Dla części kolarzy CCC Sprandi Polkowice, którzy znajdą się w składzie na Giro d’Italia, wyścig Tour of Croatia (22-26 kwietnia, kat.2.1) będzie ostatnim wyścigiem etapowym przed włoskim Wielkim Tourem.

Tour of Croatia to 5-dniowa impreza, w której jest wszystko poza czasówką. Są etapy płaskie dla sprinterów, lekko pagórkowate, etap z finiszem na krótkim wzniesieniu oraz prawdziwie górski odcinek, którego nie powstydziliby się nawet organizatorzy Giro d’Italia. Dla części zawodników będzie to zatem dobra okazja, by doszlifować formę przed trzytygodniową etapówką we Włoszech – mówi Piotr Wadecki.

Ten królewski, trzeci etap liczy aż 228 kilometrów i kończy się ok. 22-kilometrowym podjazdem Učka. Rozpoczyna się on na poziomie morza, a meta znajduje się na wysokości 1300 m n.p.m. Rekord na tym wzniesieniu należy do Roberta Kiserlovskiego i Vladimira Miholjevića, którzy zameldowali się na szczycie po godzinie i 32 sekundach, podczas treningu przed Giro d’Italia 2011.

Łączna suma przewyższeń wynosi w tym dniu 3700m. Będzie to zatem idealny teren dla Sylwestra Szmyda.

Pierwsze dwa etapy są lekko pofałdowane, ale końcówka jest płaska i najprawdopodobniej dojdzie w nich do sprintu z peletonu. Podobną charakterystykę ma także przedostatni odcinek. Wyścig zakończy się w Zagrzebiu, na mecie usytuowanej na krótkim podjeździe wyłożonym kostką brukową. Końcowe metry odpowiadają zatem kolarzom szybkim, ale nie typowym sprinterom, więc swojej szansy szukać tam będą Grega Bole i Bartłomiej Matysiak.

Skład CCC Sprandi Polkowic na Tour of Croatia: Grega Bole, Bartłomiej Matysiak, Adrian Kurek, Sylwester Szmyd, Maciej Paterski, Jarosław Marycz, Branislau Samoilau, Marek Rutkiewicz

Program wyścigu:

22.04 Etap 1- Makarska – Split, 160km

23.04 Etap 2 – Šibenik – Zadar, 180km

24.04 Etap 3 – NP Plitvice – Učka 228km

25.04 Etap 4 – Pula – Umag 152km

26.04 Etap 5 – Varaždin – Zagreb 118km

 

 

Źródło: CCC Sprandi Polkowice