David Walsh to człowiek, który zdemaskował Lance’a Armstronga. Irlandzki dziennikarz jest czterokrotnym zdobywcą British Press Award, autorem książek, m.in. “Tajemnic L.A.: co ukrywa Lance Armstrong?” i “Oszustwa niedoskonałego”. Na podstawie tej ostatniej Stephen Frears stworzył swój najnowszy film o upadku kolarskiego geniusza – “Strategia mistrza”, w kinach od 30 października.

Dziennikarz i sportowiec poznali się podczas wywiadu w 1993 roku i od tamtego momentu ich życia oraz kariery zostały nierozerwalnie złączone. Dwadzieścia lat później Walsh napisał książkę o niewiarygodnych sukcesach Armstronga, opisując je w kontekście rosnącej w świecie sportu kultury dopingowej. To idealna historia na film fabularny – jest w niej wszystko: Lance Armstrong, motyw kłamstwa i oszukiwania w światłach reflektorów, świat zawodowego sportu i związanego z nim dopingu, który pozwala przekraczać granice.

Walsh opowiada o filmie: “Uważam, że Strategia mistrza jest bardzo dobrą adaptacją mojej książki, to film opowiedziany szczerze i z wyczuciem. John Hodge, autor scenariusza, zrobił wszystko, żeby niczego nie przeinaczyć i pozostać wiernym opowiadanej historii. Myślę, że ten film sprawi, że ludzie zaczną zastanawiać się, czy to, co widzą w telewizji, to prawdziwe sukcesy. Mam nadzieję, że ta produkcja zachęci do myślenia nad współczesnym światem. Być może także do postawienia się w sytuacji Armstronga”, dodaje dziennikarz. “Jestem natomiast pewien, że widzowie otrzymają przede wszystkim świetne kino rozrywkowe, które pozwoli im zagłębić się w świecie zawodowego kolarstwa”.

W rolę Davida Walsha, dziennikarza, podejrzewającego Armstronga o doping w momencie, gdy cały świat go oklaskiwał i trzymał za niego kciuki, w filmie wcielił się Chris O’Dowd,

“Żyjemy w czasach, w których dziennikarze nie są zbyt poważani Profesjonalni?, w wielu przypadkach całkiem słusznie?, bo nie interesuje ich prawda, lecz tworzenie kolejnych iluzji. Miło jest jednak obejrzeć film o ludziach, którzy ciągle pragną prawdy, tej dziennikarskiej i tej życiowej – i że są w stanie o nią walczyć do ostatniego tchu”, mówi aktor.

Film podejmuje ponadto bardzo ważny aspekt upadku kariery Armstronga. “Lance Armstrong jest fascynującą postacią nie dlatego, że oszukiwał, lecz ze względu na fakt, że był tak błyskotliwym manipulatorem. Zrujnował wiele karier i doprowadził ludzi do zapaści tylko po to, by być na czele. Moim zdaniem to jest właśnie niewybaczalne, a nie to, ze stosował doping”, mówi.

STRATEGIA MISTRZA W KINACH OD 30 PAŹDZIERNIKA

Reżyseria: Stephen Frears (“Tajemnica Filomeny”, “Królowa”, “Niebezpieczne związki”)

Obsada:

* Ben Foster (“Ocalony”, “Kontrabanda”, “X-Men ostatni bastion”)
* Chris O’Dowd (“Mów mi Vincent”, “Thor: mroczny świat”, “Druhny”)
* Guillaume Canet (“Nie mów nikomu”, “Niebiańska plaża”, “Niewierni”)
* Dustin Hoffman (“Poznaj moją rodzinkę”, “Rainman”- OSCAR, “Sprawa
Kramerów” – OSCAR)

Gatunek: dramat biograficznynaszosiepl patronem medialnym

Produkcja: USA 2015

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Strategia mistrza

Informacja prasowa