Edvald Boasson Hagen (MTN – Qhubeka) wygrał ku uciesze kibiców ostatni etap wyścigu Tour des Fjords. Klasyfikację generalną wygrał Marco Haller (Katusha).

W niedzielę zawodnicy mieli do przejechania 186km z Hinna Park do Stavanger. Na trasie przewidziano dwie premie górskie oraz trzy premie lotne. Nachylenia na podjazdach sięgały nawet 20%. Ostatni etap Wyścigu dookoła Fjordów wygrał Edvald Boasson Hagen, a koszulkę lidera zdobył Marco Haller (Katusha). Dla Norwega było to pierwsze zwycięstwo od dwóch lat!

Od startu, który miał miejsce o godzinie 13:50, wielu kolarzy próbowało zaatakować. W pierwszej akcji mieliśmy nawet Pawła Bernasa, jednak jego ucieczka została po chwili skasowana. Na pierwszą premię lotną wjechał cały peleton, a walkę o bonifikaty stoczyli faworyci klasyfikacji generalnej – Marco Haller (Katusha) odrobił sekundę do lidera – Soren Kragh Andersena, ale wciąż tracił 7 sekund.

Kolejne akcje również paliły na panewce, a rozpędzony peleton odpuścił dopiero dwóch zawodników – Pietera Jacobsa z Topsport Vlandereen oraz Woutera Mol z Join’s-De Rijke. Niedługo potem do nich dojechało kolejnych trzech kolarzy – Rasmus Quaade z CULT Energy, Etienne van Empel z Roompot Oranje oraz Audun Brekke Flotten z Ringeriks.

Piątka zgodnie współpracowała i uzyskała nawet 7 minut przewagi, ale została złapana głównie dzięki wielkiej pracy Katushy, która narzucała tempo w głównej grupie. 8km przed metą wszystko się połączyło, a na Wzgórzu Świni czołówka podzieliła się na mniejsze grupy – w pierwszej jechał między innymi wicelider wyścigu Marco Haller. Wraz z nim kręcili Daryl Impey (Orica), Sven Erik Bystrom (Katusha) oraz Edvald Boasson Hagen (Qhubeka). Czwórka szybko uzyskała 20 sekund przewagi. W pogoń rzucił się lider wyścigu Soren Kragh Andersen, który jednak miał tylko jednego kolegę do pomocy.

Finisz z małej grupki wygrał Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka), ale najwięcej radości miał Marco Haller (Katusha), który dzięki tej akcji wygrał cały wyścig!

Najlepszym z zawodników ActiveJet Team był dziś Paweł Franczak, który finiszował na 13. miejscu. W generalce 22. miejsce wywalczył Paweł Bernas

Wyniki ostatniego etapu:

1 61 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 04h04’18” 10”
2 12 IMPEY Daryl Orica GreenEdge RSA 04h04’18” 6”
3 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 04h04’18” 7”
4 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha NOR 04h04’24” 06”
5 35 STUYVEN Jasper Trek Factory Racing BEL 04h04’33” 15”
6 64 SBARAGLI Kristian MTN-Qhubeka ITA 04h04’33” ”
7 53 PEDERSEN Mads CULT Energy Pro Cycling DEN 04h04’33” ”
8 94 MARCATO Marco Wanty – Groupe Gobert ITA 04h04’33” ”
9 162 HOELGAARD Daniel Team Joker NOR 04h04’33” ”
10 51 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 04h04’33” ”
11 74 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 04h04’33” ”
12 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 04h04’33” ” 1”
13 103 FRANCZAK Pawel Activejet Team POL 04h04’33” ”
14 44 PRADES REVERTE Eduard Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h04’33” ”
15 201 ANDERSEN Søren Kragh Team Trefor-Blue Water DEN 04h04’33” ” 2”
16 42 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h04’33” ”
17 196 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h04’33” ”
18 21 ANDERSEN Michael-Valgren Tinkoff – Saxo DEN 04h04’33” ”
19 26 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 04h04’33” ”
20 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 04h04’33” ”
21 101 BERNAS Pawel Activejet Team POL 04h04’33” ”
22 142 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 04h04’33” ”
23 135 OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 04h04’33” ”
24 141 BLIKRA Haavard Team Coop-Øster Hus NOR 04h04’33” ”
25 31 CANCELLARA Fabian Trek Factory Racing SUI 04h04’33” ”
26 72 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 04h04’33” ”
27 45 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h04’33” ”
28 41 BARBERO CUESTA Carlos Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h04’33” ”
29 95 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 04h04’33” ”
30 205 OLSSON Michael Team Trefor-Blue Water SWE 04h04’33” ”
31 13 MEIER Christian Orica GreenEdge CAN 04h04’33” ”
32 25 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 04h04’33” ”
33 24 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 04h04’33” ”
34 183 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 04h04’33” ”
35 46 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 04h04’33” ”
36 145 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 04h04’33” ”
37 84 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h04’33” ”
38 102 EZQUERRA Jesus Activejet Team ESP 04h04’33” ”
39 126 ROWSELL Erick Madison Genesis GBR 04h04’33” ”
40 92 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 04h04’33” ”
41 22 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 04h04’33” ”
42 132 HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 04h04’33” ”
43 204 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Trefor-Blue Water DEN 04h04’33” ”
44 83 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h04’33” ” 3”
45 133 MAAS Jan Rabobank Development Team NED 04h04’33” ”
46 106 PODLASKI Michal Activejet Team POL 04h04’42” 24”
47 32 DEVOLDER Stijn Trek Factory Racing BEL 04h04’55” 37”
48 16 YATES Adam Orica GreenEdge GBR 04h05’05” 47”
49 75 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 04h05’53” 01’35”
50 174 THEODORSEN Petter Team Ringeriks-Kraft NOR 04h05’53” ”
51 76 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 04h05’58” 01’40” 2”
52 151 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 04h06’12” 01’54”
53 191 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h06’13” 01’55”
54 136 TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team NED 04h06’13” ”
55 182 ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør NOR 04h06’13” ”
56 124 GBR19901002 MC LAUGHLIN James Madison Genesis GBR 04h06’13” ”
57 82 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h06’33” 02’15”
58 66 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 04h06’39” 02’21”
59 114 MOL Wouter Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 04h06’48” 02’30” 4”
60 63 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 04h07’35” 03’17”
61 175 TRAAEN Torstein Team Ringeriks-Kraft NOR 04h07’35” ”
62 171 FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks-Kraft NOR 04h07’35” ”
63 54 QUAADE Rasmus Christian CULT Energy Pro Cycling DEN 04h07’35” ” 3”
64 91 BAUGNIES Jérôme Wanty – Groupe Gobert BEL 04h09’14” 04’56”
65 34 STEEGMANS Gert Trek Factory Racing BEL 04h10’56” 06’38”
66 6 SPILAK Simon Team Katusha SLO 04h10’56” ”
67 193 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h10’56” ”
68 121 HOLMES Matthew Madison Genesis GBR 04h10’56” ”
69 55 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 04h10’56” ”
70 15 TUFT Svein Orica GreenEdge CAN 04h10’56” ”
71 172 FORFANG Ole Team Ringeriks-Kraft NOR 04h11’20” 07’02”
72 113 GROEN Ike Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 04h11’20” ”
73 65 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 04h11’20” ”
74 153 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 04h11’20” ”
75 62 DOUGALL Nicholas MTN-Qhubeka RSA 04h11’20” ”
76 181 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 04h11’20” ”
77 43 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h11’20” ”
78 161 BORGERSEN Reidar Bohlin Team Joker NOR 04h15’08” 10’50”
79 186 RØINÅS Fridtjof Team Sparebanken Sør NOR 04h15’08” ”
80 33 DIDIER Laurent Trek Factory Racing LUX 04h15’08” ”
81 52 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 04h15’08” ”
82 71 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 04h15’08” ”
83 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 04h15’08” ”
84 165 STIEN Adrian Aas Team Joker NOR 04h15’08” ”
85 152 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 04h15’08” ”

Końcowa klasyfikacja generalna:
1 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 22h18’47”
2 201 ANDERSEN Søren Kragh Team Trefor-Blue Water DEN 22h18’59” 12”
3 205 OLSSON Michael Team Trefor-Blue Water SWE 22h19’11” 24”
4 51 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 22h19’15” 28”
5 45 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 22h19’26” 39”
6 12 IMPEY Daryl Orica GreenEdge RSA 22h19’28” 41”
7 61 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 22h19’33” 46”
8 53 PEDERSEN Mads CULT Energy Pro Cycling DEN 22h19’34” 47”
9 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 22h19’40” 53”
10 64 SBARAGLI Kristian MTN-Qhubeka ITA 22h19’46” 59”
11 42 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 22h19’46” ”
12 13 MEIER Christian Orica GreenEdge CAN 22h19’53” 01’06”
13 145 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 22h20’00” 01’13”
14 95 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 22h20’00” ”
15 21 ANDERSEN Michael-Valgren Tinkoff – Saxo DEN 22h20’03” 01’16”
16 74 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 22h20’09” 01’22”
17 25 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 22h20’09” ”
18 94 MARCATO Marco Wanty – Groupe Gobert ITA 22h20’11” 01’24”
19 135 OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 22h20’11” ”
20 35 STUYVEN Jasper Trek Factory Racing BEL 22h20’12” 01’25”
21 92 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 22h20’19” 01’32”
22 101 BERNAS Pawel Activejet Team POL 22h20’19” ”
23 183 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 22h20’33” 01’46”
24 126 ROWSELL Erick Madison Genesis GBR 22h20’33” ”
25 46 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 22h20’33” ”
26 204 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Trefor-Blue Water DEN 22h20’46” 01’59”
27 142 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 22h20’47” 02’00”
28 132 HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 22h21’00” 02’13”
29 44 PRADES REVERTE Eduard Caja Rural – Seguros RGA ESP 22h21’02” 02’15”
30 196 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 22h21’16” 02’29”
31 22 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 22h21’18” 02’31”
32 72 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 22h21’42” 02’55”
33 26 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 22h22’02” 03’15”
34 174 THEODORSEN Petter Team Ringeriks-Kraft NOR 22h23’59” 05’12”
35 16 YATES Adam Orica GreenEdge GBR 22h24’07” 05’20”
36 191 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 22h26’05” 07’18”
37 133 MAAS Jan Rabobank Development Team NED 22h27’06” 08’19”
38 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha NOR 22h28’16” 09’29”
39 43 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 22h28’58” 10’11”
40 66 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 22h29’47” 11’00”
41 6 SPILAK Simon Team Katusha SLO 22h30’01” 11’14”
42 193 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi SWE 22h30’38” 11’51”
43 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 22h32’03” 13’16”
44 41 BARBERO CUESTA Carlos Caja Rural – Seguros RGA ESP 22h34’28” 15’41”
45 162 HOELGAARD Daniel Team Joker NOR 22h34’42” 15’55”
46 91 BAUGNIES Jérôme Wanty – Groupe Gobert BEL 22h35’21” 16’34”
47 151 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 22h35’45” 16’58”
48 55 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 22h36’18” 17’31”
49 31 CANCELLARA Fabian Trek Factory Racing SUI 22h37’00” 18’13”
50 24 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 22h37’05” 18’18”
51 141 BLIKRA Haavard Team Coop-Øster Hus NOR 22h37’23” 18’36”
52 136 TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team NED 22h37’26” 18’39”
53 102 EZQUERRA Jesus Activejet Team ESP 22h37’34” 18’47”
54 33 DIDIER Laurent Trek Factory Racing LUX 22h38’56” 20’09”
55 83 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 22h39’20” 20’33”
56 75 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 22h41’44” 22’57”
57 171 FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks-Kraft NOR 22h43’45” 24’58”
58 82 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 22h44’30” 25’43”
59 84 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 22h44’33” 25’46”
60 32 DEVOLDER Stijn Trek Factory Racing BEL 22h44’45” 25’58”
61 114 MOL Wouter Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 22h45’45” 26’58”
62 182 ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør NOR 22h46’38” 27’51”
63 175 TRAAEN Torstein Team Ringeriks-Kraft NOR 22h46’48” 28’01”
64 65 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 22h47’11” 28’24”
65 15 TUFT Svein Orica GreenEdge CAN 22h48’21” 29’34”
66 103 FRANCZAK Pawel Activejet Team POL 22h48’45” 29’58”
67 161 BORGERSEN Reidar Bohlin Team Joker NOR 22h49’33” 30’46”
68 76 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 22h50’05” 31’18”
69 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 22h50’33” 31’46”
70 165 STIEN Adrian Aas Team Joker NOR 22h51’52” 33’05”
71 181 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 22h53’07” 34’20”
72 121 HOLMES Matthew Madison Genesis GBR 22h53’33” 34’46”
73 54 QUAADE Rasmus Christian CULT Energy Pro Cycling DEN 22h54’25” 35’38”
74 152 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 22h55’52” 37’05”
75 63 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 22h55’54” 37’07”
76 62 DOUGALL Nicholas MTN-Qhubeka RSA 22h59’27” 40’40”
77 186 RØINÅS Fridtjof NOR19940802 Team Sparebanken Sør NOR 23h00’50” 42’03”
78 113 GROEN Ike Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 23h00’54” 42’07”
79 34 STEEGMANS Gert Trek Factory Racing BEL 23h01’35” 42’48”
80 172 FORFANG Ole Team Ringeriks-Kraft NOR 23h02’27” 43’40”
81 52 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 23h05’06” 46’19”
82 124 MC LAUGHLIN James Madison Genesis GBR 23h05’37” 46’50”
83 106 PODLASKI Michal Activejet Team POL 23h06’23” 47’36”
84 71 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 23h11’21” 52’34”
85 153 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 23h16’50” 58’03”

Michał Kapusta

Foto: Tour des Fjords