Niemiecka firma zaprezentowała wynalazek, który zostanie wprowadzony na rynek wiosną 2016 roku. Chodzi o pierwszy w historii komputer rowerowy stworzony we współpracy z Sony.

Canyon Smart Computer ma się łączyć z innymi urządzeniami przez Bluetooth. Posiada jednak 4GB pamięci wewnętrznej i wbudowany GPS, który pozwala na samodzielne działanie. Ogromną zaletą będzie fakt, że oprogramowanie nie ogranicza się do jednego, konkretnego programu treningowego. System Android Wear, znany dotychczas z urządzeń typu Smartwatch, ułatwia ściąganie różnych, ulubionych aplikacji.

Komputer ma ekran dotykowy o przekątnej 1.6 cala. Może zostać zoptymalizowany programami niekoniecznie stricte związanymi z kolarstwem – na pokazie nowego wynalazku wgrane były m.in. Strava, Google Maps czy Komoot. Przewagą Canyon Smart Computer nad telefonami czy licznikami jest kompletna integracja z mostkiem. Firma wprowadza specjalne zakończenie mostka, na które można nałożyć komputer.

Bateria ma wytrzymywać około 8-10h używania, a ładowanie przebiega podobnie jak w telefonach – przez wejście micro USB. Niestety, nie ma możliwości ładowania w czasie jazdy (np. przez dodatkowe baterie), gdyż USB umiejscowione jest w miejscu dostępnym jedynie po zdjęciu urządzenia z kierownicy. Canyon zaprezentował trzy wersje mostków – krótki MTB, dłuższy, aerodynamiczny do rowerów szosowych i wygodniejszy do rowerów miejskich.

Canyon Smart Computer ma być oferowany wraz z rowerami niemieckiego producenta, ale będzie dostępny również osobno – cena ma oscylować w granicach 200 euro. Na polskim rynku możemy się spodziewać cen w okolicach 850-900zł.

fot. bikeradar.com