Startem w 5-etapowym wyścigu Ruta del Sol, drużyna CCC Sprandi Polkowice zakończy „hiszpańską kampanię”, otwierającą sezon 2016.

– Wyścig w Andaluzji jest bardzo ciężki i prowadzi w dużej części po górzystych terenach. W związku z tym w składzie znaleźli się praktycznie sami kolarze specjalizujący się jeździe po górach – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice. – Liderem będzie Victor de la Parte, który pokazał już, że jego dyspozycja na początku sezonu jest wysoka. Poza tym dobrze sobie radzi w jeździe indywidualnej, a 4.etap to właśnie czasówka. Meta ostatniego odcinka kończy się na podjeździe, a takie końcówki lubią także Sylwester Szmyd, Jan Hirt, czy też prezentujący solidną formę na początku roku, Łukasz Owsian.

Cieszymy się, że możemy brać udział w coraz większej liczbie wyścigów etapowych, w których ścigają się najlepsi kolarze świata. Tylko w ten sposób możemy podnosić poziom sportowy zawodników i przygotowywać formę na najważniejsze starty w etapówkach World Tour, takich jak np. Tour de Pologne, który od lat jest dla naszego zespołu najważniejszą imprezą w sezonie.

Andaluzyjskie góry

Ruta del Sol to ciężka 5-dniowa impreza, prowadząca po andaluzyjskich drogach, na którą co roku zjeżdżają się największe gwiazdy światowego peletonu. Pierwszy etap jest okazją dla sprinterów i można spodziewać się przyjazdu na metę większej grupy. W końcówce drugiego, znajduje się 4-kilometrowy podjazd 3.kategorii, którego szczyt usytuowany jest 23 kilometry przed metą. Na trzecim etapie na zawodników czekają 4 premie górskie, a ostatnia, 2.kategorii jest zaledwie 15 kilometrów przed końcem. Peleton w takim terenie może się mocno poszarpać.

Przedostatniego dnia zmagań odbędzie się jazda indywidualna. Jest ona płaska, więc o wygraną powalczą typowi czasowcy. Ostatni odcinek jest tym najcięższym – łącznie 5 premii górskich, a ta finałowa jest równocześnie metą. Kolarze finiszować będą na Peñas Blancas. Wspinano się tam m.in. podczas 8. etapu Vuelta a Espana w 2013 roku.

Przed rokiem znakomitą formę w Andaluzji zaprezentował Sylwester Szmyd. Zajął on na królewskim etapie pod Alto de Allanadas 4. miejsce, przygrywając jedynie z takimi góralami jak Christopher Froome, Alberto Contador, czy też Mikel Nieve.

Program Ruta Ciclista Del Sol (17-21 lutego, 2.1):

Etap 1 – Almonaster la Real › Sevilla – 165,2km
Etap 2 – Palomares del Río › Córdoba – 186,3km
Etap 3 – Monachil › Padul – 157,9km
Etap 4 – Alhaurín de la Torre › Alhaurín de la Torre (ITT) – 21km
Etap 5 – San Roque › Peñas Blancas – 164,2km

Skład CCC Sprandi Polkowice na Ruta del Sol: Victor de la Parte, Felix Großschartner, Sylwester Szmyd, Jan Hirt, Marcin Mrożek, Łukasz Owsian, Leszek Pluciński

Informacja prasowa