Alexander Kristoff okazał się najszybszy po pięknym finiszu z peletonu na siódmym etapie Tour de Suisse! Liderem pozostał Thibaut Pinot (FDJ).

W piątek kolarze mieli do pokonania 164.6km z Biel do Duedingen. Na trasie organizatorzy przewidzieli cztery premie górskie trzeciej kategorii oraz dwie premie sprinterskie. Łączne przewyższenia wyniosły 1520m.

Start ostry odbył się o godzinie 14:30, po kilku kilometrach przejechanych honorowo. Kibice byli świadkami natychmiastowych ataków, a bardzo aktywny był Michał Kwiatkowski (Etixx-Quickstep). Po kilku nieudanych akcjach, to właśnie mistrz świata zdołał się oderwać od głównej grupy. Razem z nim w ucieczce znaleźli się Daryl Impey (Orica Greenedge), Silvan Dillier (BMC) oraz Axel Domont (Ag2r La Mondiale). Przewaga czwórki śmiałków maksymalnie osiągnęła 4 minuty. Mocną pracę na czele peletonu wykonywały ekipy Tinkoff-Saxo oraz Giant-Alpecin i 80km przed metą różnica wynosiła już tylko dwie minuty.

Kolejne kilometry przyniosły trochę uspokojenia – przewaga oscylowała w okolicach dwóch minut, a peleton wciąż był kontrolowany przez ekipy Gianta oraz Tinkoff. Około 60km przed metą różnica spadła już do minuty, ale następnie kolejny raz się wyrównała i utrzymywała na tym poziomie przez 35km.

25km przed finiszem, na podjeździe pod premię górską, z grupki odpadł Axel Domont (Ag2r La Mondiale). Dalsze kilometry to swoiste przeciąganie liny między ucieczką a peletonem. Przewaga trójki oscylowała w okolicach 25-30 sekund. Silniejsza okazała się główna grupa ciągnięta przez drużynę Katushy, która, podobnie jak wczoraj, dogoniła dwóch z trzech harcowników 1.5km przed metą. Samotnie zaatakował Michał Kwiatkowski, ale niestety został wyprzedzony 500m przed kreską.

O wygranej zdecydował finisz z peletonu i, mimo wspaniałej pogoni Petera Sagana, najszybszy okazał się Alexander Kristoff (Katusha)!

1 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 3:38:07
2 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO +0
3 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA +0
4 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM +0
5 Arnaud DEMARE FDJ +0
6 Jurgen ROELANDTS LOTTO SOUDAL +0
7 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
8 Michael ALBASINI ORICA GreenEDGE +0
9 Marco MARCATO WANTY – GROUPE GOBERT +0
10 Jose Joaquin ROJAS GIL MOVISTAR TEAM +0
11 Paul MARTENS TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
12 Alexey LUTSENKO ASTANA PRO TEAM +0
13 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN +0
14 Geraint THOMAS TEAM SKY +0
15 Martin ELMIGER IAM CYCLING +0
16 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
17 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE +0
18 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM +5
19 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO +5
20 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA +5
21 Miguel Angel LOPEZ MORENO ASTANA PRO TEAM +5
22 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY +5
23 Jan BAKELANTS AG2R LA MONDIALE +5
24 Steve MORABITO FDJ +5
25 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING +5
26 Thibaut PINOT FDJ +5
27 Simon SPILAK TEAM KATUSHA +5
28 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +5
29 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO ORICA GreenEDGE +5
30 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO +5
31 Ben HERMANS BMC RACING TEAM +5
32 Matej MOHORIC TEAM CANNONDALE – GARMIN +5
33 Warren BARGUIL TEAM GIANT – ALPECIN +5
34 Stefan SCHUMACHER CCC SPRANDI POLKOWICE +5
35 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA +5
36 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING +5
37 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO +5
38 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN +5
39 Lawrence WARBASSE IAM CYCLING +5
40 Adrian HONKISZ CCC SPRANDI POLKOWICE +5
41 John DEGENKOLB TEAM GIANT – ALPECIN +5
42 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY +5
43 Rafal MAJKA TINKOFF – SAXO +5
44 Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO +5
45 Marco MINNAARD WANTY – GROUPE GOBERT +5
46 Francis DE GREEF WANTY – GROUPE GOBERT +5
47 Gianluca BRAMBILLA ETIXX – QUICK STEP +5
48 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE +5
49 Davide REBELLIN CCC SPRANDI POLKOWICE +14
50 Luka PIBERNIK LAMPRE – MERIDA +14
51 Grégory RAST TREK FACTORY RACING +17
52 Andre Fernando S. Martins CARDOSO TEAM CANNONDALE – GARMIN +17
53 Francisco José VENTOSO ALBERDI MOVISTAR TEAM +17
54 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +21
55 Dries DEVENYNS IAM CYCLING +21
56 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM +28
57 Bakhtiyar KOZHATAYEV ASTANA PRO TEAM +32
58 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING +32
59 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA +32
60 Maxime MONFORT LOTTO SOUDAL +37
61 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +37
62 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO SOUDAL +37
63 Winner ANACONA GOMEZ MOVISTAR TEAM +37
64 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN +37
65 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE +37
66 Christian KNEES TEAM SKY +37
67 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN +37
68 Jan HIRT CCC SPRANDI POLKOWICE +37
69 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING +37
70 Darwin ATAPUMA HURTADO BMC RACING TEAM +37
71 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN +37
72 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE +37
73 Branislau SAMOILAU CCC SPRANDI POLKOWICE +37
74 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING +37
75 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE +37
76 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +37
77 Michal GOLAS ETIXX – QUICK STEP +37
78 Thomas DANIELSON TEAM CANNONDALE – GARMIN +37
79 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM +37
80 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM +37
81 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +1:00
82 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM +1:04
83 Jerome COPPEL IAM CYCLING +1:05
84 Svein TUFT ORICA GreenEDGE +1:05
85 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE +1:12
86 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE +1:15
87 Thomas LEEZER TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:30
88 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +1:35
89 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE +1:35
90 Michal KWIATKOWSKI ETIXX – QUICK STEP +1:35
91 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING +1:41
92 Vegard BREEN LOTTO SOUDAL +1:43
93 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA +1:45
94 Matthieu LADAGNOUS FDJ +1:45
95 Jérémy ROY FDJ +2:21
96 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM +2:25
97 Bert LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:27
98 Sergey LAGUTIN TEAM KATUSHA +2:27
99 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE +2:41
100 Marco HALLER TEAM KATUSHA +2:51
101 Mirko SELVAGGI WANTY – GROUPE GOBERT +3:07
102 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA +4:29
103 Dmitrii KOZONCHUK TEAM KATUSHA +4:29
104 Julian David ARREDONDO MORENO TREK FACTORY RACING +4:29
105 Stefan DENIFL IAM CYCLING +5:58
106 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT – ALPECIN +9:39
107 Michael VALGREN TINKOFF – SAXO +9:39
108 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE +9:46
109 Przemyslaw NIEMIEC LAMPRE – MERIDA +12:33
110 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL +12:33
111 Daniil FOMINYKH ASTANA PRO TEAM +12:33
112 Jérôme BAUGNIES WANTY – GROUPE GOBERT +17:09
113 Frederik BACKAERT WANTY – GROUPE GOBERT +17:09
114 Danny PATE TEAM SKY +17:09
115 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN +17:09
116 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE +17:09
117 William BONNET FDJ +17:09
118 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING +17:09
119 Arthur VICHOT FDJ +17:09
120 Sébastien CHAVANEL FDJ +17:09
121 Bernhard EISEL TEAM SKY +17:09
122 Georg PREIDLER TEAM GIANT – ALPECIN +17:09
123 Mario Jorge FARIA DA COSTA LAMPRE – MERIDA +17:09
124 Jasper DE BUYST LOTTO SOUDAL +17:09
125 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING +17:09
126 Marek RUTKIEWICZ CCC SPRANDI POLKOWICE +17:09
127 Sylwester SZMYD CCC SPRANDI POLKOWICE +17:09
128 Grega BOLE CCC SPRANDI POLKOWICE +17:09
129 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN +17:09
130 Manuel SENNI BMC RACING TEAM +17:09
131 Adriano MALORI MOVISTAR TEAM +17:09
132 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +17:09
133 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +17:09
134 Simone ANTONINI WANTY – GROUPE GOBERT +17:09
135 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA +17:09
136 Sander ARMEE LOTTO SOUDAL +17:09
137 Nikias ARNDT TEAM GIANT – ALPECIN +17:09
138 Matthias BRANDLE IAM CYCLING +17:09
139 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO +17:09
140 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +17:09
141 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO +17:09
142 Kenny DE HAES LOTTO SOUDAL +17:09
143 Lars Petter NORDHAUG TEAM SKY +17:09
DNF Enrico GASPAROTTO WANTY – GROUPE GOBERT
DNS Julien VERMOTE ETIXX – QUICK STEP

 

Klasyfikacja generalna po 7 etapie:

Rank Name Team Time
1 Thibaut PINOT FDJ 25:55:03
2 Geraint THOMAS TEAM SKY +37
3 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE +50
4 Simon SPILAK TEAM KATUSHA +50
5 Miguel Angel LOPEZ MORENO ASTANA PRO TEAM +1:07
6 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM +1:22
7 Tom DUMOULIN TEAM GIANT – ALPECIN +1:27
8 Steve MORABITO FDJ +2:29
9 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING +2:43
10 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY +2:46
11 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:52
12 Rafal MAJKA TINKOFF – SAXO +2:59
13 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO ORICA GreenEDGE +3:12
14 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA +3:21
15 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING +3:22
16 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:49
17 Ben HERMANS BMC RACING TEAM +4:27
18 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA +4:33
19 Warren BARGUIL TEAM GIANT – ALPECIN +4:52
20 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY +5:35
21 Jan BAKELANTS AG2R LA MONDIALE +6:15
22 Gianluca BRAMBILLA ETIXX – QUICK STEP +7:00
23 Francis DE GREEF WANTY – GROUPE GOBERT +8:02
24 Winner ANACONA GOMEZ MOVISTAR TEAM +8:14
25 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING +8:55
26 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN +11:03
27 Davide REBELLIN CCC SPRANDI POLKOWICE +13:31
28 Marco MINNAARD WANTY – GROUPE GOBERT +15:55
29 Alexey LUTSENKO ASTANA PRO TEAM +16:41
30 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO SOUDAL +17:13
31 Lawrence WARBASSE IAM CYCLING +17:16
32 Darwin ATAPUMA HURTADO BMC RACING TEAM +18:40
33 Julian David ARREDONDO MORENO TREK FACTORY RACING +19:02
34 Jan HIRT CCC SPRANDI POLKOWICE +20:00
35 Maxime MONFORT LOTTO SOUDAL +21:06
36 Andre Fernando S. Martins CARDOSO TEAM CANNONDALE – GARMIN +21:42
37 Jose Joaquin ROJAS GIL MOVISTAR TEAM +22:23
38 Thomas DANIELSON TEAM CANNONDALE – GARMIN +22:47
39 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO +23:18
40 Jerome COPPEL IAM CYCLING +23:31
41 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM +24:18
42 Luka PIBERNIK LAMPRE – MERIDA +25:34
43 Christian KNEES TEAM SKY +27:25
44 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING +27:37
45 Michael ALBASINI ORICA GreenEDGE +29:05
46 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE +30:44
47 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM +32:48
48 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE +32:54
49 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +33:39
50 Branislau SAMOILAU CCC SPRANDI POLKOWICE +33:46
51 Martin ELMIGER IAM CYCLING +33:51
52 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN +35:30
53 Michal GOLAS ETIXX – QUICK STEP +37:13
54 Jérémy ROY FDJ +37:42
55 Stefan DENIFL IAM CYCLING +40:15
56 Stefan SCHUMACHER CCC SPRANDI POLKOWICE +40:39
57 Sylwester SZMYD CCC SPRANDI POLKOWICE +41:56
58 Paul MARTENS TEAM LOTTO NL – JUMBO +42:34
59 Eros CAPECCHI MOVISTAR TEAM +43:50
60 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING +44:11
61 Simon CLARKE ORICA GreenEDGE +44:33
62 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA +45:12
63 Francisco José VENTOSO ALBERDI MOVISTAR TEAM +45:23
64 Matthieu LADAGNOUS FDJ +45:51
65 Marco MARCATO WANTY – GROUPE GOBERT +46:54
66 Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE +47:01
67 Przemyslaw NIEMIEC LAMPRE – MERIDA +47:11
68 Vegard BREEN LOTTO SOUDAL +47:20
69 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM +48:17
70 Cameron MEYER ORICA GreenEDGE +48:48
71 Manuel SENNI BMC RACING TEAM +48:49
72 Adrian HONKISZ CCC SPRANDI POLKOWICE +48:53
73 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +50:22
74 Thomas DE GENDT LOTTO SOUDAL +50:32
75 Bakhtiyar KOZHATAYEV ASTANA PRO TEAM +52:35
76 Matej MOHORIC TEAM CANNONDALE – GARMIN +52:57
77 John DEGENKOLB TEAM GIANT – ALPECIN +53:09
78 Michael VALGREN TINKOFF – SAXO +53:43
79 Mirko SELVAGGI WANTY – GROUPE GOBERT +54:49
80 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE +55:45
81 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +56:18
82 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +59:15
83 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE +59:54
84 Dmitrii KOZONCHUK TEAM KATUSHA +1:00:18
85 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:00:25
86 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO +1:00:59
87 Grégory RAST TREK FACTORY RACING +1:01:35
88 Michal KWIATKOWSKI ETIXX – QUICK STEP +1:02:07
89 Bert LINDEMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:02:42
90 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA +1:03:11
91 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE +1:03:25
92 Mathew HAYMAN ORICA GreenEDGE +1:03:43
93 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT – ALPECIN +1:04:14
94 Marco HALLER TEAM KATUSHA +1:04:54
95 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN +1:05:08
96 Jurgen ROELANDTS LOTTO SOUDAL +1:05:16
97 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +1:05:41
98 Sergey LAGUTIN TEAM KATUSHA +1:06:09
99 Thomas LEEZER TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:06:21
100 Adriano MALORI MOVISTAR TEAM +1:06:26
101 Georg PREIDLER TEAM GIANT – ALPECIN +1:07:08
102 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING +1:07:26
103 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM +1:07:32
104 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:08:24
105 Nikias ARNDT TEAM GIANT – ALPECIN +1:09:27
106 Grega BOLE CCC SPRANDI POLKOWICE +1:10:24
107 Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:11:11
108 Sander ARMEE LOTTO SOUDAL +1:12:03
109 Dries DEVENYNS IAM CYCLING +1:12:44
110 Svein TUFT ORICA GreenEDGE +1:12:45
111 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM +1:13:25
112 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO +1:15:48
113 Moreno MOSER TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:15:59
114 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:17:03
115 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +1:18:32
116 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING +1:18:50
117 Marek RUTKIEWICZ CCC SPRANDI POLKOWICE +1:19:06
118 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +1:19:39
119 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:20:00
120 Jasper DE BUYST LOTTO SOUDAL +1:20:22
121 Lars Petter NORDHAUG TEAM SKY +1:21:59
122 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA +1:22:00
123 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA +1:23:03
124 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN +1:23:41
125 Frederik BACKAERT WANTY – GROUPE GOBERT +1:23:41
126 Daniil FOMINYKH ASTANA PRO TEAM +1:23:59
127 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA +1:25:15
128 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA +1:25:28
129 Arnaud DEMARE FDJ +1:25:49
130 Matthias BRANDLE IAM CYCLING +1:26:20
131 Mario Jorge FARIA DA COSTA LAMPRE – MERIDA +1:27:18
132 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING +1:29:01
133 Danny PATE TEAM SKY +1:30:33
134 Pavel BRUTT TINKOFF – SAXO +1:31:16
135 Simone ANTONINI WANTY – GROUPE GOBERT +1:31:36
136 Kenny DE HAES LOTTO SOUDAL +1:32:54
137 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE +1:33:54
138 Jérôme BAUGNIES WANTY – GROUPE GOBERT +1:34:00
139 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +1:35:26
140 Arthur VICHOT FDJ +1:35:30
141 Bernhard EISEL TEAM SKY +1:35:47
142 William BONNET FDJ +1:37:26
143 Sébastien CHAVANEL FDJ +1:41:16

 

fot. katushateam.com

 

Michał Kapusta