Grupa CCC Sprandi Polkowice zakończyła sezon 2015, jednak już rozpoczęła przygotowania do kolejnego. Kolarze aktualnie przechodzą szczegółowe badania, w ramach unikalnego programu monitoringu sportowo-medycznego.

Celem programu jest wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, minimalizacja ryzyka kontuzji oraz optymalizacja procesu treningowego – mówi Piotr Kosielski, lekarz grupy CCC Sprandi Polkowice.

Rozpoczynamy od specjalistycznej diagnostyki całego zespołu. Prześwietlamy dokumentację medyczną zawodników, w zasadzie od dnia ich narodzin. Wykonujemy panel badań laboratoryjnych, w skład których wchodzi morfologia, biochemia, immunologia i mikrobiologia. Robimy badania kardiologiczne, fizjoterapeutyczne, wydolnościowe oraz antropometryczne, polegające na segmentowej analizie składu masy ciała, rozkładzie masy mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej. Rozszerzamy diagnostykę tam, gdzie jest taka potrzeba i bierzemy się za leczenie lub eliminację wykrytych problemów. Wszystko po to, by zawodnicy mogli ze spokojną głową rozpocząć przygotowania do nowego sezonu, nie ciągnąc ze sobą dolegliwości, które nie pozwalały im do tej pory w pełni rozwinąć skrzydeł.

Z dostarczonej przez kolarzy dokumentacji medycznej zostaną stworzone indywidualne profile biologiczne. Kolejnym etapem będzie stałe monitorowanie wybranych parametrów laboratoryjnych, wydolnościowych oraz treningowych, testy sprawdzające i badania kontrolne w sezonie oraz profilaktyka. Całość będzie spinać elektroniczny system zarządzania drużyną. Piotr Wadecki oraz lekarze będą na bieżąco śledzili wszelkie zmiany w parametrach medycznych oraz treningowych zawodników. Dzięki temu będzie można m.in. udoskonalić proces selekcji kolarzy do poszczególnych wyścigów.

Wszystkie badania odbywają się przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, a badania wydolnościowe prowadzone są w Uczelnianym Laboratorium Ruchu i Wydolności Fizycznej Człowieka „DynamoLab” – jednym z największych i najlepszych ośrodków diagnostycznych tego typu w Europie.

W planach jest także zakup profesjonalnego mobilnego sprzętu diagnostycznego, który pozwoli na dodatkową kontrolę podczas zgrupowań i wyścigów.

Prawie wszystkie ekipy World Tour dysponują mniej lub bardziej rozbudowanym monitoringiem sportowo-medycznym. Jako przykład można podać Team Sky. Nie chcemy jednak ich naśladować, poszukujemy własnych rozwiązań i chcemy pójść do przodu o kilka kroków. To co już teraz wyróżnia nasz program to szczegółowa analiza retrospektywna, kompleksowość oraz indywidualizacja zastosowanych rozwiązań. Na wszystkie badania, wyścigi oraz trening patrzymy jak na jedną całość i analizujemy wzajemne zależności. Obecnie dopiero zaczynamy, ale w planach już jest rozbudowa programu i poszerzanie diagnostyki o kolejne specjalistyczne badania – wyjaśnia Piotr Kosielski.

Wszyscy kolarze polkowickiego zespołu powinni przejść pierwszy etap badań do końca listopada.

Źródło: CCC Sprandi Polkowice

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments