Jens Debusschere (Lotto Soudal) wygrał 55. edycję Grand Prix de Wallonie. Drugi był Jan Bakelants (Ag2r La Mondiale), a trzeci Christophe Laporte (Cofidis).

55. edycja belgijskiego klasyku liczyła 198 kilometrów, a kończyła się już tradycyjnie podjazdem pod cytadelę w Namur. Wśród startujących było dwóch Polaków: Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski (obaj Etixx – Quick Step).

wallonieW ucieczkę dnia zabrali się: Benoit Jarrier (Bretagne-Séché Environnement), Dieter Bouvry (Roubaix – Lille Métropole), Christophe Prémont (Verandas Willems), Thomas Wertz (Wallonie-Bruxelles) i Kevin Van Melsen (Wanty – Groupe Gobert). Ich najwyższa przewaga oscylowała wokół 4 minut.

Na mokrej nawierzchni doszło niestety do kilku kraks, które bardzo uszczupliły dużą grupę.48 kilometrów przed metą ucieczka przeszła do historii.Także kolejna akcja została szybko skasowana.

Kolejne ataki spowodowały, że peleton bardzo się rozciągnął. 10 kilometrów przed metą na czele było dziewięciu zawodników: Bakelants (AG2R), Pinot, Vichot (FDJ), Debusschere, Vanendert (Lotto-Soudal), Bonnamour (Bretagne- Séhcé), Laporte, Molard (Cofidis), Bille (Verandas Willes). Grupka dobrze ze sobą współpracowała i finałowy podjazd rozpoczęła ze sporą przewagą nad kolejnymi zawodnikami.

Na ostatnim kilometrze zaatakował Jens Debusschere. W grupce nikt nie zareagował i mistrz Belgii z 2014 roku pojechał pewnie po piękne zwycięstwo. Drugi finiszował Jan Bakelants (Ag2r La Mondiale), a trzeci Christophe Laporte (Cofidis).

Wyniki:

1. DEBUSSCHERE Jens LOTTO SOUDAL les 198,2 km en 4h57’37” (moy. 39.96 km/h)
2. BAKELANTS Jan AG2R LA MONDIALE 00:06
3. LAPORTE Christophe COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:07
4. BILLE Gaëtan VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 00:07
5. VANENDERT Jelle LOTTO SOUDAL 00:08
6. PINOT Thibaut FDJ 00:10
7. VICHOT Arthur FDJ 00:12
8. BONNAMOUR Franck * BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:12
9. MOLARD Rudy COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:26
10. BAUGNIES Jérôme WANTY – GROUPE GOBERT 00:43
11. DE BIE Sean LOTTO SOUDAL 00:43
12. DE TIER Floris TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:43
13. SCHÄR Michael BMC RACING TEAM 00:43
14. PARDINI Olivier VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 00:43
15. ISTA Kevyn WALLONIE – BRUXELLES 00:43
16. PIRES Bruno TINKOFF – SAXO 00:46
17. TURGIS Anthony * COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:46
18. GOLAS Michal ETIXX – QUICK STEP 00:46
19. VERVAEKE Louis * LOTTO SOUDAL 00:49
20. SPRENGERS Thomas TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:52
21. DERNIES Tom WALLONIE – BRUXELLES 00:52
22. DE PLUS Laurens * EQUIPE NATIONALE BELGE 00:54
23. LIGTHART Pim LOTTO SOUDAL 01:04
24. LEDANOIS Kévin * BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 01:07
25. SENNI Manuel BMC RACING TEAM 01:21
26. GOGL Michael * TINKOFF – SAXO 01:35
27. VACHON Florian BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 01:35
28. BACKAERT Frederik WANTY – GROUPE GOBERT 01:41
29. ZABEL Rick * BMC RACING TEAM 01:58
30. DEGREVE Martijn * TEAM 3M 02:04
31. PLANCKAERT Emiel * EQUIPE NATIONALE BELGE 02:04
32. GERTS Floris BMC RACING TEAM 02:04
33. DE GENDT Aime * EQUIPE NATIONALE BELGE 02:06
34. DECLERCQ Tim TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 03:35
35. VAN GESTEL Dries * LOTTO SOUDAL 03:35
36. VEREECKEN Nicolas TEAM 3M 03:35
37. FRANKINY Kilian * BMC RACING TEAM 03:35
38. MERTZ Nicolas * T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 03:35
39. VANTOMME Maxime ROUBAIX LILLE METROPOLE 03:36
40. WISNIOWSKI Lukasz ETIXX – QUICK STEP 03:49
41. GERARD Arnaud BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 04:45
42. MOUREY Francis FDJ 04:45
43. BERNARD Julien TREK FACTORY RACING 04:52
44. BOSMANS Tom * EQUIPE NATIONALE BELGE 05:05
45. PEYSKENS Dimitri TEAM 3M 05:05
46. FARAZIJN Maxime * EQUIPE NATIONALE BELGE 05:09
47. DECLERCQ Benjamin * EQUIPE NATIONALE BELGE 05:09
48. LOY Antoine * COLOR CODE – AQUALITY PROTECT 05:09
49. JANSSENS Jimmy TEAM 3M 05:09
50. VLIEGEN Loic * BMC RACING TEAM 05:11
51. LELEU Antoine * VERANCLASSIC – EKOI 06:15
52. DE LA CRUZ ETIXX – QUICK STEP 06:58
53. DIDIER Antoine T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 07:38
54. CARABIN Sebastien T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 07:51
55. CALLEEUW Joeri VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 08:21
56. JULES Justin VERANCLASSIC – EKOI 08:21
57. SILVESTRE Fabio TREK FACTORY RACING 08:21
58. VEUCHELEN Frederik WANTY – GROUPE GOBERT 08:21
59. KOLÁR Michal TINKOFF – SAXO 08:21
60. HELVEN Sander TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 08:21
61. VAN HOECKE Gijs TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 08:21
62. BREEN Vegard LOTTO SOUDAL 08:21
63. VANSPEYBROUCK Pieter TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 08:21
64. WALLAYS Jens TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 08:21
65. LEVEAU Jérémy ROUBAIX LILLE METROPOLE 08:21
66. CARUSO Damiano BMC RACING TEAM 08:21
67. DE BONDT Dries VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 08:21
68. PETROV Evgeny TINKOFF – SAXO 08:21
69. KOWALSKI Rudy ROUBAIX LILLE METROPOLE 08:21
70. DAMUSEAU Thomas ROUBAIX LILLE METROPOLE 08:21
71. VANENDERT Dennis LOTTO SOUDAL 08:21
72. DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE 08:21
73. DELFOSSE Florent * COLOR CODE – AQUALITY PROTECT 08:21
74. MYNGHEER Daan * VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 08:21
75. DEMOITIE Antoine WALLONIE – BRUXELLES 08:21
76. DE WINTER Ludwig WALLONIE – BRUXELLES 08:21
77. BIDEAU Jean-Marc BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 08:21
78. CHEVALIER Olivier WALLONIE – BRUXELLES 08:21
79. HABEAUX Gregory WALLONIE – BRUXELLES 08:21
80. DIDIER Laurent TREK FACTORY RACING 09:26
81. DENZ Nico * AG2R LA MONDIALE 10:54
82. KAISE Julien * COLOR CODE – AQUALITY PROTECT 10:54
83. PICOUX Maximilien * COLOR CODE – AQUALITY PROTECT 10:54
84. FEILLU Romain BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 10:54
85. PREMONT Christophe VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 10:54
86. FOURNIER Marc * FDJ 10:54
87. WERTZ Thomas WALLONIE – BRUXELLES 10:54
88. VAN MELSEN Kevin WANTY – GROUPE GOBERT 10:54
89. SABATINI Fabio ETIXX – QUICK STEP 10:54
90. SENECHAL Florian * COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 10:54
91. EDET Nicolas COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 10:54
92. VAN ZUMMEREN Stef VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 10:54
93. BIDARD François AG2R LA MONDIALE 10:54
94. LABORIE Christophe BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 10:54
95. ROOZE DE ROOZE Niels VERANCLASSIC – EKOI 10:54
96. JARRIER Benoit BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 10:54
97. MERTZ Remy * COLOR CODE – AQUALITY PROTECT 10:54
98. VAN BREUSSEGEM Elias VERANDAS WILLEMS CYCLING TEAM 11:13
99. HAAG Guillaume T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 11:39
100. DE TROYER Tim WANTY – GROUPE GOBERT 11:45

 

 

Foto: Jozef Cooreman