Fot. Tour Down Under

Zwycięstwem Simona Gerransa (Orica – Greenedge) zakończył się trzeci etap Tour Down Under. Doświadczony Australijczyk pokonał w sprincie z 10-osobowej grupki Rohana Dennisa (BMC) oraz Michaela Woodsa (Cannondale), zostając nowym liderem wyścigu.

Trzeci etap pierwszego w sezonie wyścigu World Tour prowadził z Glenelg do Campbelltown i liczył 139 kilometrów. W końcówce kolarze mieli do pokonania podjazd pierwszej kategorii pod Corkscrew Road, gdzie można było spodziewać się ataków faworytów.

Tym razem w ucieczce dnia znalazł się Laurens de Vreese (Astana), który przez wiele kilometrów, samotnie przewodził rywalizacji. Jego przewaga wynosiła maksymalnie 4 minuty, a sytuację w peletonie kontrolowała ekipa Tinkoff. Różnica zaczęła szybko maleć, kiedy na 30 kilometrów przed metą, za pogoń wziął się zespół Trek – Segafredo. Ostatecznie Belg został dogoniony niecałe 10 kilometrów później.

Kilka chwil później doszło do kraksy, w której ucierpiało kilku zawodników. Całą sytuacja wprowadziła sporo zamieszania, dzieląc peleton na kilka części. Z tyłu został m.in. Simon Gerrans. Pogoń kolarzy Orici nie trwała jednak długo, bowiem na 15 kilometrów przed metą wszyscy faworyci znów jechali razem.

Ostatnia wspinaczka mocno poszatkowała całą stawkę. Na pierwszych kilometrach podjazdu doszło do dużej selekcji, dokonanej przez zespół Tinkoff. Pomocnicy lidera Jay’a McCarthy’ego zakończyli pracę około 6 kilometrów przed metą, zostawiając na czele samotnego lidera. Wykorzystać to postanowił Richie Porte (BMC), który wyraźnie podkręcił tempo, zrywając z koła wielu najgroźniejszych rywali. Dość niespodziewanie Tasmańczyk został skontrowany przez Michaela Woodsa (Cannondale) i Sergio Henao (Sky). Prowadząca dwójka zdołała w końcówce podjazdu zbudować kilkusekundową przewagę nad pozostałymi faworytami.

Na finałowym zjeździe, ośmioosobowa grupka pościgowa zdołała doścignąć prowadzącą parę. Po kilku chwilach na atak zdecydował się Steve Morabito (FDJ), lecz jego atak szybko został skasowany. Ostatecznie o zwycięstwie etapowym zadecydował finisz z dziesięcioosobowej grupki. Po niezwykle emocjonującym sprincie, jako pierwszy linię mety przekroczył Simon Gerras (Orica – Greenedge), który o błysk szprychy pokonał Rohana Dennisa (BMC). Podium uzupełnił Michael Woods. Zwycięzca etapowy został też nowym liderem wyścigu. 

Wyniki etapu:

1        GERRANS Simon        11        OGE        3:37:34
2        DENNIS Rohan                BMC    ST
3        WOODS Michael                CPT    ST
4        MCCARTHY Jay                TNK    ST
5        MORABITO Steve                FDJ    ST
6        VALLS FERRI Rafael                LTS    ST
7        HENAO Sergio Luis                SKY    ST
8        POZZOVIVO Domenico                ALM    ST
9        PORTE Richie                BMC    ST
10        FERNANDEZ ANDUJAR Ruben                MOV    ST
11        SANCHEZ GIL Luis Leon                AST    13
12        CLARKE Simon                CPT    ST
13        BOBRIDGE Jack                TFS    22
14        SERRY Pieter                EQS    ST
15        BEVIN Patrick                CPT    ST
16        ROUX Anthony                FDJ    ST
17        THOMAS Geraint                SKY    ST
18        BAK Lars Ytting                LTS    ST
19        LUDVIGSSON Tobias                TGA    ST
20        SILIN Egor                KAT    ST
21        PREIDLER Georg                TGA    ST
22        WESTRA Lieuwe                AST    ST
23        HERRADA Jesús                MOV    ST
24        ROJAS José Joaquin                MOV    ST
25        DE LA CRUZ David                EQS    ST
26        MALACARNE Davide                AST    ST
27        HANSEN Adam                LTS    ST
28        VAKOC Petr                EQS    ST
29        MEYER Cameron                DDD    ST
30        BENNETT George                TLJ    ST
31        NORRIS Lachlan                DPC    ST
32        MACHADO Tiago                KAT    ST
33        STETINA Peter                TFS    ST
34        HAMILTON Chris                AUS    ST
35        ULISSI Diego                LAM    ST
36        VERONA Carlos                EQS    ST
37        MEINTJES Louis                LAM    ST
38        TAARAMAE Rein                KAT    ST
39        EARLE Nathan                DPC    43
40        KENNAUGH Peter                SKY    ST
41        ROGLIC Primoz                TLJ    ST
42        PANTANO Jarlinson                IAM    1:16
43        WYSS Danilo                BMC    ST
44        GERTS Floris                BMC    1:21
45        HAAS Nathan                DDD    ST
46        SHAW Patrick                AUS    ST
47        PHELAN Adam                DPC    ST
48        LIGTHART Pim                LTS    ST
49        TANNER David                IAM    ST
50        GAUTIER Cyril                ALM    ST
51        PIBERNIK Luka                LAM    ST
52        SÜTTERLIN Jasha                MOV    1:43
53        LANE Patrick                AUS    1:51
54        MONTAGUTI Matteo                ALM    ST
55        ROVNY Ivan                TNK    ST
56        VELITS Martin                EQS    2:32
57        VELITS Peter                BMC    ST
58        BATTAGLIN Enrico                TLJ    ST
59        ALBASINI Michael                OGE    3:01
60        IMPEY Daryl                OGE    ST
61        TCATEVITCH Aleksei                KAT    ST
62        VON HOFF Steele                AUS    ST
63        JANSE VAN RENSBURG Reinardt                DDD    ST
64        MANNION Gavin                DPC    3:09
65        DOCKX Gert                LTS    3:47
66        SPOKES Samuel                DPC    ST
67        JONES Carter                TGA    ST
68        OLIVEIRA Nelson                MOV    ST
69        LAGUTIN Sergey                KAT    4:45
70        GRUZDEV Dmitriy                AST    ST
71        VAN POPPEL Boy                TFS    ST
72        REIJNEN Kiel                TFS    ST
73        HESJEDAL Ryder                TFS    ST
74        HAMILTON Lucas                AUS    ST
75        HENDERSON Greg                LTS    5:02
76        ZEPUNTKE Ruben                CPT    ST
77        FISCHER Murilo                FDJ    ST
78        MORI Manuele                LAM    ST
79        BELKOV Maxim                KAT    ST
80        SUTHERLAND Rory                MOV    5:34
81        VAN KEIRSBULCK Guillaume                EQS    ST
82        VENTER Jaco                DDD    ST
83        MOSER Moreno                CPT    ST
84        HAYMAN Mathew                OGE    5:58
85        VALGREN ANDERSEN Michael                TNK    6:00
86        BOARO Manuele                TNK    6:39
87        GOGL Michael                TNK    ST
88        OFFREDO Yoann                FDJ    ST
89        GRMAY Tsgabu Gebremaryam                LAM    6:58
90        RENSHAW Mark                DDD    ST
91        ZURLO Federico                LAM    ST
92        PICHON Laurent                FDJ    7:30
93        LE BON Johan                FDJ    7:32
94        KLUGE Roger                IAM    7:35
95        AREGGER Marcel                IAM    ST
96        DE MARCHI Alessandro                BMC    ST
97        BETTIOL Alberto                CPT    ST
98        ROWE Luke                SKY    ST
99        STANNARD Ian                SKY    ST
100        DURBRIDGE Luke                OGE    ST
101        SWIFT Ben                SKY    ST
102        BOOM Lars                AST    ST
103        LINDEMAN Bert-Jan                TLJ    7:41
104        TJALLINGII Maarten                TLJ    8:30
105        HEPBURN Michael                OGE    ST
106        DE GENDT Thomas                LTS    ST
107        GESCHKE Simon                TGA    ST
108        DE VREESE Laurens                AST    ST
109        DE KORT Koen                TGA    ST
110        NIZZOLO Giacomo                TFS    ST
111        BLYTHE Adam                TNK    ST
112        JI Cheng                TGA    ST
113        BAGDONAS Gediminas                ALM    ST
114        BURGHARDT Marcus                BMC    8:43
115        ISAYCHEV Vladimir                KAT    8:58
116        KEIZER Martijn                TLJ    9:01
117        GOUGEARD Alexis                ALM    ST
118        RIBLON Christophe                ALM    ST
119        SERGENT Jesse                ALM    ST
120        GIACOPPO Anthony                AUS    ST
121        LAKE Sean                AUS    ST
122        JIM Songezo                DDD    ST
123        VAUGRENARD Benoit                FDJ    ST
124        SARAMOTINS Aleksejs                IAM    ST
125        HOWARD Leigh                IAM    ST
126        KAMYSHEV Arman                AST    ST
127        LOBATO DEL VALLE Juan José                MOV    ST
128        DE BACKER Bert                TGA    ST
129        MARTINELLI Davide                EQS    9:40
130        EWAN Caleb                OGE    ST
131        BROWN Graeme                DPC    10:22
132        WIPPERT Wouter                CPT    ST
133        TANKINK Bram                TLJ    12:30
134        ARREDONDO Julian                TFS    ST
135        FARRAR Tyler                DDD    13:07
136        GATTO Oscar                TNK    13:11
137        KUMP Marko                LAM    ST

Klasyfikacja generalna:

1        GERRANS Simon        11        OGE        10:28:12
2        MCCARTHY Jay                TNK    3
3        DENNIS Rohan                BMC    5
4        WOODS Michael                CPT    11
5        HENAO Sergio Luis                SKY    15
6        VALLS FERRI Rafael                LTS    ST
7        FERNANDEZ ANDUJAR Ruben                MOV    ST
8        MORABITO Steve                FDJ    ST
9        POZZOVIVO Domenico                ALM    ST
10        PORTE Richie                BMC    ST
11        CLARKE Simon                CPT    28
12        SANCHEZ GIL Luis Leon                AST    ST
13        ULISSI Diego                LAM    31
14        BEVIN Patrick                CPT    37
15        ROUX Anthony                FDJ    ST
16        LUDVIGSSON Tobias                TGA    ST
17        MEYER Cameron                DDD    ST
18        ROJAS José Joaquin                MOV    ST
19        SILIN Egor                KAT    ST
20        MALACARNE Davide                AST    ST
21        MACHADO Tiago                KAT    ST
22        DE LA CRUZ David                EQS    ST
23        VERONA Carlos                EQS    ST
24        PREIDLER Georg                TGA    ST
25        HERRADA Jesús                MOV    ST
26        VAKOC Petr                EQS    ST
27        BAK Lars Ytting                LTS    ST
28        BENNETT George                TLJ    ST
29        MEINTJES Louis                LAM    ST
30        STETINA Peter                TFS    ST
31        BOBRIDGE Jack                TFS    ST
32        THOMAS Geraint                SKY    ST
33        WESTRA Lieuwe                AST    ST
34        SERRY Pieter                EQS    ST
35        TAARAMAE Rein                KAT    ST
36        HAMILTON Chris                AUS    ST
37        NORRIS Lachlan                DPC    ST
38        KENNAUGH Peter                SKY    58
39        ROGLIC Primoz                TLJ    ST
40        EARLE Nathan                DPC    ST
41        PANTANO Jarlinson                IAM    1:31
42        WYSS Danilo                BMC    ST
43        SHAW Patrick                AUS    1:36
44        GERTS Floris                BMC    ST
45        TANNER David                IAM    ST
46        HAAS Nathan                DDD    ST
47        LIGTHART Pim                LTS    ST
48        PHELAN Adam                DPC    ST
49        GAUTIER Cyril                ALM    ST
50        SÜTTERLIN Jasha                MOV    1:58
51        MONTAGUTI Matteo                ALM    2:06
52        ROVNY Ivan                TNK    ST
53        LANE Patrick                AUS    ST
54        BATTAGLIN Enrico                TLJ    2:47
55        VELITS Martin                EQS    ST
56        VELITS Peter                BMC    ST
57        JANSE VAN RENSBURG Reinardt                DDD    3:15
58        TCATEVITCH Aleksei                KAT    3:16
59        ALBASINI Michael                OGE    ST
60        IMPEY Daryl                OGE    ST
61        MANNION Gavin                DPC    3:24
62        PIBERNIK Luka                LAM    3:27
63        SPOKES Samuel                DPC    4:02
64        DOCKX Gert                LTS    ST
65        OLIVEIRA Nelson                MOV    ST
66        JONES Carter                TGA    ST
67        VON HOFF Steele                AUS    4:40
68        GRUZDEV Dmitriy                AST    5:00
69        HAMILTON Lucas                AUS    ST
70        LAGUTIN Sergey                KAT    ST
71        HANSEN Adam                LTS    5:12
72        ZEPUNTKE Ruben                CPT    5:17
73        MOSER Moreno                CPT    5:49
74        SUTHERLAND Rory                MOV    ST
75        VENTER Jaco                DDD    ST
76        OFFREDO Yoann                FDJ    6:54
77        BOARO Manuele                TNK    ST
78        GOGL Michael                TNK    ST
79        MORI Manuele                LAM    7:08
80        GRMAY Tsgabu Gebremaryam                LAM    7:13
81        HAYMAN Mathew                OGE    7:18
82        HENDERSON Greg                LTS    7:43
83        LE BON Johan                FDJ    7:47
84        LINDEMAN Bert-Jan                TLJ    7:56
85        VAN POPPEL Boy                TFS    8:27
86        DE MARCHI Alessandro                BMC    8:30
87        DE VREESE Laurens                AST    8:39
88        BURGHARDT Marcus                BMC    8:58
89        LOBATO DEL VALLE Juan José                MOV    9:14
90        GIACOPPO Anthony                AUS    9:16
91        SARAMOTINS Aleksejs                IAM    ST
92        KAMYSHEV Arman                AST    ST
93        HESJEDAL Ryder                TFS    ST
94        JIM Songezo                DDD    ST
95        PICHON Laurent                FDJ    9:26
96        FISCHER Murilo                FDJ    9:55
97        BETTIOL Alberto                CPT    10:16
98        BROWN Graeme                DPC    10:37
99        VALGREN ANDERSEN Michael                TNK    10:53
100        ROWE Luke                SKY    10:58
101        STANNARD Ian                SKY    11:21
102        GESCHKE Simon                TGA    11:49
103        ZURLO Federico                LAM    11:51
104        LAKE Sean                AUS    12:21
105        BOOM Lars                AST    12:28
106        ARREDONDO Julian                TFS    12:45
107        TANKINK Bram                TLJ    ST
108        BLYTHE Adam                TNK    13:01
109        BELKOV Maxim                KAT    13:16
110        DE KORT Koen                TGA    13:23
111        TJALLINGII Maarten                TLJ    ST
112        GATTO Oscar                TNK    13:26
113        VAN KEIRSBULCK Guillaume                EQS    13:48
114        SERGENT Jesse                ALM    13:54
115        RENSHAW Mark                DDD    13:57
116        MARTINELLI Davide                EQS    14:11
117        SWIFT Ben                SKY    14:40
118        REIJNEN Kiel                TFS    15:12
119        DE BACKER Bert                TGA    15:39
120        KLUGE Roger                IAM    15:49
121        EWAN Caleb                OGE    16:01
122        RIBLON Christophe                ALM    16:06
123        VAUGRENARD Benoit                FDJ    ST
124        DURBRIDGE Luke                OGE    16:29
125        NIZZOLO Giacomo                TFS    16:44
126        DE GENDT Thomas                LTS    ST
127        GOUGEARD Alexis                ALM    17:09
128        AREGGER Marcel                IAM    17:35
129        WIPPERT Wouter                CPT    18:32
130        BAGDONAS Gediminas                ALM    19:23
131        HOWARD Leigh                IAM    19:28
132        FARRAR Tyler                DDD    21:13
133        KUMP Marko                LAM    21:25
134        KEIZER Martijn                TLJ    22:44
135        JI Cheng                TGA    22:58
136        HEPBURN Michael                OGE    24:40:00
137        ISAYCHEV Vladimir                KAT    25:00:00