długie proste, a mniej więcej w połowie dystansu cztery zakręty tworzące nawrót.

ttt

Etap 2: Camaiore – Pomarance (207km)

Pierwszy etap ze startu wspólnego odbędzie się następnego dnia i od razu będziemy świadkami emocji na krótkim podjeździe. Start w Camaiore i finisz w Pomarance, a długość 207km. Mało?

T02_Cascina_alt

Pomarance jest podjazdem 1150m ze średnim nachyleniem 7.1% i maksymalnym sięgającym 18%. Od szczytu do finiszu pozostaje 2850m, więc końcówka etapu przypomina nieco Amstel Gold Race. Faworytem będzie więc kolarz, który w zeszłym roku zwyciężył w “piwnym klasyku” – Michał Kwiatkowski (Team Sky).

T02_Cascina_ukm

Etap 3: Castelnuovo val di Cecina – Montalto di Castro (176km)

Trzeci etap będzie prawdopodobnie pojedynkiem sprinterów. Odcinek pomiędzy Castelnuovo val di Cecina, a Montalto di Castro ma długość 176km. Premia górska w Scansano jest 65km przed finiszem, co powinno być wystarczającym dystansem dla sprinterów, by ewentualnie wrócić do czołówki.

T02_Indicatore_alt

Etap 4: Montalto di Castro – Foligno (222km)

Podobnie sytuacja wygląda na czwartym odcinku. Jest to najdłuższy etap – 222km z Montalto di Castro do Foligno. W drugiej części czekają cztery premie górskie, w tym Montefalco, gdzie nachylenie sięga 12%. Ostatni podjazd znajduje się 15km przed finiszem, ale jeśli ekipy faworytów wyścigu narzucą mocne tempo, to sprinterzy mogą mieć problemy z walką o wygraną.

T04_Castelraimondo_alt

Etap 5: Foligno – Monte san Vicino (176km)

Piąty etap został oznaczony jako królewski. To tutaj powinna się rozstrzygnąć klasyfikacja generalna. Start odbędzie się w Foligno, meta czeka na szczycie Monte San Vicino po 176km ścigania. Od samego początku trasa prowadzi pod górę – Valico del Soglio (27.1km, średnie nachylenie 2.2% oraz maksymalne 9%). Po zjazdach i nieoznaczonych, łatwiejszych wspinaczkach, pojawi się premia górska na Frontignano (5.9km, średnio 8.4% oraz maksymalnie 12%). Krótki odpoczynek i kolejna walka pod górę – tym razem Le Arette (5.9km, 7.1%, maks 12%).

T05_Terminillo_alt

Po wjechaniu na szczyt czeka trochę więcej odpoczynku. Kolejna góra czeka około 50km przed finiszem – Montelago ma długość 5.5km, średnie nachylenie 7% i maksymalne 11%. W końcówce zawodnicy pokonają jeszcze jeden, krótki podjazd nieoznaczony premią górską i następnie skierują się na finałowe Foligno – 13.1km ze średnim nachyleniem 6.6% i maksymalnym 12%.

T05_Terminillo_ukm

Etap 6: Castelraimondo – Cepagatti (210km)

Etap szósty jest w większości płaski, chociaż finisz prowadzi pod górę. Nachylenie ostatnich 3750m to jednak zaledwie 1.8%, więc silniejsi sprinterzy mogą przetrzymać ewentualną selekcję na wcześniejszym kilometrze, na którym wspinaczka wynosi 5.7%.

T06_PSElpidio_alt

Końcówka:T05_noviligure_ukm

Etap 7: San Benedetto del Torno – San Benedetto del Torno (ITT, 10km)

Ostatnim akordem ścigania w Tirreno-Adriatico będzie zupełnie płaska jazda indywidualna na czas o długości        10 050m. Jazda po ulicach San Benedetto del Torno będzie faworyzowała specjalistów od tego typu walki – dwie długie proste z jednym nawrotem w połowie dystansu.

T07_SanBenedetto_plan

W wyścigu wystartuje ekipa CCC Sprandi Polkowice w składzie Jarosław Marycz, Adrian Honkisz, Nikolay Mihaylov, Victor de la Parte, Davide Rebellin, Łukasz Owsian, Leszek Pluciński oraz Simone Ponzi. W barwach Lotto-Soudal pokaże się mistrz Polski Tomasz Marczyński, wśród kolarzy Tinkoff jest Maciej Bodnar, w Team Sky Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś, a w Lampre-Merida pojedzie Przemysław Niemiec.

Faworytami wyścigu są znakomici kolarze – w klasyfikacji generalnej powinniśmy obejrzeć bitwę pomiędzy Vincenzo Nibalim (Astana), Domenico Pozzovivo i Jean Christophem Peraud (AG2R), Tejayem van Garderenem (BMC), Rigoberto Uranem (Cannondale), Thibaut Pinot (FDJ), Alejandro Valverde (Movistar), Estebanem Chavesem (Orica-Greenedge) oraz Joaquimem Rodriguezem (Katusha). Oczywiście liczymy też na znakomity występ Michała Kwiatkowskiego!

W sprintach również czekają spore emocje – oprócz mistrza świata Petera Sagana (Tinkoff) i wracającego na szosę Marka Cavendisha (Dimension Data) w rozgrywkach najszybszych powinni się liczyć Fernando Gaviria (Etixx-Quickstep), Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) oraz Elia Viviani (Team Sky).

W jeździe indywidualnej na czas będziemy świadkami kolejnego pojedynku wielokrotnych mistrzów świata – Fabiana Cancellary (Trek-Segafredo) oraz Tony’ego Martina (Etixx-Quickstep). Kroku z pewnością dotrzyma im aktualny posiadacz “tęczy” – Vasil Kiryienka (Team Sky) oraz Maciej Bodnar (Tinkoff) i Alex Dowsett (Movistar).

Pełna lista startowa – tutaj

Powtórki z większości etapów w Eurosporcie. Ostatnie dwa odcinki zobaczymy już na żywo.