Francuz Elie Gesbert pokonał rywali na trasie przedostatniego etapu Tour de l’Avenir. Nowym liderem został Hiszpan Marc Soler.

Szósty etap młodzieżowego Tour de France prowadził z Bourg-Saint-Maurice do Saint-Michel-de-Maurienne i liczył 128 kilometrów. W połowie dystansu czekała na nich nie lada przeszkoda, czyli podjazd pod Col de la Madeleine (24,8 km długości; 6,1 % średniego nachylenia). Ta przełęcz była wielokrotnie areną zmagań “dorosłej” Wielkiej Pętli.

avenir 6 etap

Podjazd pod Col de la Madeleine wykorzystał na atak Francuz Elie Gesbert. Za nim kręcił Kolumbijczyk Daniel Martinez, a potem grupka faworytów w składzie: Sebastian Henao, German Chavez (obaj Kolumbia), Aleksey Rybalkin, Ildar Arslanov (obaj Rosja), Laurens De Plus (Belgia), Guillaume Martin (Francja), Ruben Guerreiro (Portugalia), Alex Peters (Wielka Brytania), Sindre Lunke (Norwegia), Benjamin Brkic, Gregor Muhlberger (obaj Austria), Simone Petilli, Giulio Ciccione (obaj Włochy), Marc Soler (Hiszpania) i Anatoliy Budyak (Ukraina).

Szczyt przełęczy jako pierwszy przejechał Francuz, 50 sekund tracił do niego Kolumbijczyk i ponad 2 minuty grupka lidera wyścigu. Na zjeździe do grupy lidera dojechało kilku zawodników, a byli to między innymi: Jack Haig (Australia), Laurens De Plus (Belgia), Maximilian Schaschmann (Niemcy) i Edward Ravasi (Włochy).

Gesbert nie zwalniał tempa i na 16 kilometrów przed metą wyprzedzał o ponad dwie minuty Marca Solera (Hiszpania) i Laurensa De Plus (Belgia). Kolejne 20 sekund tracili Sebastian Henao (Kolumbia) i Alex Skaarseth (Nowegia). Grupka z liderem traciła 3 minuty i 30 sekund.

Podjazd pod Col de Beau Plan bardzo podzielił grupkę z liderem. Gesbert zameldował się na szczycie jako pierwszy i miał tylko 10 kilometrów zjazdów do mety.

Francuz Gesbert nie dał się już dogonić i zwyciężył na dzisiejszym etapie. To była piękna, ponad 80 kilometrowa akcja tego zawodnika. Młody kolarz pięknie powrócił po przykrym upadku tydzień wcześniej na trasie  Tour de l’Ain.

Drugi był Hiszpan Marc Soler, który został nowym liderem wyścigu. Trzeci finiszował Laurens de Plus (Belgia).

Wyniki szóstego etapu:

1 Elie GESBERT France 03:34:05
2 Marc SOLER GIMENEZ Espagne 00:00:40
3 Laurens DE PLUS Belgique 00:00:42
4 Jack HAIG AUSTRALIE 00:01:07
5 Sindre LUNKE NORVEGE 00:01:07
6 Matvey MAMYKIN RUSSIE 00:01:55
7 Anders SKAARSETH NORVEGE 00:02:00
8 Giulio CICCONE Italie 00:02:02
9 Simone PETILLI Italie 00:02:02
10 Sebastian HENAO COLOMBIE 00:02:26
11 Sam OOMEN PAYS-BAS 00:02:28
12 Anatoliy BUDYAK UKRAINE 00:02:29
13 Ruben GUERREIRO Portugal 00:02:26
14 Johannes WEBER Allemagne 00:03:44
15 Domen NOVAK SLOVENIE 00:03:46
16 Guillaume MARTIN France 00:03:52
17 Maximilian SCHACHMANN Allemagne 00:03:57
18 Anass AIT EL ABDIA CENTRE MONDIAL DU CYCLISME 00:05:40
19 Odd Christian EIKING NORVEGE 00:06:04
20 Ildar ARSLANOV RUSSIE 00:06:04
21 Patrick OLESEN DANEMARK 00:06:06
22 Nikolay CHERKASOV RUSSIE 00:06:06
23 Aleksey RIBALKIN RUSSIE 00:06:06
24 Rui CARVALHO Portugal 00:06:17
25 Caio GODOY ORMENESE CENTRE MONDIAL DU CYCLISME 00:06:17
26 Daniel MARTINEZ COLOMBIE 00:06:20
27 Benjamin DECLERCQ Belgique 00:07:34
28 Nicholas SCHULTZ AUSTRALIE 00:08:39
29 Martijn TUSVELD PAYS-BAS 00:09:58
30 Benjamin BRKIC Autriche 00:10:02
31 Gregor MÜHLBERGER Autriche 00:10:02
32 Edward RAVASI Italie 00:10:02
33 Mads Würtz SCHMIDT DANEMARK 00:12:05
34 Koen BOUWMAN PAYS-BAS 00:12:20
35 Patryk STOSZ POLOGNE 00:12:43
36 Cristian RODRIGUEZ MARTIN Espagne 00:12:49
37 Sebastian SCHÖNBERGER Autriche 00:15:09
38 Jonas Gregaard WILSLY DANEMARK 00:15:28
39 Joao RODRIGUES Portugal 00:15:42
40 Fabien GRELLIER France 00:15:45
41 Aldemar REYES COLOMBIE 00:17:37
42 Josten VAIDEM ESTONIE 00:17:37
43 Patrick MÜLLER SUISSE 00:18:37
44 Dries VAN GESTEL Belgique 00:18:37
45 Nuno MATOS Portugal 00:18:37
46 William BARTA ETATS UNIS 00:18:39
47 Lennard KÄMNA Allemagne 00:18:41
48 Jakub KACZMAREK POLOGNE 00:18:41
49 Arkadiusz OWSIAN POLOGNE 00:18:41
50 Artem NYCH RUSSIE 00:18:49
51 Alex PETERS Grande-Bretagne 00:19:13
52 Gian FRIESECKE SUISSE 00:19:45
53 German CHAVES COLOMBIE 00:20:00
54 Luis GOMES Portugal 00:21:13
55 Mark PADUN UKRAINE 00:21:13
56 Léo VINCENT France 00:21:13
57 Imanol ESTEVEZ SALAS Espagne 00:23:03
58 Julien AMEZQUETA MORENO Espagne 00:23:03
59 Dennis PAULUS Autriche 00:23:03
60 Aimé DE GENT Belgique 00:23:09
61 Stan GODRIE PAYS-BAS 00:25:36
62 Jan DIETEREN Allemagne 00:25:36
63 Tobias KNAUP Allemagne 00:25:36
64 César MARTINGIL Portugal 00:25:36
65 Eneko LIZARRALDE DELGADO Espagne 00:25:36
66 Dylan PAGE SUISSE 00:25:36
67 Jonas KOCH Allemagne 00:25:36
68 Fernando BARCELO ARAGON Espagne 00:25:36
69 David PER SLOVENIE 00:25:36
70 Rok KOROSEC SLOVENIE 00:25:36
71 Fabian LIENHARD SUISSE 00:25:36
72 Gabriel CULLAIGH Grande-Bretagne 00:25:36
73 Daniel LEHNER Autriche 00:25:36
74 Marko PAVLIC SLOVENIE 00:25:36
75 Gasper KATRASNIK SLOVENIE 00:25:36
76 Thery SCHIR SUISSE 00:25:36
77 Oliviero TROIA Italie 00:25:36
78 Fritdjaf ROINAS NORVEGE 00:25:36
79 Marlen ZMORKA UKRAINE 00:25:36
80 Nathan VAN HOOYDONCK Belgique 00:25:36
81 Daniel HOELGAARD NORVEGE 00:25:36
82 Colin JOYCE ETATS UNIS 00:25:43
83 Simone CONSONNI Italie 00:26:15
84 Patryk ZLOTOWICZ POLOGNE 00:29:43
85 Denis ZHUYKOV RUSSIE 00:32:32

Klasyfikacja generalna po szóstym etapie:

1 Marc SOLER GIMENEZ Espagne 21:56:33
2 Laurens DE PLUS Belgique 00:01:01
3 Jack HAIG AUSTRALIE 00:01:21
4 Sindre LUNKE NORVEGE 00:01:30
5 Simone PETILLI Italie 00:01:44
6 Giulio CICCONE Italie 00:02:17
7 Sam OOMEN PAYS-BAS 00:02:35
8 Guillaume MARTIN France 00:02:39
9 Sebastian HENAO COLOMBIE 00:02:41
10 Ruben GUERREIRO Portugal 00:02:45
11 Matvey MAMYKIN RUSSIE 00:03:02
12 Anders SKAARSETH NORVEGE 00:03:27
13 Ildar ARSLANOV RUSSIE 00:06:11
14 Daniel MARTINEZ COLOMBIE 00:06:39
15 Domen NOVAK SLOVENIE 00:06:41
16 Johannes WEBER Allemagne 00:07:30
17 Odd Christian EIKING NORVEGE 00:07:35
18 Anatoliy BUDYAK UKRAINE 00:08:07
19 Aleksey RIBALKIN RUSSIE 00:08:30
20 Gregor MÜHLBERGER Autriche 00:08:46
21 Caio GODOY ORMENESE CENTRE MONDIAL DU CYCLISME 00:10:12
22 Edward RAVASI Italie 00:10:18
23 Maximilian SCHACHMANN Allemagne 00:10:34
24 Patrick OLESEN DANEMARK 00:13:47
25 Rui CARVALHO Portugal 00:14:58
26 Elie GESBERT France 00:15:10
27 Anass AIT EL ABDIA CENTRE MONDIAL DU CYCLISME 00:17:13
28 Nikolay CHERKASOV RUSSIE 00:17:24
29 Lennard KÄMNA Allemagne 00:21:18
30 Artem NYCH RUSSIE 00:22:03
31 Martijn TUSVELD PAYS-BAS 00:22:34
32 Cristian RODRIGUEZ MARTIN Espagne 00:22:55
33 Alex PETERS Grande-Bretagne 00:23:13
34 Patryk STOSZ POLOGNE 00:24:41
35 German CHAVES COLOMBIE 00:24:43
36 Koen BOUWMAN PAYS-BAS 00:24:52
37 Joao RODRIGUES Portugal 00:25:20
38 Léo VINCENT France 00:26:02
39 Mads Würtz SCHMIDT DANEMARK 00:26:24
40 Sebastian SCHÖNBERGER Autriche 00:26:40
41 Nuno MATOS Portugal 00:28:13
42 Benjamin DECLERCQ Belgique 00:33:14
43 Aldemar REYES COLOMBIE 00:33:34
44 Fabien GRELLIER France 00:34:02
45 Patrick MÜLLER SUISSE 00:34:51
46 Imanol ESTEVEZ SALAS Espagne 00:35:27
47 Mark PADUN UKRAINE 00:35:32
48 Benjamin BRKIC Autriche 00:35:42
49 Julien AMEZQUETA MORENO Espagne 00:36:45
50 William BARTA ETATS UNIS 00:37:22
51 Nicholas SCHULTZ AUSTRALIE 00:38:38
52 Jonas Gregaard WILSLY DANEMARK 00:39:30
53 Jakub KACZMAREK POLOGNE 00:40:13
54 Dries VAN GESTEL Belgique 00:42:01
55 Josten VAIDEM ESTONIE 00:43:33
56 Daniel LEHNER Autriche 00:45:01
57 Arkadiusz OWSIAN POLOGNE 00:46:36
58 Dennis PAULUS Autriche 00:47:00
59 Nathan VAN HOOYDONCK Belgique 00:47:19
60 Jonas KOCH Allemagne 00:49:03
61 Thery SCHIR SUISSE 00:49:14
62 Aimé DE GENT Belgique 00:49:15
63 Gian FRIESECKE SUISSE 00:49:41
64 Fabian LIENHARD SUISSE 00:51:53
65 Jan DIETEREN Allemagne 00:52:06
66 Rok KOROSEC SLOVENIE 00:52:26
67 Denis ZHUYKOV RUSSIE 00:53:38
68 Luis GOMES Portugal 00:54:51
69 Fernando BARCELO ARAGON Espagne 00:54:56
70 Colin JOYCE ETATS UNIS 00:55:42
71 Simone CONSONNI Italie 00:56:12
72 Fritdjaf ROINAS NORVEGE 00:57:58
73 Oliviero TROIA Italie 00:59:21
74 Gabriel CULLAIGH Grande-Bretagne 00:59:54
75 Marlen ZMORKA UKRAINE 01:00:22
76 Stan GODRIE PAYS-BAS 01:00:42
77 Gasper KATRASNIK SLOVENIE 01:00:55
78 Daniel HOELGAARD NORVEGE 01:01:09
79 Dylan PAGE SUISSE 01:01:31
80 Marko PAVLIC SLOVENIE 01:02:01
81 Tobias KNAUP Allemagne 01:03:35
82 David PER SLOVENIE 01:03:54
83 Eneko LIZARRALDE DELGADO Espagne 01:04:40
84 César MARTINGIL Portugal 01:05:15
85 Patryk ZLOTOWICZ POLOGNE 01:24:47