9 marca, drużynową jazdą na czas, rozpocznie się drugi w tym roku europejski wyścig etapowy zaliczany do UCI World Tour, Tirreno-Adriatico (9-15 marca, 2.UWT). Na starcie stanie 8-osobowa ekipa CCC Sprandi Polkowice, a w niej dwóch Włochów, którzy będą się ścigać na „swoim” terenie.

-To dla nas wielki zaszczyt, że jesteśmy zapraszani na tak prestiżowe wyścigi etapowe, jak Tour de Pologne, Giro d’Italia, Volta a Catalunya, czy też Tour de Suisse. Teraz przed nami kolejny, Tirreno – Adriatico – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy ekipy CCC Sprandi Polkowice. – Po Giro, Il Lombardia i Mediolan – San Remo to kolejna włoska impreza World Tour, na którą nasza ekipa otrzymała „dziką kartą”.

– Nasi kolarze są niezwykle zmotywowani, by pokazać się z jak najlepszej strony. Davide Rebellin i Simone Ponzi będą chcieli zaprezentować się swoim kibicom i wywalczyć sukces etapowy. Victor de la Parte postara się natomiast o wysoką pozycję w klasyfikacji generalnej. W programie jest odpowiadający Hiszpanowi ciężki etap z metą na długim podjeździe oraz jazda indywidualna.

Skład „pomarańczowych” uzupełnią Łukasz Owsian, Jarosław Marycz, Nikolay Mihaylov, Leszek Pluciński oraz Adrian Honkisz, który wskoczył do składu w miejsce Macieja Paterskiego. „Patera” odniósł uraz kolana w sobotnim Strade Bianche i był zmuszony zrezygnować ze startu. Na razie trudno przewidzieć, jak długa będzie jego przerwa od roweru.

Wyścig Tirreno-Adiratico rozpocznie się od 22,7-kilometrowej jazdy drużynowej wokół Lido di Camaiore. Następnego dnia odbędzie się pierwszy test dla głównych faworytów, gdyż zmagania zakończą się tuż za szczytem 7-kilometrowej wzniesienia (max. 15%), w Pomarance. Kolejne dwa odcinki zostały skrojone pod szybkich kolarzy, a piątego dnia rywalizacji rozegrany zostanie etap królewski. Zawodnicy będą się wspinać na 13-kilometrowe Monte san Vicino, o średnim nachyleniu 6,6% i maksymalnym 13%. Po tej walce górali, kolejną szansę do pokazania swoich umiejętności będą mieć sprinterzy. Na koniec wyścigu zaplanowano 10-kilometrową czasówke wokół San Benedetto del Tronto. Ona zadecyduje o końcowej kolejności w klasyfikacji generalnej.

Polkowicka grupa po raz pierwszy stanie na starcie tej imprezy, jednak nie będzie to debiut dla dwóch Włochów jeżdżących w pomarańczowych barwach. Dobre wspomnienia z tego wyścigu ma Davide Rebellin, który wygrał generalkę i jeden etap w 2001 roku, a wcześniej był również 4. i 2. Simone Ponzi startował raz w Tirreno-Adriatico, w 2012 roku.

Skład CCC Sprandi Polkowice na Tirreno-Adriatico (9-15 marca, 2.UWT): Davide Rebellin, Simone Ponzi, Adrian Honkisz, Victor de la Parte, Łukasz Owsian, Jarosław Marycz, Nikolay Mihaylov, Leszek Pluciński.

Program Tirreno-Adriatio 2016:

Etap 1 (TTT) – Lido di Camaiore – Lido di Camaiore (22.7km)

Etap 2 – Camaiore – Pomarance (207km)

Etap 3 – Castelnuovo Val di Cecina – Montalto di Castro (176km)

Etap 4 – Montalto di Castro – Foligno (216km)

Etap 5 – Foligno – Monte san Vicino (178km)

Etap 6 – Castelraimondo – Cepagatti (210km)

Etap 7 (ITT) – San Benedetto del Tronto – San Benedetto del Tronto (10km)

 

Źródło + Foto: CCC Sprandi Polkowice