Julian Alaphilippe (Etixx – Quick Step) wygrał królewski etap wyścigu Amgen Tour of California i przed ostatnim etapem założył koszulkę lidera.

Przedostatni etap Amgen Tour of California śmiało można nazwać królewskim. Niespełna 130 kilometrów, ale trzy trudne górskie premie, w tym finałowy podjazd pod Mount Baldy (7 km długości; 8,9 % średniego nachylenia). Jednak tak naprawdę ostatnie 40 kilometrów prowadziło pod górę.

kalifornia 7 etapW ucieczkę dnia zabrali się: Daniel Oss (BMC Racing Team), Gregory Brenes (Jamis – Hagens Berman), Lachlan Morton (Jelly Belly p/b Maxxis), Lasse Norman Hansen (Team Cannondale – Garmin), Johann Van Zyl (MTN – Qhubeka), Daniele Ratto (UnitedHealthcare) i Chris Butler (Team SmartStop). Butler jeszcze przed decydującymi podjazdami został wchłonięty przez peleton. Na 43 kilometry przed metą ucieczka miała jeszcze ponad 2 minuty przewagi.

W miarę pokonywania podjazdów ucieczka się uszczuplała i na 29 kilometrów przed metą na czele byli tylko Oss i Van Zyl. W peletonie tempo dyktowała ekipa Sky. Dwie górskie premie wygrał Oss, który tym samym zwyciężył w klasyfikacji na najlepszego górala. Ucieczka przeszła d historii na 21 kilometrów przed metą.

Praca Sky spowodowała, że następowała selekcja od tyłu i na 13 kilometrów przed metą w głównej grupie było około 25 zawodników. 5 kilometrów przed metą zaatakował Sergio Henao (Sky), do którego za chwilę dojechał Julian Alaphilippe (Etixx – Quick Step). Liderujący Peter Sagan (Tinkoff – Saxo) nie dał rady jechać dłużej z nimi i walczył z kolejnymi kilometrami swoim tempem. Dwa kilometry dalej Alaphilippe skontrował Kolumbijczyka i jechał po etapowy triumf, a być może po koszulkę lidera.

Francuz pięknie pokonywał końcowe kilometry i Henao nie mógł sobie z nim poradzić. Za nimi kręcili Ian Boswell (Sky) i Joe Dombrowski (Cannondale – Garmin). Sagan w miarę zbliżania się do mety sukcesywnie tracił siły i szanse na utrzymanie koszulki lidera.

Alaphilippe nie dał się doścignąć i jako pierwszy przejechał linię mety. Drugi był Henao, a trzeci Boswell. Sagan stracił 47 sekund i to Francuz został nowym liderem wyścigu!

Wyniki siódmego etapu:

1 Julian ALAPHILIPPE ETIXX – QUICK STEP 3:42:13
2 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:00:23
3 Ian BOSWELL TEAM SKY 0:00:23
4 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:36
5 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING 0:00:45
6 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO 0:00:47
7 Haimar ZUBELDIA AGIRRE TREK FACTORY RACING 0:00:53
8 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:00
9 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:01:17
10 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:26
11 Rob BRITTON TEAM SMARTSTOP 0:01:32
12 Lachlan NORRIS DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:01:39
13 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:01:53
14 Gavin MANNION JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:02:10
15 Tao GEOGHEGAN HART AXEON CYCLING TEAM 0:02:12
16 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN 0:02:15
17 Phillip GAIMON OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:02:20
18 Jay MCCARTHY TINKOFF – SAXO 0:03:01
19 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:03:07
20 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:03:17
21 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:03:23
22 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ JAMIS – HAGENS BERMAN 0:03:43
23 Janez BRAJKOVIC UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:03:50
24 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF – SAXO 0:04:04
25 Manuel SENNI BMC RACING TEAM 0:04:06
26 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA 0:04:17
27 Dion SMITH HINCAPIE RACING TEAM 0:04:33
28 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING 0:04:54
29 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM 0:05:33
30 Darren LAPTHORNE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:06:50
31 Christian KNEES TEAM SKY 0:07:43
32 Philip DEIGNAN TEAM SKY 0:08:24
33 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT – ALPECIN 0:08:48
34 Ruben GUERREIRO AXEON CYCLING TEAM 0:09:19
35 Robin CARPENTER HINCAPIE RACING TEAM 0:09:46
36 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING TEAM 0:11:04
37 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:11:04
38 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:11:04
39 Jonathan CLARKE UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:12:34
40 Campbell FLAKEMORE BMC RACING TEAM 0:12:38
41 Carson MILLER JAMIS – HAGENS BERMAN 0:13:05
42 Michael WOODS OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:13:05
43 Chris BUTLER TEAM SMARTSTOP 0:13:05
44 Johann VAN ZYL MTN – QHUBEKA 0:15:02
45 Evan HUFFMAN TEAM SMARTSTOP 0:16:02
46 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 0:16:42
47 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:16:42
48 Markel IRIZAR ARANBURU TREK FACTORY RACING 0:16:42
49 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP 0:16:59
50 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING TEAM 0:16:59
51 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:17:11
52 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:17:32
53 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:17:32
54 Stijn VANDENBERGH ETIXX – QUICK STEP 0:17:32
55 Gregory OBANDO BRENES JAMIS – HAGENS BERMAN 0:17:34
56 Alexander BRAICO JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:17:34
57 James ORAM AXEON CYCLING TEAM 0:19:05
58 Daniel OSS BMC RACING TEAM 0:19:38
59 Logan OWEN AXEON CYCLING TEAM 0:20:33
60 Edward KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:20:33
61 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK 0:20:33
62 Roy CURVERS TEAM GIANT – ALPECIN 0:20:33
63 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK 0:20:33
64 Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:20:33
65 Justin OIEN AXEON CYCLING TEAM 0:20:33
66 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 0:20:33
67 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:20:33
68 Thierry HUPOND TEAM GIANT – ALPECIN 0:20:33
69 Nicolae TANOVITCHII JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:20:33
70 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK 0:20:33
71 Gregory DANIEL AXEON CYCLING TEAM 0:20:33
72 Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:20:33
73 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:20:33
74 Daniel EATON AXEON CYCLING TEAM 0:20:33
75 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:20:33
76 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:20:33
77 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:20:33
78 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING TEAM 0:20:33
79 Kiel REIJNEN UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:20:33
80 Xabier ZANDIO ECHAIDE TEAM SKY 0:20:33
81 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK 0:20:33
82 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING TEAM 0:20:33
83 Eric MARCOTTE TEAM SMARTSTOP 0:20:33
84 Lachlan David MORTON JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:20:33
85 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:20:33
86 Steve FISHER JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:20:33
87 Jacob RATHE JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:20:33
88 Lucas Sebastian HAEDO JAMIS – HAGENS BERMAN 0:20:33
89 Luis ROMERO AMARAN JAMIS – HAGENS BERMAN 0:20:33
90 Joseph SCHMALZ HINCAPIE RACING TEAM 0:20:55
91 Daniel SUMMERHILL UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:20:55
92 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:21:08
93 Travis MCCABE TEAM SMARTSTOP 0:21:30
94 Nathan EARLE TEAM SKY 0:21:43
95 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO 0:21:43
96 Danny PATE TEAM SKY 0:21:43
97 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:21:43
98 Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX – QUICK STEP 0:21:43
99 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP 0:21:43
100 Travis MEYER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:21:43
101 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:21:43
102 Matt BRAMMEIER MTN – QHUBEKA 0:21:49
103 Guillaume BOIVIN OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:49
104 Will ROUTLEY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:49
105 Tom ZIRBEL OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:49
106 Stephen LEECE JAMIS – HAGENS BERMAN 0:22:05
107 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 0:22:32
108 Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:22:32
109 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK 0:22:35
110 Daniele RATTO UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:22:50
111 Oscar CLARK HINCAPIE RACING TEAM 0:23:02
112 Jesse ANTHONY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:23:06
113 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:23:23
114 Matthew Harley GOSS MTN – QHUBEKA 0:23:28
115 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:23:28
116 David WILLIAMS JAMIS – HAGENS BERMAN 0:23:28
117 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:23:28
118 Jure KOCJAN TEAM SMARTSTOP 0:23:52
119 Zico WAEYTENS TEAM GIANT – ALPECIN 0:23:52
120 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:24:32
121 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:24:32
122 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO 0:24:32
123 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO 0:24:32
124 Martijn VERSCHOOR TEAM NOVO NORDISK 0:24:32
125 Johnathan FRETER JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:26:16
126 Tanner PUTT UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:28:03
127 Wouter WIPPERT DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:28:38
Travis LIVERMON TEAM SMARTSTOP Non Partant

Klasyfikacja generalna po siódmym etapie :

1 Julian ALAPHILIPPE ETIXX – QUICK STEP 25:58:21
2 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO 0:00:02
3 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:00:33
4 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:01:10
5 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:11
6 Haimar ZUBELDIA AGIRRE TREK FACTORY RACING 0:01:12
7 Ian BOSWELL TEAM SKY 0:01:19
8 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING 0:01:20
9 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:01:40
10 Rob BRITTON TEAM SMARTSTOP 0:02:06
11 Lachlan NORRIS DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:02:15
12 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:02:17
13 Tao GEOGHEGAN HART AXEON CYCLING TEAM 0:02:32
14 Phillip GAIMON OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:02:49
15 Jay MCCARTHY TINKOFF – SAXO 0:03:12
16 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN 0:03:19
17 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:03:36
18 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:04:06
19 Manuel SENNI BMC RACING TEAM 0:04:42
20 Janez BRAJKOVIC UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:04:44
21 Dion SMITH HINCAPIE RACING TEAM 0:04:51
22 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ JAMIS – HAGENS BERMAN 0:05:04
23 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING 0:05:28
24 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM 0:05:37
25 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:07:45
26 Christian KNEES TEAM SKY 0:08:33
27 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT – ALPECIN 0:09:09
28 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:09:19
29 Philip DEIGNAN TEAM SKY 0:09:49
30 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA 0:12:35
31 Ruben GUERREIRO AXEON CYCLING TEAM 0:12:46
32 Michael WOODS OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:14:26
33 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING TEAM 0:16:42
34 Gavin MANNION JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:17:55
35 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:18:58
36 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF – SAXO 0:20:25
37 James ORAM AXEON CYCLING TEAM 0:20:37
38 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:22:58
39 Robin CARPENTER HINCAPIE RACING TEAM 0:25:42
40 Chris BUTLER TEAM SMARTSTOP 0:27:56
41 Daniel OSS BMC RACING TEAM 0:28:22
42 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:28:36
43 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING TEAM 0:28:40
44 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:28:42
45 Gregory OBANDO BRENES JAMIS – HAGENS BERMAN 0:29:10
46 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:31:56
47 Alexander BRAICO JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:32:29
48 Markel IRIZAR ARANBURU TREK FACTORY RACING 0:32:41
49 Travis MCCABE TEAM SMARTSTOP 0:33:33
50 Gregory DANIEL AXEON CYCLING TEAM 0:33:57
51 Danny PATE TEAM SKY 0:35:51
52 Evan HUFFMAN TEAM SMARTSTOP 0:35:51
53 Logan OWEN AXEON CYCLING TEAM 0:36:35
54 Darren LAPTHORNE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:36:38
55 Daniel EATON AXEON CYCLING TEAM 0:36:41
56 Lucas Sebastian HAEDO JAMIS – HAGENS BERMAN 0:36:49
57 Jonathan CLARKE UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:37:37
58 Roy CURVERS TEAM GIANT – ALPECIN 0:37:42
59 Daniel SUMMERHILL UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:38:13
60 Campbell FLAKEMORE BMC RACING TEAM 0:38:19
61 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:38:42
62 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:38:50
63 Nicolae TANOVITCHII JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:38:51
64 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING TEAM 0:40:08
65 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO 0:40:36
66 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:40:55
67 Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:40:56
68 Matthew Harley GOSS MTN – QHUBEKA 0:41:03
69 Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:41:14
70 Edward KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:41:17
71 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP 0:41:30
72 Justin OIEN AXEON CYCLING TEAM 0:41:33
73 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 0:41:51
74 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK 0:41:58
75 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:41:59
76 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 0:42:01
77 Johann VAN ZYL MTN – QHUBEKA 0:42:05
78 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP 0:42:06
79 Thierry HUPOND TEAM GIANT – ALPECIN 0:42:14
80 Guillaume BOIVIN OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:42:37
81 Luis ROMERO AMARAN JAMIS – HAGENS BERMAN 0:43:03
82 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK 0:43:46
83 Xabier ZANDIO ECHAIDE TEAM SKY 0:43:48
84 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:44:19
85 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:44:35
86 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:44:45
87 Lachlan David MORTON JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:44:56
88 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO 0:45:02
89 Travis MEYER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:45:02
90 Zico WAEYTENS TEAM GIANT – ALPECIN 0:45:13
91 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING TEAM 0:45:25
92 Eric MARCOTTE TEAM SMARTSTOP 0:45:29
93 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:46:00
94 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:46:04
95 Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX – QUICK STEP 0:46:26
96 Oscar CLARK HINCAPIE RACING TEAM 0:46:32
97 Matt BRAMMEIER MTN – QHUBEKA 0:47:22
98 Jure KOCJAN TEAM SMARTSTOP 0:47:27
99 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:48:04
100 Tom ZIRBEL OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:48:15
101 Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:48:16
102 Joseph SCHMALZ HINCAPIE RACING TEAM 0:48:46
103 Martijn VERSCHOOR TEAM NOVO NORDISK 0:48:55
104 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:48:57
105 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK 0:49:26
106 Stijn VANDENBERGH ETIXX – QUICK STEP 0:50:15
107 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK 0:50:50
108 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:51:23
109 Jacob RATHE JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:51:26
110 Stephen LEECE JAMIS – HAGENS BERMAN 0:53:42
111 Will ROUTLEY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:53:55
112 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:54:10
113 Nathan EARLE TEAM SKY 0:54:13
114 Steve FISHER JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:54:26
115 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:54:34
116 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK 0:54:36
117 Carson MILLER JAMIS – HAGENS BERMAN 0:55:56
118 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 0:56:34
119 Jesse ANTHONY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:56:47
120 Kiel REIJNEN UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:58:50
121 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 1:00:03
122 David WILLIAMS JAMIS – HAGENS BERMAN 1:01:12
123 Daniele RATTO UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 1:01:45
124 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO 1:02:58

Foto:Amgen Tour of California