Dwukrotny mistrz świata, Hiszpan Abraham Olano będzie odpowiedzialny za rozwój kolarstwa w Gabonie. Były kolarz ma za zadanie m.in. przygotować kolarzy do styczniowego Tropicale Amissa Bongo.

Skąd pomysł na Abrahama Olano w Gabonie? Tamtejszy rząd rozpoczął program rozwoju kolarstwa, a pomogła w tym fundacja Alberto Contadora, która oprócz pracy z młodymi kolarzami w Hiszpanii wspiera także kolarstwo w Afryce.

“Będę tam pracować jako trener kadry narodowej oraz będę pomagać w pracy fundacji, zbierać fundusze na rowery dla zawodników i zajmować się wsparciem sportu od poziomu amatorskiego.

Pracowałem z Tolosie w Kraju Basków z tamtejszą szkółką kolarską, tej samej w której ja sam zacząłem się uczyć jazdy na rowerze. Wiem, że Fundacja Contadora także pracuje w takich samych miejscach, a te doświadczenia na pewno pomogą mi w Gabonie.”

 – opowiada Olano.

Były zwycięzca Vuelta a Espana ma za zadanie współpracować z najlepszymi amatorami w kraju, współdziałać z rządem w sprawie rozwoju infrastruktury i być odpowiedzialnym za wszelkie kwestie związane z treningiem. Miejscem w którym będzie mógł sprawdzić jak jego działania wychodzą w praktyce będzie wyścig Tropicale Amissa Bongo, jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich w Afryce, który odbywa się co roku pod koniec stycznia w Gabonie.

“Widziałem jak zorganizowany jest ten wyścig. Startują tutaj zawodnicy w barwach narodowych Gabonu, ale praktycznie nigdzie poza tym, nie wspominając o mistrzostwach świata. Zobaczymy co da się zrobić do najbliższego stycznia i kolejnej edycji Tropicale Amissa Bongo, ale jestem pełen nadziei, że nasze działania przyniosą oczekiwane efekty w późniejszym czasie.”

-podsumowuje Hiszpan.

Nie pozostaje nic innego jak tylko gorąco kibicować kolejnemu już projektowi kolarskiemu w Afryce!

Źródło: cyclingews.com

Foto: abc.es