Najważniejszy polski wyścig z udziałem „pomarańczowych” rozpocznie się 2 sierpnia w Warszawie, a zakończy 8 sierpnia czasówką w Krakowie.

– Wybór ósemki, która stanie na starcie tegorocznego wyścigu był niezwykle trudnym zadaniem. Na powołanie zasłużyło co najmniej 14 zawodników, ale ostatecznie wybraliśmy taki skład, który będzie najlepiej zgrany. Chcieliśmy też dać szansę tym, którzy nie mieli okazji w tym roku ścigać się w największych wyścigach, jak np. prezentujący wysoką dyspozycję Adrian Kurek – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice.– Trudno mówić o konkretnej taktyce na ten wyścig, gdyż wszystko ustalane będzie z dnia na dzień. Spotkamy się też w piątek z wszystkimi kolarzami i ustalimy konkretne zadania.

Teoretycznie największe szanse na wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej powinien mieć Nikolay Mihaylov, który jest bardzo dobry w jeździe indywidualnej i nie odstaje na podjazdach. Podobną charakterystykę ma także Branislau Samoilau. Marek Rutkiewicz, Davide Rebellin i Jan Hirt będą szukać swoich szans na górzystych odcinkach. Rutkiewicz należy do zawodników, którzy potrafią mocno pojechać na czas w wyścigu etapowym, gdy muszą bronić swojej pozycji w generalce. Jeśli zatem będzie wysoko w ogólnej klasyfikacji, będzie miał jakiś zapas nad rywalami przed ostatnim dniem rywalizacji, to może ugrać bardzo dobry wynik w końcowym zestawieniu.

Adrian Kurek oraz Maciej Paterski będą walczyć o sukces etapowy po ucieczkach, koszulkę aktywnego, lub jeśli sytuacja ułoży się jak w zeszłym roku, to o koszulkę górala. Bole spróbuje nawiązać walkę ze sprinterami, ale nie jest wykluczone, że przejedzie także te górzyste etapy z najlepszymi.

W ubiegłym roku Maciej Paterski został zwycięzcą klasyfikacji górskiej Tour de Pologne, a Marek Rutkiewicz był najlepszym z „pomarańczowych” w generalce. Był bardzo bliski tego, by po raz dziesiąty uplasować się w pierwszej „10”, kończąc rywalizację na 11.miejscu. Rutkiewicz jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem w Wyścigu dookoła Polski, gdyż będzie to dla niego już trzynasty start w tej imprezie.

Jak wygląda trasa 72.TdP?

72.Tour de Pologne rozpocznie się od sprinterskiego, 122-kilometrowego etapu po ulicach Warszawy, ze startem pod Stadionem Narodowym i metą na Placu Teatralnym. Kolejne dwa odcinki, również o płaskim profilu, rozegrane zostaną w województwie śląskim – z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej i z Zawiercia do Katowic. Czwartego dnia wyścigu, kolarze po raz pierwszy sprawdzą swoją formę na podjazdach. Na 220-kilometrowym odcinku z Jaworzna do Nowego Sącza znajdą się dwie premie 1. i jedna premia 2.kategorii. Kolejne dwa etapy są najeżone trudnymi wzniesieniami. Podczas zmagań z Nowego Sącza do Zakopanego kolarze zmierzą się ze znanymi już kibicom podjazdami pod Ząb, Gubałówkę i Głodówkę. Następnego dnia zawodnicy będą podjeżdżać m.in. pod słynny Gliczarów, nazwany „Ścianą Bukovina”. Oba górzyste etapy zakończą się na krótkim wzniesieniu, więc można spodziewać się na mecie różnic czasowych w czołówce. Tygodniową rywalizację podsumuje 25-kilometrowa jazda na czas wokół Krakowa, przez Wieliczkę.

Program wyścigu:

2 sierpnia – 1.etap – Warszawa – Warszawa, 122km

3 sierpnia – 2.etap – Częstochowa – Dąbrowa Górnicza, 146km

4 sierpnia – 3.etap – Zawiercie – Katowice, 166km

5 sierpnia – 4.etap – Jaworzno – Nowy Sącz, 220km

6 sierpnia – 5.etap – Nowy Sącz – Zakopane, 223km

7 sierpnia – 6.etap – Bukovina Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska, 174 km

8 sierpnia – 7.etap – Kraków – Kraków, 25km (ITT)

Skład na Tour de Pologne (2.UWT):

Marek Rutkiewicz, Maciej Paterski, Davide Rebellin, Nikolay Mihaylov, Jan Hirt, Branislau Samoilau, Adrian Kurek, Grega Bole.

Informacja prasowa