20 września 2015 roku – ten dzień został wyznaczony jako data inauguracji Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym. Już jutro zobaczymy jazdę drużynową na czas!

Na niedzielę organizatorzy przewidzieli dwa wyścigi – jazdę drużynową kobiet oraz mężczyzn. W obu kategoriach obowiązuje ta sama trasa o długości 38.6km i przewyższeniu 240m. Drużyny startują w sześcioosobowych składach, czas czwartego kolarza liczy się jako rezultat całej ekipy.

Tegoroczne zmagania drużyn podziwialiśmy również w Wielkich Tourach. W Giro d’Italia zwyciężyła ekipa Orica Greenedge, a w Tour de France i Vuelta a Espana BMC. Jazda drużynowa na czas została również rozegrana podczas Criterium du Dauphine, gdzie również zwyciężyli mistrzowie świata. Dwukrotni złoci medaliści tych zmagań, Etixx-Quickstep, tylko raz okazali się najlepsi w tego typu próbie – podczas Czech Cycling Tour.

U pań dotychczasowe zmagania drużyn na mistrzostwach świata zdominowała ekipa Velocio-SRAM (wcześniej Specialized-Lululemon), która trzykrotnie zwyciężyła. Po zmianie sponsora niektóre zawodniczki zmieniły barwy, co osłabiło potencjał obrończyń tytułu. Pokazała to porażka z RaboLiv podczas Pucharu Świata w Szwecji. Z drugiej strony Velocio-SRAM zdecydowanie pokonało rywalki w Energiewacht Tour – na 15km dystansie przewaga nad trzecim wtedy RaboLiv wyniosła aż 30 sekund.

W obu kategoriach wystartuje pięcioro Polaków, wszyscy z szansami na medale.

Katarzyna Niewiadoma będzie bronić barw Rabo Liv, które wydaje się być głównym faworytem do zakończenia hegemonii Velocio-SRAM. Katarzyna Pawłowska i jej Boels-Dolmans są zawsze solidne i powinny walczyć o medal z Wiggle-Honda i BTC City Ljubljana, w którym wystartuje Mistrzyni Polski w jeździe na czas – Eugenia Bujak.

W wyścigu mężczyzn obejrzymy dwóch byłych Mistrzów Polski – Michała Kwiatkowskiego i Macieja Bodnara. Kwiato (Etixx-Quickstep) będzie chciał odzyskać tytuł stracony w zeszłym roku na rzecz BMC. Z kolei Bodi (Tinkoff-Saxo) razem ze swoimi kolegami będzie chciał zaskoczyć trzech murowanych faworytów i wykorzystać wysoką formę wskakując na podium. Będą wielkie emocje!

Drużyny wyruszą z Hrabstwa Henrico, z pięknego Ogrodu Botanicznego Lewisa Gintera założonego w 1895 roku. Pierwsze kilometry poprowadzą przez historyczne północne części Richmond i skierują się do centrum.

Trasa podąża na wschód miasta drogą numer 5, która biegnie równolegle do 80-kilometrowego Głównego Szlaku Virginii. Pierwsze kilka kilometrów jest łatwych, płaskich. Później droga się zwęża, gdy wjedzie do Narodowego Parku Wojennego Richmond, historycznego pola bitwy.

Wyścig wraca do miasta przez Shockoe Bottom, następnie po ostrym prawym zakręcie na Governor Street czeka 300-metrowy podjazd. Na szczycie kolejny ostry zakręt, tym razem w lewo i lekko wspinająca się ostatnia prosta o długości 680 m.

Mapa:

mapa drużynówka

Harmonogram:

Niedziela, 20.09.2015| Jazda drużynowa na czas kobiet | 17:30 do 19:55

Niedziela, 20.09.2015| Jazda drużynowa na czas mężczyzn | 19:30 do 21:35

Plan transmisji TV > tutaj

Faworyci według naszosie.pl:

Kobiety:

  • Velocio-SRAM
  • Rabo Liv
  • Wiggle Honda

Mężczyźni:

  • BMC
  • Etixx-Quickstep
  • Orica-Greenedge

Lista startowa pań wraz z czasem startu:
VELOCIO-SRAM 18.06

1 AMIALIUSIK Alena Belarus
2 BRENNAUER Lisa Germany
3 CANUEL Karol-Ann Canada
4 GUARISCHI Barbara Italy
5 KRÖGER Mieke Germany
6 WORRACK Trixi Germany

ORICA – AIS 18.03

11 ELVIN Gracie Australia
12 GARFOOT Katrin Australia
13 ROY Sarah Australia
14 SPRATT Amanda Australia
15 STEWART Macy Australia
16 WILLIAMS Lizzie Australia

RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 18.00

21 BRAND Lucinda Netherlands
22 DE JONG Thalita Netherlands
23 GILLOW Shara Australia
24 KNETEMANN Roxane Netherlands
25 NIEWIADOMA Katarzyna Poland
26 VAN DER BREGGEN Anna Netherlands

WIGGLE HONDA 17.57

31 CORDON Audrey France
32 D’HOORE Jolien Belgium
33 EDMONDSON Annette Australia
34 FAHLIN Emilia Sweden
35 KING Danielle United Kingdom
36 LONGO BORGHINI Elisa Italy

BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 17.54

41 ARMITSTEAD Elisabeth United Kingdom
42 BLAAK Chantal Netherlands
43 MAJERUS Christine Luxembourg
44 PAWLOWSKA Katarzyna Poland
45 STEVENS Evelyn United States
46 VAN DIJK Ellen Netherlands

HITEC PRODUCTS UCK 17.51

51 BECKER Charlotte Germany
52 BJORNSRUD Miriam Norway
53 GUDERZO Tatiana Italy
54 JOHNSEN Ceclie Gotaas Norway
55 KITCHEN Lauren Australia
56 MOBERG Emilie Norway

UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM 17.48

61 BROWN Laura Canada
62 BUCHANAN Rushlee New Zealand
63 HIGGINS Cari United States
64 TAMAYO Lauren United States
65 VILLUMSEN Linda Melanie New Zealand
66 WINDER Ruth United States

OPTUM PRO CYCLING P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 17.45

71 CHARITY Amy United States
72 GLAESSER Jasmin Canada
73 KINSELLA Maura United States
74 KIRCHMANN Leah Canada
75 TETRICK Alison United States
76 WALLE Brianna United States

TIBCO – SVB 17.42

81 BRIEN Alizée Canada
82 COLLINS Emily New Zealand
83 HAMMES Kathrin Germany
84 KIESANOWSKI Joanne New Zealand
85 RYAN Kendall United States
86 STEPHENS Lauren United States

BTC CITY LJUBLJANA 17.39

91 BATAGELJ Polona Slovenia
92 BUJAK Eugenia Poland
93 LECHNER Corinna Germany
94 PAVLUKHINA Olena Azerbaijan
95 PINTAR Ursa Slovenia
96 RITTER Martina Austria

TWENTY 16 p/b SHO-AIR 17.36

101 DRAGOO Allie United States
102 DVORAK Andrea United States
103 TUCKER HALL Lauren United States
104 JACKSON Alison Canada
105 RAUCK KOMANSKI Lauren United States
106 THOMAS Leah United States

BMW P/B HAPPY TOOTH DENTAL 17.33

111 BAYER Lindsay United States
112 BERTINE Kathryn St. Kitts and Nevis
113 FARINA Robin United States
114 NALDER Breanne United States
115 ROUTLEY Shoshauna Canada
116 UEBELHART Jessica Switzerland

PEPPER PALACE PRO CYCLING P/B THE HAPPY TOOTH 17.30

121 FADER – CARAVELLA Sara United States
122 DE CRESCENZO Lauren United States
123 EMMERMAN Julie United States
124 MAYOLO PIC Tina United States
125 PHILLIPS Amy United States
126 RAIS PIERCE Amber United States

 

Lista startowa panów wraz z godziną startu:
BMC RACING TEAM 20.48

1 DENNIS Rohan Australia
2 DILLIER Silvan Switzerland
3 KUENG Stefan Switzerland
4 OSS Daniel Italy
5 PHINNEY Taylor United States
6 QUINZIATO Manuel Italy

ORICA GREENEDGE 20.45

11 BEWLEY Sam New Zealand
12 DURBRIDGE Luke Australia
13 HEPBURN Michael Australia
14 MATTHEWS Michael Australia
15 MOURIS Jens Netherlands
16 TUFT Svein Canada

ETIXX – QUICK STEP 20.42

21 BOONEN Tom Belgium
22 KWIATKOWSKI Michal Poland
23 LAMPAERT Yves Belgium
24 MARTIN Tony Germany
25 TERPSTRA Niki Netherlands
26 URAN Rigoberto Colombia

TEAM KATUSHA 20.39

31 CHERNETSKY Sergey Russia
32 KUZNETSOV Vyacheslav Russia
33 LAGUTIN Sergey Russia
34 PORSEV Alexander Russia
35 SMUKULIS Gatis Latvia
36 ZAKARIN Ilnur Russia

MOVISTAR TEAM 20.36

41 AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey Costa Rica
42 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan Spain
43 DOWSETT Alex United Kingdom
44 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon Spain
45 MALORI Adriano Italy
46 SÜTTERLIN Jasha Germany

TEAM SKY 20.33

51 KIRYIENKA Vasil Belarus
53 PATE Danny United States
53 PUCCIO Salvatore Italy
54 ROWE Luke United Kingdom
55 STANNARD Ian United Kingdom
56 VIVIANI Elia Italy

TINKOFF – SAXO 20.30

61 BOARO Manuele Italy
62 BODNAR Maciej Poland
63 JUUL JENSEN Christopher Denmark
64 ROGERS Michael Australia
65 SAGAN Peter Slovakia
66 VALGREN ANDERSEN Michael Denmark

ASTANA PRO TEAM 20.27

71 BOOM Lars Netherlands
72 FUGLSANG Jakob Denmark
73 GRIVKO Andriy Ukraine
74 KANGERT Tanel Estonia
75 LUTSENKO Alexey Kazahkstan
76 SANCHEZ GIL Luis Leon Spain

LOTTO – SOUDAL 20.24

81 BAK Lars Ytting Denmark
82 BENOOT Tiesj Belgium
83 GALLOPIN Tony France
84 HENDERSON Gregory New Zealand
85 ROELANDTS Jurgen Belgium
86 WELLENS Tim Belgium

TEAM GIANT-ALPECIN 20.21

91 ARNDT Nikias Germany
92 DUMOULIN Tom Netherlands
93 HAGA Chad United States
94 LUDVIGSSON Tobias Sweden
95 PREIDLER Georg Austria
96 SINKELDAM Ramon Netherlands

AG2R LA MONDIALE 20.18

101 BAGDONAS Gediminas Lithuania
102 GAUDIN Damien France
103 GRETSCH Patrick Germany
104 HOULE Hugo Canada
105 RIBLON Christophe France
106 VAN SUMMEREN Johan Belgium

LAMPRE – MERIDA 20.15

111 CATTANEO Mattia Italy
112 FARIA DA COSTA Rui Alberto Portugal
113 PIBERNIK Luka Slovenia
114 PLAZA MOLINA Ruben Spain
115 POLANC Jan Slovenia
116 SANTOS SIMOES OLIVEIRA Nelson Filipe Portugal

TREK FACTORY RACING 20.12

121 COLEDAN Marco Italy
122 DEVOLDER Stijn Belgium
123 FELLINE Fabio Italy
124 IRIZAR ARANBURU Markel Spain
125 SERGENT Jesse New Zealand
126 ZOIDL Riccardo Austria

TEAM LOTTO NL – JUMBO 20.09

131 GESINK Robert Netherlands
132 KELDERMAN Wilco Netherlands
133 LEEZER Tom Netherlands
134 TJALLINGII Maarten Netherlands
135 VAN EMDEN Jos Netherlands
136 VANMARCKE Sep Belgium

FDJ 20.06

141 DEMARE Arnaud France
142 GENIEZ Alexandre France
143 LADAGNOUS Matthieu France
144 LE BON Johan France
145 MORABITO Steve Switzerland
146 ROY Jérémy France

TEAM CANNONDALE – GARMIN 20.03

151 KOREN Kristjan Slovenia
152 LANGEVELD Sebastian Netherlands
153 MARANGONI Alan Italy
154 MOSER Moreno Italy
155 NAVARDAUSKAS Ramunas Lithuania
156 VAN BAARLE Dylan Netherlands

IAM CYCLING 20.00

161 BRANDLE Matthias Austria
162 CLEMENT Stef Netherlands
163 COPPEL Jerome France
164 HOLLENSTEIN Reto Switzerland
165 PANTANO GOMEZ Jarlinson Colombia
166 SARAMOTINS Aleksejs Latvia

TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 19.57

171 CAMPENAERTS Victor Belgium
172 JACOBS Pieter Belgium
173 NAESEN Oliver Belgium
174 STEELS Stijn Belgium
175 VANOVERBERGHE Arthur Belgium
176 WALLAYS Jelle Belgium

UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 19.54

181 ALZATE ESCOBAR Carlos Eduardo Colombia
182 HEGYVARY Adrian United States
183 MENZIES Karl Australia
184 MURPHY John United States
185 REIJNEN Kiel United States
186 WHITE Bradley United States

OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 19.51

191 ANDERSON Ryan Canada
192 ANTHONY Jesse United States
193 BOIVIN Guillaume Canada
194 SOLADAY Thomas United States
195 ZIRBEL Tom United States
196 ZWIZANSKI Scott United States

HINCAPIE RACING TEAM 19.48

201 BRENNAN Mac United States
202 CLARK Oscar United States
203 FLAKSIS Andzs Latvia
204 MAGNER Tyler United States
205 SKUJINS Toms Latvia
206 SMITH Dion New Zealand

VINO 4EVER 19.45

211 ASTAFYEV Stepan Kazahkstan
212 BIZHIGITOV Zhandos Kazahkstan
213 GIDICH Yevgeniy Kazahkstan
214 LUKYANOV Dmitriy Kazahkstan
215 SHUSHEMOIN Alexandre Kazahkstan
216 ZEMLYAKOV Oleg Kazahkstan

JAMIS – HAGENS BERMAN 19.42

221 HAEDO Lucas Sebastian Argentina
222 JARAMILLO DIEZ Daniel Alexander Colombia
223 LEECE Stephen United States
224 MILLER Carson United States
225 ROMERO AMARAN Luis Cuba
226 WILLIAMS David United States

JELLY BELLY P/B MAXXIS 19.39

231 BRAICO Alexandr Moldavia
232 MANNION Gavin United States
233 MORTON Lachlan David Australia
234 RODRIGUEZ Fred United States
235 SHELDON Taylor United States
236 TANOVITCHII Nicolae Moldavia

ASTELLAS CYCLING TEAM 19.36

241 BROWN Cortlan United States
242 FEEHERY Brandon United States
243 GARDNER Dan United Kingdom
244 JENKINS Max United States
245 SITLER Jacob United States
246 SILVERBERG Jake United States

LUPUS RACING TEAM 19.33

251 JEANNES Matthieu France
252 MURPHY Evan United States
253 MURPHY Kyle United States
254 OLHEISER Mike United States
255 STONE Mike United States
256 VAUBOURZEIX Thomas France

CHAMPION SYSTEM – STAN’S NOTUBES 19.30

261 CASSIN Charles United States
262 CHRISTOPHER Drew United States
263 CLEMENCE Andrew United States
264 GOMEZ Bryan Colombia
265 KORUS Max United States
266 SIMPSON George United States

 

Foto: BMC Racing