Andre Greipel (Lotto Soudal), po finiszu z peletonu, został triumfatorem trzeciego etapu Skoda Tour de Luxembourg. Liderem pozostał Linus Gerdemann (Cult Energy).

W sobotę do pokonania było 161.3km z Eschweiler do Diekirch. Na kolarzy czekało osiem premii górskich, wszystkie pierwszej kategorii! Od ostatniego szczytu do finiszu pozostawało prawie 15km, co pozwalało sprinterom liczyć na powrót do czołówki przy ewentualnych problemach.

Start odbył się o godzinie 13:00 i niemal od razu było wielu chętnych do ataków. Przez chwilę wydawało się, że odjedzie grupa mająca w swoim składzie między innymi Briana Coquarda (Europcar) oraz Andre Greipela (Lotto-Soudal), ale peleton nie pozwolił na ucieczkę. Dopiero prawie godzinę po wyruszeniu na trasę z głównej grupy na przód wysforowało się siedmiu kolarzy: Patrick Olesen (Leopard), Jens Debusschere (Lotto-Soudal), Romain Hardy (Cofidis), Bryan Coquard (Europcar), Arnaud Gérard (Bretagne-Séché), Rodolfo Torres (Colombia) oraz Laurent Evrard (Wallonie-Bruxelles). Po przejechaniu 60 kilometrów przewaga wynosiła jednak zaledwie 2’40”.

Na premiach górskich najaktywniejszy był Rodolfo Torres (Colombia), który walczył dla kolegi z drużyny i lidera klasyfikacji górskiej – Fabio Duarte. Przez kolejne kilometry przewaga wciąż oscylowała w okolicach dwóch i pół minuty. Około 30 kilometrów przed metą peleton ostro wziął się do pracy i zaczął niwelować różnicę. Na ostatnim podjeździe na czele pozostawał już tylko aktywny Kolumbijczyk, ale jego przewaga po zjazdach – 5km przed metą – wynosiła już zaledwie 20 sekund.

Dzielny kolarz bardzo długo się bronił, ale został złapany niecałe 100 metrów przed metą! Sprint z peletonu najlepiej rozegrał Andre Greipel (Lotto-Soudal), dla którego było to drugie zwycięstwo w tegorocznym wyścigu!

TOP 5 etapu:

1. André Greipel (Lotto-Soudal)
2. Lars Van der Haar (Giant-Alpecin)
3. Enrico Gasparotto (Wanty)
4. Kristian Sbaragli (MTN)
5. Christian Mager (Cult)

Klasyfikacja generalna:

1 102 GERDEMANN, Linus CLT CULT ENERGY 10.19.54 00.00.00
2 81 DE MAAR, Marc ROP ROOMPOT ORA 10.20.02 00.00.08
3 82 DUIJN, Huub ROP ROOMPOT ORA 10.20.35 00.00.41

Michał Kapusta

Foto: Serge Waldbillig / Skoda Tour de Luxembourg