Foto Fabio Ferrari / LaPresse 08 03 2014 Siena ( Italia ) Sport Gara ciclistica Strade Bianche. Nella foto:Panoramiche durante la gara Photo Fabio Ferrari / lapresse 08 03 2014 Siena ( Italy ) Sport Strade Bianche Race In the picture:landscape

Już 6 marca, na pięknych trasach Toskanii, najlepsi kolarze powalczą o zwycięstwo w Strade Bianche. Nie będzie to jednak identyczny wyścig jak w poprzednich latach, bowiem organizatorzy przygotowali dla kolarzy kilka niespodzianek.

Od kilku lat, wyścig prowadzący po szutrach w okolicach Sieny, nabiera coraz większej renomy, o czym świadczyć może lista zwycięzców. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem włoskiego klasyku jest Fabian Cancellara, który dwukrotnie jako pierwszy przekraczał linię mety. Ostatnie dwa lata były natomiast dominacją zespołu Etixx – Quickstep, kiedy to triumfy święcili Michał Kwiatkowski i Zdenek Stybar.

Przyszły sezon przyniesie jednak zmiany. Przede wszystkim zmienia się miasto startowe. Od 2016 roku, Strade Bianche będzie nie tylko kończyć, ale i zaczynać się w Sienie. Jednocześnie skrócony zostanie także dystans z 200 do 176 kilometrów. Na szczęście nie ułatwi to wyścigu, bowiem kolarze nadal będą mieć do pokonania prawie 53 kilometry szutrów.

Istotne jest także włoskie otwarcie kobiecego World Tour. Panie będą musiały zmierzyć się z dystansem 121 kilometrów, z czego 22 400 metrów prowadzić będzie po białych drogach. Warto przypomnieć, że w zakończonym już sezonie 6 miejsce we Włoszech zajęła Katarzyna Niewiadoma.

 

fot. pelotoncafe.com.au