Piękny i kompletny wyścig! Tak w dwóch słowach opisują uczestnicy 9 edycję Pętli Beskidzkiej w Wiśle. Maraton? Było 154 km. Wyścig? Było 96 km na zamkniętej rundzie, Czasówka? Tylko 6 min 52 sek zabrał podjazd słynnym „Zameczkiem” Piotrowi Tomanie, i to dzień po wygranym wyścigu na rundach! 

Bez żadnej przesady można uznać maraton „Pętla Beskidzka” za najważniejszą imprezę kolarstwa szosowego południowej Polski organizowaną już po raz dziewiąty w ramach ogólnopolskiego cyklu Dobre Sklepy Rowerowe ROAD Maraton na terenie Miasta Wisły i okolic. Walka 330 zawodników z całej Polski na dwóch trasach liczących 154 km i 96 km wymagała bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego, umiejętności jazdy technicznej i odporności na wysiłek przy 30-sto stopniowym upale! Impreza realizowana w ramach cyklu zaliczana jest do klasyfikacji górskiej, której finał odbędzie się w we wrześniu na Rajcza TOUR.

4 lipca o godz. 9:00 spod Skoczni w Wiśle Malince wyruszył peleton 120 kolarzy na najdłuższy, najtrudniejszy dystans liczący 154 km i 2700 przewyższeń mając do pokonania najwyższe góry i przełęcze Beskidu Śląskiego i Kotliny Żywieckiej: Kubalonkę, Ochodzitą, Kocierz, Targanice, Salmopol. Najszybszy zawodnik open Marcin Korzeniowski wjechał na metę na Stecówce po 4 godz. 46 min. Izabela Sikora (K1) oraz Agnieszka Rygała (K2) wygrały maraton w kategoriach kobiecych.

Godzinę później 220 zawodników wystartowało na typowej trasie wyścigu szosowego opartego na 5 rundach w okolicach Kubalonki, Stecówki, Zaolzia, Zameczku, Czarnej Wisełki. Dystans łączny wyniósł 96 km i 2400 m przewyższeń i mimo, że krótszy od maratonu, to jednak o bardzo wysokim stopniu trudności. Zwycięzca open dystansu Piotr Tomana potrzebował na jego pokonanie 3 godz. 18 minut. Pierwszymi kobietami na mecie były Aleksandra Misterska (K1) oraz Katarzyna Pernal (K2).

Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w 8 kategoriach wiekowych od 15 do ponad 60 lat. Pełne wyniki w kategoriach dostępne na www.pomiaryczasu.pl.

5 lipca w niedzielę w ramach wyścigu odbyła się także I. Górska Jazda Indywidualna na Czas na odcinku 2,4 km drogi powiatowej na Szarculę, obok „Zameczku” z udziałem 105 zawodników. Pierwszy rekord trasy ustanowił zwycięzca sobotniego wyścigu Piotr Tomana, wynoszący 6 min 52,62 sek.

Sygnał do startu dał Tomasz Bujok, Burmistrz Miasta Wisły który objął nad imprezą patronat honorowy. Dzięki uprzejmości Andrzeja Wąsowicza kierownika Skoczni biuro zawodów, miejsce startu i zakończenia zlokalizowano ponownie przy Skoczni im. A. Małysza, dogodnym miejscu do organizacji imprez sportowych.Nadleśnictwo Wisła udostępniło odcinki leśnych dróg zakładowych, dzięki czemu trasy zyskały dodatkową atrakcyjność, a warunki szosowego ścigania były o wiele lepsze niż jazda w ruchu otwartym.

Zabezpieczenie trasy zawodów dokonali policjanci i policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie z Robertem Wajdą na czele, jednostki OSP z: WisłY Czarnego, Malinki, Istebnej Zaolzia, Koniakowa centrum, Koniakowa Kosarzysk, Jaworzynki centrum. Wsparcia osobowego udzieliła także Straż Miejska z Wisły.

Imprezę wspiera Śląski Związek Gmin i Powiatów Śląsk – Beskidy oraz Miasto Wisła. Trofea sportowe zwycięzcom we wszystkich kategoriach wręczał Tomasz Bujok Burmistrz Wisły. Nagrody rzeczowe w formie bonów sponsorują Dobre Sklepy Rowerowe – sponsor tytularny cyklu. Dzięki firmie ACTIVLAB SPORT wszyscy zawodnicy otrzymali bogate pakiety z serii RUN@BIKE, w tym żele, izotoniki umożliwiające jazdę sportową i wzmożony wysiłek w trudnych warunkach pogodowych.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, instytucjom, mieszkańcom za pomoc i wsparcie w realizacji imprezy sportowej, której głównym celem jest promocja Wisły i Beskidów jako regionu atrakcyjnego sportowo i turystycznie oraz wspieranie i rozwój kolarstwa szosowego wśród kolarzy amatorów w ramach cyklu ogólnopolskiego.

Wyniki na www.pomiaryczasu.pl

Galerie fotografii

Informacja prasowa

Poprzedni artykułNacer Bouhanni wycofał się z Tour de France
Następny artykułFoam roller – Jak? I kiedy?
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments