Matteo Trentin (Etixx – Quick Step) wygrał ostatni etap Tour du Poitou Charentes. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Tony Martin (Etixx – Quick Step).

Prawie 198 kilometrów mieli dziś do pokonania kolarze na ostatnim etapie francuskiego wyścigu.Na odcinku z Gourge do Poitiers czekały na nich cztery oznaczone podjazdy.

Od samego początku na czele kręciła szóstka zawodników: Alexandre Blain (Team Marseille 13-KTM),Thomas Boudat (Team Europcar), Clément Venturini (Cofidis), Frédéric Brun (Bretagne-Séché Environnement), Romain Combaud (Armee de Terre) i Ludwig De Winter (Wallonie-Bruxelles).

Harcownicy między sobą rozdzielali punkty na górskich i lotnych premiach. Peleton prowadzony głównie przez Etixx – Quick Step kontrolował sytuację. Najdłużej na czele utrzymali się Brun i De Winter. Ta dwójka została doścignięta przez duża grupę na sześć kilometrów przed metą.

1500 metrów przed metą zaatakował Anthony Turgis (Cofidis), ale jego atak został szybko skasowany. Finiszowy sprint wygrał Matteo Trentin (Etixx – Quick Step). Drugi był Bryan Coquard (Europcar), a trzeci Adrien Petit (Cofidis).

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Tony Martin (Etixx – Quick Step).

Wyniki piątego etapu:

1 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP en 4h46’58”
2 * Bryan COQUARD TEAM EUROPCAR 00:00
3 Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00
4 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:00
5 * Marc SARREAU FDJ 00:00
6 * Daniel MCLAY BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:00
7 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 00:00
8 * Rudy BARBIER ROUBAIX LILLE METROPOLE 00:00
9 Matthieu LADAGNOUS FDJ 00:00
10 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS MOVISTAR TEAM 00:00
11 Roy JANS WANTY – GROUPE GOBERT 00:00
12 * Jasha SÜTTERLIN MOVISTAR TEAM 00:00
13 Wouter POELS TEAM SKY 00:00
14 Evaldas SISKEVICIUS TEAM MARSEILLE 13 KTM 00:00
15 Romain FEILLU BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:00
16 Benoît SINNER ARMEE DE TERRE 00:00
17 * Karel HNIK CULT ENERGY PRO CYCLING 00:00
18 Antoine DEMOITIE WALLONIE – BRUXELLES 00:00
19 * Anthony MALDONADO AUBER 93 00:00
20 Steven TRONET AUBER 93 00:00
21 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING 00:00
22 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:00
23 Tony MARTIN ETIXX – QUICK STEP 00:00
24 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 00:00
25 Guillaume LEVARLET AUBER 93 00:00
26 * Christophe LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00
27 * Pierre-Roger LATOUR AG2R LA MONDIALE 00:00
28 * Petr VAKOC ETIXX – QUICK STEP 00:00
29 Paul MARTENS TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:00
30 Simone PONZI SOUTHEAST 00:00
31 * Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN MTN – QHUBEKA 00:00
32 Adriano MALORI MOVISTAR TEAM 00:00
33 Alo JAKIN AUBER 93 00:00
34 * Yoann PAILLOT TEAM MARSEILLE 13 KTM 00:00
35 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 00:00
36 Johan LE BON FDJ 00:00
37 Twan CASTELIJNS TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:00
38 Arnaud GERARD BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:00
39 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 00:00
40 Philip DEIGNAN TEAM SKY 00:00
41 * Luca WACKERMANN SOUTHEAST 00:00
42 * Nicholas DOUGALL MTN – QHUBEKA 00:00
43 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 00:00
44 Pierre GOUAULT AUBER 93 00:00
45 Benoit JARRIER BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:00
46 * Eduardo SEPULVEDA BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:00
47 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM 00:00
48 Michael VAN STAEYEN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00
49 Arthur VICHOT FDJ 00:00
50 Enrique SANZ MOVISTAR TEAM 00:00
51 * Xabier SAN SEBASTIAN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00
52 * Clement SAINT MARTIN TEAM MARSEILLE 13 KTM 00:00
53 * Nick VAN DER LIJKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:00
54 Alexis BODIOT ARMEE DE TERRE 00:18
55 Yohann GENE TEAM EUROPCAR 00:24
56 Alexandre PICHOT TEAM EUROPCAR 00:24
57 * Félix POUILLY ROUBAIX LILLE METROPOLE 00:24
58 Yauheni HUTAROVICH BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:24
59 Angelo TULIK TEAM EUROPCAR 00:28
60 Ignatas KONOVALOVAS TEAM MARSEILLE 13 KTM 00:31
61 Francesco GAVAZZI SOUTHEAST 00:31
62 Sébastien CHAVANEL FDJ 00:41
63 * Antoine WARNIER WALLONIE – BRUXELLES 00:48
64 * Samuele CONTI SOUTHEAST 00:52
65 Giovanni BERNAUDEAU TEAM EUROPCAR 00:52
66 * Thomas WERTZ WALLONIE – BRUXELLES 00:52
67 * Jimmy RAIBAUD ARMEE DE TERRE 00:52
68 * Anthony TURGIS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:59
69 Kevin ISTA WALLONIE – BRUXELLES 01:12
70 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 01:34
71 * Kevin LEBRETON ARMEE DE TERRE 01:34
72 * Maxime DANIEL AG2R LA MONDIALE 01:34
73 Adrien NIYONSHUTI MTN – QHUBEKA 01:34
74 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 01:34
75 Jonathan DUFRASNE WALLONIE – BRUXELLES 02:03
76 * Loic PESTIAUX WALLONIE – BRUXELLES 02:03
77 Xabier ZANDIO ECHAIDE TEAM SKY 02:03
78 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM 02:03
79 * Michaël SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING 02:03
80 * Quentin PACHER ARMEE DE TERRE 02:03
81 * Martin LAAS TEAM MARSEILLE 13 KTM 02:27
82 Jan GHYSELINCK WANTY – GROUPE GOBERT 02:33
83 Patrick GRETSCH AG2R LA MONDIALE 02:33
84 Alexandre BLAIN TEAM MARSEILLE 13 KTM 02:33
85 Julien VERMOTE ETIXX – QUICK STEP 02:33
86 Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 02:33
87 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 02:33
88 César BIHEL AUBER 93 02:33
89 Frédéric BRUN BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 02:33
90 Gert JOEAAR COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 02:33
91 * Andrea FEDI SOUTHEAST 02:37

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Tony MARTIN ETIXX – QUICK STEP en 16h48’46”
2 Adriano MALORI MOVISTAR TEAM 00:37
3 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS MOVISTAR TEAM 00:38
4 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:40
5 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING 00:45
6 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 01:06
7 * Petr VAKOC ETIXX – QUICK STEP 01:07
8 Wouter POELS TEAM SKY 01:18
9 Johan LE BON FDJ 01:29
10 Paul MARTENS TEAM LOTTO NL – JUMBO 01:29
11 Matthieu LADAGNOUS FDJ 01:35
12 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 01:36
13 * Pierre-Roger LATOUR AG2R LA MONDIALE 01:38
14 * Jasha SÜTTERLIN MOVISTAR TEAM 01:39
15 * Yoann PAILLOT TEAM MARSEILLE 13 KTM 01:54
16 Arnaud GERARD BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 01:56
17 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 01:56
18 * Nicholas DOUGALL MTN – QHUBEKA 01:57
19 Twan CASTELIJNS TEAM LOTTO NL – JUMBO 01:58
20 * Eduardo SEPULVEDA BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 02:10
21 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP 02:12
22 * Nick VAN DER LIJKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 02:18
23 Roy JANS WANTY – GROUPE GOBERT 02:39
24 * Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN MTN – QHUBEKA 02:46
25 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 02:50
26 Ignatas KONOVALOVAS TEAM MARSEILLE 13 KTM 03:01
27 Benoît SINNER ARMEE DE TERRE 03:14
28 * Marc SARREAU FDJ 03:21
29 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 03:21
30 * Bryan COQUARD TEAM EUROPCAR 03:25
31 Angelo TULIK TEAM EUROPCAR 03:26
32 Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 03:28
33 * Antoine WARNIER WALLONIE – BRUXELLES 03:28
34 Kevin ISTA WALLONIE – BRUXELLES 03:33
35 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 03:53
36 * Anthony TURGIS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 03:58
37 Yauheni HUTAROVICH BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 04:09
38 * Maxime DANIEL AG2R LA MONDIALE 04:10
39 Pierre GOUAULT AUBER 93 04:15
40 Alexandre PICHOT TEAM EUROPCAR 04:18
41 Julien VERMOTE ETIXX – QUICK STEP 04:28
42 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 04:33
43 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM 04:35
44 Romain FEILLU BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 04:39
45 Guillaume LEVARLET AUBER 93 04:45
46 Alexis BODIOT ARMEE DE TERRE 04:51
47 Danny PATE TEAM SKY 04:57
48 Philip DEIGNAN TEAM SKY 05:05
49 Jan GHYSELINCK WANTY – GROUPE GOBERT 05:07
50 Michael VAN STAEYEN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 05:10
51 Sébastien CHAVANEL FDJ 05:16
52 * Julian ALAPHILIPPE ETIXX – QUICK STEP 05:25
53 * Clement SAINT MARTIN TEAM MARSEILLE 13 KTM 05:26
54 Steven TRONET AUBER 93 05:38
55 Alo JAKIN AUBER 93 05:42
56 * Anthony MALDONADO AUBER 93 05:46
57 * THOMAS BOUDAT TEAM EUROPCAR 05:49
58 * Quentin PACHER ARMEE DE TERRE 05:52
59 Yohann GENE TEAM EUROPCAR 05:52
60 Gert JOEAAR COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 05:58
61 * Jimmy RAIBAUD ARMEE DE TERRE 06:00
62 * Karel HNIK CULT ENERGY PRO CYCLING 06:07
63 Xabier ZANDIO ECHAIDE TEAM SKY 06:11
64 * Andrea FEDI SOUTHEAST 06:27
65 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 06:28
66 Arthur VICHOT FDJ 06:28
67 Simone PONZI SOUTHEAST 06:42
68 Alexandre BLAIN TEAM MARSEILLE 13 KTM 06:45
69 * Romain COMBAUD ARMEE DE TERRE 06:50
70 Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 06:51
71 * Michaël SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING 06:51
72 Adrien NIYONSHUTI MTN – QHUBEKA 07:21
73 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 07:49
74 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM 08:00
75 Michael REIHS CULT ENERGY PRO CYCLING 08:17
76 * Kevin LEBRETON ARMEE DE TERRE 08:42
77 Jérémy ROY FDJ 09:11
78 Antoine DEMOITIE WALLONIE – BRUXELLES 09:20
79 Anthony ROUX FDJ 09:48
80 Patrick GRETSCH AG2R LA MONDIALE 10:37
81 * Alex KIRSCH CULT ENERGY PRO CYCLING 10:58
82 Enrique SANZ MOVISTAR TEAM 11:07
83 Francesco GAVAZZI SOUTHEAST 11:08
84 Olivier CHEVALIER WALLONIE – BRUXELLES 11:57
85 * Kevin LEDANOIS BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 12:01
86 * Julien MORICE TEAM EUROPCAR 12:44
87 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM 12:49
88 * Martin LAAS TEAM MARSEILLE 13 KTM 13:50
89 * Christophe LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 14:19
90 * Rudy BARBIER ROUBAIX LILLE METROPOLE 14:37
91 Jonathan DUFRASNE WALLONIE – BRUXELLES 14:39
92 * Samuele CONTI SOUTHEAST 16:00
93 Benoit JARRIER BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 16:21
94 * Félix POUILLY ROUBAIX LILLE METROPOLE 16:29
95 Rudy KOWALSKI ROUBAIX LILLE METROPOLE 16:45
96 * Xabier SAN SEBASTIAN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 16:57
97 * Dieter BOUVRY ROUBAIX LILLE METROPOLE 18:04
98 * Clément VENTURINI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 18:04
99 * Luca WACKERMANN SOUTHEAST 18:31
100 Giovanni BERNAUDEAU TEAM EUROPCAR 18:52
101 * Thomas WERTZ WALLONIE – BRUXELLES 19:03
102 Luke ROWE TEAM SKY 19:16
103 Evaldas SISKEVICIUS TEAM MARSEILLE 13 KTM 19:17
104 * Loic PESTIAUX WALLONIE – BRUXELLES 20:26
105 Frédéric BRUN BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 20:31
106 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 21:11
107 César BIHEL AUBER 93 21:29
108 Romain PILLON ROUBAIX LILLE METROPOLE 23:50
109 * Daniel MCLAY BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 24:10
110 Kevin VAN MELSEN WANTY – GROUPE GOBERT 30:39
111 Nathan EARLE TEAM SKY 32:25
112 * Ludwig DE WINTER WALLONIE – BRUXELLES 33:05
113 * Benjamin THOMAS ARMEE DE TERRE 34:00
114 Theo BOS MTN – QHUBEKA 42:19