Siódmy dzień Mistrzostw Świata w Richmond to jednocześnie drugi w którym zostaną rozegrane wyścigi ze startu wspólnego. Na starcie zobaczymy juniorów oraz elitę kobiet.

Trasa:

start wspólny

Wszystkie wyścigi ze startu wspólnego na Mistrzostwach Świata w Richmond, są rozgrywane na tej samej, szesnastokilometrowej rundzie.

Peleton ruszy na zachód z Centrum Richmond do Monument Avenue, brukowanej, historycznej alei, która została nazwana jedną z „10 Wspaniałych Ulic Ameryki”. Następnie 180-stopniowy zakręt przy monumencie Jeffersona Davisa. Kolejny kierunek to Górne Miasto i Virginia Commonwealth University.

W połowie okrążenia grupa ruszy w kierunku Shockoe Bottom i Great Shiplock Park, gdzie zaczyna się Główny Szlak Virginii. Ostry zakręt przy Rocketts Landing rozpocznie wąski, kręty 200-metrowy podjazd pod Libby Hill Park w historycznej okolicy Church Hill.

Szybki zjazd, po którym pojawią się trzy trudne, ostre zakręty prowadzi na 100-metrowy podjazd pod 23. Ulicę. Jest to stromy (20%), brukowany podjazd, po którym nastąpi powrót do Shockoe Bottom. Tam czeka 300-metrowy podjazd pod Governor Street i 680-metrowa końcowa prosta.

Juniorzy:

Mistrz Europy Alan Banaszek, Norbert Banaszek, Dawid Gieracki, Szymon Sajnok i Damian Sławek – to bez wątpienia najsilniejsza juniorska reprezentacja Polski od czasów, kiedy w tej kategorii ścigali się Michał Kwiatkowski, Łukasz Wiśniowski czy Piotr Gawroński. Liczymy na dobry występ podopiecznych trenera Waldemara Cebuli, tym bardziej, że trasa powinna pasować każdemu z “biało-czerwonych”.

Mocna jak zwykle będzie konkurencja. Groźni jak zwykle będą Niemcy, a zwłaszcza zwycięzca czasówki – Leo Appelt i Max Kanter. Amerykanie stawiają na Adriena Costę, który nie krył rozczarowania po jeździe na czas, gdzie wywalczył srebrny medal. Liderem Belgów będzie wicemistrz Europy – Stan Dewulf.

Lista startowa > tutaj

Elita kobiet:

Wyścig dnia znów dostarczy nam wielu “polskich emocji”. W wybornej formie znajdują się Katarzyna Niewiadoma, Małgorzata Jasińska oraz Anna Plichta. To właśnie te zawodniczki kreowane są na liderki naszej reprezentacji. Nasza żeńska kadra nigdy nie była jeszcze tak liczna i tak mocna, bowiem w składzie znajdują się także: Eugenia Bujak, Monika Brzeźna, Monika Żur i Katarzyna Wilkos.

Mistrzowskiego tytułu sprzed roku, będzie broniła Francuzka Pauline Ferrand-Prevot, ale aktualną “numer jeden” na świecie jest jednak Anna van der Breggen. Holenderka potwierdziła dobrą dyspozycję już w czasówce, gdzie zajęła drugie miejsce.

Imponującymi wynikami w tym roku, popisywały się też Jolien d’Hoore (Belgia) oraz Lizzie Armitstead (Wielka Brytania). Na trasie w Richmond powinny czuć się bardzo dobrze. Pamiętajmy też o Lisie Brennauer, Emmie Johansson czy reprezentantce gospodarzy – Evelyn Stevens

Lista startowa > tutaj